Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 3. (Read 2979 times)

hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 28, 2021, 06:55:12 AM
Asıl zamlar yılbaşından sonra gelecek bana kalırsa. Şuan sadece yeni yılı bekliyorlar gibi geliyor. Bunlar daha başlangıç.

Yoğurt ve süt ürünleri olduğu yerde 2x yaptı bile 2 haftada. Daha 2x yapmayan onlarca şey var. Her geçen gün markette fiyatlar değişiyor. 2 hafta önce yaptığım alışverişle bu ata yaptığım alışveriş arasında hiçbir fark yok ama fiyat farkı olarak 40 50 türk liralık bir fark söz konusu. Bu durum zamanla daha da açılacak bu gidişle.

Dün Bim marketten alışveriş yaptım aldıklarımı söylüyorum. 250 gr peynir topu, 250 gram peynir çubuğu, 30 yumurta, 4 tane hazır tatlı, 1 adet 6’lu üçgen peynir, bir kg zeytin. Kaç para tutar bu kalemler? 194 TL ödedim. Kasiyere baktım, kasiyere gayet normal geliyor artık. Dedim ki 194 mü tuttu dediniz? Evet dedi. Dedim 194 TL’ye biz alışveriş sepetini dolduruyorduk. Ne kadar pahalanmış. Abi yılbaşından sonra daha çok artış olacak dedi. Gerçekten sonumuz hiç iyi görünmüyor. Dolar, roket hızıyla artarken roket hızıyla fiyat yükseltenler, dolar düşünce fiyatları paraşütle indiriyorlar.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 28, 2021, 05:35:40 AM
Asıl zamlar yılbaşından sonra gelecek bana kalırsa. Şuan sadece yeni yılı bekliyorlar gibi geliyor. Bunlar daha başlangıç.

Yoğurt ve süt ürünleri olduğu yerde 2x yaptı bile 2 haftada. Daha 2x yapmayan onlarca şey var. Her geçen gün markette fiyatlar değişiyor. 2 hafta önce yaptığım alışverişle bu ata yaptığım alışveriş arasında hiçbir fark yok ama fiyat farkı olarak 40 50 türk liralık bir fark söz konusu. Bu durum zamanla daha da açılacak bu gidişle.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 27, 2021, 03:10:21 AM
Fiyat konusunda sıkıntı yaşamayan ürünler yurt dışından gelen ve gelişi dolara bağlı olan ürünler. Bunların vergilerini ve karını ekleyince olay bitiyor. Dolar nerde fiyat onu takip ediyor. Sorun yerli üretim olan ama girdisi yabancı olan ürünler hangi sektör olursa olsun bunların hammaddesi eğer yüksek kurdan alındıysa geçmiş olsun. Malın fiyatını nasıl düşüreceksin maliyet ortada. Mağaza mağaza gezip düşük veren yeri bulacaksın. Bunlara fahiş fiyatla mal satıyorlar diye nasıl ceza keseceksin. Aldığı faturalar ortada. Keşke hammadde girdilerinde yükselme ve düşme anında geri ödeme olsa. Öyle bir dünyada yaşamıyoruz.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 26, 2021, 05:16:57 PM
Dolar arttı herşeye zam geldi dolar düştü zamlar geri gelmedi. Bu yapılan zamların geri alınması da büyük ihtimal vakit alacak. Bir anda indirim gelmesini beklerdik ama öyle olmadı yüksekten alınan malı niye düşük fiyattan satayım mantığıyla ilerlediler. Halbuki öyle birşey varsa bile büyük bir kayıpları olacağını düşünmüyorum.

Bir insan bir malı 4 liradan alamazsa onu 3 liraya çekerler. Ama bir insan 4 liralık malı 6 liraya alırsa haaa buna bu para ediyormuş deyip indirmezler nelerden fedakarlık etti bakmazlar bile. Hazır 4K olmuşken asgari ücret neden indirsinler! Ne yazık ki aynı tas aynı hamam olur diye düşünüyorum bende...

Katılıyorum hocam. Zamlardan sonra fırsatçı arkadaşlarımız zaten 4 bin üzerinde alıyorlar bu fiyat iyi deyip düşürmeyecek fiyatları. Bu düşürme olmadığı zaman alımgücü yine düşük kalacak ancak bu fırsatçılığı yapanlar iyi para kazanacak. Buna engel olmaları gerekir. Apple gibi global şirketler dolar bazlı çalıştığı için fiyatı düşürürler bakalım oto piyasası ve telefon nasıl etkilenecek bu fiyat değişiminden
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
December 26, 2021, 05:47:31 AM
Dolar arttı herşeye zam geldi dolar düştü zamlar geri gelmedi. Bu yapılan zamların geri alınması da büyük ihtimal vakit alacak. Bir anda indirim gelmesini beklerdik ama öyle olmadı yüksekten alınan malı niye düşük fiyattan satayım mantığıyla ilerlediler. Halbuki öyle birşey varsa bile büyük bir kayıpları olacağını düşünmüyorum.

Bir insan bir malı 4 liradan alamazsa onu 3 liraya çekerler. Ama bir insan 4 liralık malı 6 liraya alırsa haaa buna bu para ediyormuş deyip indirmezler nelerden fedakarlık etti bakmazlar bile. Hazır 4K olmuşken asgari ücret neden indirsinler! Ne yazık ki aynı tas aynı hamam olur diye düşünüyorum bende...
legendary
December 26, 2021, 05:45:04 AM
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 26, 2021, 03:36:11 AM
Zam olayına gelince bahane çok hemen katı kat yapıştırılıyor zamlar ama indirime gelince kimse indirim yapmak istemiyor türlü türlü bahaneler bulunuyor. Enflasyonun % 20 lerde açıklandığı ülkemizde vergi harç ve cezalar neden %36 küsür açıklanıyor anlamış değilim.

Çok değil 4-6 ay önce yakıtı 6-7 TL den alıyorduk bu rakamlara çok derken şimdi 11 TL üzerinde ödüyoruz. Hani müjdeler veriliyordu ne zaman müjde gelse peşinden zam geliyor.
hero member
December 20, 2021, 09:05:05 AM
Eşel mobil sisteminin karşıladığı zam oranları sıfırlanınca yakıt almaya giden herkes kıyılarımıza gelip ucuza vergisiz yakıt alan yat sahipleri gibi oldular. Yurdun her bir petrol istasyonuna gidip yakıt alan yurttaş bu yat sahibi olma ayrıcalığını tattı. Eğer bu fiyatlar üstüne yeniden ötv eklenirse yeni yapılacak hesaplar ile liradan atılmış olan sıfırlara pek yakında yeniden kavuşuruz. Eski atılan sıfırlara bunları da ekleyerek hesabı düşünün. Yakında sıfır ithal etmeye bile başlarız en çok kullanılan sayı sıfır durumuna gelecek. Asgari ücretin sonuna bir sıfır daha eklesek yine bir işe yaramayacak günler yakın.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 20, 2021, 06:55:39 AM
Durum gerçekten korkunç. Benzin geldi 11.60 lira civarına, motorin de 11.45 lira. Önceden ÖTV'den karşılama durumları falan vardı ama artık o da yapılmıyor. Kim bilir önümüzdeki günlerde kaça yükselecek akaryakıt fiyatları. LPG bile artık masum değil. Her kesimden vatandaşlar bu acı faturayı ödemek zorunda kalıyor. Araba almak zaten inanılmaz zorlaşmışken, elindeki arabana istediğin zaman yakıt koyup bol bol gezmek vs. de mümkün değil ülkenin büyük çoğunluğu için.
ÖTV'den karşılanma olayı yani Eşel Mobil Sistemi biteli çok oldu. Ekimden beri ve yani şu anda devlet ÖTV falan almıyor. (https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/akaryakit-zamlari-sonrasi-esel-mobilde-yeni-adim-1879713) Asıl bir yerde bu olay kopacak ve iflas öncesi güncel fiyatların üstüne ÖTV'yi de dayayacaklar bence. Gene ekonomik kurtuluş savaşı der, dış güçler der, benzin dizel lpg lobisi der koyunları da bunu yer. Ekmek 10 lira, süt 40-50 lira, et 300-500 lira olur. Şimdi sevindikleri asgari ücretle artık ne alıp yemek yaparlar bilemiyorum
member
Activity: 588
Merit: 10
$CYBERCASH METAVERSE
December 20, 2021, 06:16:03 AM
Durum gerçekten korkunç. Benzin geldi 11.60 lira civarına, motorin de 11.45 lira. Önceden ÖTV'den karşılama durumları falan vardı ama artık o da yapılmıyor. Kim bilir önümüzdeki günlerde kaça yükselecek akaryakıt fiyatları. LPG bile artık masum değil. Her kesimden vatandaşlar bu acı faturayı ödemek zorunda kalıyor. Araba almak zaten inanılmaz zorlaşmışken, elindeki arabana istediğin zaman yakıt koyup bol bol gezmek vs. de mümkün değil ülkenin büyük çoğunluğu için.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 20, 2021, 05:54:12 AM
Hep 50 telelik alıyorduk ama bu sefer 50 telelik de yetmeyecek 150 de.
Nereye kadar gider bu fiyatlar belli değil lpg bile benzin dizelle yarışa girdi lpgli araçların da pek bir farkı kalmadı son yapılan zamlardan sonra. Dizel bi ara benzini geçmişti tekrardan benzin öne geçti. Karışık durumlar her yere yürüyerek gidelim bari kilo veririz sağlımızı biz düşünmüyoruz suç bizde.
Banka kampanyası nedeniyle 125 TL ya da 150 TL'lik alıyorum, ibre oynamıyor neredeyse. Uzun yol yapmak zorunda olanlar gerçekten çok kötü durumda kaldı. Zaten piyasada araba da yok, olsa da en ucuzu 300-400 bin. Yakında manuel vites Egea bile 500 bin olacak. Gerçekten acınacak haldeyiz.

Her zaman dediğim gibi yine bu günümüze şükürler olsun bu günleri arayacağımıza emin olabilirsiniz tutturmuşlar indireceğizde indireceğiz durum ortada ekonomi bunu kaldırmıyor neyin inatlaşması bu yada madem indirecektiniz çözüm buydu neden çıkartınız o zaman faizleri 20 yıldır yöneten sizdiniz başkasıda çıkartmadı faizleri ama ipin ucu kaçmış durumda bu hafta çok rahat 20 TL yi görürüz hemde öyle kolayki televizyona çıkıp 1-2 açıklama daha yapması yeterli olacaktır.

Vatandaşa iş insanlarına doları bozdurun diyorsunuz eğer bozdurmuş olsalardı 3-4 günde 1000 bin dolarda 500 bin zararları olacaktı. Daha bir kaç gün önce akaryakıta zam yapıldı bu akşam bir daha yapılacak eminim ki 2 gün sonra bir bu kadar daha zam gelecek göreceksiniz. Hayat ciddi anlamda pahalılaştı ama çok daha fazla pahalı olacak her şey yazık cidden yazık ülkeyi ne hale getirdiler.
legendary
December 20, 2021, 04:37:44 AM
Nereye kadar gider bu fiyatlar belli değil lpg bile benzin dizelle yarışa girdi lpgli araçların da pek bir farkı kalmadı son yapılan zamlardan sonra. Dizel bi ara benzini geçmişti tekrardan benzin öne geçti. Karışık durumlar her yere yürüyerek gidelim bari kilo veririz sağlımızı biz düşünmüyoruz suç bizde.
Banka kampanyası nedeniyle 125 TL ya da 150 TL'lik alıyorum, ibre oynamıyor neredeyse. Uzun yol yapmak zorunda olanlar gerçekten çok kötü durumda kaldı. Zaten piyasada araba da yok, olsa da en ucuzu 300-400 bin. Yakında manuel vites Egea bile 500 bin olacak. Gerçekten acınacak haldeyiz.
Çünkü stokçuluk başladı piyasadaki araba dolaşımını azaltıyorlar. Sözde araba yok bayilerde çünkü alınıp bir yere götürüyorlar fiyatları iyice şişsin sonra piyasaya sürelim pahalıdan satalım. Stokçuluğun önüne geçilmediği sürece bu fiyatlar daha da ucuz kalacak bu gidişle çünkü hala bayilerde araba yok zaten üretim durma aşamasına geldi gelecek bana kalırsa maliyetler iyice fırlamış durumda.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 19, 2021, 03:50:13 PM
Bir müşterimle sohbet ettim adam otobüste çalışıyor bulunduğum ilçeden istanbula bir otobüsün gidiş maliyeti 5000 tl yi geçmiş ve şirket zarar yazmaya başlamış.

Sonumuz hiç iyi değil.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 19, 2021, 01:28:24 PM
legendary
December 17, 2021, 09:11:17 PM
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
December 17, 2021, 05:28:56 PM
Akaryakıta yeni zam: Motorine 1.14 TL
Benzine 69 kuruş
LPG'ye 70 kuruş zam yapıldı.

Bugünde hayırlısı ile zammı geçirdiler

Bu haberi bende gördüm. artık bu haberlere üzülmeye başladım. ilerleyen zamanlarda bizim de arabamız olacak inşallah. böyle artışlar yüzünden insanlar artık arabalarındaki sıralı sistem lpgleri çıkartmaya başladı benzin ile gitmek daha akıllıca geliyor. zamlar yüzünden herkes gibi ben de bunaldım.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
December 17, 2021, 03:00:34 PM
Arabanın deposu 250-300’e dolardı, dün akşam doldururken 500’ün üzerinde ödeme yaptım. Duyan da monster truck ya da tır falan sürüyoruz sanacak, standart bir araç değil sanki.
Bu benzin ve mazot fiyatlarıyla beraber her şeye bir tur daha zam gelir. Market çalışanları artık etiket değiştirmekten bıktı, bugün girdiğim markette etiket kutusu yapmışlar yenileri yazıp yazıp eskileri kutuya atıyorlardı. Tarihi belge niteliğine gelecek zamanla Cheesy
hero member
December 17, 2021, 01:36:17 PM
Yukardaki bazı mesajlarımda yaptığım benzin ve lpg hesabına bakıyorum fiyatlara bakıyorum. Darma dağın olduk ya. Neyin aklını yaşıyoruz. Bu akıl kimin ve kimin üstünde uygulanıyor. Neden deney alanı hep biz oluyoruz.Şu deneye deney yapanları bir dahil etsek güzel olacak.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 17, 2021, 09:51:33 AM
Akaryakıta yeni zam: Motorine 1.14 TL
Benzine 69 kuruş
LPG'ye 70 kuruş zam yapıldı.

Bugünde hayırlısı ile zammı geçirdiler
hero member
November 15, 2021, 01:38:00 PM
Bu gün yakıt aldım. 34 litre küsürü aklımda deüil. 183 tl tuttu. 35 litre yakıt alan lpg sistemi ilk aldığımda 77 tl ye doldurmuştum. 2014 yılı. şimdi aynı depo dolum farkı 106 tl. Aslında ayrıntılı bir inceleme ve hesap yapıp direk benin kullanmak daha mantıklı gelmeye başladı. Hiç olmazsa motor ömrü gaz ile gitmesin. Pek gaz ile benzin arasında fark kalmadı gibi.
Aynen durum dediğiniz gibi olmaya başladığı gelen son zamlarla birlikte lpg ile benzin arasında çok az bir fark kaldı bu sebeple benzin kullanmak bazı model araçlarda daha kazançlı olabilir tüpten benzine geçen araba kendine geliyor daha farklı yola gidiyor Smiley Durum çok garip bir hal aldı lpg satışları azalacaktır bu gidişle.

Ankara / Mamak   benzin 7,84      Lpg 5,36
50 litre benzin deposu  50 x 7,84      = 392 Yaklaşık 650 km.
45 litre lpg deposu       35 x 5,36      = 187,6 x 2 = 375,2 Yaklaşık 700 km.

Durum bu. 3 aşağı 5 yukarı aynı sonuç. Eğer sıfır arabaya lpg taktırırsanız şimdi bunu çıkarmanın yolu yok.
Ankara / Mamak   benzin 8,49     Lpg 6,25
50 litre benzin deposu  50 x 8,49      = 434,5 Yaklaşık 650 km.
45 litre lpg deposu       35 x 6,25      = 187,6 x 2 = 437,5 Yaklaşık 700 km.

Son zamlardan sonraki durum. Bir güncelleme olsun dedim. Tabi gece ne olur bilemem.

Bu gece uygulanacak zam ile kilometredeki benzin ve lpg durumu.

Ankara / Mamak   
50 litre benzin deposu  
45 litre lpg deposu  %80 yakıt alıyor 35 litre    
Benzin    Lpg
8,27        6,5   tl
50        70   litre
413,5    455   tl
650      750   km
0,64     0,61   krş km
Pages:
Jump to: