Pages:
Author

Topic: BitcoinXT : Η απόπειρα δημιουργίας fork στο Bitcoin ξεκίνησε - page 9. (Read 24357 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα απλό software αλλά με οικονομία και οι τύποι που κάνουν αυτό το fork και φυσικά όσοι το υποστηρίζουν είτε απλά αγνοούν τους βασικούς κανόνες οικονομίας η το κάνουν εσκεμμένα γιατί γνωρίζουν καλά τις συνέπειες που θα επιφέρουν οι πράξεις τους.
Τι ακριβος συνεπειες θα εχει ??

το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω για άλλη μια φορά. Η πράξη αυτή του Fork δεν έχει καμία σχέση με την αύξηση του μεγέθους των Block αλλά με την προσπάθεια πολιτικής μεταμόρφωσης του και προσαρμογής του στους κανόνες του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Το Bitcoin και τα ψηφιακά νομίσματα δεν είναι απλά μια άλλη τεχνολογία αλλά είναι το παράθυρο ελευθερίας στις αυριανές ψηφιακές κοινωνίες.
Γιαυτό προσωπικά είμαι με το μερός ξεκάθαρα του Peter Todd.
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Το σίγουρο είναι ότι είναι disruptive για το Bitcoin.

Αλλά ευτυχώς-δυστυχώς αυτή είναι και η φύση του.

member
Activity: 63
Merit: 10
Μιλάμε ότι με την πράξη τους θα καταρρεύσει όλη η προσπάθεια για αποκεντρωμένα νομίσματα.
Θα χρησιμοποιήσω/παραφράσω λίγο αυτό που είπε ο Wladimir, ο τωρινός core maintainer
ότι αν το bitcoin είναι τόσο ευάλωτο και καταστραφεί από τις όποιες πράξεις του Gavin
ή όποιου άλλου τότε δεν άξιζε να ασχοληθούμε από την αρχή.

Άμα είναι το XT να καταστρέψει το bitcoin και τα κρυπτονομίσματα μακάρι να το κάνει άυριο
να γλιτώσουμε όσοι ασχολούμαστε χρόνο, χρήμα και ενέργεια.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα απλό software αλλά με οικονομία και οι τύποι που κάνουν αυτό το fork και φυσικά όσοι το υποστηρίζουν είτε απλά αγνοούν τους βασικούς κανόνες οικονομίας η το κάνουν εσκεμμένα γιατί γνωρίζουν καλά τις συνέπειες που θα επιφέρουν οι πράξεις τους.
Τι ακριβος συνεπειες θα εχει ??
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα απλό software αλλά με οικονομία και οι τύποι που κάνουν αυτό το fork και φυσικά όσοι το υποστηρίζουν είτε απλά αγνοούν τους βασικούς κανόνες οικονομίας η το κάνουν εσκεμμένα γιατί γνωρίζουν καλά τις συνέπειες που θα επιφέρουν οι πράξεις τους.
hero member
Activity: 616
Merit: 500
Στο open source και στην δημοκρατια δεν υπαρχουν αδιεξοδα. Ο καθενας επιλεγει αυτο που θελει. Παρε για παραδειγμα το GNOME 3 που δεν αρεσε σε πολλους και παρεμειναν στο GNOME 2 με αλλο ονομα MATE. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι αυτος ο πανικος με το bitcoinXT.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
και γιατι δε συμφωνουν οι αλλοι devs με το ΧΤ? λογω του μεγαλου μεγεθους του cap ή ειναι και κατι αλλο?
member
Activity: 63
Merit: 10
δηλαδη μπορουν να βαλουν στο κλασικο btc μια μικρη αυξηση 2mb ας πουμε οποτε τοτε θα το δεχτουν ολοι?
τοσο κακο ειναι αυτο? ή δυσκολο? δεν τους παρακολουθω, μονο απο τoυιτερ αν τυχει Wink

Όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά επιβάλλεται και σε αυτό συμφωνούν σχεδόν όλοι ακόμα
και οι developers που διαφωνούν με την συγκεκριμένη πρόταση του Gavin.
 
Δύσκολο είναι με την έννοια ότι χρειάζεται hard fork και χρειάζεται η αύξηση να καθοριστεί
με τέτοιο τρόπο ώστε αφενός να μην είναι παρα πολύ μεγάλη, ώστε να υπάρχει ο κίνδυνος
παρενεργειών στο δίκτυο, αλλά αφετέρου να μην είναι πολύ μικρή ώστε σε έξι μήνες π.χ
να συζητάμε πάλι και να χρειάζεται πάλι hard fork ώστε να ξανα-αυξηθεί το όριο.

Χρειάζεται μόνιμη λύση και το XT δίνει αυτή τη λύση. Και δεν μιλάμε για ένα θέμα που
συζητιέται μια βδομάδα ή ένα μήνα. Μιλάμε για ένα θέμα που κρατάει χρόνια.

@hal9k, εισαι ο γνωστος owner του ινσομνια?
Όχι καμία σχέση.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
δηλαδη μπορουν να βαλουν στο κλασικο btc μια μικρη αυξηση 2mb ας πουμε οποτε τοτε θα το δεχτουν ολοι?
τοσο κακο ειναι αυτο? ή δυσκολο? δεν τους παρακολουθω, μονο απο τoυιτερ αν τυχει Wink
@hal9k, εισαι ο γνωστος owner του ινσομνια?
member
Activity: 63
Merit: 10
Για το tor που λέγαμε. Ξυπνάτε!. Οι τύποι ειναι πουλημένα τομάρια που έχουν πάρει συγκεκριμένη εργολαβία και δεν ξέρω και εγώ πόσα λεφτά γιαυτό τον σκοπό!

Ρε chek2fire. Ειλικρινά έλεος... Γράφεις τόσες μέρες ότι να ναι... Τι για CIA,
τι το ψεύτικο mail του satoshi έχεις κάνεις ευαγγέλιο, τί ότι το fork θα
ξεχωρίσει blacklisted bitcoins και ένα σωρό άλλα...
Πραγματικά καλά κάνεις και δεν θέλεις το ΧΤ, δικαίωμά σου είναι αλλά αυτό
που κάνεις είναι κωμικοτραγική προπαγάνδα και δεν είχα σκοπό να σχολιάσω
αλλά πλέον γράφεις και ψέματα. Αν και είμαι σίγουρος άθελα σου.

Σέβομαι την προσπάθεια που κάνεις με το site, το οποίο διαβάζω κάθε μέρα,
και γενικά σε έχω διαβάσει και σε άλλα site που πάντα με σωστά επιχειρήματα
υπερασπίζεσαι το Bitcoin αλλά εδώ το έχεις ξεφτιλίσει.

Αυτό με το TOR που πόσταρες κατάλαβες τι λέει; Τα επόμενο 5-6 replies στη λίστα
τα διάβασες;
Το όλο θέμα έχει να κάνει με το download της λίστας των Tor exit nodes που όπως λέει
αυτό που έκανες quote γίνεται με την κανονική σου ip ακόμα κι αν είσαι πίσω απο proxy
ή Tor, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Πόσο μάλλον να ισχύει αυτό το οποίο υποννοείς, ή εννοείς δεν ξέρω ούτε έχει σημασία
ότι δεν θα υποστηρίζει Tor το ΧΤ...

Γενικά όταν κάνεις d/l από κάπου μπορεί αυτό να έχει θέματα για το privacy αλλά μέχρι
τώρα αυτό δεν γίνονταν για να βρεί ας πούμε το κάθε node την ip του;

Τώρα αν διαφωνείς με τη δυνατότητα ένα node να κατεβάζει αυτόματα μια λίστα με Tor
addresses, και ο ιδιοκτήτης του node να έχει την δυνατότητα να την εφαρμόσει μπλοκάροντας
τις συνδέσεις που είναι πίσω από Tor αυτό είναι δικαίωμα σου αλλά μέχρι εκεί είναι η αλήθεια.

Αν πάντως θες να σταματήσεις το XT, αντί να προσπαθείς να δημιουργήσεις πανικό με πράγματα
που δεν ισχύουν ξεκίνα να γράφεις στους δυόμιση από τους 5 commiters του Core που διαφωνούν
με την αύξηση του limit να σταματήσουν να διαφωνούν και να κάνουν merge το BIP του Gavin ή
κάποιο άλλο παρόμοιο. Τη στιγμή που θα γίνει αυτό το ΧΤ θα πεθάνει. 




hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ευτυχως που ειναι οπεν σορς και ολα ειναι εν φανερο!
ευτυχως που υπαρχουν πολλοι devs να "φτιαξουν" τα κακως κειμενα στο μελλον.
εξαλλου οτι δρομο και να ακολουθησει καποιο νομισμα μπορει αργοτερα να αλλαξει και παλι
αρκει να μην υπαρχει μια και μονο αυθεντια να οδηγει το τραινο!
οι αγορες φυσικα και θα αντιδρουσαν ετσι, αυτος ειναι ο τροπος τους να "πατανε" κατω τους "αδυναμους" παιχτες
και να βγαζουν υπερκερδη Wink
οταν δουμε το Btc να πεφτει και ολα τα υπολοιπα να ανεβαινουν, τοτε θα αρχισουμε να ανυσηχουμε Smiley
ψυχραιμια χρειαζεται. εξαλλου καθε εμποδιο για καλο, ετσι φαινεται οτι καθε δυσκολια μπορει να αντιμετωπιστει.
εντωμεταξυ εκανα μερικα Btc-->nubits ετσι για "ασφαλεια" (αδυναμος παιχτης εδω) Cheesy
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για το tor που λέγαμε. Ξυπνάτε!. Οι τύποι ειναι πουλημένα τομάρια που έχουν πάρει συγκεκριμένη εργολαβία και δεν ξέρω και εγώ πόσα λεφτά γιαυτό τον σκοπό!

http://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2015-August/010379.html

Quote
Bitcoin XT contains an unmentioned addition which periodically downloads
lists of Tor IP addresses for blacklisting, this has considerable privacy
implications for hapless users which are being prompted to use the
software. The feature is not clearly described, is enabled by default,
and has a switch name which intentionally downplays what it is doing
(disableipprio). Furthermore these claimed anti-DoS measures are
trivially bypassed and so offer absolutely no protection whatsoever.

Connections are made over clearnet even when using a proxy or
onlynet=tor, which leaks connections on the P2P network with the real
location of the node. Knowledge of this traffic along with uptime metrics
from bitnodes.io can allow observers to easily correlate the location and
identity of persons running Bitcoin nodes. Denial of service can also be
used to crash and force a restart of an interesting node, which will
cause them to make a new request to the blacklist endpoint via the
clearnet on relaunch at the same time their P2P connections are made
through a proxy. Requests to the blacklisting URL also use a custom
Bitcoin XT user agent which makes users distinct from other internet
traffic if you have access to the endpoints logs.

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Κάτι άλλο που είδα ότι το ανέφερε και ο Peter Todd στο tweeter είναι ότι αυτός ο Mike Hearn λέει ότι είναι developer του Bitcoin και δεν έχει κάνει ούτε ένα commit στον κώδικα του..
Πάντως εγώ αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στον Gavin και στον Peter Todd θα επέλεγα τον δεύτερο που είναι και γνωστός για την δράση του για την ψηφιακή ελευθερία.
αυτο δεν στεκι κατά κάποιον τρόπο γιατί μπορεί να έκανε commit με διαφορετικό προφίλ..
δεν ξέρω για τους δυνατότητες του peter todd αλλά πιστεύω ότι gavin γνωρίζει τον κώδικα όπως εμείς την άλφα βήτα και είναι πολύ καλώς προγραμματιστής εξάλου το έχει απόδειξη κιόλας...
παίρνει κάποιος από εσάς μέρος στην bitcoin dev mail list ??

εγώ όχι δεν παίρνω μέρος δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιος Ελληνας εδώ που παίρνει μέρος. Πάντως η μεγαλύτερη καταστροφή που γίνεται αυτή την στιγμή είναι η ρήξη της εμπιστοσύνης στο Bitcoin και φυσικά η χωρίς λόγο αναταραχή που δημιουργεί και λόγο της μη υιοθέτησης του fork από την πλειονότητα των miner αυτή η αναταραχή αναμένετε να κρατήσει για καιρό.
Σήμερα είδαμε ένα μεγάλο crash στην ισοτιμία του που καθόλου κατά σύμπτωση συνέπεσε με την δημιουργία του πρώτου block από το BitcoinXT.
Εγώ παιδιά πάντως είμαι πλέον πεπεισμένος ότι όλο αυτό το πράγμα που κάνανε αυτοί οι δύο developer είναι και εσκεμμένο και κατευθυνόμενο. Δεν έχει καμία λογική η πράξη τους εκτός αν υπάρχει κάτι σάπιο από πίσω που με τις μέρες που περνάνε για μένα γίνετε βεβαιότητα.
Μακάρι να διαψευσθώ αλλά το MTGox θα δείχνει αθώο μπροστά στην ζημιά που θα κάνει στο Bitcoin το BitcoinXT fork. περιμένω το επόμενο διάστημα και μετά από πολλά χρόνια να δούμε και πτώση της ισοτιμίας κάτω από τα 100 δολάρια. Ολοι μπορούν να κατανοήσουν τι θα συμβεί μετά.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Μόλις είχαμε σήμερα 18-8-2015 το πρώτο BIP 101 mined block (per last 1000 blocks) σύμφωνα με το http://www.xtnodes.com.
Και το ποσοστό των XT nodes είναι 11,2% αλλά χωρίς να ξέρουμε το hash τους.

EDIT: είναι το https://blockchain.info/block/00000000000000000174419fa2ba5003e123dbd97c6982aff1863f016b04789d Relayed από Slush με version 536870919 αντί για 3 που έχουμε κανονικά.
EDIT: το 536870919 είναι το 0x20000007 σε hex όπως περιγράφετε στο BIP 101 παράγραφος Deployment https://github.com/bitcoin/bips/blob/master/bip-0101.mediawiki#deployment
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
Κάτι άλλο που είδα ότι το ανέφερε και ο Peter Todd στο tweeter είναι ότι αυτός ο Mike Hearn λέει ότι είναι developer του Bitcoin και δεν έχει κάνει ούτε ένα commit στον κώδικα του..
Πάντως εγώ αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στον Gavin και στον Peter Todd θα επέλεγα τον δεύτερο που είναι και γνωστός για την δράση του για την ψηφιακή ελευθερία.
αυτο δεν στεκι κατά κάποιον τρόπο γιατί μπορεί να έκανε commit με διαφορετικό προφίλ..
δεν ξέρω για τους δυνατότητες του peter todd αλλά πιστεύω ότι gavin γνωρίζει τον κώδικα όπως εμείς την άλφα βήτα και είναι πολύ καλώς προγραμματιστής εξάλου το έχει απόδειξη κιόλας...
παίρνει κάποιος από εσάς μέρος στην bitcoin dev mail list ??
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Κάτι άλλο που είδα ότι το ανέφερε και ο Peter Todd στο tweeter είναι ότι αυτός ο Mike Hearn λέει ότι είναι developer του Bitcoin και δεν έχει κάνει ούτε ένα commit στον κώδικα του..
Πάντως εγώ αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στον Gavin και στον Peter Todd θα επέλεγα τον δεύτερο που είναι και γνωστός για την δράση του για την ψηφιακή ελευθερία.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
συμφωνω με αυτα που διαβαζω 1000000000000000000%  Smiley
ακομα και αν δεν ειναι ο satoshi ο ιδιος.
αλλιως,  υπαρχουν και αλλα νομισματα εκει εξω Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νομίζω όσο περνάνε οι μέρες όλο και περισσότερο είναι βέβαιο ότι ο δημιουργός η οι δημιουργοί του Bitcoin έκαναν την επανεμφάνιση τους και ότι αυτό το email είναι legit. Το παραθέτω εδώ για την ιστορία του νήματος και για την ενημέρωση του
 

 
Quote
I have been following the recent block size debates through the mailing list. I had hoped the debate would resolve and that a fork proposal would achieve widespread consensus. However with the formal release of Bitcoin XT 0.11A, this looks unlikely to happen, and so I am forced to share my concerns about this very dangerous fork.

The developers of this pretender-Bitcoin claim to be following my original vision, but nothing could be further from the truth. When I designed Bitcoin, I designed it in such a way as to make future modifications to the consensus rules difficult without near unanimous agreement. Bitcoin was designed to be protected from the influence of charismatic leaders, even if their name is Gavin Andresen, Barack Obama, or Satoshi Nakamoto. Nearly everyone has to agree on a change, and they have to do it without being forced or pressured into it. By doing a fork in this way, these developers are violating the "original vision" they claim to honour.

They use my old writings to make claims about what Bitcoin was supposed to be. However I acknowledge that a lot has changed since that time, and new knowledge has been gained that contradicts some of my early opinions. For example I didn't anticipate pooled mining and its effects on the security of the network. Making Bitcoin a competitive monetary system while also preserving its security properties is not a trivial problem, and we should take more time to come up with a robust solution. I suspect we need a better incentive for users to run nodes instead of relying solely on altruism.

If two developers can fork Bitcoin and succeed in redefining what "Bitcoin" is, in the face of widespread technical criticism and through the use of populist tactics, then I will have no choice but to declare Bitcoin a failed project. Bitcoin was meant to be both technically and socially robust. This present situation has been very disappointing to watch unfold.

Satoshi Nakamoto

Linux Foundation List
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
όντος οι miner θα καθορίσουν το μέλλον του Bitcoin απλά τα node απορρίπτουν από ένα σημείο και μετά τις συνδέσεις από το ένα είτε το άλλο blockchain. Δηλαδή και αυτά έχουν ουσία.
Pages:
Jump to: