Pages:
Author

Topic: BTCXChange.RO - Un Exchange Romanesc / Thread Official! - page 10. (Read 36288 times)

HrN
sr. member
Activity: 339
Merit: 250
Cei mai tari.
Am primit banii in 2 ore   Shocked  ...
full member
Activity: 204
Merit: 100
E chiar bun feature-ul asta cu completarea pretului. Desi totalul parca nu se calculeaza automat si trebuie sa modific o cifra.

Despre exchange: imi place. Am platit doar 10 RON comision la depunere fata de 15 EUR ca e pe stamp. Ajung banii de pe o zi pe alta in cursul saptamanii. Restul operationilor au decurs normal.

Mici "probleme":

- la retragere BTC ar putea fi puse adresele mele de BTC sa nu tot trebuiasca sa caut in wallet si sa triplecheck de fiecare data. Cu un click pe adresa sa se completeze automat campul. Ceva de genul..

- sunt ordine de vanzare la care pretul se schimba la cateva minute? Face cineva manual asta sau este un bot? Sau folosesc API?

sr. member
Activity: 252
Merit: 250
full member
Activity: 186
Merit: 100
De unde sa stim noi care sunt preturile la vanzare / cumparare?

1 = 1460.00 RON
Vreau sa cumpar 1 btc.  De ce nu puneti automat suma aia acolo?


De unde sa stim noi care sunt preturile la vanzare / cumparare?
1 = 1460.00 RON
Vreau sa cumpar 1 btc.  De ce nu puneti automat suma aia acolo?

Ar fi bine sa reapara acolo cifra, sau macar cand dai clic pe unul din preturi cum e la alte exchange-uri;  inante de a face actualizarile la site aparea pretul in casuta respectiva ...

Multumim pentru raportare, problema a fost rezolvata.
In casuta Pret va fi precompletata cu primele preturi la Oferta / Cerere sau ultimile valori folosite.

De asemenea la Lista de comenzi cand pointer-ul este deasupra valorilor apar doua sageti care iti ofera
posibilitatea de a completa rapid valorile in Stanga la cumparare sau Dreapta la vanzare.



Multumim
sr. member
Activity: 252
Merit: 250
De unde sa stim noi care sunt preturile la vanzare / cumparare?
1 = 1460.00 RON
Vreau sa cumpar 1 btc.  De ce nu puneti automat suma aia acolo?

Ar fi bine sa reapara acolo cifra, sau macar cand dai clic pe unul din preturi cum e la alte exchange-uri;  inante de a face actualizarile la site aparea pretul in casuta respectiva ...
HrN
sr. member
Activity: 339
Merit: 250
De unde sa stim noi care sunt preturile la vanzare / cumparare?

1 = 1460.00 RON
Vreau sa cumpar 1 btc.  De ce nu puneti automat suma aia acolo?
sr. member
Activity: 252
Merit: 250
Am schimbat si eu azi la Btcxchange.ro 8 BTC , eu am 2 conturi bancare pe cont , 1 cel din Romania care abia azi l`am facut si 2. cel din afara tarii ( SEPA ) am trimis 500 RON in contul SEPA ( transfer international ) o sa scriu aici in cat timp imi intra banii.
O sa fac o retragere de restul banilor in cont`ul din Romania , la fel o sa scriu aici in cat timp imi ajung banii.
Sper sa fie totul Ok!
deci cam in 4 ore dupa ce am primit confirmarea de retragere am primit banutii in cont.
Retragerea de 500 RON in contul SEPA nu a ajuns ink ( 48h )
Prin SEPA am avut probleme cu Intesa Sanpaolo Bank... mi-au returnat banii l;a Bitstamp ca e suspecta firma.. bla, bla, niste incompetenti ! Am asteptat 10 zile si apoi inca 5 pana si-au dat seama de gafa facuta Angry
member
Activity: 84
Merit: 10
Am schimbat si eu azi la Btcxchange.ro 8 BTC , eu am 2 conturi bancare pe cont , 1 cel din Romania care abia azi l`am facut si 2. cel din afara tarii ( SEPA ) am trimis 500 RON in contul SEPA ( transfer international ) o sa scriu aici in cat timp imi intra banii.
O sa fac o retragere de restul banilor in cont`ul din Romania , la fel o sa scriu aici in cat timp imi ajung banii.
Sper sa fie totul Ok!

deci cam in 4 ore dupa ce am primit confirmarea de retragere am primit banutii in cont.
Retragerea de 500 RON in contul SEPA nu a ajuns ink ( 48h )
full member
Activity: 186
Merit: 100
aceasi treaba.

Nu functioneaza depunerile de BTC

A fost executat un update la sectiunea de depunere ca sa reflecte mai bine functia de Auto Conversie / Auto Sell.

Sectiunea este inapoi online si functioneaza normal.

Conversiile automate se pot activa de la sectiunea "Plati" https://www.btcxchange.ro/receipt

Multumim
legendary
Activity: 1161
Merit: 1001
Don`t invest more than you can afford to lose
aceasi treaba.
member
Activity: 104
Merit: 10
Nu functioneaza depunerile de BTC
member
Activity: 84
Merit: 10
Am schimbat si eu azi la Btcxchange.ro 8 BTC , eu am 2 conturi bancare pe cont , 1 cel din Romania care abia azi l`am facut si 2. cel din afara tarii ( SEPA ) am trimis 500 RON in contul SEPA ( transfer international ) o sa scriu aici in cat timp imi intra banii.
O sa fac o retragere de restul banilor in cont`ul din Romania , la fel o sa scriu aici in cat timp imi ajung banii.
Sper sa fie totul Ok!
full member
Activity: 186
Merit: 100
Cautam BETA Testeri pentru API-ul BTCXchange.ro

- Capabilitati API
  • - Retragere order-book (public)
  • - Retragere timp vanzari (public)
  • - Comenzi cumparare / Vanzare
  • - Listare istoric utilizator / tranzactii utilizatori (detaliat)
  • - Cerere adresa depunere Bitcoin
  • - Cautare adancime order book

API-ul are ca format principal JSON-RPC Specificatia 2.0 cu semnaturi digitale HMAC-SHA512

- Scop Program
Scopul programului BETA este de a trece noul nostru trade engine printr-o perioada de teste semi-publica cu intentia de a colecta feedback de la utlizatorii nostri.
Asteptam sugestii / cerinte / bug report-uri din partea utilizatorilor BETA.


- Cum sa aplici?
Pentru a aplica aveti nevoie de un cont btcxchange.ro verificat cu actul de identitate.
  • Trimiteti mail de pe adresa email inregistrata la btcxchange.ro cu subiectul "BETA API KEY" la [email protected]
  • Continutul mailului sa aiba inclus username-ul sau user-id-ul BTCXChange.ro
  • Aplicantii care ne ofera o descriere a planului de utilizare a API-ului au sanse mai mari sa fie acceptati

sr. member
Activity: 252
Merit: 250
Cred ca Bitcoin, Litcoin si Bitleu, vor fi tratate ca si "commodity" - marfa tranzactionabila pe piata de schimb de marfuri, asa cum este deja sau exista tendinta in multe tari...
Inca nu-mi fac griji cu contabilitatea, am deja tranzactii inregistrate pe firma cu bani intrati de la Btcxhange dar acolo ajung in LEI deci nu e o problema, iar contabila nu a sesizat nici o problema in a inregistra. Ca firma am dreptul sa fac investitii si tranzactii financiare, indiferent de moneda in care acestea se fac, in conta ajung inapoi in LEI, plus sau minus fata de suma investita.
La persoane fizice, probabil va trebui declarata suma castigata sau pierduta in formularul respectiv... dar aici nu sunt sigur cum functioneaza Huh
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
Salut Claudiu,

Am o intrebare care a ramas fara raspuns si dorim un raspuns in forum public: Care este situatia taxarii, impozitarii, declararii si operarii fiscale cu Bitcoin in Romania?

Am observat ca btcxchange foloseste anumite mecanisme contabile pentru a declara operatiunile si dorim sa stim mai multe despre asta. De asemenea exista formulare (200) pentru declaratii de venit din actiuni la bursa, metale pretioase, etc, care se aplica in alte domenii.
- Ce ar trebui sa stie si sa prezinte clientii btcxchange catre ANAF?
- Cand se declara modificarile de patrimoniu, la transfer Bitcoin sau doar la schimb pe lei sau bunuri/servicii?
- Cum se stabileste de comun acord pretul si valoarea produselor si serviciilor la plati/schimburi cu Bitcoin?
- Ce date ar trebui pastrate in eventualitatea aparitiei unui cadru legislativ mai clar in cursul acestui an?
- Ce demersuri au luat reprezentantii btcxchange cu privire la propuneri legislative de catre deputatii Parlamentului Romaniei?

In SUA se pare ca Bitcoin este proprietate (virtuala) similara cu aurul sau terenul/imobilul: http://www.irs.gov/uac/Newsroom/IRS-Virtual-Currency-Guidance
full member
Activity: 186
Merit: 100
Salut, numele meu este Claudiu si incepand cu data de azi, 25 martie 2013, reprezint partea de community support a platformei BTCXchange.ro  Smiley

Ma gasiti alaturi de echipa tehnica a BTCXchange.ro - prima platforma din Romania care si-a propus sa ofere cele mai bune servicii privind tranzactionarea cu Bitcoin.

Referitor la activitatea generala a platformei si serviciile oferite clientilor sai, ma aflu inca la inceput, insa astept sugestiile, reclamatiile, intrebarile sau orice alte nelamuriri ale dvs. la care voi raspunde in timp util.

Va multumesc.


Revenind la problema cu depunerile /retragerile de Bitcoin de pe BTCXchange.ro, am primit de la support o explicatie atat de neclara si de scurta de parca ar fi platit fiecare cuvant trimis. Nimic despre BlockChain.info !
Cand am vazut-o, mi-a trecut prin minte: au fost hackuiti  Grin
Mai tarziu am aflat si eu de problema cu BlockChain.info si m-am lamurit  Smiley

crocko, stai linistit ca n-a fost nimeni hackuit. Wink Toate fondurile sunt in siguranta, iar problema Blockchain.info a fost rezolvata intre timp saptamana trecuta.

Serviciile noastre sunt monitorizate non-stop, atat de unelte automate cat si de programatori, incat platforma sa functioneze in totalitate la capacitatea si standardele maxime.

Different IP address. For security reasons we have sent you an email to confirm your identity. Please check your email and access the confirmation link.
si nu am primit nici un email

A venit , cu un delay de 20 minute .

Referitor la unele delay-uri care pot aparea, cum ar fi si cel intalnit de tine, te anuntam ca programatorii nostri lucreaza intre timp la partea de functionalitate de confirmare a IP-urilor.

Am citit toate cele 10 pagini de comentarii. Un user spunea ca "patronul" foloseste boti pentru a pune oferte, lucru infirmat initial, dar confirmat ulterior de btcxchange.ro
Daca tot pune oferte, l-ar interesa pe patron sa faca si tranzactii in afara site-ului ? Intreb pentru ca, din cand in cand, am ceva BTC de vanzare, dar nu doresc sa folosesc site-ul, intrucat asta implica lucruri precum scan dupa buletin, posibile/viitoare probleme cu statul, in cazul in care se gandesc ei sa impoziteze banii obtinuti din vanzarea de BTC samd.
Daca il intereseaza, trimite un mesaj privat pe forum si cand am BTC de vanzare, il dau la -5% fata de cea mai buna oferta de cumparare de pe btcxchange, dar vreau tranzactie user to user, eu trimit btc-ul, el imi face transfer bancar. Fara firme, buletine, acte, stat sau alte cacaturi birocratice.

Iti multumim pentru oferta N1CKH0LAS, dar nu ne intereseaza tranzactiile user-to-user. Tot trading-ul se face prin platforma BTCXchange.

Partea cu botul cred ca a fost necesara pentru ca nu s-a incumetat nimeni sa puna lichiditate si erau probleme cu spread-ul imens de peste 10%.

Intr-adevar, botii au rolul de a asigura lichiditatea.
sr. member
Activity: 252
Merit: 250
Aproape fiecare roman mai "pune botul" uneori, de exemplu, la ce spun politicienii, mincinosii   Angry
http://www.123urban.ro/def/a%20pune%20botul  Grin
full member
Activity: 411
Merit: 101
BombaUcigasa, multumesc pentru raspuns. Auzisem de Localbitcoins, dar uitasem de el. L-am vizitat dupa ce am citit recomandarea ta si cativa useri  de acolo chiar au preturi decente, asa ca maine o sa incerc o tranzactie.

Sunt constient de faptul ca btcxchange nu avea cum sa cumpere btc si sa-mi dea bani fiat fara birocratie, de aceea si propusesem o tranzactie user-user, fara sa fie implicata firma.
Referitor la botul pus de patron, nu am spus-o in sens peiorativ. Am precizat aspectul asta, intrucat din moment ce a pus un astfel de bot, era interesat ori sa cumpere btc, ori sa vanda, ori ambele, dar in cadrul site-ului. De aceea ma gandisem ca poate fi dispus sa cumpere bitcoins si in afara site-ului.

In concluzie: Multumesc pentru info, BombaUcigasa, maine incerc prima tranzactie pe Localbitboins, succes la trade-uri btcxchange si felicitari pentru site si initiativa.
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
chestia e simpla: daca sunt implicati bani adevarati (adica lei, euro) + firma, trebuie obligatoriu AML + KYC. Punct.

Firma care nu face asta e in ilegalitate; poti sa ai noroc sau sa nu ai.
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
Am citit toate cele 10 pagini de comentarii. Un user spunea ca "patronul" foloseste boti pentru a pune oferte, lucru infirmat initial, dar confirmat ulterior de btcxchange.ro
Daca tot pune oferte, l-ar interesa pe patron sa faca si tranzactii in afara site-ului ? Intreb pentru ca, din cand in cand, am ceva BTC de vanzare, dar nu doresc sa folosesc site-ul, intrucat asta implica lucruri precum scan dupa buletin, posibile/viitoare probleme cu statul, in cazul in care se gandesc ei sa impoziteze banii obtinuti din vanzarea de BTC samd.
Daca il intereseaza, trimite un mesaj privat pe forum si cand am BTC de vanzare, il dau la -5% fata de cea mai buna oferta de cumparare de pe btcxchange, dar vreau tranzactie user to user, eu trimit btc-ul, el imi face transfer bancar. Fara firme, buletine, acte, stat sau alte cacaturi birocratice.
Daca te intereseaza partea fiscala, trimite mail pentru suport legal.
Daca te intereseaza tranzactii anonime, exista de peste 2 ani Localbitcoins unde nu te intreaba nimeni nimic, decat ora si locu unde sa te intalnesti.

Partea cu botul cred ca a fost necesara pentru ca nu s-a incumetat nimeni sa puna lichiditate si erau probleme cu spread-ul imens de peste 10%.
Pages:
Jump to: