Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 37. (Read 80889 times)

legendary
Activity: 910
Merit: 1000
μολις εφτασε εκεινο tο gadgetaki για το λαπτοπ που συνδεεις gpu Με riser!
Θα το δοκιμασω asap!

p.s. αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να βρισκεται στο Mining section?

Βλάσφημε!  Cheesy

To "Ιερό και Άγιο" BTC το μιναρουν μόνο τα βλογημένα ASICS!  Cheesy Cheesy
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
μολις εφτασε εκεινο tο gadgetaki για το λαπτοπ που συνδεεις gpu Με riser!
Θα το δοκιμασω asap!

p.s. αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να βρισκεται στο Mining section?
full member
Activity: 202
Merit: 100
εκανα το bios mod ολα καλα

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι κατα την εκκινηση του υπολογιστη η οθονη δεν αναβει ..στο ποσταρισμα δηλαδη δεν αναβει...αναβει με το που μπαινει στα windows

επισης στο afterburner εφυγε η ενδειξη του powerdraw και η ρυθμιση της τασης...οποτε ειπα να βαλω το trixx...

εχω μια απορια...με το που ανεβασα το memory clock στα 2100  εκλεισε η οθονη!!μηπως αυτο οφειλεται στα straps mod??πριν το mod δεν ειχα θεμα με αυτο

μηπως χρειαζεται να τα ρυθμισω μεσω config file??

μια γνωμη για το πως να ρυθμισω τα παρακατω και να πειραματιστω??

cclock =
mclock =
powlim =
cvddc =
mvddc =

προς το παρον εχω αυτα....

set GPU_FORCE_64BIT_PTR 1
set GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
set GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
set GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
set GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

ZecMiner64.exe -zpool equihash.eu.nicehash.com:3357 -zwal 1Eif3QZGmvZSdUdzMs7Cd39wEGy2moWUTx -zpsw x -i 4 -asm 1
full member
Activity: 202
Merit: 100
παιδια καποιος αλλος να μας επιβεβαιωσει αν βλεπει τα ιδια downspikes στην rx480?

ειναι με το στοκ bios

παρατηρησα οτι σε χαμηλο -i αυξανεται και οσο το ανεβαζω καπως μειωνεται

οποιος μπορει και εχει το χρονο ας μας πει και αν μπορει ας ανεβασει και ενα screenshot απο gpu usage
full member
Activity: 202
Merit: 100
τα 144w τα εδειξε εκεινη τη στηγμη...τα watts παιζουν γενικα πανω κατω..στο afterburner ειναι σταθερα

bios mod δεν εχω κανει ακομη

αυτες τις μεταβλητες δεν τις εχω βαλει...οτι λιγες δοκιμες εκανα με το after burner

στο config εχω αυτα

set GPU_FORCE_64BIT_PTR 1
set GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
set GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
set GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
set GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

ZecMiner64.exe -zpool equihash.eu.nicehash.com:3357 -zwal 1Eif3QZGmvZSdUdzMs7Cd39wEGy2moWUTx -zpsw x -i 4 -asm 1
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
καλημερα

ριξτε μια ματια

ειναι λογικα αυτα τα downspikes στο gpu usage???




με την 280χ θυμαμαι ηταν ευθια γραμμη

ειναι η πρωτη μου ρχ480 και δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερωτητα της να δουλευει ετσι

το τροφοδοτικο μου ειναι αρκετα καλο και μεγαλο σε περιπτωση που παει εκει το μυαλο σας

μηπως ειναι θεμα -i 4 που εχω?

Tα downspikes αυτά δείχνουν ότι ζορίζεται η κάρτα για κάποιο λόγο
Είσαι στο silent mode και δεν θα έπρεπε

Το 144w κατανάλωση είναι πολύ για μία κάρτα. Δεν είναι απαγορευτικό αλλά είναι πολύ
το i- 4 είναι ιδανικό για αυτή τη κάρτα
Σε αυτές τις μεταβλητές στο config τι έχεις βάλει?
cclock =
mclock =
powlim =
cvddc =
mvddc =

Σκέψου ότι με σωστό mod bios μπορείς να έχεις 29 Η/s με 95-100w κατανάλωση
full member
Activity: 202
Merit: 100
καλημερα

ριξτε μια ματια

ειναι λογικα αυτα τα downspikes στο gpu usage???




με την 280χ θυμαμαι ηταν ευθια γραμμη

ειναι η πρωτη μου ρχ480 και δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερωτητα της να δουλευει ετσι

το τροφοδοτικο μου ειναι αρκετα καλο και μεγαλο σε περιπτωση που παει εκει το μυαλο σας

μηπως ειναι θεμα -i 4 που εχω?
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
full member
Activity: 202
Merit: 100
οκ κανενα προβλημα φιλε μου...

αλλωστε αυτα που προσφερεις ειναι υπερπολλαπλασια
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
full member
Activity: 202
Merit: 100
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
παιδια με τους 16.12.2 drivers πρεπει να κανουμε το patch για να δουλεψει με modded bios?

σε περιπτωση που χρειαστει πατσαρισμα ειναι προτιμοτερο να εχουμε τους 16.12.2 η παμε στους καινουργιους?

Γιατί να μην χρησιμοποιήσεις τους 16.11.3 που δουλεύουν κατευθείαν χωρίς patch?
Δεν θα κερδίσεις κάτι με πιο καινούργιους drivers αν δουλεψουν. Δεν θα σου δώσουν μεγαλύτερο hashing

Μην ξεχνάτε ότι οι mining software developers σετάρουν τις βέλτιστες ρυθμίσεις σε κάρτες με παλαιότερους drivers

και ο λόγος είναι απλός:
Π.χ. Ο Claymore όταν έβγαλε τον dual miner τον έβγαλε σε 15.12 έκδοση. Μετά για κάθε νεότερη έκδοση της AMD δεν καθότανε να ξαναρυθμίζει το software του γιατί θα έκανε αυτή τη δουλειά κάθε βδομάδα χωρίς κανένα όφελος γι αυτόν.
Οπότε και είπε ότι δεν υποστηρίζει μεταγενέστερες εκδόσεις

Μετά με την πάροδο του χρόνου έκανε κάποιες βελτιώσεις σε 16.10.x και 16.11.x οπότε και άρχισε να υποστηρίζει αυτές τις εκδόσεις όταν η AMD ήταν πια στην 17.x.x

Είναι καθαρά πρακτικό για εκείνον το ζήτημα και γι αυτό πάντα θα υποστηρίζονται καλύτερα προηγούμενες εκδόσεις drivers απο τα latest της AMD.

Και αυτός είναι και ο λόγος (για όσους χρησιμοποιούν WIndows 10) που αναγκαζόμαστε να τα σταματάμε απο το να κάνουν αυτόματο update στους drivers

 
newbie
Activity: 34
Merit: 0
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούριος στο sport του mining. Σκέφτομαι να το αρχίσω αλλά έχω πολλές απορίες, όποιος μπορεί ας βοηθήσει:

- Επειδή όπως καταλαβαίνω όταν κάποιος έχει 1-2 rigs τα έχει σπίτι του, τι γίνεται με την θερμοκρασίαHuh Στο σπίτι μου το καλοκαίρι έχει 32-33 βαθμούς κελσίου, τι γίνεται με το μηχάνημαHuh Πρέπει να ανάβουμε air condition άρα αυξάνουμε την κατανάλωση του ρεύματος??

-Επιπλέον, συμφέρει να υπάρχουν περισσότεροι να κάνουν mining?? Δηλαδή εσείς που ασχολείστε ήδη σας συμφέρει να μπω και εγώ στο παιχνίδι , θα βοηθήσω ή θα σας πάρω μερίδιο? Αυτό το ρωτάω , όχι για να θίξω κάποιον αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς δουλεύει το όλο πράγμα,πώς δημιουργείτε, μέχρι πότε θα υπάρχει απόθεμα, πότε θα αρχίσει η παρακμή του και διάφορα τέτοια. 

Συγνώμη εάν σας κούρασα,
Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά θα τις αναφέρω σιγά σιγά.....
full member
Activity: 181
Merit: 100
full member
Activity: 202
Merit: 100
παιδια με τους 16.12.2 drivers πρεπει να κανουμε το patch για να δουλεψει με modded bios?

σε περιπτωση που χρειαστει πατσαρισμα ειναι προτιμοτερο να εχουμε τους 16.12.2 η παμε στους καινουργιους?
sr. member
Activity: 504
Merit: 272
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση και για το κατατοπιστικο θεμα που εχεις φτιαξει

προς το παρον θα βαλω καινουργιους drivers για να τεσταρω την καρτα γενικα γιατι ειναι μετ/σμενη και μετα θα βαλω παλιους...

Εκτός αν η AMD αποφάσισε να έχει backward compatibility οι καινούργιοι drivers δεν θα παίξουν με claymore οπότε
για να γλυτώσεις χρόνο προτείνω να βάλεις τους παλιούς κατευθείαν.

Αν πάλι παίξει θα είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μου το πείς να τεστάρω και εγώ κάποια πράγματα που θέλω

Demarsac
Από την άλλη εβδομάδα θα κάνω το τεστ που θέλεις και θα ενημερώσω σχετικά...

Thanks

Γιατί ενώ μου αρέσουν τα πειράματα γενικά η αλλαγή σε drivers που δεν δουλεύουν είναι απο τα χειρότερά μου...
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση και για το κατατοπιστικο θεμα που εχεις φτιαξει

προς το παρον θα βαλω καινουργιους drivers για να τεσταρω την καρτα γενικα γιατι ειναι μετ/σμενη και μετα θα βαλω παλιους...

Εκτός αν η AMD αποφάσισε να έχει backward compatibility οι καινούργιοι drivers δεν θα παίξουν με claymore οπότε
για να γλυτώσεις χρόνο προτείνω να βάλεις τους παλιούς κατευθείαν.

Αν πάλι παίξει θα είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μου το πείς να τεστάρω και εγώ κάποια πράγματα που θέλω

Demarsac
Από την άλλη εβδομάδα θα κάνω το τεστ που θέλεις και θα ενημερώσω σχετικά...
full member
Activity: 202
Merit: 100
χεχε ναι ωραια θα ηταν

δεν θα δοκιμασω με τους καινουργιους ....απλα τους εβαλα για αλλα benchmarks

sr. member
Activity: 504
Merit: 272
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση και για το κατατοπιστικο θεμα που εχεις φτιαξει

προς το παρον θα βαλω καινουργιους drivers για να τεσταρω την καρτα γενικα γιατι ειναι μετ/σμενη και μετα θα βαλω παλιους...

Εκτός αν η AMD αποφάσισε να έχει backward compatibility οι καινούργιοι drivers δεν θα παίξουν με claymore οπότε
για να γλυτώσεις χρόνο προτείνω να βάλεις τους παλιούς κατευθείαν.

Αν πάλι παίξει θα είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μου το πείς να τεστάρω και εγώ κάποια πράγματα που θέλω
full member
Activity: 202
Merit: 100
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση και για το κατατοπιστικο θεμα που εχεις φτιαξει

προς το παρον θα βαλω καινουργιους drivers για να τεσταρω την καρτα γενικα γιατι ειναι μετ/σμενη και μετα θα βαλω παλιους...
Pages:
Jump to: