Pages:
Author

Topic: BitcoinXT : Η απόπειρα δημιουργίας fork στο Bitcoin ξεκίνησε - page 7. (Read 24370 times)

full member
Activity: 210
Merit: 100
Μετά την επίθεση στο xtnodes.com σειρά είχε η coinwallet.eu η οποία έχει ανακοινώσει ότι θα κάνει τα stress tests στις αρχές Σεπτεμβρίου με συνέπεια να δημιουργηθούν backlog 30 ημερών όπως η ίδια υποστηρίζει. Screencapture ότι το site είναι down https://archive.is/dlhs1. Μάλλον κάποιος κάνει stress test σε αυτούς αυτή την φορά  Grin
Αρχίσαν επιθέσεις σε site που υποστηρίζουν το bitcoin XT άμεσα ή έμμεσα με τις ενέργειες τους ?
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα
Πριν πέσει το site είχαν ενεργοποιήσει την προστασία έναντι DDoS της CloudFlare. Τώρα το site δείχνει μια σελίδα του Hosting provider bluehost.com.
Έκανα ένα Screenshot capture https://archive.is/UdOlH (Hacking ή maintenance ?)
επιθεσει άρνησης εξυπηρέτησης
full member
Activity: 210
Merit: 100
Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα
Πριν πέσει το site είχαν ενεργοποιήσει την προστασία έναντι DDoS της CloudFlare. Τώρα το site δείχνει μια σελίδα του Hosting provider bluehost.com.
Έκανα ένα Screenshot capture https://archive.is/UdOlH (Hacking ή maintenance ?)
member
Activity: 63
Merit: 10
και ειπα οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητο, υπαρχουν πολλες διεξοδοι, συμπεριλαμβανομενων των altcoins. Αρα το "motive" πασχει.
Δεν μπορεις να εχεις transactions network με το bitcoin. Ειτε με 1mb, ειτε με 10mb blocks.
Τώρα απαντάς στην ουσία και δίνεις τίμιες απαντήσεις.

Chek2fire ακούς; Που κρύφτηκες; Που χάθηκες βρε ψυχή;
Μεγάλε συναγωνιστή! Μεγάλε bitcoin-ομάχε! Σύντροφε! Συμφωνείς με αυτά;;;

-Δεν γίνεται το bitcoin να έιναι transactions network...
-Eναλλακτική τα alt-coins...

Γιατί αν διαφωνείς να ξέρεις ότι γίνεσαι ο "χρήσιμος ηλίθιος" με το να αναπαράγεις
το παραμύθι των trolls για πραξικοπήματα, tor, redlists και δε συμμαζεύεται...
Ο AlexGR χτύπησε κέντρο και είπε την ουσία. Σ' ακούω...
(εντελώς φιλικά η ειρωνία χαχα  Grin Wink Kiss )
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ρωτησα τον πετρο τοντ αν υπαρχει κατι "κακο" στο ΧΤ εκτος απο το "ατεσταριστο block size" και μου απαντησε
"There's a centrally controlled Tor exit deprioritisation mechanism."
τιποτε αλλο! Smiley
και μη μασατε, δεν εχει κλονιστει τιποτα! παιχνιδια χειραγωγησης και κερδοσκοπιας ειναι αυτα, παντα ηταν.
hero member
Activity: 546
Merit: 500
Πάντως εγώ μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και να δούμε τι θα επικρατήσει στο τέλος,έχω μετατρέψει σχεδόν όλα μου τα BTC σε Ethereum.Έκανε τεράστιο λάθος ο Gavin με το fork και έχει κλονίσει την εμπιστοσύνη του κόσμου στο Bitcoin.Ελπίζω μόνο να μην επικρατήσει το XT.Και συμφωνώ με τον chek2fire ότι κρύβονται βρώμικα παιχνίδια από πίσω.Είμαι σίγουρος πως ο Gavin τα πήρε χοντρά για να κάνει κάτι τέτοιο.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Transactions network vs settlement network. Σ' αυτό αν θες να μου απαντήσεις.
Και το slowdown (ή μάλλον την κατάρρευση) θα την δεις (δούμε) ως συνήθως
τελευταίος.

Δεν μπορεις να εχεις transactions network με το bitcoin. Ειτε με 1mb, ειτε με 10mb blocks.

Η visa κανει 2000tx/sec και εχει θεωρητικο max υπερδεκαπλασιο. Εσυ θα την ανταγωνιστεις με 2.5 (1mb) ή 25 (10mb)?

Πες μου ποσα gigabyte blockchain θες, per block, για να εχεις τα νουμερα της visa.


ελα μωρε κι εσυ, θα αφησουν τον χρυσο να πιασουν τον ψευδαργυρο? Grin
παντως Alex φαινεσαι καλος γνωστης των πραγματων απο οικονομικη πλευρα. σκεφτηκες να γινεις 2ος Αντωνοπουλος? δεν κοροιδευω, σοβαρα ρωταω,
χρειαζομαστε γνωστες να βγαινουν μπροστα Wink

Προτιμω το παρασκηνιο Grin
full member
Activity: 210
Merit: 100
Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Και μετά από λίγο τα node αυτά εξαφανίστηκαν. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιος να έκανε ένα node scaling τεστ και μετά τα έκλεισε. Γιατί άραγε......
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
μα εγώ δεν θέλω να αλλάξω τίποτα ούτε να πάρω τον έλεγχο του νομίσματος όπως κάνουν αυτοί του BitcoinXT. Αυτό είναι απόπειρα κατάληψης ενός project. Οσο γιαυτό που λές για το ελεύθερο λογισμικό επειδή τυχαίνει να ασχολούμε χρόνια πάντα στα fork που γίνονται αλλάζουν και το όνομα τελείως από το project που γίνετε το fork. Libreoffice, mate και τόσα άλλα. Εδώ γιατί δεν το κάνουν και γιατί δεν το κάνουν όπως στο opensource να τρέξουν ένα παράλληλο project και να τελειώνει η ιστορία?
member
Activity: 63
Merit: 10
Δεν υπαρχει επενδυτικο slowdown οσον αφορα το bitcoin. Οι επενδυσεις και στο ιδιο και στο οικοσυστημα ειναι ανοδικες.
Το νόημα είναι ότι ένα πρωτόκολλο πρέπει να συνεχίσει να κάνει ότι έκανε.
Όταν αλλάζει σύμφωνα με τα συμφέροντα(?), γούστα(?) όπως θες πες το,
δύο ανθρώπων τότε υπάρχει πρόβλημα.
Transactions network vs settlement network. Σ' αυτό αν θες να μου απαντήσεις.
Και το slowdown (ή μάλλον την κατάρρευση) θα την δεις (δούμε) ως συνήθως
τελευταίος.

Ωραια, το litecoin ειναι 4x πιο γρηγορο και 4x μεγαλυτερο. Δεν εχει και το solomine του satoshi με το 1εκ coins, ειναι και λιγο πιο asic resistant, αρα γιατι το litecoin δεν κανει overtake το bitcoin? Ειναι απλα τα πραματα. Αν το market πιστευε οτι τα coins με μεγαλυτερο scaling ειναι καλυτερα απ'το bitcoin, θα τα ειχε ηδη σε marketcap τρελων μεγεθων ενοσω ολοι θα κανανε dump τα btc τους γι'αυτα. Αλλα δε το κανουν.
Η αποψη μου ειναι οτι το cryptocurrency market, αν πιασει τα νουμερα που πρεπει να πιασει (εκατονταδες δις $$$), εχει χωρο και για altcoins που θα εξυπηρετουν συγκεκριμενες αναγκες. Ειτε αυτες ειναι οι μικροσυναλλαγες, οι γρηγορες συναλλαγες, οι ανωνυμες συναλλαγες κτλ κτλ. Δε προκειται να αλλαξει δραματικα η θεση του btc γιατι το btc = χρυσος.
Δεν υπάρχει κανένα alt-coin με καλύτερο θεωρητικό scaling από το bitcoin αφού όλα
βασίζονται στο blockchain και σε όλες τι άλλες σχεδιαστικές αρχές του bitcoin που
επηρεάζουν το πως κάνει scale (UTXO κτλ).
Με απλά λόγια. Έτσι κάνει η (ΔΕΝ) κάνει scale το bitcoin. Μέχρι η άλλη θεωρία να γίνει
πράξη πρέπει να συνεχίσουμε να προχωράμε αυτόν τον δρόμο. Συμφωνείς διαφωνείς
αυτό είναι το ζουμί.
Γενικά το 80% της απάντησής σου μιλάει για alt-coins και η συζήτηση πάει να γίνει για
τα alt-coins.  Embarrassed Καλά κάνεις και ασχολείσαι με litecoin, darkcoin ότι θες δεν είναι το
θέμα μας αυτό. Εγώ απευθύνομαι σε όσους ασχολούνται με το Βitcoin και τους ενδιαφέρει
να υπάρχει το Βitcoin αύριο.

εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.
Φίλε chek2fire το ελεύθερο λογισμικο έτσι λειτουργεί.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με το Βitcoin, να τρέξει ότι θέλει και αυτό
το εγγυάται το license με το οποίο ο Satoshi δημοσίευσε τη δουλειά του. Δεν είναι hijack
αυτό.

Δικαίωμά σου να σε χαλάει αυτό το πράγμα.Πολλούς τους χαλάει. Αν δεν σ' αρέσει το Bitcoin
κάνε ένα δικό σου alt-coin με ένα license που όποιος το κάνει fork να πηγαίνει κατευθείαν φυλακή.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.
ελα μωρε κι εσυ, θα αφησουν τον χρυσο να πιασουν τον ψευδαργυρο? Grin
παντως Alex φαινεσαι καλος γνωστης των πραγματων απο οικονομικη πλευρα. σκεφτηκες να γινεις 2ος Αντωνοπουλος? δεν κοροιδευω, σοβαρα ρωταω,
χρειαζομαστε γνωστες να βγαινουν μπροστα Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Για μένα είναι προτωφανή στοχευμένη επίθεση στο δίκτυο του Bitcoin το όλο πράγμα και δεν έχει να κάνει με τίποτα με το αθώο ότι θέλουν και καλά να αναπτύξουν το Bitcoin.
Εδώ οι τύποι δεν γνωρίζουν καν τι επιπτώσεις έχει αυτό που κάνουν στην ασφάλεια του Bitcoin και το ομολογούν και οι ίδιοι..


https://groups.google.com/forum/m/#!topic/bitcoin-xt/P8We1DokNUk
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πάντως νομίζω αυτός ο Gavin όσο περνάνε οι μέρες και βάζουν όλοι κάτω τα δεδομένα και αναλύουν πραγματικά την κατάσταση τόσο ποιο πολύ χάνει σε reputation.
hero member
Activity: 616
Merit: 500
ολα αυτα μου θυμιζουν δημοψηφισματα και εκλογες. ποσο τα εχω βαρεθει αληθεια!
μηπως τελικα δεν μπορουμε χωρις μια αυθεντια-μοναρχια or it is just me? Cheesy

Α μπραβο, ζητω ο Παττακος... lol
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ολα αυτα μου θυμιζουν δημοψηφισματα και εκλογες. ποσο τα εχω βαρεθει αληθεια!
μηπως τελικα δεν μπορουμε χωρις μια αυθεντια-μοναρχια or it is just me? Cheesy
Pages:
Jump to: