Pages:
Author

Topic: BitcoinXT : Η απόπειρα δημιουργίας fork στο Bitcoin ξεκίνησε - page 6. (Read 24357 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ποια μεταστροφή και σαχλαμάρες λέτε? Καταρχήν ο Gavin δεν είναι καν εδώ και δεν ασχολείτε γιατί είναι σε διακοπές. Μετά καμία μεταστροφή δεν έχει γίνει από κανέναν και όλοι οι core developer συνεχίζουν να κριτικάρουν το όλο εγχείρημα. Απλά πλέον επειδή έχουν δει ότι το XT δεν έχει καμία δυναμική δεν ασχολούνται και τόσο πολύ μαζί του.
Το βασικότερο πρόβλημα τώρα είναι η ζημία που έχει κάνει αυτή η ανοησία και πως θα την συμμαζέψουν γιατί το bitcoin έχει πάρει την  κατρακύλα. Αν πέσει κάτω από τα 200 δολάρια θα δούμε μεγάλα δράματα.
member
Activity: 63
Merit: 10
επειδή ασχολούμε χρόνια με το ελεύθερο λογισμικό όποτε έχει γίνει fork σε κάτι αλλάζουν και το όνομα και δημιουργούν νέο project. Είναι πρωτοφανής και ειλικρινά στα 10 χρόνια τώρα που τρέχω αποκλειστικά open source να δεις ένα project κάποιοι να πάνε να κάνουν hijack το υπάρχον και να του περάσουν το fork του.

Πας καλά; Δεν δημιούργησαν νέο project; Δεν άλλαξαν το όνομα σε XT;
Hijack θα ήταν αν με κάποιο τρόπο στερούσαν το access σε όσους είχαν
στο repo του Core. Είναι official με τρολάρεις...

Τελευταία νέα που μάλλον εξηγούν και την μεταστροφή από χτες και το
ξαφνικό γλυψιμο στον Gavin όλων αυτών που μέχρι χθες τον έβριζαν:

Από το reddit:
8 major players support BIP 101
https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/3i7mtz/8_major_players_support_bip_101/
http://blog.blockchain.com/wp-content/uploads/2015/08/Industry-Block-Size-letter-All-Signed.pdf
(είναι down από το traffic)
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και κάτι τελευταίο θέλω να ρωτήσω και για να καταλάβεις το πόσο με αφέλεια βλέπεις τα πράγματα γενικά. Αφού είμαι λάθος σε αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει αυτή την στιγμή γιατί βγαίνω αληθινός σε ότι έγραψα αρχικά? Δεν έχω γράψει ότι το Bitcoin λόγο αυτού του γεγονότος θα πάει μπορεί και κάτω από τα 150 δολάρια. Το βλέπουμε σιγά σιγά ήδη να συμβαίνει.
Επιμένω το όλο BitcoinXT εγχείρημα ήταν και είναι ένα φοβερό πλήγμα στο οικοσύστημα του Bitcoin. Το MTGox μπροστά στην πληγή που πάει να ανοίξει θα φαντάζει παράδεισος. Πάντως η ζημιά έχει ήδη γίνει και την ολόκληρη την έκταση της θα την δούμε τις επόμενες μέρες.
Πλέον το οικοσύστημα του Bitcoin μπαίνει σε αγώνα ύπαρξης και θα δούμε μεγαλες αναταραχές.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
επειδή ασχολούμε χρόνια με το ελεύθερο λογισμικό όποτε έχει γίνει fork σε κάτι αλλάζουν και το όνομα και δημιουργούν νέο project. Είναι πρωτοφανής και ειλικρινά στα 10 χρόνια τώρα που τρέχω αποκλειστικά open source να δεις ένα project κάποιοι να πάνε να κάνουν hijack το υπάρχον και να του περάσουν το fork του.
Δεν θυμάμαι άλλη τέτοια περίπτωση και όπως καταλαβαίνεις όχι μόνο συνηθισμένη πρακτική δεν είναι στο open source αλλά ούτε και έχει ξανασυμβεί. Από τι βλέπω όμως ούτε αυτό σε προβληματίζει εσένα και συνεχίζεις να σου φαίνονται τα πάντα φυσιολογικά..
Συγνώμη που θα στο πω αλλα ρε αδερφέ είσαι πάρα πολύ αφελής.. Tongue
member
Activity: 63
Merit: 10
και εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει φιλοσοφία του bitcoin όταν δώσεις σε ένα και μόνο άνθρωπο την διαχείριση του. Αυτό δεν θα γίνει ποτέ και ούτε πρόκειται να το αφήσουμε να γίνει. Καλύτερα να καταστραφεί τελείως το project καλύτερα να βγει ο Satoshi με υπογεγραμμένο μήνυμα του αυτή την φορά και να ανακοινώσει ότι το project είναι πλέον failed παρά να βάλουμε αρχηγό στο Bitcoin.
Αυτό το πράγμα το έχεις πει μόνο σε αυτό το thread 5-6 φορές. Σου έχω εξηγήσει
ότι όχι μόνο είναι λάθος αλλά με αυτό που λες αντιφάσκεις και στην ουσία εσύ είσαι
αυτό που θές σώνει και καλά το bitcoin να είναι στα χέρια ενός ανθρώπου.

Από τις τόσες φορές που το χεις πει νομίζω σου το έχω εξηγήσει αναλυτικά τις δύο.
Καλόπιστα θα στο πω και μια τρίτη.

---------------------------------------------------------------------------------
Ότι node θελει θα τρέξει ο κάθε user. Όσα fork θέλουν θα κάνουν οι developers.
Δεν θα σε ρωτήσουμε. Ούτε θα ρωτήσουμε κανέναν άλλον. To bitcoin είναι FLOSS.
Αν δεν σ αρέσει περίμενε να βγάλει η Apple crypto που να τρέχει μόνο σε iphone.
Αν αύριο θέλω να κάνω ένα fork και να πείσω τον κόσμο να το τρέξει δεν θα ρωτήσω
κανέναν γιατί αυτό είναί ένα δικαίωμα που μου το έδωσε ο Satoshi βγάζοντας το bitcoin
ως FREE SOFTWARE. LIBRE. ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Πως να στο εξηγήσω? Αυτό σημαίνει αποκέντρωση
στο development... ΔΕΝ ΡΩΤΑΜΕ. ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ σε καμία εταιρεία, σε κανέναν
κερατά, σε κανέναν commiter, σε κανέναν maintainer και Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ.

-----------------------------------------------------------------------------------

Αν ο κόσμος αποφασίσει να στείλει το XT και το BIP του Gavin στα σκουπίδια, παρά το ότι
διαφωνώ θα το δεχτώ πολύ ευχάριστα γιατί αυτό είναι το Bitcoin.

Δεν μπορώ να στο κάνω πιο λιανά και αν το επαναλάβεις θα θεωρήσω ότι με τρολάρεις και
θα παραιτηθώ από την συζήτηση...
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
και εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει φιλοσοφία του bitcoin όταν δώσεις σε ένα και μόνο άνθρωπο την διαχείριση του. Αυτό δεν θα γίνει ποτέ και ούτε πρόκειται να το αφήσουμε να γίνει. Καλύτερα να καταστραφεί τελείως το project καλύτερα να βγει ο Satoshi με υπογεγραμμένο μήνυμα του αυτή την φορά και να ανακοινώσει ότι το project είναι πλέον failed παρά να βάλουμε αρχηγό στο Bitcoin.
Όποιος θέλει κάτι τέτοιο καλό είναι να πάει από τώρα να δημιουργήσει το δικό του altcoin. Το BitcoinXT πάει για μεγάλο epicFail και προσωπικό ρεζίλεμα του Gavin. Δεν λέω για τον Hearn γιατί αυτός ήταν και είναι ρεζίλις από μόνος του.
Οσο για το πόσο τυφλός είσαι δες που έχει φτάσει η ισοτιμία. Η πτώση να σου θυμίσω ξεκίνησα από τις 15 Αυγούστου όταν ανακοινώθηκε και επίσημα η ιστορία με το BitcoinXT.
member
Activity: 63
Merit: 10
δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά πως δεν μπορείς να δεις τι πραγματικά διακυβεύεται εδώ πέρα.
Αυτό μάλλον έπρεπε να το πω εγώ για σένα που ενώ γνωρίζεις και αγαπάς το bitcoin
και ενώ γνωρίζεις την φιλοσοφία του ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού
(όπως λες τουλάχιστον), έχεις πέσει στην παγίδα και αναπαράγεις τις χαζομάρες των trolls,
των "alt-coiners" και μερικών κατα φαντασία traders...

Το διακύβευμα εδώ είναι:
αργός θάνατος του Bitcoin (που απ'ότι φαίνεται τυχεροί θα είμαστε αν είναι αργός)
vs
επιστροφή του Bitcoin στην αρχική του φιλοσοφία.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά πως δεν μπορείς να δεις τι πραγματικά διακυβεύεται εδώ πέρα.
member
Activity: 63
Merit: 10
Το θέμα είναι ότι τώρα θα είχαμε μια εκρηκτική άνοδο του Bitcoin λόγο της κρίσης στο χρηματιστήριο της Κίνας και ο Gavin τα κατάφερε η το έκανε εσκεμμένα να του δώσει μεγάλο πλήγμα στην αξιοπιστία προκαλώντας σύγχυση για όσους δεν είναι μέσα στα πράγματα.
Τί είναι πάλι αυτό; Αυτό θα φορεθεί σήμερα ως επιχείρημα; Τύφλα να χει ο
Άρης και ο Μπάμπης στο ΣΚΑΙ ε;  Undecided

Τα 900 nodes δεν είναι λίγα αν σκεφτείς οτί πολύ κόσμος συμφωνεί με το BIP
του Gavin αλλά δεν θέλει να τρέξει το XT με τις extra αλλαγές και δεν ξέρει
καν πως να το κάνει.
Επίσης μην ξεχνάς ότι πολύς κόσμος είναι αναποφάσιστος. Αυτοί προφανώς
τρέχουν ότι έτρεχαν.
Βάλε και αυτούς που βαριούνται να μπουν στην διαδικασία και θα πάνε με το ρεύμα.
(πάρε μια ιδέα απο αυτούς που τρέχουν core πόσοι τρέχουν παλιότερα versions...)
Βάλε και την λογοκρισία, τα ψέματα και τους μύθους που διαδίδονται τόσο καιρό...

Τα 900 nodes είναι ήδη υπέρβαση. Επίσης από απλούς users οι περισσότεροι είναι με το
BIP του Gavin (κρίνοντας από το reddit). Μην κρίνεις από αυτό εδώ το topic που (σχεδόν)
μόνο εγώ το υποστηρίζω...  Grin Άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό...  Roll Eyes

Εγώ πάντως σου λέω. Μέχρι και τα πληρωμένα trolls κατάλαβαν ότι το Core μας πάει στο 0
και άρχισαν το γλύψιμο στον Gavin... Δεν το παρατήρησες?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
και που είδες ότι ανεβαίνει το BitcoinXT? τόσες μέρες και έχει δημιουργήσει μόνο 3 block και έχει 900 node με σχεδόν όλα να είναι σε vps και τα περισσότερα από αυτά σε trial.
Το θέμα είναι ότι τώρα θα είχαμε μια εκρηκτική άνοδο του Bitcoin λόγο της κρίσης στο χρηματιστήριο της Κίνας και ο Gavin τα κατάφερε η το έκανε εσκεμμένα να του δώσει μεγάλο πλήγμα στην αξιοπιστία προκαλώντας σύγχυση για όσους δεν είναι μέσα στα πράγματα.
member
Activity: 63
Merit: 10
Eσύ σε τι είσαι υπέρμαχος δεν μας έχει γράψει ακόμα.

Είμαι υπέρ του bitcoin ως δικτύου συναλλαγών, με on-chain συναλλαγές πάση θυσιά
και φυσικά οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη καλοδεχούμενη αλλά όχι εις βάρος των on-chain
συναλλαγών. Υπέρ της βασικής φιλοσοφίας του bitcoin δηλαδή.

Πάντως ξεκίνα να ετοιμάζεσαι για κολοτούμπα γιατί βλέπω τα αρχι-trolls
(που δίνουν τον τόνο στους υπόλοιπους), όσο ανεβαίνει η επιρροή του XT
(και όσο το bitcoin με βασικό client το Core πάει στο γκρεμό) αρχίζουν να
αλλάζουν τροπάριο κι εκεί που έβριζαν, απειλούσαν, λογόκριναν και υστερίαζαν
τώρα άρχισαν τα "Gavin να το συζητήσουμε", "Gavin να συναντηθούμε" κτλ...

Καλού κακού μελέτησε αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=sJabJuscX7E
 Cheesy Cheesy
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
πωπω, βλεπω IPv6 Κιολας στο ελλαδισταν! σοβαρα ?  Shocked
επισης το Bip δε βλεπω να προχωραει, θα περιμενουν μεχρι τελος του ετους να δουν αν επιασε ή οχι?
full member
Activity: 210
Merit: 100
Στο blocktrail https://www.blocktrail.com/BTC έχει προστεθεί γραφικό που παρακολουθεί την ψηφοφορία για το block size. Ενδιαφέρον έχει το εβδομαδιαίο γραφικό (1W) που έχει περίπου 1050 block. Εκτός από τα BIP101 block του BitcoinXT παρακολουθεί και τα block του "Coinbase Blocksize Vote 8Μ" που τρέχει παράλληλα.
Τα "Coinbase Blocksize Vote 8Μ" είναι block που έγιναν mined με Core Client Satoshi version 3 αλλά έχουν Encoded Message και ψηφίζουν υπέρ του 8M block size χωρίς να συμμετέχουν στο κίνημα BitcoinXT.
Τα στατιστικά (1W) πριν από λίγο ήταν:
default 735 69.60%
8MB 317 30.02%
BIP101 4 0.38%
Στο "Coinbase Blocksize Vote 8Μ" συμμετέχουν miners από τα pools: KNCMiner, AntPool, 21Inc., BWPool
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
και τα 3 οικιακά από τι βλέπω
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
20 nodes στην ελλαδα και τα 3 τρεχουν bitcoinxt https://getaddr.bitnodes.io/nodes/?q=greece
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Το site που έβγαζε τις πληροφορίες για τα node του BitcoinXT απλά έχει κλείσει γιατί αυτός που το έστησε αδυνατεί όπως λέει να αντιμετωπίσει τα ddos attack Tongue

https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i2yvf/xtnodescom_request_for_ddos_protected_hosting/
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
και σχετικά με τα nodes που ξετρυπώνουν σαν τα μανιτάρια

https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i1dra/psa_its_super_easy_to_manipulate_the_node_count_i/

https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3hh7fz/50_new_xt_nodes_added_more_coming/

τα περισσότερα είναι από ένα δύο άτομα όπως δείχνουν τα στοιχεία. Και μετά μου λέτε ότι δεν κρύβετε κανένα σχέδιο από πίσω.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Και μετά από λίγο τα node αυτά εξαφανίστηκαν. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιος να έκανε ένα node scaling τεστ και μετά τα έκλεισε. Γιατί άραγε......
Διαβάστε εδώ τι έγινε https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i1dra/psa_its_super_easy_to_manipulate_the_node_count_i/

Σχετικά με την DDos επίθεση στο xtnodes.com https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i2yvf/xtnodescom_request_for_ddos_protected_hosting/
Pages:
Jump to: