Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 30. (Read 80918 times)

full member
Activity: 202
Merit: 100
June 14, 2017, 08:21:21 AM
καλησπερα παιδες

μια ερωτησουλα off topic

πως μπορω να μετατρεψω btc σε χρηματα στην paypal?εχει δοκιμασει καποιος καποιο εμπιστο τροπο να μου πει...?

ισως και ενα youtube link...

στειλτε εδω η p.m. για να μην χαλαμε το θεμα
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 14, 2017, 07:54:18 AM
Εμενα το reported hashrate ειναι 28 αλλα το effective ανεβοκατεβαινει δηλαδη μπορει να παει 12 αλλα και 35. Πρεπει να τη παω πιο κατω δηλαδη και το effective hashrate να ειναι συνεχεια σταθερο? Επισης νομιζω οτι πρεπει να γυρισουμε σε zcash γιατι εκτοξευτηκε.

Ακόμα και με την παρούσα τιμή του zcash to ETH είναι 20% πιο προσοδοφόρο

Πρέπει να δεις το μέσο όρο σου
Ή
Μπορείς απλά να δεις τι λέει στο feedback και αν αναφέρει λάθη ο miner
newbie
Activity: 9
Merit: 0
June 14, 2017, 04:16:42 AM
Εμενα το reported hashrate ειναι 28 αλλα το effective ανεβοκατεβαινει δηλαδη μπορει να παει 12 αλλα και 35. Πρεπει να τη παω πιο κατω δηλαδη και το effective hashrate να ειναι συνεχεια σταθερο? Επισης νομιζω οτι πρεπει να γυρισουμε σε zcash γιατι εκτοξευτηκε.
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 14, 2017, 03:02:06 AM
Απαντάω σε pm αλλά στο κεντρικό thread γιατί είναι σημαντικό να το ξέρουν όλοι

Στις RX 580 8GB PULSE κυρίως αλλά και γενικότερα μην προσπαθείτε να φτάσετε στο μέγιστο MH/s χωρίς σωστό τεστάρισμα

Ο πιο σημαντικός παράγοντας για το πόσο κέρδος βγάζετε είναι το effective hashrate ΟΧΙ το reported hashrate

Reported Hashrate = Είναι το Hashrate που ισχυρίζεται ότι δίνει το local RIG
Effective Hashrate = Πόσο πραγματικά βγάζω


Σε ενα RIG λοιπόν που ισχυρίζεται π.χ. 200 MH/s αλλά το effective στο pool είναι π.χ. 150 MH/s τότε βγάζετε 150 MH/s


O λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί καμιά φορά κάνουμε παραπάνω OC απο όσο πρέπει και οι κάρτες αρχίζουν και στέλνουν λάθος λύσεις

Το να δίνει 31 MH/s και να βγάζει 60 λάθος shares την ώρα είναι σαν να δίνει 5 ΜΗ/s

Οπότε καλύτερα να την πάτε μέχρι 29 MH/s και να τα δίνει όλα σωστά ΑΡΑ 29 MH/s παρά το φαινομενικά μεγαλύτερο MH/s που μπορεί και να είναι ουσιαστικά 0.
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 12, 2017, 03:05:40 AM
Μια επισήμανση

Επειδή οι σελίδες των pm που έχω πλέον είναι πολύ περισσότερες από τις σελίδες του κεντρικού Thread
Κοινώς λαμβάνω 10αδες pm κάθε μέρα

Ειλικρινά δυστυχώς θα πρέπει να κάνω λίγο time management
Αυτό σημαίνει ότι θα απαντάω πρωταρχικά στο κεντρικό thread (δηλαδή αυτό εδώ)
και σε δεύτερη φάση εφόσον έχω χρόνο σε pm

Θα απαντάω όμως όπως πάντα σε όλα

Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley

Demarsac εχει ενα δίκιο ο theoulis...
Προσωπικά μιλώντας, όταν ξεκίνησα πριν λιγο καιρό, είχα πολλές απορίες τις οποίες θα τις ξεπερνούσα μόνος μου αλλά μετά απο πολλές εργατοώρες διαβάσματος και πειραμάτων. Οπου αυτο συνεπάγεται με το "χαςιμο" ωρών mining... Άρα λιγότερα eth στο wallet μου...
Με την βοήθεια σου τις ξεπέρασα μεςα σε μια μέρα.

Δεν απέχεις πολυ απο διάφορους στον κύκλο οπως claymore, ethos developer, smOS developer and so on and so forth... Οι οποίοι ναι μεν ενισχύουν τον θεσμό αλλά παράλληλα παρέχουν την υπηρεσία τους/τον κόπο τους με κάποιο κόστος.
Αν ειναι να "ζουν" με τα donation δεν θα εξελίσσονται με συνέπεια να μην προχωράει το θέμα...

Δεν κάνουμε μοντελισμο για να πετάμε αεροπλανάκια ως χόμπι και ούτε παίζουμε pc games για διασκέδαση


Ο χρόνος ειναι ενα απο τα πολυτιμότερα αγαθά...
Ελπίζω να έγινα αντιληπτός

Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Ναι ο χρόνος είναι πολύτιμος.
Όμως μερικές φορές σε "γεμίζει" απλά να περάσεις μια γιαγούλα το δρόμο ακόμη και αν αργήσεις 3 λεπτά στο ραντεβού σου

Πιστεψέ με αυτός που σε περιμένει δεν έχει πρόβλημα να αργήσεις και λίγο όταν είσαι τέτοιος.

Πολλές φορές η ανάγκη μου να βοηθάω ανιδιοτελώς φαινομενικά έχει έρθει σε αντιπαράθεση με την ανάγκη για εξέλιξη σε οποιαδήποτε κορυφή.
Όμως η κορυφή έχει μοναξιά και δεν βιάζομαι να φτάσω Smiley
Προτιμώ να αργήσω και να το ευχαριστηθώ....
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 12, 2017, 02:57:26 AM


Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley
Καλησπερα @Demarsac μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου σαν πιο παλιός για το buy vs mine.
Έχω ξεκινήσει το σκάψιμο εδώ και 3μερες με μια καρτα(τελικά οι calculators είναι σωστοί...)και τώρα σκέφτομαι σε πιο από τα δύο να επενδύσω ...ευχαριστώ!

Το καλύτερο είναι ο συνδυασμός.
Η αλήθεια είναι ότι έχω βγάλει πολλαπλάσια κέρδη με το trading αλλά έχει μεγαλύτερο ρίσκο και δεν το συνιστώ σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε χρηματιστηριακό κλάδο.

Βέβαια πολύ σημαντικό είναι και το timing οπότε ακόμα και ένας απλός επενδυτής που θα είχε βάλει 1000 ευρώ τον Ιανουάριο και είχε αντισταθεί μέχρι σήμερα στην πώληση σήμερα θα είχε 35.000 Ευρώ
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 12, 2017, 02:46:00 AM
ελπιζω να ειναι αυτη η full time job σου και να μην τρεχεις και αλλου! Wink

I wish...
Αλλά δεν παραπονιέμαι, έχω καλή δουλειά γι αυτό κ δεν την αφήνω εύκολα
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
June 11, 2017, 02:45:12 PM
οχι και στυλοβατης το τρολλ, μου βγηκε το ονομα! Grin
ολες οι αποψεις και τα τρολαρισματα καλοδεχουμενα Wink
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
June 11, 2017, 02:21:56 PM
Συμπληρωματικά, επουδενί δεν συγκρίνω ούτε κανω κατηγοριοποίηση σε άκρως ενεργά μέλη του φορουμ οπως ειναι θεουλης, check2fire και πολλοί άλλοι που ειναι στυλοβάτες του φορουμ εδώ και πολυ καιρό και έχω αποκομιςει πολλά απο τα ποστ τους

Απλά παρέθεσα την εμπειρία που είχα με τον OP.
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
June 11, 2017, 01:53:29 PM
...τον οποιο χρονο ξοδευουμε απλοχερα οπου γουσταρουμε και αγαπαμε.
μακρυα απο μας οι εξαναγκασμοι και οι ανοστες υποχρεωσεις!
 Wink

Αυτο εννοείτε Θεούλη μου
Για αυτόν τον λόγο δεν είμαστε απλοί θεατές και γράφουμε και κανα μηνύματακι όταν βρούμε τον χρόνο αυτο!
Διαφορετικές ζωές, διαφορετικές ηλικίες, διαφορετικές υποχρεώσεις...

Αλλά και πάλι αναφερόμουν στον demar και τις άπειρες ώρες που αφιερώνει για εμάς και πολλούς άλλους αθέατους επιςκεπτες του φόρουμ, στο πολυσύνθετο κομμάτι του mining.
Θεωρώ πως διαφέρει ολίγον, ενα ποςταριςμα δυο και τεςςαρων γραμμών απο μια συνομιλία ωρών τύπου σεμιναρίου.
Προσωπική μου εμπειρία
Προσωπική μου άποψη
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
June 11, 2017, 01:00:48 PM
...τον οποιο χρονο ξοδευουμε απλοχερα οπου γουσταρουμε και αγαπαμε.
μακρυα απο μας οι εξαναγκασμοι και οι ανοστες υποχρεωσεις!
 Wink

@LaPatron,
πολυ καλη η ερωτηση σου αλλα φοβαμαι οτι δεν γνωριζει κανεις να σου πει.
η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου. για τεχνικες πληροφοριες-συμβουλες ειμαστε εδω  Smiley
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
June 11, 2017, 12:42:52 PM
Μια επισήμανση

Επειδή οι σελίδες των pm που έχω πλέον είναι πολύ περισσότερες από τις σελίδες του κεντρικού Thread
Κοινώς λαμβάνω 10αδες pm κάθε μέρα

Ειλικρινά δυστυχώς θα πρέπει να κάνω λίγο time management
Αυτό σημαίνει ότι θα απαντάω πρωταρχικά στο κεντρικό thread (δηλαδή αυτό εδώ)
και σε δεύτερη φάση εφόσον έχω χρόνο σε pm

Θα απαντάω όμως όπως πάντα σε όλα

Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley

Demarsac εχει ενα δίκιο ο theoulis...
Προσωπικά μιλώντας, όταν ξεκίνησα πριν λιγο καιρό, είχα πολλές απορίες τις οποίες θα τις ξεπερνούσα μόνος μου αλλά μετά απο πολλές εργατοώρες διαβάσματος και πειραμάτων. Οπου αυτο συνεπάγεται με το "χαςιμο" ωρών mining... Άρα λιγότερα eth στο wallet μου...
Με την βοήθεια σου τις ξεπέρασα μεςα σε μια μέρα.

Δεν απέχεις πολυ απο διάφορους στον κύκλο οπως claymore, ethos developer, smOS developer and so on and so forth... Οι οποίοι ναι μεν ενισχύουν τον θεσμό αλλά παράλληλα παρέχουν την υπηρεσία τους/τον κόπο τους με κάποιο κόστος.
Αν ειναι να "ζουν" με τα donation δεν θα εξελίσσονται με συνέπεια να μην προχωράει το θέμα...

Δεν κάνουμε μοντελισμο για να πετάμε αεροπλανάκια ως χόμπι και ούτε παίζουμε pc games για διασκέδαση


Ο χρόνος ειναι ενα απο τα πολυτιμότερα αγαθά...
Ελπίζω να έγινα αντιληπτός
newbie
Activity: 9
Merit: 0
June 11, 2017, 09:06:44 AM


Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley
Καλησπερα @Demarsac μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου σαν πιο παλιός για το buy vs mine.
Έχω ξεκινήσει το σκάψιμο εδώ και 3μερες με μια καρτα(τελικά οι calculators είναι σωστοί...)και τώρα σκέφτομαι σε πιο από τα δύο να επενδύσω ...ευχαριστώ!
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
June 11, 2017, 04:45:44 AM
ελπιζω να ειναι αυτη η full time job σου και να μην τρεχεις και αλλου! Wink
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
June 11, 2017, 04:38:54 AM
Μια επισήμανση

Επειδή οι σελίδες των pm που έχω πλέον είναι πολύ περισσότερες από τις σελίδες του κεντρικού Thread
Κοινώς λαμβάνω 10αδες pm κάθε μέρα

Ειλικρινά δυστυχώς θα πρέπει να κάνω λίγο time management
Αυτό σημαίνει ότι θα απαντάω πρωταρχικά στο κεντρικό thread (δηλαδή αυτό εδώ)
και σε δεύτερη φάση εφόσον έχω χρόνο σε pm

Θα απαντάω όμως όπως πάντα σε όλα

Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley
newbie
Activity: 3
Merit: 0
June 09, 2017, 04:18:44 AM
εντωμεταξυ γινεται κ κατι περιεργο καθως φορτωνω και τις δυο καρτες drivers 17.4.4 οταν παω να τις βαλω κ τις δυο μαζι για να δουλεψουν η μια βγαινει 17.1.1 δεν ξερω για ποιο λογο ενω της εχω περασει 17.4.4 εχω κανει mod το bios και χρησιμοποιω κ το trixxx. αν φορτωσω 17.4.3 χωρις trixxx ελπιζω να κοψω τα κολληματα.
jr. member
Activity: 55
Merit: 3
June 08, 2017, 06:51:51 PM
Χτες το βράδυ έβαλα τις 580 και stock μου έδιναν 22.5 Mh/s η μία
Μετά το πρώτο εγκεφαλικό αποφάσισα να κάνω bios mod της προκοπής (δικό μου)

Αποτέλεσμα:
31 MH/s η κάθε μία Smiley

Αρχίζω να τις συμπαθώ αυτές τις 580
Το βράδυ θα δώ κ τι τραβάνε απο τον τοίχο αν και έκανα και ψιλο-undervolt οπότε νομίζω θα είναι σε καλά επίπεδα

31MH/s στην καθε μια ειναι πολυ καλα.Βασικα τι καλα... το ταβανι του chip ειναι. Και ειδικα αν μιλαμε για τις Pulse που υποτιθεται ειναι υποδιεστερες των Nitro.
Αυτο σημαινει οτι στη ουσια παιζει ρολο το chip και μετα η υλοποιηση. (τυπος μνημης,cooling κτλ)

Οι RX570 με 4GB μπορουν να χτυπησουν ενα 30MH/s? εχετε δει κατι σχετικα?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
June 08, 2017, 08:34:45 AM
εγω εχω τους 17.1.1 που ηρθαν με τη καρτα και εβαλα το patch για το bios check
ωστε υπαρχει τετοιο πατσακι, ε?
μηπως αυτο λοιπον ευθυνεται για τα κολληματα?


ποια κολληματα?
καλημερα γενικα με τους drivers εσυ ποιους εχετε σε λειτουργια? εγω τρεχω αυτη τη στιγμη τους 17.4.4 με το patch αλλα μερικες φορες μου κρεμαει το μηχανημα γιατι crasharoun εχετε δοκιμασμενους εσεις καποιους που δεν κρασαρουν γενικα?
newbie
Activity: 9
Merit: 0
June 08, 2017, 08:09:28 AM
εγω εχω τους 17.1.1 που ηρθαν με τη καρτα και εβαλα το patch για το bios check
ωστε υπαρχει τετοιο πατσακι, ε?
μηπως αυτο λοιπον ευθυνεται για τα κολληματα?


ποια κολληματα?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
June 08, 2017, 07:36:47 AM
εγω εχω τους 17.1.1 που ηρθαν με τη καρτα και εβαλα το patch για το bios check
ωστε υπαρχει τετοιο πατσακι, ε?
μηπως αυτο λοιπον ευθυνεται για τα κολληματα?
Pages:
Jump to: