Pages:
Author

Topic: 2022 ZAM Ana Konu... - page 4. (Read 2691 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
August 12, 2022, 11:21:43 AM
bir sene sonra belli oldu ki arabalara ancak zorunlu trafik sigortası yaptırabileceğiz. o da zorunlu olduğu için yoksa çoğu insan onu da yaptırmayacak. kasko masko hikaye artık. işin aslı akaryakıta gelecek olan zamlarla (bu akşam benzine 1 lira civarı saplayacaklarmış.) yolda yürütecek araç bulamayacağız.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
August 12, 2022, 10:18:06 AM
Tam da uzun yola çıkmadan birkaç gün önce benzine zam haberi almak beni üzdü ne yazık ki. 20 liraya inmesi bile muhteşem bir şey değildi belki ama en azından az biraz rahatlama olmuştu. Şu an brent petrolün hareketlerine rağmen tekrar 1 lira 10 kuruş zam gelmesini anlamlandıramıyorum. Hadi dolara endeksli aynı zamanda desen dolar da aynı yerinde duruyor son zamanlarda. Ülkede ekonomik bir rahatlama olmadığı sürece biz bu kabustan kurtulamayacağız. Brent petrolün tek başına düşüşü de bir yere kadar yardım ediyor.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
August 12, 2022, 06:39:51 AM
Akaryakıta bu geceden itibaren zam geliyormuş.Benzine bu geceden itibaren 1 lira 10 kuruş zam geliyor.Buna göre zam yapılmadan önce bu gece depoları doldurmanızı tavsiye ederim arkadaşlar.Trafik sigortalarına yapılan zam ise hepimizi mahvedecek.Aylık oranda artışlar devam edecek çünkü.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 12, 2022, 04:16:59 AM
Trafik sigortalarına eylül ayından geçerli olmak üzere %20 zam geldi.

Sonraki aylar için ise aylık zam oranı %1,5'ten %4,75'e yükseltildi.

https://twitter.com/beehaber/status/1558004008886931460

Araçlar ucuzlayacak öylemi hadi oradan.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
June 28, 2022, 03:31:47 PM
Milletin yiyeceği ekmeğin bile çözüm yükünü gariban halkın çocuklarına vermişler bu kadar aptalca işler olamaz okuldaki öğrenciler günde 1 milyon ekmek çıkartması demek eğitimin tamamen olmaması demek 1 milyon ekmek çıkarken eğitim nasıl yapılacak.belli değil

Zamanında meslek lisesinde okurken hoca son yıl size matematik yok zaten bir işinize yaramayacak diye son yıl hiç matematik dersi vermemişti durum her geçen gün daha rezil.

Okul yerine ceza evlerinde suçlular kullanılsa olmazmiydi

Mantıklı aslında ceza evindeki suçluları bir işe yarayarak kullandırabilirlerdi. Meslek lisesindeki gençlerimizde acaba nasıl bir yol haritasıyla düşünmüşler ve 1 milyon ekmeği hemde 1 günde üretecekler? Bunun için tam olarak çalışmak gerekecek. Öğrencilerin eğitimi aksamadan bunu başaramazlar muhtemelen.
legendary
June 28, 2022, 01:39:35 AM
Milletin yiyeceği ekmeğin bile çözüm yükünü gariban halkın çocuklarına vermişler bu kadar aptalca işler olamaz okuldaki öğrenciler günde 1 milyon ekmek çıkartması demek eğitimin tamamen olmaması demek 1 milyon ekmek çıkarken eğitim nasıl yapılacak.belli değil

Zamanında meslek lisesinde okurken hoca son yıl size matematik yok zaten bir işinize yaramayacak diye son yıl hiç matematik dersi vermemişti durum her geçen gün daha rezil.

Okul yerine ceza evlerinde suçlular kullanılsa olmazmiydi
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
June 27, 2022, 04:24:23 PM
İstanbul'da ekmek fiyatının 7 liraya çıkabileceği yönünde söylentiler de dönüyordu da bakalım artık şu an neye ne kadar zam gelirse gelsin şaşırmamaya başladım artık. Buna alışmış gibi görünüp aslında alışmak istememek çok ilginç bir duygu gerçekten. Un desteklemesinin devam ettiği ve şu anki 5 lira seviyesinden normalde daha yukarı bir seviyede olabileceği de söylenmiş. En çok içimi acıtan şeylerden birisi de güzelim tarıma elverişli ülkemizde tarıma inatla yatırım yapmamaya devam etmek. Hollanda'nın uyguladığı formülü öğrenip aynısını biz ülkemizde yapsak şu an bambaşka şeyleri konuşuyor olurduk.

Bir ekmek 7 lira olursa ona da bir şaşıralım hocam ya. Şaşırmanın da bir sınırı var. 3 liradan 7 liraya fırlayan kuru ekmeği artık insanlar bulamaz olacaklar. Buna tepki gösterirler artık. İnsanların cebindeki parayı sömürüyorlar resmen.

Yanlış anlaşılma olmasın hocam. Demek istediğim konu şu. Ekonomi sürekli kötüye gidiyor ve bu durum da fiyatları şişirmeye devam ediyor. Bir şey değişmediği sürece fiyat 7 lira da olur 10 lira da. Yoksa ben de herkes kadar bu duruma tepkiliyim. Hayat pahalılığı gittikçe daha da artıyor. Aslında normal şartlarda bizim çıkıp bu durum hakkında şikayetimizi dile getirmek için protesto hakkımızı vs. kullanmamız lazım. Böyle bir bilinç yok çünkü insanlar artık sindirilmiş durumda. Umarım gelecekte bu durum da değişir. Halk sesini güçlü çıkarmadığı sürece daha çok sıkıntı oluyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
June 27, 2022, 03:23:46 PM
Bir ekmek 7 lira olursa ona da bir şaşıralım hocam ya. Şaşırmanın da bir sınırı var. 3 liradan 7 liraya fırlayan kuru ekmeği artık insanlar bulamaz olacaklar. Buna tepki gösterirler artık. İnsanların cebindeki parayı sömürüyorlar resmen.
Ben kimsenin bariz bir tepki göstereceğini sanmıyorum insanları öyle bir zamlara alıştırdılarki kimse tepki veremez oldu gerçi az fazla sesi çıkanı zaten susturuyorlar orası ayrı bir durum. Bu arada ekmek kg olarak 20 TL den bahsediliyor yani 500 gr olarak satılan yerlerde ekmek fiyatı 5 TL den 10 TL çıkarılıyor anlamadığım bir noktada burası; ekmeği Türkiye genelinde neden aynı gram ve fiyatla satmıyorlar, belki gramaj olarak aynı fiyata geliyordur ama her il ve ilçede fiyat ve gramaj farkları var.

Birde Meslek Liselerinde ekmek fabrikaları kurulacakmış günde 1 milyon ekmek üretilecekmiş. Yanlış atılan ekonomik adımları düzeltmek yerine saçma sapan işler yapılmaya devam ediliyor.
Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/bakan-ozer-81-ilde-meslek-liselerimize-ekmek-fabrikasi-kuracagiz-690638.html

Meslek liselerini küçümsemiyorum asla ama bu yanlış politikayı meslek liselerinin günde 1 milyon ekmeği mi düzeltecekmiş? Neden un fiyatları yükseliyor, yağ fiyatları yükseliyor, elektrik maliyetleri artıyor demek yerine 1 milyon ekmek ürettirip satmakta mı çözüm bulunuyor? İlginç bir savunma yöntemi olmalı eğer fiyatlar yüzünden alınan bir kararsa bu adım,
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 27, 2022, 09:09:30 AM
Ben kimsenin bariz bir tepki göstereceğini sanmıyorum insanları öyle bir zamlara alıştırdılarki kimse tepki veremez oldu gerçi az fazla sesi çıkanı zaten susturuyorlar orası ayrı bir durum. Bu arada ekmek kg olarak 20 TL den bahsediliyor yani 500 gr olarak satılan yerlerde ekmek fiyatı 5 TL den 10 TL çıkarılıyor anlamadığım bir noktada burası; ekmeği Türkiye genelinde neden aynı gram ve fiyatla satmıyorlar, belki gramaj olarak aynı fiyata geliyordur ama her il ve ilçede fiyat ve gramaj farkları var.

Birde Meslek Liselerinde ekmek fabrikaları kurulacakmış günde 1 milyon ekmek üretilecekmiş. Yanlış atılan ekonomik adımları düzeltmek yerine saçma sapan işler yapılmaya devam ediliyor.
Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/bakan-ozer-81-ilde-meslek-liselerimize-ekmek-fabrikasi-kuracagiz-690638.html
hero member
Activity: 994
Merit: 607
June 27, 2022, 06:48:42 AM
İstanbul'da ekmek fiyatının 7 liraya çıkabileceği yönünde söylentiler de dönüyordu da bakalım artık şu an neye ne kadar zam gelirse gelsin şaşırmamaya başladım artık. Buna alışmış gibi görünüp aslında alışmak istememek çok ilginç bir duygu gerçekten. Un desteklemesinin devam ettiği ve şu anki 5 lira seviyesinden normalde daha yukarı bir seviyede olabileceği de söylenmiş. En çok içimi acıtan şeylerden birisi de güzelim tarıma elverişli ülkemizde tarıma inatla yatırım yapmamaya devam etmek. Hollanda'nın uyguladığı formülü öğrenip aynısını biz ülkemizde yapsak şu an bambaşka şeyleri konuşuyor olurduk.

sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
June 26, 2022, 05:00:22 PM
copper member
Activity: 644
Merit: 269
June 26, 2022, 12:36:37 PM
Ekmeğe ay başından itibaren bizde kol gibi zam geliyor 300 gram ekmek 5 liradan satılırken 500 gram ekmek 10 liradan satilacak

300 gram ekmekten 2 tane alıp sistemi alt etmenin yolunu bulabiliriz diye böyle mantıksız bir hesap yapıyorlar herhalde hocam Cheesy Normalde toplu alınan şeyler daha ucuz olur, ekmekte bu işlemiyor galiba. Baksanıza 300 gramı 5 lira iken 500 gramı 10 lira. Nasıl bir akılla hareket ediliyor bilmiyorum.
legendary
June 26, 2022, 12:21:07 PM
Ekmeğe ay başından itibaren bizde kol gibi zam geliyor 300 gram ekmek 5 liradan satılırken 500 gram ekmek 10 liradan satilacak
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 26, 2022, 12:04:56 PM
Bugün markete gittim bir peynir ve 1 kg zeytin 140 türk lirası. Evet yanlış okumadınız 140. Sabah kahvaltı bile yapamayacak duruma geldik. Bu ne arkadaş. 3-4 türk lirası zamla olacak iş değil bu daha geçen 2-3 ay önce 70-80 türk lirasına alıyorduk ikisinden de 1er kilo. Bu işin sonu hiç iyi değil. Üstelik hala etiketle kasadaki fiyat farklı aynı değil.

140 lira yine iyiymiş, bayılarak tükettiğim bir peynir vardı kilosuna 170 lira yazmışlar. Günde 200 gram peynir tüketsem ve 4 kişilik bir aileye baktığımı düşünsem günlük peynir masrafım 150 lirayı buluyor. Şu şartlarda diyetisyenlerin tavsiyelerine uyup kibrit kutusu büyüklüğünde yemem gerekiyor.
Mideyi bulgurlar irmikle doldurmak zorunda kalacağımız günlerin yaklaştığını görüyorum. Dışarıda kişi başı yemek maliyeti 100 lirayı geçti, tıka basa doyacağın bir hamburger menüsü için bile 120-130 lirayı gözden çıkartmak gerekiyor Sad

Sabah ekmek arası domates salatalık yiyeyim desen sandviç tarzı domatesle salatalığın kilosu bile aldı başını gitti hocam.
Bütün kahvaltılık ürünlerin fiyatları bu durumdayken ve günün en önemli öğünü kahvaltı iken nasıl beslenebiliriz ki?
Aynı dediğiniz duruma döndük şuan, diyetisyenler kibrit kutusu kadar peynir tüketin diyorlardı ben de ne kadar küçük niye fazla tüketemiyoruz diye sorguluyordum sorgulamaz olaydım Cheesy
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
June 26, 2022, 12:01:52 PM
Uzun zamandır keyif aldığım çoğu şeyi yapmamaya basladim yapabilir miyim evet ama o kadar para harcadiktan sonra keyif kalmıyor diyecek birşey yok bu duruma düşüren kedi Allah ıslah etsin.

Milleti bu duruma düşürenler kendilerine zam yapmanın derdinde, milletin halinden ne anlarlar? Hele bir asgari ücrete zam gelsin ne kadar geliyorsa en az 1.5 katı kadar her şeye zam gelecek. Tabi bunu anlayamayan seçmen maaşım artıyor diye sevinirken alım gücünün azaldığını fark edene kadar iş işten geçmiş olacak.
Şekere bir senede 4 kat zam gelmiş ama %40 asgari ücrete zammı duyunca ağzınız tatlanır merak etmeyin.
legendary
June 26, 2022, 02:29:10 AM
Uzun zamandır keyif aldığım çoğu şeyi yapmamaya basladim yapabilir miyim evet ama o kadar para harcadiktan sonra keyif kalmıyor diyecek birşey yok bu duruma düşüren kedi Allah ıslah etsin.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
June 26, 2022, 02:21:54 AM
Bugün markete gittim bir peynir ve 1 kg zeytin 140 türk lirası. Evet yanlış okumadınız 140. Sabah kahvaltı bile yapamayacak duruma geldik. Bu ne arkadaş. 3-4 türk lirası zamla olacak iş değil bu daha geçen 2-3 ay önce 70-80 türk lirasına alıyorduk ikisinden de 1er kilo. Bu işin sonu hiç iyi değil. Üstelik hala etiketle kasadaki fiyat farklı aynı değil.

140 lira yine iyiymiş, bayılarak tükettiğim bir peynir vardı kilosuna 170 lira yazmışlar. Günde 200 gram peynir tüketsem ve 4 kişilik bir aileye baktığımı düşünsem günlük peynir masrafım 150 lirayı buluyor. Şu şartlarda diyetisyenlerin tavsiyelerine uyup kibrit kutusu büyüklüğünde yemem gerekiyor.
Mideyi bulgurlar irmikle doldurmak zorunda kalacağımız günlerin yaklaştığını görüyorum. Dışarıda kişi başı yemek maliyeti 100 lirayı geçti, tıka basa doyacağın bir hamburger menüsü için bile 120-130 lirayı gözden çıkartmak gerekiyor Sad
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 25, 2022, 05:11:24 PM
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
June 25, 2022, 01:29:19 PM
Son günlerde gözler asgari ücrete zammın gelip gelmeyeceği konusuna çevirilmiş durumda. Artan enflasyonun da etkisiyle insanların zam beklentisi iyice arttı haliyle. Asgari ücret zammına yönelik çalışmaların olduğu söyleniyor ama bakalım. Temmuz ayında gelip gelmeyeceği anlaşılacak. Artık öyle bir dönemden geçiyoruz ki insanların alım gücü inanılmaz bir hızla düşüyor. Tabi asgari ücret zammı beraberinde daha da fazla hayat pahalılığını da getirecek zamanla.

https://www.ntv.com.tr/galeri/ntvpara/gozler-temmuz-ayinda-asgari-ucrete-zam-gelecek-mi-ne-zaman-yapilacak,dqZgHvEyPUyFw8L6SyAn9g
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
June 25, 2022, 12:07:11 PM
Rüzgara karşı işeme üstüne işersin. Yıllardan beri yapılan buydu. Şimdi işemekle kalmadılar tam anlamıyla sıçtılar.
Pages:
Jump to: