Pages:
Author

Topic: Spremanje ušteđevine - crypto vs. zlato vs. banke - page 5. (Read 891 times)

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
@btcltcdigger hvala ti za info! Zanimljivo zvuči ovo da se povežem s lokalnim zlatarom i tako dobijem nižu cijenu. Iskreno, nikad mi ne bi palo to na pamet. Jedino me muči nepovjerenje, odnosno da me ne prevari. Užasno sam nepovjerljiv kad se radi o lovi jer imam osjećaj da na svakom ćošku netko čeka da te prevari i mazne ti pare.
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Evo da se i ja ubacim. Prvo da napomenem, ovo su cisto moja iskustva, i nikako ne tvrdim da je moj nacin najpametniji / najbolji.

Ja se trudim svoju zaradu (od crypta) raspodjeliti ovako:

50% - ostaje u cryptu, u BTC ili ETH
50% - ide u plemenite metale, od toga, 40% u zlato, 10% u srebro

Da se razumijemo, ovo radim godinama, i skuzio sam par trikova.

Najskuplje zlato/srebro je kad se kupuje u barovima online
Naime, sve to dolazi sa premijom. Ono što mogu preporučiti je da se probate povezati s nekim lokalnim zlatarom.
Ja imam deal sa jednim lokalnim zlatarom u Zagrebu (Koci), te imamo međusobno povjerenje sto se tice cijene / kvalitete.
Kod njega ne kupujem zlatne barove, nego dukate. Zašto? Vrijednost zlata + numizmatička vrijednost koja raste s godinama.
Takodjer, zalagaonice po ZG znaju dobiti zlatnike i dukate, po jako dobroj cijeni. Opet, ako se sprijateljite s njima, vas prvo zovu da je dosla roba.

Ukoliko imam priliku, probam nabaviti i nešto rijeđih kovanica, kojima također cijena raste svake godine.
Na primjer, zlatne grčke drachme. Gotovo ih je nemoguce kupiti online, jer su rijetke. Tu mi je pomogao kolega sa ovog foruma, koji zivi u Ateni, te je 3 tjedna pohadjao antikvarijate i jedva nasao.



Sto se tice srebra, ono trenutno mozda ne izgleda primamljivo, jer cijena nije nesto posebno, ali zapamtimo da se stedi za buducnost.
Tu se najlakse polakomiti i kupiti srebrne novcice po 200 kn komad, za uncu srebra. 200 kn ne izgleda puno. No, treba uzet u obzir da unca srebra vrijedi 100kn. Znaci ti novcici dolaze sa velikom premijom.



Tu nam zlatar opet dolazi u igru. Naime, srebro se moze kupiti u "granulama" po "spot" cijeni. Nemoze se kupiti svugdje, ali dobar zlatar ima izvore.
I sta onda sa tim granulama? Pa, uzme se pec za taljenje metala i rastope se, i pretvore u barove.



Pošto nema svako pristup talionici, imam ja, pa ako netko krene ovom rutom, neka se javi, za simbolicni fee i par piva, se srebro pretvori u manje barove.



I zadnje, kao opcija, mislim da nisam vidio da itko spominje. Zašto ne uložiti u satove?
Naime, najosnovniji Rolex se moze naci po vec 35k kuna nov, ili nesto manje rabljeni? Njima iz dana u dan raste cijena, i uvijek ce biti u potražnji. Food for thought....





Anyway, još jedna misao za kraj: Sta god odlucili, ne drzati doma! Cheesy
Sef u banci, i tamo sve. Doma je najnesigurnije. A banke mozda jesu zlo, no sadrzaj privatnog sefa je osiguran do 100k eura, i oni NEZNAJU sta se unutra drzi


P.S: Za bilo kakav info, slobodno me PM, rado cu pomoci, jer ionako svima pokusavam dokazati da treba bar neki dio prebacit u metale za buducnost, i to mi je gust
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612

Kolega, nije tako veliki spread između kupovne i prodajne cijene zlata. Zapravo jednim dijelom si u pravu ako kupuješ i prodaješ zlato u lijepoj našoj jer onda je valjda i više od toga. Koliko znam, ekipa zlato kupuje najviše u austriji kod SMH gdje je ipak nešto manja ta razlika.
Srebro i porez… hm da.. Definitivno se ne isplati kupovati kod nas u ovlaštenim prodavaonicama jer ga brate mili deru za popizditi. Njuškalo neka ti bude najbolji prijatelj po tom pitanju.  Bakar sam jednom našao u nekoj njemačkoj online prodavaonici plemenitih metala u polugama od 1kg I čini mi se da je bilo i od 5kg. Probati cu večeras to pronaći pa staviti link.

edit: https://www.apmex.com/category/60020/copper-bars

Nije njemačka al eto ipak ima..  Smiley

Hvala ti na informacijama, našao sam par njemačkih prodavaonica bakrenih poluga, čak se prodaju i na e-bayu Smiley
https://www.gold.de/kaufen/kupfer/kupferbarren/
https://www.geiger-edelmetalle.de/online-shop/alle-produkte/kupfer/kupferbarren-schloss-gueldengossa-5-kg.9999-gegossen-1561.html
https://www.ebay.de/b/Kupferbarren/166679/bn_7005398066

Imaš li iskustava sa kupovinom srebra preko njuškala? Zanima me najbolji način da provjerim čistoću srebra ako nije utisnut pečat.. Također vidim da su cijene srebrnih kovanica znatno više u odnosu na e-bay Smiley

Znao sam kupovati preko njuškala investicijsko srebro. Kovanice su ipak malo likvidnije od poluga pa ti preporučam da kreneš s tim ako se odlučiš. Bečki filharmoničar, kanadski javor, australski klokan i još neki su najpoznatiji pa time I najlikvidniji. Naravno kovanice od jedne unce. Ako se odlučiš za polugu onda traži obavezno certifikat(original) i račun ili kopiju računa. Jednom sam kupovao polugu jer je bila super cijena pa sam zamolio čovjeka sliku poluge i u dogovoru s njim sam otišao na policiju, objasnio situaciju i zamolio ako mi mogu provjeriti da nije možda ukradena jer svaka poluga ima svoj broj. Isto tako kad sam je prodavao s čovjekom sam otišao da si on provjeri.  Ja se nekako vodim time da kovanice nisu tolko isplative za krivotvorenje pa onda nekako sam i njih više kupovao.
Kad sam prvi puta kupovao onda sam nosio sa sobom šubler i preciznu vagu jer svaka kovanica ima svoju težinu i mjere. Presmješan sa bio ispao. Btw, na kovanici ti piše fine silver 999 ili tako nešto pa znaš da se radi o investicijskoj kovanici.
Za ebay ne bih znao al nekako sam preferirao da primim kovanicu u ruke prije nego je platim.


Hvala ti na podijeljenom iskustvu i savjetima Smiley Da budem iskren i ja sam planirao kupovati metale sa šublerom i vagom Cheesy Ako se sjetiš još kojeg praktičnog savjeta (u vezi kupnje, spremanja, dobrih/loših iskustava ili bilo kakvih preporuka) bio bih ti zahvalan ako ga napišeš.

Ja još nisam ništa kupio, no pretražujem njuškalo i još procjenjujem situaciju. Cijene variraju, no našao sam i neke povoljne oglase, nadam se da će sve ok proći.

member
Activity: 99
Merit: 19

Kolega, nije tako veliki spread između kupovne i prodajne cijene zlata. Zapravo jednim dijelom si u pravu ako kupuješ i prodaješ zlato u lijepoj našoj jer onda je valjda i više od toga. Koliko znam, ekipa zlato kupuje najviše u austriji kod SMH gdje je ipak nešto manja ta razlika.
Srebro i porez… hm da.. Definitivno se ne isplati kupovati kod nas u ovlaštenim prodavaonicama jer ga brate mili deru za popizditi. Njuškalo neka ti bude najbolji prijatelj po tom pitanju.  Bakar sam jednom našao u nekoj njemačkoj online prodavaonici plemenitih metala u polugama od 1kg I čini mi se da je bilo i od 5kg. Probati cu večeras to pronaći pa staviti link.

edit: https://www.apmex.com/category/60020/copper-bars

Nije njemačka al eto ipak ima..  Smiley

Hvala ti na informacijama, našao sam par njemačkih prodavaonica bakrenih poluga, čak se prodaju i na e-bayu Smiley
https://www.gold.de/kaufen/kupfer/kupferbarren/
https://www.geiger-edelmetalle.de/online-shop/alle-produkte/kupfer/kupferbarren-schloss-gueldengossa-5-kg.9999-gegossen-1561.html
https://www.ebay.de/b/Kupferbarren/166679/bn_7005398066

Imaš li iskustava sa kupovinom srebra preko njuškala? Zanima me najbolji način da provjerim čistoću srebra ako nije utisnut pečat.. Također vidim da su cijene srebrnih kovanica znatno više u odnosu na e-bay Smiley

Znao sam kupovati preko njuškala investicijsko srebro. Kovanice su ipak malo likvidnije od poluga pa ti preporučam da kreneš s tim ako se odlučiš. Bečki filharmoničar, kanadski javor, australski klokan i još neki su najpoznatiji pa time I najlikvidniji. Naravno kovanice od jedne unce. Ako se odlučiš za polugu onda traži obavezno certifikat(original) i račun ili kopiju računa. Jednom sam kupovao polugu jer je bila super cijena pa sam zamolio čovjeka sliku poluge i u dogovoru s njim sam otišao na policiju, objasnio situaciju i zamolio ako mi mogu provjeriti da nije možda ukradena jer svaka poluga ima svoj broj. Isto tako kad sam je prodavao s čovjekom sam otišao da si on provjeri.  Ja se nekako vodim time da kovanice nisu tolko isplative za krivotvorenje pa onda nekako sam i njih više kupovao.
Kad sam prvi puta kupovao onda sam nosio sa sobom šubler i preciznu vagu jer svaka kovanica ima svoju težinu i mjere. Presmješan sa bio ispao. Btw, na kovanici ti piše fine silver 999 ili tako nešto pa znaš da se radi o investicijskoj kovanici.
Za ebay ne bih znao al nekako sam preferirao da primim kovanicu u ruke prije nego je platim.
member
Activity: 99
Merit: 19
Samo je investicijsko zlato oslobođeno plaćanja poreza u hrvatskoj i tako je u cijeloj EU. Porez na srebro se također plaća u cijeloj EU osim u Litvi gdje se ne plaća. Sječam se s nekog foruma da je jedan forumaš poštom iz Litve bio kupio al to se ne isplati ako ne uzimaš veče količine jer ti poštarina pojede razliku u cijeni. Definitivno se slažem sa ne sva jaja u istu košaricu.

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Slackovic, što se tiče dionica, ako to gledaš kao kratkoročnu investiciju onda ti se vjerojatno ne isplati.
No, ljudi dionice ne kupuju samo zbog očekivanja porasta vrijednosti već i zbog dividende.
Znači, ljudi svjesno lažu u određene dionice jer su svjesni da se radi o profitabilnim businessima koji redovno isplaćuju svoju dobit kroz dividendu kao što su npr. INa, T com, turističke firme na obali... jer im se to više isplati nego držati novce na bankovnom računu zbog inflacije.
Ako ulažu dugoročno, njima nije bitbo da li će kratkoročno, u par mjeseci ili godinu, dvije dionica padati ili rasti dokle god imaju sigurnu dividendu što im dođe kao kamata na ulaganje.
Više o tome možeš pročitati i razumjeti ako pratiš našeg vodećeg domaćeg investitora Nenada Bakića, preporučam njegov blog Eclectica.
Kao zanimljivo investiranje predlažem ti digitalnu investicijsku platformu funderbeam, koja je namjenjena malim investitorima koji ne mogu uložiti velike iznose novca a željeli bi uložiti u najbolje business start upove i imati pravnu zaštitu.
Radi se o vrlo inovaativnoj investicijskoj digitalnoj platformi gdje se ulozi svih ulagača skupljaju i prema firmi nastupaju kao 1 ulagač a svi udjeli se u bilo kojem trenutku mogu prodati online na tzv. unutarnjem marketu i nema nikakve pairologije i potrebe za brokerima.
Zanimljivo bi ti moglo biti i ulaganje u životna osiguranja ili investicijske fondove.


Zanimljiva mi je ta funderbeam platforma, samo što je problem što ne bi novac koji samo želim sačuvati na duži period ulagao u platforme koje su nove i inovativne.

Mislim da ću poslušati savjet nekog tu s teme tko je rekao da ne držim sva jaja u istoj košari pa ću veći dio staviti u plemenite metale, a manji dio u BTC. Je li u Hrvatskoj samo investicijsko zlato oslobođeno poreza ili i ostali plemeniti metali?
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612

Kolega, nije tako veliki spread između kupovne i prodajne cijene zlata. Zapravo jednim dijelom si u pravu ako kupuješ i prodaješ zlato u lijepoj našoj jer onda je valjda i više od toga. Koliko znam, ekipa zlato kupuje najviše u austriji kod SMH gdje je ipak nešto manja ta razlika.
Srebro i porez… hm da.. Definitivno se ne isplati kupovati kod nas u ovlaštenim prodavaonicama jer ga brate mili deru za popizditi. Njuškalo neka ti bude najbolji prijatelj po tom pitanju.  Bakar sam jednom našao u nekoj njemačkoj online prodavaonici plemenitih metala u polugama od 1kg I čini mi se da je bilo i od 5kg. Probati cu večeras to pronaći pa staviti link.

edit: https://www.apmex.com/category/60020/copper-bars

Nije njemačka al eto ipak ima..  Smiley

Hvala ti na informacijama, našao sam par njemačkih prodavaonica bakrenih poluga, čak se prodaju i na e-bayu Smiley
https://www.gold.de/kaufen/kupfer/kupferbarren/
https://www.geiger-edelmetalle.de/online-shop/alle-produkte/kupfer/kupferbarren-schloss-gueldengossa-5-kg.9999-gegossen-1561.html
https://www.ebay.de/b/Kupferbarren/166679/bn_7005398066

Imaš li iskustava sa kupovinom srebra preko njuškala? Zanima me najbolji način da provjerim čistoću srebra ako nije utisnut pečat.. Također vidim da su cijene srebrnih kovanica znatno više u odnosu na e-bay Smiley
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Slackovic, što se tiče dionica, ako to gledaš kao kratkoročnu investiciju onda ti se vjerojatno ne isplati.
No, ljudi dionice ne kupuju samo zbog očekivanja porasta vrijednosti već i zbog dividende.
Znači, ljudi svjesno lažu u određene dionice jer su svjesni da se radi o profitabilnim businessima koji redovno isplaćuju svoju dobit kroz dividendu kao što su npr. INa, T com, turističke firme na obali... jer im se to više isplati nego držati novce na bankovnom računu zbog inflacije.
Ako ulažu dugoročno, njima nije bitbo da li će kratkoročno, u par mjeseci ili godinu, dvije dionica padati ili rasti dokle god imaju sigurnu dividendu što im dođe kao kamata na ulaganje.
Više o tome možeš pročitati i razumjeti ako pratiš našeg vodećeg domaćeg investitora Nenada Bakića, preporučam njegov blog Eclectica.
Kao zanimljivo investiranje predlažem ti digitalnu investicijsku platformu funderbeam, koja je namjenjena malim investitorima koji ne mogu uložiti velike iznose novca a željeli bi uložiti u najbolje business start upove i imati pravnu zaštitu.
Radi se o vrlo inovaativnoj investicijskoj digitalnoj platformi gdje se ulozi svih ulagača skupljaju i prema firmi nastupaju kao 1 ulagač a svi udjeli se u bilo kojem trenutku mogu prodati online na tzv. unutarnjem marketu i nema nikakve pairologije i potrebe za brokerima.
Zanimljivo bi ti moglo biti i ulaganje u životna osiguranja ili investicijske fondove.
member
Activity: 99
Merit: 19
Pa zapravo su mi kriptovalute nekako manje sigurna opcija od zlata. Čak i kad bi sve stavio u Bitcoin, ne bih mogao mirno spavati jer je Bitcoin jednostavno previše volatilan. To što mu je danas vrijednost $9.700 i svi pričaju o bilo runu ne znači da za nekoliko mjeseci vrijednost ne može pasti ispod $1.000. Jednostavno mi je to prerizično.

Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin... Zapravo je tu najviše strah ovoga što je Lucius spomenuo - da netko jednostavno ne digne sidro i nestane s lovom. Istina, sve se to temelji na smart contractima ali nemam dovoljno povjerenja u to da smart contract nema neki backdoor kojim vlasnik u svakom trenutku može povući svu zaključanu lovu.

Nisam previše upoznat s temom, no pretpostavljam da su smart contracti javni?
Ako jesu, pa valjda bi neki programer skužio potencijalnu opasnost do sada  Cheesy
Proučio bih pa upisao inače, no velim, nemam incentivu jer trenutno nemam što oročiti pa se bavim nagađanjem  Cheesy

Naravno da su javni i svatko može pročitati kod ugovora. Ali bez obzira na to događa se da netko iskoristi exploit i mazne pare.

Osim toga, ne znam kako ide kad se mijenja, odnosno nadograđuje ugovor. Pričali smo neki dan u drugoj temi da se pametni ugovori ne mogu mijenjati ali se mogu zamijeniti drugim ugovorom. Ne znam što se onda događa sa zaključanim sredstvima u originalnom ugovoru.

Također sjetimo se Oyster prl projekta gdje je više puta napravljen audit, a na kraju je osnivač projekta iz ICO ugovora tiskao hrpetinu tokena, koje je prodao i time srušio cijenu tokena te uništio projekt.

Back on topic

Što se tiče zlata moraš u startu računati sa minimalno 10% gubitka zbog razlika između kupovne i prodajne cijene u zlatarnama.
Na svu sreću prije koju godinu je ukinut PDV na kupnju investicijskog zlata tako da se više ne plaća porez na štednju u zlatu.

Ja osobno sam razmišljao i o kupovini srebra, no na njega se plaća porez (koliko znam i u Sloveniji se isto plaća, ali za BiH, Srbiju i Mađarsku ne znam tako da se možda tamo isplati kupovati srebro).

Također kao što je Lucius spomenuo potrebno je dragocjene metale negdje i pohraniti, te ako se odlučiš za sef u banci potrebno je davati oko 400 kn/god za najmanji sef te još jednokratno kauciju za ključeve sefa (koliko znam nešto više od godišnje najamnine sefa). Tako da štednja jako lako postane zapravo trošak...

Treća opcija o kojoj sam razmišljao je kupnja bakra, jer mu je cijena trebnutno dosta niska, no nisam ga našao u obliku pogodnom za skladištenje doma/garaži (npr. u polugama ili sličnom obliku). Također bakar zauzima znatno više prostora od srebra i zlata, tako da se baš ne može pohraniti u ladicu Smiley

Dvije opcije koje još nije nitko spomenuo je štednja u III. mirovinskom stupu i dionice.

III. mirovinski stup je odlična opcija ukoliko ne planiraš dirati novac do 50-e godine života. Koliko znam plaća se neka inicijalna naknada za otvaranje računa (oko 2000 kn ako se ne varam), no na novac koji uložiš tokom jedne godine dobiješ 15% poticaja od države. Maksimalni iznos za koji se dobiju poticaji je 5000 kn (na taj iznos dobiješ 750kn poticaja). Također ukoliko fondovi posluju s dobiti to ti je dodatni plus jer će ti se dodatno oploditi kapital.

Za kupnju dionica - iskreno ne znam što bih preporučio, ali ako gledaš samo dividendu imaš dionica koje daju i oko 5% dividende u odnosu na cijenu dionice, tako da se to možda i isplati, pogotovo ako će cijena dionica rasti. Također treba imati na umu da se treba platiti porez ukoliko prodaš dionice u periodu kračem od tri godine od kupnje dionica.

U svakom slučaju sretno sa ulaganjima, te ako imate kakvih iskustava sa gore navedenim ulaganjima bilo bi odlično da malo podijelimo svi zajedno znanje.

Kolega, nije tako veliki spread između kupovne i prodajne cijene zlata. Zapravo jednim dijelom si u pravu ako kupuješ i prodaješ zlato u lijepoj našoj jer onda je valjda i više od toga. Koliko znam, ekipa zlato kupuje najviše u austriji kod SMH gdje je ipak nešto manja ta razlika.
Srebro i porez… hm da.. Definitivno se ne isplati kupovati kod nas u ovlaštenim prodavaonicama jer ga brate mili deru za popizditi. Njuškalo neka ti bude najbolji prijatelj po tom pitanju.  Bakar sam jednom našao u nekoj njemačkoj online prodavaonici plemenitih metala u polugama od 1kg I čini mi se da je bilo i od 5kg. Probati cu večeras to pronaći pa staviti link.

edit: https://www.apmex.com/category/60020/copper-bars

Nije njemačka al eto ipak ima..  Smiley
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
Slažem se, ukoliko postoje te centralizirane točke za namještanje kamata (koje naravno daju prednosti) postoje neke šanse da se sustav hakira, no vlasnici imaju veliku incentivu da se sustav -ne hakira. Mislim da je bio neki bounty 200 000$ ako se pronađe exploit.

Naravno, onda ima i neki trust ovdje, što je svojevrstan problem sa sobom ako se misli 'oročiti' velika svota novca..
legendary
Activity: 3234
Merit: 5637
Blackjack.fun-Free Raffle-Join&Win $50🎲
Pmalek&slackovic, ako dobro pogledate sto sam napisao u svome postu, onda mozete pronaci hyperlink koji vodi na topic koji spominjete u svojim postovima.

Ako je u stablecoine ugrađena opcija zaplijene radi regulatornih zahtjeva, tada istima koji su dobro regulirani nije baš jednostavno izvesti prevaru radi zakona?
A DAI ni nema tu opciju. Ili si mislio radi fluktuacije?

Ma sve je to dobro zamisljeno na papiru, ali sto ako se stvarno treba primjeniti u praksi? U slucaju nekoga incidenta takve stvari traju godinama, a iako nije mozda relevantan primjer za spomenuti, ljudi koji su osteceni u hacku Mt.Gox mjenjacnice 2013, jos uvijek cekaju na povratak svojih sredstava, a cijela stvar se odvija u Japanu koji bi kao trebao biti primjer postenja i brzine.

Nisu mi se nikada svidjali stablecoini, jer na primjeru USDT smo vidjeli kako je lako manipulirati kolicinama, odnosno izdavati tokene bez ikakvoga pokrica. Stoga cu uvijek staviti BTC prije bilo kojega stablecoina, barem sto se tice tehnicke strane koja je definirana i transparentna.



U svemu sto je spomenuto kljucno je procjeniti rizik, ali ne samo onaj trenutni, vec i onaj koji se razvija i nastaje kroz 10-20 godina. Sto nas opet dovodi do zakljucka da vecina smrtnika ne moze znati sto ce se dogoditi u buducnosti, pa i ona investicija koja danas izgleda prilicno sigurno, moze znaciti potpuni fijasko u buducnosti. Zato jos jednom ponavljam, ne kladite se samo na jednoga konja, odnosno ne stavljajte sva jaja u jednu kosaru.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin...
Pogledaj ovu temu: https://bitcointalksearch.org/topic/da-li-trenutno-posjedujete-stablecoin-e-usdt-tusd-itd-razmislite-jo-jednom-5204334

Svi popularni stablecoini izuzev DAI mogu biti blokirani sa adresama na kojima se nalaze. Ne samo na mjenačnicama već i u privatnim novčanicima. 
Razlog tome je uskađenost sa regulatorima. Između ostalog Američki SEC želi da ima mogućnost da blokira ili prati sumnjive transkacije, kao što je pranje novca, i stablecoini im to omogučuju.

Da, vidiš... Čak sam i zaboravio na tu temu. Ali dobro, ionako sam od svih stablecoina gledao samo DAI. To što mu cijena može varirati +/- 5% mi je predstavlja veliki problem. Veći problem mi je povjerenje u smart contract, odnosno u vlasnika admin keya.
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin...
Pogledaj ovu temu: https://bitcointalksearch.org/topic/da-li-trenutno-posjedujete-stablecoin-e-usdt-tusd-itd-razmislite-jo-jednom-5204334

Svi popularni stablecoini izuzev DAI mogu biti blokirani sa adresama na kojima se nalaze. Ne samo na mjenačnicama već i u privatnim novčanicima. 
Razlog tome je uskađenost sa regulatorima. Između ostalog Američki SEC želi da ima mogućnost da blokira ili prati sumnjive transkacije, kao što je pranje novca, i stablecoini im to omogučuju.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Da, Oyster projekta sam se i ja odmah sjetio kad smo počeli pričati o sigurnosti smart contracta. Tamo sam i dobro zaradio ali i izgubio u trenutku kad je vlasnik počeo prodavati tokene koje je napravio iskoristivši "rupu" u smart contractu.

Što se tiče dionica, smatram ih jednako riskantnim kao i kripto. OK, možda ne jednako ali svejedno su prilično riskantno ulaganje.

Treći mirovinski stup je isto OK za nekoga tko ulaže kontinuirano. Ali ako jednom uplatiš veću količinu novca, dobiješ tih maksimalnih 750 kn i gotovo. Barem sam ja tako shvatio... OK, uvijek postoji dobit koju bi fond mogao/trebao napraviti ali nije garancija.

U svakom slučaju hvala na prijedlozima svima. Moram još dobro razmisliti pa ću vidjeti što mi je najbolje.

EDIT: ovdje je dobar članak u kojem vlasnik jednog kripto projekta piše što sve treba znati prije nego se stavi novac u Compound (on je razmišljao gdje da stavi 500.000 DAI koji mu trenutno nisu potrebni). Link na članak: https://medium.com/@ameensol/what-you-should-know-before-putting-half-a-million-dai-in-compound-fafdb2645f77
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
Pa zapravo su mi kriptovalute nekako manje sigurna opcija od zlata. Čak i kad bi sve stavio u Bitcoin, ne bih mogao mirno spavati jer je Bitcoin jednostavno previše volatilan. To što mu je danas vrijednost $9.700 i svi pričaju o bilo runu ne znači da za nekoliko mjeseci vrijednost ne može pasti ispod $1.000. Jednostavno mi je to prerizično.

Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin... Zapravo je tu najviše strah ovoga što je Lucius spomenuo - da netko jednostavno ne digne sidro i nestane s lovom. Istina, sve se to temelji na smart contractima ali nemam dovoljno povjerenja u to da smart contract nema neki backdoor kojim vlasnik u svakom trenutku može povući svu zaključanu lovu.

Nisam previše upoznat s temom, no pretpostavljam da su smart contracti javni?
Ako jesu, pa valjda bi neki programer skužio potencijalnu opasnost do sada  Cheesy
Proučio bih pa upisao inače, no velim, nemam incentivu jer trenutno nemam što oročiti pa se bavim nagađanjem  Cheesy

Naravno da su javni i svatko može pročitati kod ugovora. Ali bez obzira na to događa se da netko iskoristi exploit i mazne pare.

Osim toga, ne znam kako ide kad se mijenja, odnosno nadograđuje ugovor. Pričali smo neki dan u drugoj temi da se pametni ugovori ne mogu mijenjati ali se mogu zamijeniti drugim ugovorom. Ne znam što se onda događa sa zaključanim sredstvima u originalnom ugovoru.

Također sjetimo se Oyster prl projekta gdje je više puta napravljen audit, a na kraju je osnivač projekta iz ICO ugovora tiskao hrpetinu tokena, koje je prodao i time srušio cijenu tokena te uništio projekt.

Back on topic

Što se tiče zlata moraš u startu računati sa minimalno 10% gubitka zbog razlika između kupovne i prodajne cijene u zlatarnama.
Na svu sreću prije koju godinu je ukinut PDV na kupnju investicijskog zlata tako da se više ne plaća porez na štednju u zlatu.

Ja osobno sam razmišljao i o kupovini srebra, no na njega se plaća porez (koliko znam i u Sloveniji se isto plaća, ali za BiH, Srbiju i Mađarsku ne znam tako da se možda tamo isplati kupovati srebro).

Također kao što je Lucius spomenuo potrebno je dragocjene metale negdje i pohraniti, te ako se odlučiš za sef u banci potrebno je davati oko 400 kn/god za najmanji sef te još jednokratno kauciju za ključeve sefa (koliko znam nešto više od godišnje najamnine sefa). Tako da štednja jako lako postane zapravo trošak...

Treća opcija o kojoj sam razmišljao je kupnja bakra, jer mu je cijena trebnutno dosta niska, no nisam ga našao u obliku pogodnom za skladištenje doma/garaži (npr. u polugama ili sličnom obliku). Također bakar zauzima znatno više prostora od srebra i zlata, tako da se baš ne može pohraniti u ladicu Smiley

Dvije opcije koje još nije nitko spomenuo je štednja u III. mirovinskom stupu i dionice.

III. mirovinski stup je odlična opcija ukoliko ne planiraš dirati novac do 50-e godine života. Koliko znam plaća se neka inicijalna naknada za otvaranje računa (oko 2000 kn ako se ne varam), no na novac koji uložiš tokom jedne godine dobiješ 15% poticaja od države. Maksimalni iznos za koji se dobiju poticaji je 5000 kn (na taj iznos dobiješ 750kn poticaja). Također ukoliko fondovi posluju s dobiti to ti je dodatni plus jer će ti se dodatno oploditi kapital.

Za kupnju dionica - iskreno ne znam što bih preporučio, ali ako gledaš samo dividendu imaš dionica koje daju i oko 5% dividende u odnosu na cijenu dionice, tako da se to možda i isplati, pogotovo ako će cijena dionica rasti. Također treba imati na umu da se treba platiti porez ukoliko prodaš dionice u periodu kračem od tri godine od kupnje dionica.

U svakom slučaju sretno sa ulaganjima, te ako imate kakvih iskustava sa gore navedenim ulaganjima bilo bi odlično da malo podijelimo svi zajedno znanje.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Pa zapravo su mi kriptovalute nekako manje sigurna opcija od zlata. Čak i kad bi sve stavio u Bitcoin, ne bih mogao mirno spavati jer je Bitcoin jednostavno previše volatilan. To što mu je danas vrijednost $9.700 i svi pričaju o bilo runu ne znači da za nekoliko mjeseci vrijednost ne može pasti ispod $1.000. Jednostavno mi je to prerizično.

Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin... Zapravo je tu najviše strah ovoga što je Lucius spomenuo - da netko jednostavno ne digne sidro i nestane s lovom. Istina, sve se to temelji na smart contractima ali nemam dovoljno povjerenja u to da smart contract nema neki backdoor kojim vlasnik u svakom trenutku može povući svu zaključanu lovu.

Nisam previše upoznat s temom, no pretpostavljam da su smart contracti javni?
Ako jesu, pa valjda bi neki programer skužio potencijalnu opasnost do sada  Cheesy
Proučio bih pa upisao inače, no velim, nemam incentivu jer trenutno nemam što oročiti pa se bavim nagađanjem  Cheesy

Naravno da su javni i svatko može pročitati kod ugovora. Ali bez obzira na to događa se da netko iskoristi exploit i mazne pare.

Osim toga, ne znam kako ide kad se mijenja, odnosno nadograđuje ugovor. Pričali smo neki dan u drugoj temi da se pametni ugovori ne mogu mijenjati ali se mogu zamijeniti drugim ugovorom. Ne znam što se onda događa sa zaključanim sredstvima u originalnom ugovoru.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
Pa zapravo su mi kriptovalute nekako manje sigurna opcija od zlata. Čak i kad bi sve stavio u Bitcoin, ne bih mogao mirno spavati jer je Bitcoin jednostavno previše volatilan. To što mu je danas vrijednost $9.700 i svi pričaju o bilo runu ne znači da za nekoliko mjeseci vrijednost ne može pasti ispod $1.000. Jednostavno mi je to prerizično.

Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin... Zapravo je tu najviše strah ovoga što je Lucius spomenuo - da netko jednostavno ne digne sidro i nestane s lovom. Istina, sve se to temelji na smart contractima ali nemam dovoljno povjerenja u to da smart contract nema neki backdoor kojim vlasnik u svakom trenutku može povući svu zaključanu lovu.

Nisam previše upoznat s temom, no pretpostavljam da su smart contracti javni?
Ako jesu, pa valjda bi neki programer skužio potencijalnu opasnost do sada  Cheesy
Proučio bih pa upisao inače, no velim, nemam incentivu jer trenutno nemam što oročiti pa se bavim nagađanjem  Cheesy
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Pa zapravo su mi kriptovalute nekako manje sigurna opcija od zlata. Čak i kad bi sve stavio u Bitcoin, ne bih mogao mirno spavati jer je Bitcoin jednostavno previše volatilan. To što mu je danas vrijednost $9.700 i svi pričaju o bilo runu ne znači da za nekoliko mjeseci vrijednost ne može pasti ispod $1.000. Jednostavno mi je to prerizično.

Slično je i sa stablecoinima. E sad, nisam siguran što znači ova opcija zapljene o kojoj priča iluvbitcoin... Zapravo je tu najviše strah ovoga što je Lucius spomenuo - da netko jednostavno ne digne sidro i nestane s lovom. Istina, sve se to temelji na smart contractima ali nemam dovoljno povjerenja u to da smart contract nema neki backdoor kojim vlasnik u svakom trenutku može povući svu zaključanu lovu.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
Zanimljva tema.
@Lucius
Ako je u stablecoine ugrađena opcija zaplijene radi regulatornih zahtjeva, tada istima koji su dobro regulirani nije baš jednostavno izvesti prevaru radi zakona?
A DAI ni nema tu opciju. Ili si mislio radi fluktuacije?
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Uglavnom bih se složio sa onim što je rekao @Lucius
Po meni je zlato i srebro najsigurnije, i preživeće sve moguće fiat i digitalne revolucije, na duže staze.
Dodao bih još i zemlju i nekretnine, ako se kupe u pravom trenutku i na pravoj lokaciji, a i sve to sigurno ostaje tvom potomstvu.
Pages:
Jump to: