Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... - page 5. (Read 2691 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
June 24, 2022, 03:25:26 AM
Gelen zamlar azdır, hala 1. parti olan akp'nin yarrağı bu millete tatlı gelmiştir. Dibine kadar köklemesi, aç şükürbaz cahillerin amına kayması dileğimle zamları destekliyor, nice %300-500'ler gelmesini temenni ediyorum.

Aday ol oy vereyim.
hero member
Activity: 1531
Merit: 560
June 23, 2022, 07:40:44 PM
Gelen zamlar azdır, hala 1. parti olan akp'nin yarrağı bu millete tatlı gelmiştir. Dibine kadar köklemesi, aç şükürbaz cahillerin amına kayması dileğimle zamları destekliyor, nice %300-500'ler gelmesini temenni ediyorum.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 23, 2022, 04:55:29 PM
İstedikleri kadar maaşlara zam yapsınlar enflasyona dur diyemedikten sonra bir anlamı yok. Önemli soruna el atmıyorlar çünkü başedemiyorlar. Paramız her geçen gün itibarını değerini kaybediyor. Dışarıda bir adım atsan cebinden yüz türk lirası çıkıyor. Benzin arttığı için dolmuş parası,uzaktan gelen sebze ve meyve,arabayla taşınan veya getirilen herşeye sürekli zam gelecek,gelmek zorunda.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
June 23, 2022, 04:38:40 PM
Akpli numan kurtulmuş zamlar ile ilgili ilk kez açıklama yaptı herhalde. asgari ücretlilere, işçi emeklilerine ve işçilere yaklaşık yüzde 40 zam geleceği, bunun biraz aşağıda veya yukarıda olacağını söylediği bir haberi okudum. eğer yüzde 40 zam gelirse asgari ücret yaklaşık 6 bin lira olacak. hayat pahalılığını aynı tutabilecekler mi? 3 bin lira zaten mutfak masrafı kalan 3 bin kira olsa maaş bitecek zaten.

https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/akp-asgari-ucrete-yapilacak-zam-oranini-acikladi-7209346/

https://twitter.com/ankara_kusu/status/1539695773989961729?s=20&t=5YL44vCfWSI3YSZVU4s_Ow

Twitter'da gezerken tam da bu konuyla ilgili şöyle bir videoya rastladım hocam.

Bu yapılması planlanan zam meğersem asgari ücret için değilmiş, memur ve işçi emeklileri içinmiş.  Grin  Zaten asıl çözüm hiçbir zaman asgari ücrete zam yapmak olmayacak bunu artık birilerinin anlaması lazım ya da anlamazlıktan gelmeyi bırakması lazım. Asgari ücretle çalışanlar için bu aslında sevindirici bir haber olmuyor çünkü aldıkları zam kısa bir süre içerisinde eriyip yok oluyor o da yetmiyor üzerine alım güçleri daha da düşüyor. Bu yüzden ekonomi düzelmediği sürece istedikleri kadar zam yapsınlar durumu daha da kötüleştirmiş olacaklar uzun vadede.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
June 23, 2022, 04:26:51 PM
Akaryakıt fiyatlarında yaptıkları oyun iyice canımı sıkmaya başladı, şu an alınan her litre benzin ya da mazotta haksız yere 3-4 lirayı birileri cebine indiriyor. Vergiyi verdik, döviz yükseldi falan tamam kabul ettik onu artık ama şu son düşen varil fiyatından sonra indirim getirmemiş olmaları çok büyük ayıp.
İnatla depoyu boş tutup limitlerde yaşıyorum, o indirimi yarın yapmasalar sonraki gün yapmak zorunda kalacaklar Smiley
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
June 23, 2022, 01:40:52 PM
Geçen ay TÜİK'te bir kaç kişinin yerini değiştirip bir kaç kişiyi de istifa ettirdikten sonra enflasyonu %2 civarında gösterip emekli ve memurun alacağı maaşı düşürdükten sonra %40 zam vermesinin bir anlamı yok. Reel enflasyon %200 iken %40 zam vermek hakaret gibi. Alt kesim ve orta kesim yok oldu, bu ülkenin yabancılar ve kaymak tabaka sürüyor.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
June 23, 2022, 12:29:35 PM
Akpli numan kurtulmuş zamlar ile ilgili ilk kez açıklama yaptı herhalde. asgari ücretlilere, işçi emeklilerine ve işçilere yaklaşık yüzde 40 zam geleceği, bunun biraz aşağıda veya yukarıda olacağını söylediği bir haberi okudum. eğer yüzde 40 zam gelirse asgari ücret yaklaşık 6 bin lira olacak. hayat pahalılığını aynı tutabilecekler mi? 3 bin lira zaten mutfak masrafı kalan 3 bin kira olsa maaş bitecek zaten.

https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/akp-asgari-ucrete-yapilacak-zam-oranini-acikladi-7209346/

Asgari ücrete zam demek her şeye daha fazla zam demektir, bunu ilkokul 3teki çocuk bile biliyor. Ama bu işbilmezler yirmi senedir ülkeyi batırdıkları yetmedi gelecek nesilleri de batırmanın derdinde. Kendileri kaç nesile yetecek kadar çaldıkları için rahatlar tabi.
Kamudaki zam alacak özeldeki işinden olacak işsizin geçim derdi artacak. Her şeyin fiyatı daha çok yükselecek, zam alan ezilecek zam almayan daha çok ezilecek. Sonuç olarak Türk Lirası daha çok değer kaybedecek kaymak tabaka dışında tüm ülke kaybedecek.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 23, 2022, 10:01:24 AM

Gelse ne olur?
Tamam bir yere kadar götürebilir ama enflasyon sabit tutulamaz veya düşürülemezse o gelen zammın da bir anlamı kalmayacak bir zaman sonra. Tamam asgeri ücreti 6k yaptılar ama şuan zaten en az 6k olması gerekiyor ki.
Yani yüzde 40 anca günü kurtarmaya yetecektir asgari ücretle çalışan için. Yani köşeye para atacak parası kalmayacak ayı zor geçirecek.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
June 23, 2022, 07:57:55 AM

hero member
Activity: 994
Merit: 607
June 22, 2022, 04:41:23 PM
Akaryakıta sürekli zam yapılıyor  elektriğe doğal gaza %20 den fazla zam yapıldı fakat yakında açıklanacak olan temmuz enflasyonunu %3-5 arası bir rakam açıklarlar matematik dahileri aslında biraz daha uğraşsalar eksi enflasyon bile çıkarabilirler. Açıklanacak rakam tabiki gerçek dışı bir rakam, Geppetto Ustanın kemikleri sızlıyordur.

Temmuz enflasyonunda bunun oranını merak ediyorum. Şu an tüm otoriteler verilecek zammı %40 olarak belirlemiş gibi. %40’a getirecek oranda zam yaparlar yine gerçek  enflasyon gizlenir. Ayrıca refah payı vermek için daha ne bekleniyor acaba? Bu dönemde verilmeyecekse ne zaman verilecek insanlara refah payı?
sr. member
June 22, 2022, 04:25:06 PM
Yakıt fiyatı ciddi anlamda düştü ancak bizde sadece 25 kuruşluk bir indirim geldi. Yarın normal şartlarda en kötü bir veya iki lira indirim gelmeli diye düşünüyorum ancak gelmeyecektir tek gelir kaynağı yakıt kaldı.

Yaptıkları da zaten sorun olarak böyle bir durum yaşanıyor. indirim yüklü olması gerekirken indirimi gıdım gıdım yapıyorlar konu zamma gelince çok yüklü zamlarla ortalıkta en yüksek akaryakıtı bize ödetiyorlar. keşke 1 lira 1 lira yaptıkları zammı aynı oranda, indirmiyorlar maalesef ki.
legendary
June 22, 2022, 02:46:31 PM
Yakıt fiyatı ciddi anlamda düştü ancak bizde sadece 25 kuruşluk bir indirim geldi. Yarın normal şartlarda en kötü bir veya iki lira indirim gelmeli diye düşünüyorum ancak gelmeyecektir tek gelir kaynağı yakıt kaldı.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 21, 2022, 07:25:07 AM
Akaryakıta sürekli zam yapılıyor  elektriğe doğal gaza %20 den fazla zam yapıldı fakat yakında açıklanacak olan temmuz enflasyonunu %3-5 arası bir rakam açıklarlar matematik dahileri aslında biraz daha uğraşsalar eksi enflasyon bile çıkarabilirler. Açıklanacak rakam tabiki gerçek dışı bir rakam, Geppetto Ustanın kemikleri sızlıyordur.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
June 21, 2022, 06:21:52 AM
Cumhurbaşkanı kendi maaşına %40 zam yapıyor bakalım vatandaşa %40 verecek mi?

Memurlara verilecek olan enflasyon farkı yanlış bilmiyorsam şu anda %37 civarı. Önümüzdeki aya eklenecek olan fark ile muhtemelen %40'a tamamlayacaklar ve maaşlara %40 zam yaptık diye meydanlarda konuşacaklar. Kendi maaşına yaptığı zam miktarından haberim yoktu ama %40'lık bir zam günümüz koşullarında pek de dikkate alınacak bir zam olmaktan çıktı.
Bence asgari ücrete de aynı oranda zam gelecek, bu da birkaç ay içerisinde ürün fiyatlarında en az %50'lik ekstra zamlara sebep olacak demektir Smiley
sr. member
June 21, 2022, 05:32:50 AM

Minimum yüzde 40 zammı her vatandaşa yapmak lazım tamam ama acaba yüksek ücretlinin yüzde 40’ı ile düşük maaşlının yüzde 40’ı aynı mı?

- 100.000 lira %40 artış = 140.000 lira
-4250 lira %40 artış = 5950 lira

Görünüşte eşit, işleyişte adil olmayan bir eşitlik.
legendary
June 21, 2022, 04:35:27 AM
sr. member
June 21, 2022, 03:52:48 AM
Elektrik faturalarında tarifeyi geçirirsek ayvayı yedik. minimum 750-800 lira ödeme yapmak zorunda kalacağız. bir de kışa girerken ekstra zam yaparlar. al başına belayı yakında asgari ücret kadar fatura ödemek zorunda kalmamızdan korkuyorum. bir de 3 ay geçmesi lazım değil mi son zam üzerinden ben öyle biliyordum?
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
June 21, 2022, 03:21:55 AM
Adamlar temmuz başlangıç olarak masraflar ve dolar farkını bahane edip şirketlerin bu yükü daha fazla kaldırmayacağını belirterek %50 zam istemişler ama hükümet halkı sonuna kadar savunarak buna karşı çıkmış. Sonuç olarak halk bu istenen zamdan %20 kurtulmuş. Masal bu ya kalan %30 u da halka kitleme kararı almışlar. Hepimize hayırlı olsun.

2013 yılında özelleştirilen TEDAŞ ise garip bir şekilde o yıldan bu yıla sürekli zarar açıklamış 2021 yılı raporunda da şirket 106 milyon lira zarar açıklamış yani bu işte bir gariplik olduğunu benim gibi elektrikten hiç anlamayan birisi bile anlayabilir 2013 öncesi kar eden TEDAŞ nasıl oluyor da son 9 senenin tamamında zarar ediyor zamlarımız da hayırlı olsun daha Haziran başında zam kaktırılmıştı temmuzda bir daha oh be
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
June 21, 2022, 02:43:26 AM
Adamlar temmuz başlangıç olarak masraflar ve dolar farkını bahane edip şirketlerin bu yükü daha fazla kaldırmayacağını belirterek %50 zam istemişler ama hükümet halkı sonuna kadar savunarak buna karşı çıkmış. Sonuç olarak halk bu istenen zamdan %20 kurtulmuş. Masal bu ya kalan %30 u da halka kitleme kararı almışlar. Hepimize hayırlı olsun.
sr. member
Activity: 2044
Merit: 398
June 20, 2022, 04:52:52 PM
Brent petrolün fiyatı Eylül ayından itibaren yüzde 62, dolar kuru yüzde 103 arttı. Bizde pompaya yansıyan benzinin ise gördüğü zam yüzde 300'ü aştı. Son bir haftada brent petrolün varil fiyatı 125 dolarlardan 110 dolarlara geldi. Şu anda bizde benzinin satılması gereken fiyat 21-22 lira ama biz ne hikmetse hala milletimize 30 liradan geçiriyoruz.
Yaz tatili öncesi benzine indirim gelmesini bekliyorum, bu zamana kadar zamları günü gününe geçirdiler ama indirim işin içine girdi mi gözlerini kapatıp bekliyorlar Cheesy

Ülkemizde akaryakıt fiyatları pek de brent petrol fiyat artışlarıyla orantılı bir şekilde ilerlemiyor bu doğru. Dış etkenler de buna sebep oldu ama bu etkenler ''dış güçler'' değil tabi.  Grin  En ufak bir olay patlasa en çok bizim ekonomimizi alt üst ediyor. Avrupa'daki ve ABD'deki akaryakıt fiyat artış oranlarıyla ülkemizdeki artış oranı arasında o kadar büyük bir fark var ki. Bunun sebebi de bariz bir şekilde güvensiz ve zayıf bir ortamın olması tabi ki. Bizle doğrudan alakası olmayan savaştan bile en zararlı biz çıkıyoruz. Rusya'nın o kadar topa tutulmasına falan rağmen hala para değeri taş gibi yerinde duruyor örneğin.

Türkiye ile bahsettiğim ülkeler arasında tabi çok büyük bir fark olduğunu biliyorum ama bizim iyiye gitmemiz için ekonomisini sağlam tutan ülkeleri örnek almamız gerekiyor en nihayetinde.
Pages:
Jump to: