Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... - page 2. (Read 2691 times)

hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
October 10, 2022, 03:18:50 PM
Brent petrol 90 dolardan 82 dolara kadar düştüğünde 7-10 gün içinde en ufak bir indirim yapılmadı fakat OPEC'in üretimi azaltacağı haberiyle 98 dolara çıkmasıyla beraber ardı ardına 3 kere zam yapıldı bu akşam yine zam yapılacak keşke zam yapma konusunda elini çabuk tutanlar indirim konusunda da aynı hassasiyeti gösterseler. Brent  petrol fiyatı düşse bile yakıt fiyatlarını düşürmeyecekler dolayısıyla enflasyonunda düşmesini beklemek doğru olmaz.

Türkiye’deki sistem bu zaten. Bu asla değişmez. Neden petrol istasyonu sahipleri zengin oluyor işte bu yüzden. Sattığı fiyat 90 dolarlık fiyat aldığı fiyat 80-82 dolar. Artışta da hemen fiyatı yükseltiyorlar. Devlet eliyle koruma sağlıyorlar sanki.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 10, 2022, 04:10:23 AM
Brent petrol 90 dolardan 82 dolara kadar düştüğünde 7-10 gün içinde en ufak bir indirim yapılmadı fakat OPEC'in üretimi azaltacağı haberiyle 98 dolara çıkmasıyla beraber ardı ardına 3 kere zam yapıldı bu akşam yine zam yapılacak keşke zam yapma konusunda elini çabuk tutanlar indirim konusunda da aynı hassasiyeti gösterseler. Brent  petrol fiyatı düşse bile yakıt fiyatlarını düşürmeyecekler dolayısıyla enflasyonunda düşmesini beklemek doğru olmaz.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
October 09, 2022, 02:09:57 AM
Amkdumun OPEC grubu, kasım ayından itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararı aldı. Zaten bazı ülkeler az üretiyordu. Fazla üretenlerden 2mil çıkarırsak kısıntı=800bin varil aslında. Ama S. Arabistan başta olmak üzere bir kaç ülke gönüllü indirime gidip bu miktari yükseltebilir. OPEC'in bu açıklamasından sonra brent petrol yükseliyor ve bizim pompaya da anında yansıyor. Mazot özellikle çok uçtu ve pahalı mazot her şeyin pahalılanması demek. Gene yoğurttan ekmeğe yumurtaya her şeyin fiyatının saçma sapan arttığını göreceğiz.

Hocam sonuçta her şey transferle oluyor İstanbul’dan tut Şırnak’a kadar her tarafa bunu kamyon, nakliye götürüyor bu da dediğin gibi tüm kalemlere yansıyor zamlara yüzde 10-15 arası hazırlıklı olmak lazım bu da enflasyona yansıyor alım gücü azalıyor yani aslında petrolün artmaması da lazım eğer 120-130 dolara falan çıkarsa onun yarattığı enflasyon bile hissedilir düzeyde yüksek olur
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 08, 2022, 05:02:45 PM
Amkdumun OPEC grubu, kasım ayından itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararı aldı. Zaten bazı ülkeler az üretiyordu. Fazla üretenlerden 2mil çıkarırsak kısıntı=800bin varil aslında. Ama S. Arabistan başta olmak üzere bir kaç ülke gönüllü indirime gidip bu miktari yükseltebilir. OPEC'in bu açıklamasından sonra brent petrol yükseliyor ve bizim pompaya da anında yansıyor. Mazot özellikle çok uçtu ve pahalı mazot her şeyin pahalılanması demek. Gene yoğurttan ekmeğe yumurtaya her şeyin fiyatının saçma sapan arttığını göreceğiz.
legendary
Activity: 2044
Merit: 1133
October 08, 2022, 10:44:03 AM
zam mam yok ne alakası var
fiyat güncellemeleri oluyor haliyle ara sıra
ehonomi çok iyi her şey çok iyi, dağılın
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
October 08, 2022, 07:15:47 AM

Söylediklerinize galiba Türkiye’de sadece yüzde 31 falan inanıyor. Geriye kalan yüzde 69 bu sözlerinizi komik buluyordur, benim gibi. Gönül ister ki olsun ama siz hep iyimser senaryolardan bahsetmişsiniz.

Ortadoğu karışıp, Türkiye’nin komşularıyla ilişkisi gergin olduğu sürece Türkiye’de ekonomik olarak yüzde 100 rahatlık bekleyemeyiz. Ortadoğu’da kan durmayacağı için bizim coğrafyamız her zaman ekonominin bozulması ihtimaline çok hazır şekilde bekliyor. Şu an Türkiye ekonomik olarak büyük bir yenilik içine girmediği müddetçe çok fazla bir şey beklemek doğru olmaz. Enflasyon ise bu seneye göre daha az çıksa bile yüzde 15 çıkacağını zannetmiyorum.

Bence %31 değil o rakam %1 dir Grin kimse benim fikirlerime katılmıyor herkesde ne saçmalıyor bu diyor. 100 kişiden 2-3 kişi belki katılır ya da katılmaz bu yüzden sevilmiyorum pek insanlara düşündüklerinin aksini söyleyen biri çıktığında hemen taşlıyorlar ve ya lalalala yapıp dinlemiyorlar.

Dediğim gibi 2023 ilk yarısında enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyorum. Yüzde 20-25 lere kadar gelebilir düşüş.

İnanmamalarının sebebi önemli aslında. sebebi insanların cebine dokunan bir olumsuzluğun bu sene zirve şekilde ekonomide bize gösterilmesi. türkiyenin asıl sorununun enflasyon olduğunu bu sene bir kere daha hatırlamamız. o yüzden insanlar inanamıyorlar bunlara.
member
Activity: 1011
Merit: 64
October 08, 2022, 03:29:11 AM

Söylediklerinize galiba Türkiye’de sadece yüzde 31 falan inanıyor. Geriye kalan yüzde 69 bu sözlerinizi komik buluyordur, benim gibi. Gönül ister ki olsun ama siz hep iyimser senaryolardan bahsetmişsiniz.

Ortadoğu karışıp, Türkiye’nin komşularıyla ilişkisi gergin olduğu sürece Türkiye’de ekonomik olarak yüzde 100 rahatlık bekleyemeyiz. Ortadoğu’da kan durmayacağı için bizim coğrafyamız her zaman ekonominin bozulması ihtimaline çok hazır şekilde bekliyor. Şu an Türkiye ekonomik olarak büyük bir yenilik içine girmediği müddetçe çok fazla bir şey beklemek doğru olmaz. Enflasyon ise bu seneye göre daha az çıksa bile yüzde 15 çıkacağını zannetmiyorum.

Bence %31 değil o rakam %1 dir Grin kimse benim fikirlerime katılmıyor herkesde ne saçmalıyor bu diyor. 100 kişiden 2-3 kişi belki katılır ya da katılmaz bu yüzden sevilmiyorum pek insanlara düşündüklerinin aksini söyleyen biri çıktığında hemen taşlıyorlar ve ya lalalala yapıp dinlemiyorlar.

Dediğim gibi 2023 ilk yarısında enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyorum. Yüzde 20-25 lere kadar gelebilir düşüş.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
October 08, 2022, 02:30:23 AM
Düzeltme 2023 yerine 2022 yazdığım için tarihleri düzelttim ;

Yapılan tüm zamların yapildigini düşünüyorum bundan sonra zor zam haberi duyarız. Enflasyonun 2023 yılında tamamen kontrol altına gireceğini düşünüyorum. Dünyadaki gelişmeler ekonomik yavaslamalar tüm bunların etkisiyle enflasyon 2023 ilk ceyrekte rekor dip yapacaktir. Muhtemelen 2023 ilk ceyrek enflasyonu yüzde 20 lere kadar düşebilir şimdi biraz imkansız geliyor ama bende meraktayım. Ciddi manada gerileme bekliyorum

Şimdi herkes yüzde 100 enflasyon olacak diye falan bekliyor tabi ama bana göre olmayacak. Yüzde 20 hatta yüzde 15 olursa 2023 ilk ceyrek enflasyonu şok yaratabilir. Nasıl neden nasıl olabilir falan diye çok yazılacaktır tabi.

Böyle düşük gelen bir enflasyonun üzerine birde maaşlarda yaşanacak artış ile refah artışında yaşanacak parabolik yükselişin ilk adımı atılmış olacak gibi duruyor.

member
Activity: 1011
Merit: 64
October 07, 2022, 03:11:48 PM
Düzeltme 2023 yerine 2022 yazdığım için tarihleri düzelttim ;

Yapılan tüm zamların yapildigini düşünüyorum bundan sonra zor zam haberi duyarız. Enflasyonun 2023 yılında tamamen kontrol altına gireceğini düşünüyorum. Dünyadaki gelişmeler ekonomik yavaslamalar tüm bunların etkisiyle enflasyon 2023 ilk ceyrekte rekor dip yapacaktir. Muhtemelen 2023 ilk ceyrek enflasyonu yüzde 20 lere kadar düşebilir şimdi biraz imkansız geliyor ama bende meraktayım. Ciddi manada gerileme bekliyorum

Şimdi herkes yüzde 100 enflasyon olacak diye falan bekliyor tabi ama bana göre olmayacak. Yüzde 20 hatta yüzde 15 olursa 2023 ilk ceyrek enflasyonu şok yaratabilir. Nasıl neden nasıl olabilir falan diye çok yazılacaktır tabi.

Böyle düşük gelen bir enflasyonun üzerine birde maaşlarda yaşanacak artış ile refah artışında yaşanacak parabolik yükselişin ilk adımı atılmış olacak gibi duruyor.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
October 07, 2022, 02:50:51 PM
Bu enflasyon oranı ile hala elektriğin çok ucuz olduğunu düşünüyorum gelen zamların enerjiye tam olarak yansıtıldığını da düşünmüyorum.

En az 1 yıl daha zamlar durmayacak.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
October 07, 2022, 01:27:30 PM
Depo dolu diye benzin almamıştım yine çifte zam yaptılar ve 19 liralardan yeniden 21 lira üstüne yükseldi benzin fiyatları. Dün 62 kuruş bugün 75 kuruş zam geldi. Uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış bahane gösteriliyor ama nedense düşüş olduğunda böyle hızlıca indirim yapılmıyor. Motorin de 25 liranın üstüne çıkmış.
Bu artışlar her şeyin maliyetini ve dolayısıyla fiyatını yükseltecek. Yılbaşına kadar fiyatlar bu şekilde gitse iyiydi ama yine yüksek enflasyon yaşayacağız gibi görünüyor.

Hatırlıyorum 82-85 dolara geldiğinde indirim yapılmadı ama 90 üstü dolara çıkınca hemen peşpeşe zamları yaptılar. Türkiye işte tam olarak böyle adaletli bir ülke. Doğalgazda bir indirim var sanki petrolün önünden geçerken bir 50 kuruş indirim gördüm.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
October 07, 2022, 09:08:43 AM
Depo dolu diye benzin almamıştım yine çifte zam yaptılar ve 19 liralardan yeniden 21 lira üstüne yükseldi benzin fiyatları. Dün 62 kuruş bugün 75 kuruş zam geldi. Uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış bahane gösteriliyor ama nedense düşüş olduğunda böyle hızlıca indirim yapılmıyor. Motorin de 25 liranın üstüne çıkmış.
Bu artışlar her şeyin maliyetini ve dolayısıyla fiyatını yükseltecek. Yılbaşına kadar fiyatlar bu şekilde gitse iyiydi ama yine yüksek enflasyon yaşayacağız gibi görünüyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
September 11, 2022, 05:38:33 PM
Yeni salça fiyatlarını gördünüz mü ?

Zincir marketlerdeki 650 gram biber salçası Ocak Şubat aylarında 8,90 liradan satılıyordu 10 gün öncesine kadar 17,90 liradan aldığım salçanın bir kaç gün önce yaklaşık 30 liraya çıktığını gördüm. Temel gıda maddesi 3 katını geçmiş durumda sorsanız enflasyon %80 derler hiç yüzleride kızarmadan bir yalanı ne kadar rahat herkese söyleyebiliyorlar. Sanırım kendi söyledikleri yalana bir süre sonra kendileri inanmaya başlıyor. Kısaca son bir yılda hemen her şeyin fiyatı 2-4 kat arttı sadece poşet dışında o hâlâ 25 kuruş ve KDV'si 18.

Gördüm, artık marka seçmeyi bırakalı zaten çok oldu da iyice ne olduğu belirsiz şeyler almaya başladım ya salçadır sanki nolcak diyorum ama öyle değil işte. Maaşa gelen zamma bakıyorum diğer ürünlere gelenlere bakıyorum kiralara bakıyorum bunların kendi yalan söylemlerine kendilerinin inandığına ikna oluyorum. Poşet mevzusunu dillendirmeyin hocam aman diyim.
Yani o kadar saçma fiyat artışları oluyor ki insan ister istemez sizin gibi düşünüyor. Nolacak salçanın kalitesinden, salça salçadır diyor ancak birkaç kere benim dilim yanınca yoğurdu üfleyerek yemeye başladım.

Geçen sene bu dolar fırlaması ve sonrasında her şeyin fiyatının da zıplaması sonucu biraz eve stok yapayım demiştim ve trendyoldan her zaman kullandığım şampuandan depoladım ama ucuza kurtaracağım diye aldığım şampuan bence sahte çıktı. Çünkü kafamı mahvetti.

Benzer durumu yoğurtta ve sütte de yaşadım. Maalesef bazı şeylerde ucuza kaçınca astarı yüzünden pahalı oluyor. Sözde uçuyoruz ediyoruz denen zamanlarda düşünmek olduğumuz durumlara bakın. Ama ikinci dünya savaşı sırasında yağ guyrukları vardı!
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
September 11, 2022, 08:38:02 AM

Zincir marketlerdeki 650 gram biber salçası Ocak Şubat aylarında 8,90 liradan satılıyordu 10 gün öncesine kadar 17,90 liradan aldığım salçanın bir kaç gün önce yaklaşık 30 liraya çıktığını gördüm. Temel gıda maddesi 3 katını geçmiş durumda sorsanız enflasyon %80 derler hiç yüzleride kızarmadan bir yalanı ne kadar rahat herkese söyleyebiliyorlar. Sanırım kendi söyledikleri yalana bir süre sonra kendileri inanmaya başlıyor. Kısaca son bir yılda hemen her şeyin fiyatı 2-4 kat arttı sadece poşet dışında o hâlâ 25 kuruş ve KDV'si 18.

Marketin birinde 14.90 gibi bir fiyata görmüştüm, ucuz mu acaba dedim bayadır salça almıyorum. Sonra baktım üç harfli marketlerde falan da 18 lira civarında, almaya gerek yok dedim. Birisi geldi ve 20 kutu birden aldı.
Sonraki gün bir baktım fiyatlar 25 liranın üstüne çıkmış, kaliteli markalarda 30 liranın da üstünde. Domates fiyatı geçen sene 2-3 lira civarındaydı, bu sene 5-6 lira oldu. Bu yüzden bu zam gayet normal bir oranda kalmış oluyor
hero member
Activity: 728
Merit: 698
September 11, 2022, 07:41:07 AM

Gördüm, artık marka seçmeyi bırakalı zaten çok oldu da iyice ne olduğu belirsiz şeyler almaya başladım ya salçadır sanki nolcak diyorum ama öyle değil işte. Maaşa gelen zamma bakıyorum diğer ürünlere gelenlere bakıyorum kiralara bakıyorum bunların kendi yalan söylemlerine kendilerinin inandığına ikna oluyorum. Poşet mevzusunu dillendirmeyin hocam aman diyim.
legendary
September 11, 2022, 03:19:14 AM
suya %50 zam gelmiş karadenizde suyun en bol olduğu yerde yaşıyorum %50 geçirdiler tam tamına %50
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 11, 2022, 02:25:27 AM

legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
September 01, 2022, 05:18:57 AM
Elektriğe ve doğalgaza zamcık geldi.
Bunlar zam değil ülkedeki döviz mevduatının %54 olduğu yerde bu zamların arkası kesilmez.

Elektriğe gelen büyük zamdan sonra onun üstüne bir %20 daha eklenmiş oldu. Ben daha yüksek bir zam beklerdim onlara yakıştıramadım. Yıl ortası zammı olduğu için ufak gitmişler gibi asıl zammı Ocak ayına saklıyorlar herhalde. Sanayide %50'yi güzel yapıştırmışlar ama. Şimdi her şeyin maliyeti 3 birim artacak satıcılar da bunu fırsat bilip maliyetler arttı diyerek zamları 5 birim şeklinde yapacak.
Paramız pul olmaya devam ediyor tam (zamlı) gaz böyle devam. Seçime kaç gün kalmıştı 290 gün mü? Hadi bakalım yeniden aynı hataları yapmaya devam.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
September 01, 2022, 05:04:09 AM
Nisan ayından bugüne kadar doğalgaza gelen zam %110.Geçtiğimiz senelerde de enerji fiyatlarına gelen zamları hatırlıyoruz üstelik bu sene ülkemizdeki krizin daha da derinleşmesi bir yana global olarak enerji fiyatlarında inanılmaz bir artış var.Avrupa ülkeleri bile bu kış için hala çare arıyorlar.Bu kış geçen seneki gibi sert ve uzun geçerse işin içinden çıkamayacağız.Gıda başta olmak üzere diğer tüketim kalemlerine de ciddi zamlar gelmişti umarım bu kışı bir şekilde atlatmayı başarırız.
legendary
September 01, 2022, 03:48:41 AM
Elektriğe ve doğalgaza zamcık geldi.
Bunlar zam değil ülkedeki döviz mevduatının %54 olduğu yerde bu zamların arkası kesilmez.
Pages:
Jump to: