Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... - page 3. (Read 2691 times)

hero member
Activity: 756
Merit: 701
August 24, 2022, 01:04:15 PM
Şokta klasik kabuklu ceviz var bilirsiniz daha 6-7 ay önce 34 TL falandı şimdi bugün gördüm 74 lira olmuş yanlış hatırlamıyorsam bu artışa baksanıza kabuklu bir de bu iç ceviz değil iç cevizin kilosunu düşünemiyorum artık kuruyemişi de çok az yemek zorunda kalacağız arkadaşlar bunlara da zam geldi

Bazı şeyleri es geçiyorlar çok fazla tüketilmediği için diye düşünüyordum özellikle kuruyemişlerde zamların başladığı ilk dönemde bir artış gelmişti sonra baya bir sabit kaldı. Dedim herhalde bu böyle devam eder fiyatın doyduğu nokta burasıdır dedim ama bi keyfimiz var ona da yani kuruyemişe ulaşmayı da zorlaştırıyorlar.

"Ne yiyek ekmek mi yiyek sürekli."
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 24, 2022, 12:48:36 PM
Şokta klasik kabuklu ceviz var bilirsiniz daha 6-7 ay önce 34 TL falandı şimdi bugün gördüm 74 lira olmuş yanlış hatırlamıyorsam bu artışa baksanıza kabuklu bir de bu iç ceviz değil iç cevizin kilosunu düşünemiyorum artık kuruyemişi de çok az yemek zorunda kalacağız arkadaşlar bunlara da zam geldi
copper member
Activity: 644
Merit: 269
August 23, 2022, 03:14:49 PM
Suyu geçtim ayran bile içemiyoruz. Su 3 türk lirası iken ayran 5 türk lirası.
Artık markete alışverişe gittiğinizde 500 türk lirasını direk gözden çıkarmak gerekiyor. Gizli gizli zam yapılıyor ha 25 ha 50 kuruş. Bu fiyatlar yoksa buralara kadar nasıl gelecek anlamsız. Özellikle hipermarketlerde şöyle bir sıkıntı var. Kasadaki fiyatla barkoddaki fiyat birbirini tutmuyor. Bahaneleri ise bütün ürünlerin fiyatlarını güncellemekte sıkıntı yaşıyoruz diyorlar. Ne desen boş.
Son söylediğiniz örnekteki olayda sizin etiket fiyatından alma hakkınız var. Görseldeki etikette hangi fiyat varsa o fiyattan alabilirsiniz. Sorun vicdanlı bir millet olmamız. Biliyoruz ki biz onu eski fiyattan alırız almasına ama aradaki farkı çalışanlardan tahsil edecekler o yüzden diyoruz ki bir şey olmaz yeni fiyattan ver gitsin. Böyle vicdanlı bir toplumuz işte
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
August 23, 2022, 03:06:51 PM
Suyu geçtim ayran bile içemiyoruz. Su 3 türk lirası iken ayran 5 türk lirası.
Artık markete alışverişe gittiğinizde 500 türk lirasını direk gözden çıkarmak gerekiyor. Gizli gizli zam yapılıyor ha 25 ha 50 kuruş. Bu fiyatlar yoksa buralara kadar nasıl gelecek anlamsız. Özellikle hipermarketlerde şöyle bir sıkıntı var. Kasadaki fiyatla barkoddaki fiyat birbirini tutmuyor. Bahaneleri ise bütün ürünlerin fiyatlarını güncellemekte sıkıntı yaşıyoruz diyorlar. Ne desen boş.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
August 23, 2022, 01:26:14 PM
Brent petrol tekrar tırmanışa geçmiş şuan 98 dolar bandında yani akşama sabaha hazırlıklı olun 1 lira üstü bir zam yapacaklarını düşünüyorum. Akaryakıt fiyatlarının halen yüksek olduğunu dile getirsekte bu fiyatın üstüne yeni zamlar gelmeye devam ediyor. Bundan sonrası için 20 lira altı çok zor gibi görünüyor. Ne kur düşüyor ne brent bizler düşüş beklerken kur daha çok artarsa zam üste zam görmemiz çok yakın gözüküyor.

Çok oynak bir akaryakıt piyasası var. Bir zam yapıyorlar, bir indirim yapıyor bir zam yapacak gibi görünüyorlar akşamına iptal ediyorlar. Bize feyk atıyorlar. Bu gidişat güzel değil 20 lira altı da dolar düşmedikçe zor. Dolar da 18 lirayı geçtiğinden dolayı akaryakıt düşmez. Hala akaryakıtta Avrupa’yı örnek alıyorlar zam yapmazlarsa iyidir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 23, 2022, 05:00:25 AM
Brent petrol tekrar tırmanışa geçmiş şuan 98 dolar bandında yani akşama sabaha hazırlıklı olun 1 lira üstü bir zam yapacaklarını düşünüyorum. Akaryakıt fiyatlarının halen yüksek olduğunu dile getirsekte bu fiyatın üstüne yeni zamlar gelmeye devam ediyor. Bundan sonrası için 20 lira altı çok zor gibi görünüyor. Ne kur düşüyor ne brent bizler düşüş beklerken kur daha çok artarsa zam üste zam görmemiz çok yakın gözüküyor.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
August 20, 2022, 04:47:43 PM
Suyuların pahalı olmasının % 50 fazlasına sebep olan nakliyesidir. Akaryakıt fiyatları özelliklede motorinin fiyatının 25 lira olması dolayısıyla birim maliyetlerin aşırı yükselmesine sebep oluyor.

Brent petrolde son 1 ayda ortalamaya baktığımızda düşüş olmasına rağmen dün gece sessiz sedasız bir zam daha gelerek 25 lirayı aştı. Motorin ile benzin arasındaki fark 5 liraya yaklaştı yakında bir zamda benzine gelebilir.

Benzine zam bende bekliyorum. Genelde motorine gelen zamlardan hemen sonra benzine de zam gelirdi. Aynı tarihlerde çok zam beraber gördüler şimdi neden benzini bekletiyorlar bilmiyorum. Bir de bu fiyatlardan sonra benzinli araçlara LPG taktırmak isterseniz o bile dünyanın parası olmuş 25-30 bin liradan bahseder olmuşlar.
hero member
August 20, 2022, 09:59:31 AM
Suyuların pahalı olmasının % 50 fazlasına sebep olan nakliyesidir. Akaryakıt fiyatları özelliklede motorinin fiyatının 25 lira olması dolayısıyla birim maliyetlerin aşırı yükselmesine sebep oluyor.

Brent petrolde son 1 ayda ortalamaya baktığımızda düşüş olmasına rağmen dün gece sessiz sedasız bir zam daha gelerek 25 lirayı aştı. Motorin ile benzin arasındaki fark 5 liraya yaklaştı yakında bir zamda benzine gelebilir.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
August 20, 2022, 05:20:05 AM
Fiyat algımı kaybettim.

1 kg domates için 15 tl ucuzmudur? pahallımı? 20 lira mı ucuz?

Hala para basmaya devam ediyorlar bu zamların sonunun geleceğinide sanmıyorum tl basım grafiği her geçen ath yapıyor.

1 kuruş, 5 kuru, 10 kuruş, 50 kuruş 1 tl 5tl

bu paralara marketlerden neredeyse hiçbirşey alamıyorsun yakında 10tl altı ürün kalmayacak

Silinen sıfırlar yavaş yavaş geri geliyor

Markete girin ve 500 ml su almaya kalkın. En dandik yerel markaları zincir mağazalar 1.5-2 lira arasında satıyor. Biraz kaliteye kaçarsanız en az 3,3-5 lira satış fiyatı var. Bir kaç sene önce dolara endeksli olmayan, 50 kuruş satış fiyatı olan 500 ml su 3.5 lira oldu. Kabaca 7 kat zam yemiş ve gelirim 7 kat artmadı. Türkiye’de durum tam olarak bu, halk böyle fakirleşiyor.

Sular bir kenara da, sakızların bile pahalandığı bir ortamda suya verilen parayı hele ki bu mevsimde hiç gözümde büyütmüyorum.Şu da var mevzu su değil, mevzu paraların değersizleştiği.Artık bir efsane olan madeni 5-10 lira zamanı çoktan geldi, geçiyor bile…
copper member
August 19, 2022, 05:29:49 PM
Fiyat algımı kaybettim.

Hala para basmaya devam ediyorlar bu zamların sonunun geleceğinide sanmıyorum tl basım grafiği her geçen ath yapıyor.

bu paralara marketlerden neredeyse hiçbirşey alamıyorsun yakında 10tl altı ürün kalmayacak

Markete girin ve 500 ml su almaya kalkın. En dandik yerel markaları zincir mağazalar 1.5-2 lira arasında satıyor. Biraz kaliteye kaçarsanız en az 3,3-5 lira satış fiyatı var. Bir kaç sene önce dolara endeksli olmayan, 50 kuruş satış fiyatı olan 500 ml su 3.5 lira oldu. Kabaca 7 kat zam yemiş ve gelirim 7 kat artmadı. Türkiye’de durum tam olarak bu, halk böyle fakirleşiyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 15, 2022, 12:12:21 AM
Fiyat algımı kaybettim.

Yazın domatesin 15-20 lira olması herkesin fiyat algısını yok etti. Mevsiminde bile böyleyse kışın ne olur artık siz tahmin edin.

Kışın 1kg domatese 40 lira vermeye hazır olun hocam yazın 14 lira olan domates kışın ne olur sanki yada domates konservesi ayarlayın bugünlerde en azından kışın konserveden açıp yeme durumunda taze domates kullanmış olursunuz
jr. member
Activity: 30
Merit: 4
August 14, 2022, 06:08:15 PM
Fiyat algımı kaybettim.

Yazın domatesin 15-20 lira olması herkesin fiyat algısını yok etti. Mevsiminde bile böyleyse kışın ne olur artık siz tahmin edin.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 14, 2022, 05:22:17 PM
Fiyat algımı kaybettim.

legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
August 14, 2022, 03:43:56 PM
Bu seferki zam öncesinde depomun yarısı boştu ve indirim fırsatını kaçırmayıp 600 liralık aldım. Bugün alsam 30 lira falan fazla vermem gerekirdi sanırım. Bu artan para ile gönül rahatlığıyla sıradaki benzin istasyonunda bir adet soğuk kahve içebileceğim Cheesy

Benzin fiyatı 20 liranın altına düşerse güzel olacak. Artık psikolojik olarak 20’nin altı iyi hissettiriyor
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
August 14, 2022, 01:59:45 PM
Benzine 1 lira 10 kuruş civarı bir zam geldi ama onunla da kalmak istememişler belli ki. Şuna kesinlikle katılıyorum ki trafik sigortasına aylık gelecek olan zam oranı gerçekten çok fazla. Bir yerden verilen diğer yerden alınmaya devam edilecekse bunun vatandaşa ne faydası var ki. Öyle ya da böyle yine aynı para hatta belki daha fazlası ceplerden çıkacak. Artan maliyetler halihazırda araç sahiplerini de zora sokup arabalarını sattırmaya zorlayacak görünüşe göre.
hero member
August 14, 2022, 01:47:31 PM
Trafik sigortalarına eylül ayından geçerli olmak üzere %20 zam geldi.
Sonraki aylar için ise aylık zam oranı %1,5'ten %4,75'e yükseltildi.

Aylık %4.75 ne demek ya? Böyle fahiş zam mı olur üstelik her ay üst üste biniyor? Demek ki seneye bu seneki kasko ücreti kadar trafik sigortası çıkacak.

Benzinde indirimi kullanamadık depo dolu diye şimdi yine zamlanıyormuş. Ne anladım ben bu işten. Yine 20 liralık benzin alamayacağız. O da ucuz değildi ya neyse. Bu ülkede yaşamak her geçen gün daha pahalı hale geliyor.

Aylık yüzde 5 zam gerçekten çok saçma. Mesela bu ay 100 lira ise gelecek ay 105 olacak. Diğer ay ise 110 değil, 110.25 olacak. Bir önceki ayın yüzde 5’i şeklinde zamlandığı için aslında yüksek zamlar almaya devam edecek. Resmen fahiş zam silsilesi bu. Allah sonumuzu hayır etsin.
Enflasyon bile her ay %5 çıkmıyorken bu zam neyin nesi oluyor peki demezler mi? Demezler elbette ve kendileriyle bu noktada çelişiyorlar zaten her şey gittikçe çok daha fazla saçma bir hal almaya başladı.

Akaryakıta indirim yapmaya gelince çok ağırdan alıyorlar ama zam yapmaya gelince hemen bindiriyorlar yeterki brent petrol azıcık çıkmaya görsün. Son baharda zam yağmurları gelmeye devam edecek gibi görünüyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
August 14, 2022, 12:43:15 PM

Aylık %4.75 ne demek ya? Böyle fahiş zam mı olur üstelik her ay üst üste biniyor? Demek ki seneye bu seneki kasko ücreti kadar trafik sigortası çıkacak.

Benzinde indirimi kullanamadık depo dolu diye şimdi yine zamlanıyormuş. Ne anladım ben bu işten. Yine 20 liralık benzin alamayacağız. O da ucuz değildi ya neyse. Bu ülkede yaşamak her geçen gün daha pahalı hale geliyor.

Aylık yüzde 5 zam gerçekten çok saçma. Mesela bu ay 100 lira ise gelecek ay 105 olacak. Diğer ay ise 110 değil, 110.25 olacak. Bir önceki ayın yüzde 5’i şeklinde zamlandığı için aslında yüksek zamlar almaya devam edecek. Resmen fahiş zam silsilesi bu. Allah sonumuzu hayır etsin.
İnsanlar eskisi kadar kasko yaptırmıyorlardı. Şimdi trafik sigortası yaptırmama oranı da ona yaklaşacaktır bence. Zaten trafikteki araçların yaklaşık %20si sigortasızmış, bence bu çok artacaktır. Bu sene ödediğimiz kasko gibi seneye trafik sigortası ödeyeceğiz gibi duruyor. Dediklerine göre sigorta şirketlerinin kârı azalmış. Ama eminim küçükler dışında zarar eden yoktur, kârları az miktarda azalmıştır. Normal maaşla araba alma imkansızlaşmıştı. Şimdi alınan eski arabanın giderlerini karşılamak da imkansızlaşacak. Gerçekten rezalet, şaka gibi günlerden geçiyoruz.
copper member
August 12, 2022, 04:18:42 PM

legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
August 12, 2022, 01:38:14 PM

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
August 12, 2022, 12:10:12 PM
bir sene sonra belli oldu ki arabalara ancak zorunlu trafik sigortası yaptırabileceğiz. o da zorunlu olduğu için yoksa çoğu insan onu da yaptırmayacak. kasko masko hikaye artık. işin aslı akaryakıta gelecek olan zamlarla (bu akşam benzine 1 lira civarı saplayacaklarmış.) yolda yürütecek araç bulamayacağız.

Aracın ihtiyaç olduğu bir dönemde yaşadığımız için tepe kadro bunu çok iyi kullanıyor.Akaryakıt zamlarında inanılmaz vergiler alınıyor.Yeni petrol kuyuları da bulsak bu değişmeyecek.Sürekli artan bir akaryakıt fiyatı görebiliriz.Trafik sigortalarının zorunluluğu kalkarsa kimse sigorta da yaptırmaz.Kasko yaptıran sayısında da ciddi düşüşler görebiliriz.
Pages:
Jump to: