Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 34. (Read 80889 times)

newbie
Activity: 70
Merit: 0
me 5
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
giafto rotisa gia to undervolt tora ime sta 900 apo wattmeter


-eworker 580 -epsw x -esm 0 -estale 0 -mode 1 -asm 1 -dcri 9 -cclock 1150 -cvddc 950 -mclock 2150
afta exw to 24oro tou test

900 watt με 6x 580 κάρτες?
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
Καλησπέρα και από εμένα.

Σας παρακαλώ ενημερώστε με για το παρακάτω:

Αφού η RX 480 SAPPHIRE NITRO 8GB είναι πλέον δύσκολο να βρεθεί, η
MSI VGA Radeon RX 480 Gaming x 8GB είναι μία καλή εναλλακτική επιλογή μαζί με μητρική MSI Z97 GAMING 7  (όχι την 5 που αναφέρθηκε κατά την δημιουργία του thread) ??

Πείτε ρε παιδιά γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω και ψάχνω μία καλύτερη ενναλακτική για να προχωρήσω σε στήσιμο από Ελλάδα και να μην προσπαθήσω παραγγελίες μέσω δικτύου.

Ο λόγος είναι οικονομικός, εδώ θα τα αγοράσω με δόσεις ενώ από το εξωτερικό πρέπει να τα προπληρώσω και να ελπίζω να πάρω αυτό που παρήγγειλα.

Δώστε για μία ακόμη φορά τα φώτα σας....

Γειά σου φίλε,

Γενικά μπορεις να κάνεις mning με ότι κάρτα θέλεις. Απλά εγώ ανέφερα ποιες είναι οι καλύτερες με το καλύτερο value for money
Επίσης το mobo που αναφέρεις σου κάνει αλλά δεν έχει 7 θύρες όπως η gaming 5 που είναι plug n play. Αργότερα που θα θέλεις να βάλεις κι άλλες κάρτες αυτό θα παίξει ρόλο...
newbie
Activity: 70
Merit: 0
giafto rotisa gia to undervolt tora ime sta 900 apo wattmeter


-eworker 580 -epsw x -esm 0 -estale 0 -mode 1 -asm 1 -dcri 9 -cclock 1150 -cvddc 950 -mclock 2150
afta exw to 24oro tou test
newbie
Activity: 70
Merit: 0
giafto rotisa gia to undervolt tora ime sta 900 apo wattmeter
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
pantos an kapios thelei boithia gia 580 8gb nitro+ testaro bios k einai stable edo k ena 24oro me 30mh/s ether stathera me 50% anemistiria k 50 batmous

Πόσο καίει?
Μέτρηση από τον τοίχο παρακαλώ...
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
newbie
Activity: 70
Merit: 0
pantos an kapios thelei boithia gia 580 8gb nitro+ testaro bios k einai stable edo k ena 24oro me 30mh/s ether stathera me 50% anemistiria k 50 batmous
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
Υπάρχει κάποια κάρτα που να μπορώ να βάλω σε αυτήν την μητρική για να κάνω Mining?

https://www.asus.com/us/Motherboards/AM1MA/

τι απώλειες στην ταχύτητα θα έχω λόγω του 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) 2 x PCIe 2.0 x1

είναι πολύ τραγική η κατάσταση;  Cheesy

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να έχεις είναι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς. Επειδή δεν ανέφερες τροφοδοτικό και επειδή υποθέτω ότι
ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την κάρτα σε ένα ήδη υπάρχον pc ενδέχεται το τροφοδοτικό σου να μην δίνει τα καλώδια που θέλεις για να βάλεις στην κάρτα

ένα απλό 400 watt είναι  Huh κάνει τιποτα?

Δεν έχεις πρόβλημα με τα watt. Το πρόβλημα θα είναι ότι τα καλώδια που φεύγουν από το τροφοδοτικό κατά μεγάλη πιθανότητα δεν θα κάνουν στην κάρτα γραφικών που θα πάρεις και αυτό γιατί τα τροφοδοτικά που χρησιμοποιούνται στους υπολογιστές συνήθως δεν υποστηρίζουν τέτοιες κάρτες.
newbie
Activity: 70
Merit: 0
paidia kalispera mipos bori kapios na mou pi poso ine to  -75mv stis rithmisis tou claymore giati sto trix beni ala thelw apo claymore settings eyxaristw
hero member
Activity: 771
Merit: 528
newbie
Activity: 34
Merit: 0
Επιπλέον,

Θα ήθελα να μάθω εάν είναι κάποιος από Θεσσαλονίκη και θα έχει την δυνατότητα να με βοηθήσει στο στήσιμο του rig (με το αζημίωτο βέβαια) όταν με το καλό μαζέψω τα κομμάτια, γιατί άλλος από το forum που απάντησε στα μηνύματα και με εξυπηρέτησε ,αλλά μένει μακριά και είναι δύσκολο να βρεθούμε.
Όποιος μπορεί ας μου στείλει pm

Επιπλέον πείτε μου την γνώμη σας και για την
MSI VGA Radeon RX 580 Gaming x 8GB!!!!

Ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Καλησπέρα guys!
Τελευταίες μέρες μου βγάζει ένα
Gpu# hugs in opencl call.

Έχει τύχει σε κανέναν?
newbie
Activity: 34
Merit: 0
Καλησπέρα και από εμένα.

Σας παρακαλώ ενημερώστε με για το παρακάτω:

Αφού η RX 480 SAPPHIRE NITRO 8GB είναι πλέον δύσκολο να βρεθεί, η
MSI VGA Radeon RX 480 Gaming x 8GB είναι μία καλή εναλλακτική επιλογή μαζί με μητρική MSI Z97 GAMING 7  (όχι την 5 που αναφέρθηκε κατά την δημιουργία του thread) ??

Πείτε ρε παιδιά γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω και ψάχνω μία καλύτερη ενναλακτική για να προχωρήσω σε στήσιμο από Ελλάδα και να μην προσπαθήσω παραγγελίες μέσω δικτύου.

Ο λόγος είναι οικονομικός, εδώ θα τα αγοράσω με δόσεις ενώ από το εξωτερικό πρέπει να τα προπληρώσω και να ελπίζω να πάρω αυτό που παρήγγειλα.

Δώστε για μία ακόμη φορά τα φώτα σας....
newbie
Activity: 7
Merit: 0
legendary
Activity: 1666
Merit: 1007
Professional Native Greek Translator (2000+ done)
Υπάρχει κάποια κάρτα που να μπορώ να βάλω σε αυτήν την μητρική για να κάνω Mining?

https://www.asus.com/us/Motherboards/AM1MA/

τι απώλειες στην ταχύτητα θα έχω λόγω του 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) 2 x PCIe 2.0 x1

είναι πολύ τραγική η κατάσταση;  Cheesy

Το μόνο πρόβλημα που ενδέχεται να έχεις είναι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς. Επειδή δεν ανέφερες τροφοδοτικό και επειδή υποθέτω ότι
ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την κάρτα σε ένα ήδη υπάρχον pc ενδέχεται το τροφοδοτικό σου να μην δίνει τα καλώδια που θέλεις για να βάλεις στην κάρτα

ένα απλό 400 watt είναι  Huh κάνει τιποτα?
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
Επειδή με έχουν ρωτήσει πολλοί σε pm κατά καιρούς είναι ευκαιρία να ξεδιαλύνω κάτι εδώ στο thread για να μην τα ξαναγράφω στα pm

POS (Proof of Stake) = Δεν επιτρέπεται το mining και όποιος έχει απο ένα ποσό ΕΤΗ και πάνω τότε θα παίρνει έναν τόκο σαν reward ανα κάποια τακτά χρονικά διαστήματα
POW (Proof of Work) = Επιτρέπεται το mining και τα rewards μοιράζονται στους miners

Λοιπόν το ΕΤΗ όπως ξέρουμε απο πέρυσι κάποια στιγμή έχει δηλώσει ότι θα γίνει POS απο POW
Αυτό έπρεπε να έχει γίνει απο πέρυσι τον Σεπτεμβριο. Αυτο δημιούργησε ένα κύμα ανθρώπων που έλεγαν ότι τέλος το GPU mining klp. klp.

Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι, το mining συνεχίζεται και είναι πιο κερδοφόρο απο ποτέ. Το καθαρό κέρδος για ένα 6αρι RIG όπως το περιγράφω είναι γύρω στα 800 Ευρώ το μήνα (ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ)

Τα latest απο ΤΟΝ ΙΔΙΟ τον Vitaliκ λένε ότι δεν θα πάμε κατευθείαν σε POS ΤΕΛΙΚΑ. Θα υπάρξει κάποια περίοδος όπου θα υπάρχουν ταυτόχρονα POW & POS και ΜΕΤΑ θα
πάμε σε POS.

Πότε θα γίνει ΤΙ θα σας το έλεγα αλλά δυστυχως απο την στιγμή που δεν το ξέρει ΟΥΤΕ ο ίδιος ο Founder είναι δύσκολο να κάνω εκτίμηση.

Φυσικά υπάρχουν πολλές χρονικές εκτιμήσεις απο πέρσι που έλεγαν ότι θα είναι πέρσι τον Οκτώβριο, φέτος τον Ιανουάριο, φέτος τον Απρίλιο κλπ. αλλά αν είχα ακούσει τις εκτιμήσεις τώρα δεν θα είχα ούτε ένα RIG

Η τιμή απο τότε που ξεκίνησε η συζήτηση για POS έχει πάει απο 6-10$ στα 210$

Όσοι πάντως κάνουν σοβαρό mining του συμφέρει απίστευτα η συζήτηση περι POS γιατί όσο φοβάται ο κόσμος να μπεί τόσο κρατιέται το difficulty σε λογικά επίπεδα

Φυσικά "ΚΑΠΟΙΑ" στιγμή θα γίνει. Όταν θα γίνει εκτός του ότι ήδη υπάρχουν τουλάχιστον 5 crypto της προκοπής για mining που δεν χρειάζεται να υπάρχει το ETH για να κάνει κανείς mining.
ΑΡΑ

Μαθηματικά να το δεί κανείς μάλλον θα συμφέρει το να κάνεις mining για πολύ καιρό ακόμα

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχουμε έτοιμο (προς χρήση εννοώ γιατί έτοιμος είναι) σε κανα χρόνο τον κβαντικό υπολογιστή οπότε και πάλι τέλος το GPU mining

Όμως μέχρι τότε μπορεί να είμαστε σε καμμιά πλατεία και να σκάσει καμμια βόμβα, μπορεί να λύσουν τους 6 τελευταίους μαθηματικούς γρίφους ή να μην υπάρχει καν το ιντερνετ, οπότε μικρή σημασία έχει τι θα γίνει μέχρι τότε.


Συμπέρασμα:
Υπάρχει ρίσκο
ΑΛΛΑ
Γι αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχει και κέρδος
Το ρίσκο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το κέρδος
Όπου δεν υπάρχει ρίσκο, δεν υπάρχει κέρδος


Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες

newbie
Activity: 7
Merit: 0
Καλησπέρα , νεος στο mining , αρχικα πηγα να ξεκινήσω για bitcoint mining αλλα ειδα πως το GPU ειχε πεθάνει και εχουν αλλο τροπο οπως το ANT S9 . Μετα βρήκα ενα στο Win store ενα app που λέγεται Bitcoin miner, αλλα ειδα πως για να  βγαλεις  5000 Satoshi θελεις σχεδον τρεις μερες . Ετσι  βρηκα το ETH mining , ειμαι στο pool ethermine.org και ειδα πως σε μια μερα μολις αντίστοιχα  βγαζω 54400 Satoshi!!! .

 Στο ETH mining χρησιμοποιώ το  Claymores Miner , και εχω την GPU RX460 WINDFORCE OC 4G  με Μ.Ο H/s  σε 11.8MH/s με C σους 58,59 βαθμούς και 45% τους fans.  Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το εξης .
1)Μπορω με καποιο τροπο να αυξήσω το H/s;  ( με OC μεσο του app της Gigabyte είναι ασφαλες ; )  
2)Το  Claymores Miner ειναι καλος κώδικας ή υπαρχουν και καλύτεροι;  (διαβασα την αρχικη και απο οτι καταλαβα ειναι ο καλυτερος )
3)Υπάρχουν καλύτερα pool για ETH για την Ελλάδα  ;
4)Ποια ειναι η καλύτερη θερμοκρασία για την GPU (εψαξα και στο manual αλλα δεν βρήκα κατι ) (ειδα πως λες μεχρι 65 C αρα λογικα ειμαστε οκ )
5)είδα  πως εκτός απο το ETH υπαρχει και το Zcash, ειναι καλύτερα να ασχοληθώ με αυτο ; (ειδα πως κερδισες 3000 σε 3 μερες τοτε  Shocked  ,  Πηγα να κανω mining Ζcash αλλα το  flypool λεει αυτο το μηνυμα ""Because of performance issues with the Zcash client we are unable to send payout transactions to z addresses! Therefore DO NOT use z addresses to mine on the pool."" υπαρχει αλλο pool ; . Επισης δεν μπορεσα να βρω καποιο wallet gia Zcash )
6)Για το ΕΤΗ χρησημοποιω το myetherwallet.com και για BTC το xapo .Μου πρωτηνεις καποιο αλλο;  


(τωρα ειδα οτι υπαρχει σχετικο thred στο forum ( το εχω ποσταρει και αλλου , εαν μπορει να μου απαντησει καποιος , σας ευχαριστω )


ΥΓ1: fun fact , καποια μελη λενε το mining , μιναρισμα/μιναρεις  που στην Πατρα  σημαινει "μα...κιζεσαι"/"μ@λ..ας   Grin  Cheesy

ΥΓ2:Moba εχω την GA-B150-HD3P (rev. 1.0) , 8 GB RAM στα 2133MHz , εναν i3 6100 στα 3,7 Ghz και τροφοδοτικο στα 650W  CORSAIR Gold .
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας?

https://www.youtube.com/watch?v=NtxMhBWcxW0

Πατέντα της πατέντας, αν ειναι σταθερό ψήνομαι για μια τετοια mobo.
Αλλα ήδη φοβάμαι τα pci-e riser, να βαλω pci-e riser πανω σε αντάπτορα M.2 pci-e 4X δεν ειναι λογο ρίσκο;

Δε βλεπω τον λογο να ανησυχεις.....εχεις και 2-3 backup και εισαι αρχοντας.
Pages:
Jump to: