Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 36. (Read 80884 times)

sr. member
Activity: 504
Merit: 272
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
Φίλοι μου σορρυ για τις αργές απαντήσεις
Απλά λαμβάνω δεκάδες pm που απαντάω και επίσης έχω αναλάβει ένα μεγάλο project που μου παίρνει πολύ χρόνο
Θα απαντήσω όμως σε όλα τις επόμενες μέρες


Υ.Γ.
Λόγω του μεγάλου πάρτυ στον κόσμο του altcoins mining οι τιμές που έχω αναφέρει στο πρώτο ποσταρισμα δεν ισχύουν αυτή τη στιγμή όπως θα έχετε διαπιστώσει.
Είναι πολύ μεγαλύτερες όμως δεν θα τις ανανεώσω για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς. Επίσης δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι έτσι τα πράγματα, μπορεί να γίνουν ακόμη πιο ακριβά Η με μία μεγάλη προσφορά από τις κατασκευάστριες εταιρείες να γυρίσουν στα κανονικά επίπεδα.

Εννοείται ότι αντίστοιχα τα κέρδη που έχω αναφέρει κατά καιρούς αυτή τη στιγμή είναι πολλαπλάσια περισσότερα από αυτά που έχω αναφέρει....
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
Έχει στήσει κάποιος παρόμοιο μηχάνημα?
σε κουτί 4U για rack χωρίς απαραίτητα τόσες πολλές κάρτες, έστω για 5 ή 6

Αναρωτιέμαι για τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται και διάβασα να αναφέρει κάποιος πως, σε σύγκριση με ένα κατασκευασμένο rig με ξύλο ή αλουμίνιο και με αποστάσεις 6-7 εκατοστών μεταξύ των καρτών οι κάρτες δείχνουν να έχουν υψηλότερη θερμοκρασία από αυτήν του κουτιού



newbie
Activity: 23
Merit: 0
Καλησπέρα σας,

δυστυχώς δεν μπορώ να βρω μητρική κάρτα socket 1150 κάτω από 150 ευρώ με 6-slots και αναγκαστικά θα πάω για AMD με 5-slots.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αναγνώριση των GPU(λογικά δεν θα υπάρχει).Έχω εμπειρία στο στήσιμο desktop PC αλλά δεν έχω στήσει ξανά τέτοιο "θηρίο". Το μόνο θέμα που βλέπω είναι αν το BIOS της μητρικής έχει κάποιο θέμα με 5 κάρτες αν υποθέσουμε ότι το PSU τα αντέχει όλα.Λέτε να έχω κανένα θεματάκι;
full member
Activity: 202
Merit: 100
προσπαθησα με της claymorε dual miner να σκαψω στο nicehash αλλα για καποιο λογο νομιζω οτι δε μου δουλευει σωστα...εχω πολυ αργα shares και αργοτερα βγαζει προβλημα το οποιο δε θυμαμαι να σου πω πιο ακριβως ειναι αλλα μπορω να το τσεκαρω

EthDcrMiner64.exe -epool stratum+tcp://daggerhashimoto.eu.nicehash.com:3353 -ewal 1Eif3QZGmvZSdUdzMs7Cd39wEGy2moWUTx -epsw x -esm 3 -allpools 1 -estale 1 -etha 0 -ethi 6

εχω αυτα στο .bat....αν πρεπει να προσθεσω κατι πες μου

δοκιμη εγινε με τους 16.11.3
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
σε ευχαριστω φιλε μου

καπως ετσι επαιξα και εγω με af kai stixx

υ.γ.κανενα νεο νομισμα για σκαψιμο?

EXP, MUSIC, SIA
Το SIA έκανε x10 φορές πάνω
ETH + SIA είναι το πιο τουμπανο αυτή τη στιγμή

Αλλά και ETH σκέτο νομίζω είσαι πολύ καλυμμένος με την απόδοση που έχει αυτή τη στιγμή και με τιμή 137$
full member
Activity: 202
Merit: 100
σε ευχαριστω φιλε μου

καπως ετσι επαιξα και εγω με af kai stixx

υ.γ.κανενα νεο νομισμα για σκαψιμο?
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
Καλημέρα σε όλους σας,

θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας και ιδιαίτερα τον Demarsac για τον υπέροχο οδηγό που έχει φτιάξει.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα softwares, χρειάζεται μόνο το software του claymore για να γίνει το mining;Όλα τα άλλα είναι για overclocking και ενδείξεις των καρτών και των συστημάτων γενικά;

Ευχαριστώ και πάλι!

Γειά σου φίλε μου και καλώς ήρθες και εσύ στην παρέα

Ναι αν μιλάμε για windows 10 μόνο το software του Claymore θέλεις (σωστές ρυθμίσεις στο config του, το ηλεκτρον. πορτοφόλι σου κλπ.) και τους κατάλληλους drivers.
newbie
Activity: 23
Merit: 0
Καλημέρα σε όλους σας,

θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας και ιδιαίτερα τον Demarsac για τον υπέροχο οδηγό που έχει φτιάξει.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα softwares, χρειάζεται μόνο το software του claymore για να γίνει το mining;Όλα τα άλλα είναι για overclocking και ενδείξεις των καρτών και των συστημάτων γενικά;

Ευχαριστώ και πάλι!
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
οι 480 8GB (default bios) που τις εχω σε ΕΤΗ (core:1200-mem:2100) δειχνουν οτι καινε 100-110w (gpuz)
οποτε θεωρητικα και ενα 1000ari τροφοδοτικο μπορει να τροφοδοτησει και τις 6!
εκτος και πρεπει να υπολογιζουμε το TDP=150w στους υπολογισμους μας οποτε ναι, ειναι οριακα.

Το 1000αρι δεν μπορεί να τις σηκώσει εκτός αν κάνεις major undervolt
Το platinum έχει efficiency 94% αρα 940w

to 1200αρι platinum δίνει περίπου 1130w και το Gold ακόμη λιγότερα

Αν τρέξεις σε Windows 10 το μηχάνημα με τις 6 κάρτες τραβάει από τον τοίχο κατευθείαν 1080-1100W
Με mod 1180W

To GPU-z δεν δίνει ακριβή ένδειξη. Όλες οι μετρήσεις που δίνω είναι με μηχάνημα που μετράει από τον τοίχο

Γιατί να ρισκάρεις στο πρώτο spike μίας κάρτας να κάψεις τα πάντα?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
οι 480 8GB (default bios) που τις εχω σε ΕΤΗ (core:1200-mem:2100) δειχνουν οτι καινε 100-110w (gpuz)
οποτε θεωρητικα και ενα 1000ari τροφοδοτικο μπορει να τροφοδοτησει και τις 6!
εκτος και πρεπει να υπολογιζουμε το TDP=150w στους υπολογισμους μας οποτε ναι, ειναι οριακα.
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
full member
Activity: 202
Merit: 100
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
φιλε demarsac μια βοηθεια για τα παραπανω που ειπα?

οποτε εχεις χρονο

Σε modded bios να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς TRIX, Afterburner κλπ. όπως έχω γράψει ξανά σε παλαιότερο post
Ότι ρυθμίσεις θέλεις μόνο μέσα από το config του Claymore

Το 2100 mem σε modded bios δουλεύει μόνο κατά περίπτωση. Δηλαδή μπορεί να έχεις 10 RX 480 ακριβώς το ίδιο μοντέλο
και οι 4 να δεχθούν μέχρι 2200, οι 3 μέχρι 2100 και οι τελευταίες 3 μέχρι 2000.
Αυτές που παρουσιάζουν προβλήματα και είτε κλείνουν είτε hasharoun πολύ λιγότερο πρέπει να μπαίνουν σε max mem 2000 μην σου πω 1900
και core clock 1220.
Και πάλι θα σου δώσουν 28 H/s αλλά stable που είναι και το ζητούμενο

Αύριο θα σου στείλω τα cclock, cvddc klp. γιατι είμαι εκτός τώρα...
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
απλα να ξερεις οτι το AMD συστημα  καιει περισσοτερο απο τους ιντελ, για τους ryzen δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα το pc μου με claymore σε dyal mining και εθίστηκα. Έτυχε να έχω μια RΧ 480 της asus και αν και όχι τόσο καλή όσο ή sapphire se dual mining Ethereum και Sia τρέχει στα 22Mh/s-24.5Mh/s kai ~700Mh/s για SIA.

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Demarsac για τη δημιουργία του thread και όλα τα υπόλοιπα παιδιά για τη συνεισφορά τους!

Από τη δεύτερη - τρίτη μέρα ήμουν μεταξύ ενός antminer S9 ή ενός rig και τα αποτελέσματα των υπολογισμών μου έδειξαν το rig σαν αρκετά πιο προσοδοφόρο.

Έτσι λοιπόν:

- Έχω ξεκινήσει ήδη τη κατασκευή του rig μου. Έχω ήδη παραγγείλει 3x RX 480 τις οποίες θα έχω σήμερα το απόγευμα. Με σκοπό μέχρι την επόμενη εβδομάδα (Όταν έρθουν τα Risers) να τις κάνω 6.

- Λέω να παίξω με αυτή τη μητρική http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/motherboard-mitrikes/Gigabyte-Motherboard-990FXA-UD3-R5-990-FX-AM3-DDR3.htm λόγω έλλειψης των προαναφερθέντων στον οδηγό και δίκης μου ανυπομονησίας να ξεκινήσει το rig. Η οποία έχει 4 PCIEX16 και 2Χ1  Αν πιστεύετε ότι είναι λάθος σαν αγορά και υπάρχει κάποια καλύτερη διαθέσιμη παρακαλώ ενημερώστε!

- PSU http://www.skroutz.gr/s/6461188/Corsair-HXi-Series-1200W.html πιστεύω πληρεί τα specs 1200W και platinum. Επίσης αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο αν θέλετε ενημερώνετε!

- SSD, CPU κλπ είναι irrelevant.

- Λέω να το τρέξω με ethos.

Διαβάζοντας όλα τα posts στο thread αν κατάλαβα καλά στις θύρες x16 δεν χρειάζεται να βάλω riser x16->x16 άλλα μπορώ και κανονικά x1->16x χωρίς διαφορά απόδοσης?

Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!



   
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
https://www.youtube.com/watch?v=HCGNf1xYVVU
πολυ ενδιαφερον! μιας και οι 570 ειναι πλεον οι φτηνοτερες RX και σε αποθεμα, ακομα  Wink
full member
Activity: 202
Merit: 100
φιλε demarsac μια βοηθεια για τα παραπανω που ειπα?

οποτε εχεις χρονο
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
μολις εφτασε εκεινο tο gadgetaki για το λαπτοπ που συνδεεις gpu Με riser!
Θα το δοκιμασω asap!

p.s. αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να βρισκεται στο Mining section?

Ωραία πες μας πως θα πάει.

Να σου πώ την αλήθεια πριν γράψω το thread ήμουν έτοιμος να το βάλω στο mining section αλλά μετά είδα ότι ήταν μόνο για bitcoin
οπότε αποφάσισα να το βαλω στα altcoins. Έτσι κι αλλιώς altcoins minarουμε
Pages:
Jump to: