Pages:
Author

Topic: Grupa za trading strategije - page 4. (Read 2935 times)

jr. member
Activity: 136
Merit: 3
May 03, 2020, 01:59:50 AM
Pa eto, ja ponovo pogledao i meni ne pise ni tel ni mail
https://www.dropbox.com/s/isbkw1w14bzdxh3/Screenshot_20200502-205023_Brave.jpg?dl=0

Neznam za telefon dali je bio na stranici kao da se sjecam da je ali ->
Skrolaj do “saznaj vise” iza tog gumba je mail adresa
Kad kliknes otvara ti se “mail to”

Ne postoji ta mail adresa. Pokusao sa dva razlicita maila poslati ali dobijam isti odgovor.
"Vaša se poruka nije isporučila na adresu [email protected] jer se adresa ne može pronaći ili ne može primati e-poštu."
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
May 02, 2020, 03:31:34 PM
Pa eto, ja ponovo pogledao i meni ne pise ni tel ni mail
https://www.dropbox.com/s/isbkw1w14bzdxh3/Screenshot_20200502-205023_Brave.jpg?dl=0

Neznam za telefon dali je bio na stranici kao da se sjecam da je ali ->
Skrolaj do “saznaj vise” iza tog gumba je mail adresa
Kad kliknes otvara ti se “mail to”
jr. member
Activity: 136
Merit: 3
May 02, 2020, 02:52:55 PM
Sad sam malo tražio po netu za taj Bitlucky ali nista se prakticki nemoze vidjeti osim osnovnih stvari. Nemaju nikakav kontakt di se moze upit poslat ni nista.
Jel moguce da jedna takva  firma nema mail kontakt da mozes poslat upit nego samo registracija i uplata na slijepo?
Kako nemaju, odes na njihov sajt https://bitlucky.eu/ i tamo u gornjem  desnom kutu imaju email i broj telefona. Ako je vjerovati informacijama na sajtu, imaju i fizicki ured, u Rijeci. Mislim da @big_daddy  koristi njihove usluge vec neko vrijeme, on ti sigurno moze dati dodatan info.


Tesko je reci zasto, ali su jako povukli svoj exposure. Mosda su stali ma krive zuljeve, mozda ih netko reketari, tko ce ga znati.
Da to sam i ja skuzio, prije su bili dosta aktivniji, davali prognoze i neke clanke izbacivali, ali brijem da su prestali zbog jalne ekipe koja je uvijek nesto kmecala.  Valjda im  posao ide dobro kad su poecali minimalan iznos pa im moguce ne treba dodatan exposure. Mislim da je u takvom poslu bolje sutit i raditi, nego davati neke prognoze, jer kad sjebes (a sjebat ces kad tad) moze samo ispast sranje.
Pa eto, ja ponovo pogledao i meni ne pise ni tel ni mail
https://www.dropbox.com/s/isbkw1w14bzdxh3/Screenshot_20200502-205023_Brave.jpg?dl=0
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
May 02, 2020, 01:34:48 PM
Sad sam malo tražio po netu za taj Bitlucky ali nista se prakticki nemoze vidjeti osim osnovnih stvari. Nemaju nikakav kontakt di se moze upit poslat ni nista.
Jel moguce da jedna takva  firma nema mail kontakt da mozes poslat upit nego samo registracija i uplata na slijepo?
Kako nemaju, odes na njihov sajt https://bitlucky.eu/ i tamo u gornjem  desnom kutu imaju email i broj telefona. Ako je vjerovati informacijama na sajtu, imaju i fizicki ured, u Rijeci. Mislim da @big_daddy  koristi njihove usluge vec neko vrijeme, on ti sigurno moze dati dodatan info.

Ja sam jako zadovoljan sa njihovim dosadasnjim radom
Cekam rezultat za mjesec Travanj pa cu otvoriti posebni topic da opisem detaljno moje dosadasnje iskustvo
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
May 02, 2020, 01:15:26 PM
Sad sam malo tražio po netu za taj Bitlucky ali nista se prakticki nemoze vidjeti osim osnovnih stvari. Nemaju nikakav kontakt di se moze upit poslat ni nista.
Jel moguce da jedna takva  firma nema mail kontakt da mozes poslat upit nego samo registracija i uplata na slijepo?
Kako nemaju, odes na njihov sajt https://bitlucky.eu/ i tamo u gornjem  desnom kutu imaju email i broj telefona. Ako je vjerovati informacijama na sajtu, imaju i fizicki ured, u Rijeci. Mislim da @big_daddy  koristi njihove usluge vec neko vrijeme, on ti sigurno moze dati dodatan info.


Tesko je reci zasto, ali su jako povukli svoj exposure. Mosda su stali ma krive zuljeve, mozda ih netko reketari, tko ce ga znati.
Da to sam i ja skuzio, prije su bili dosta aktivniji, davali prognoze i neke clanke izbacivali, ali brijem da su prestali zbog jalne ekipe koja je uvijek nesto kmecala.  Valjda im  posao ide dobro kad su poecali minimalan iznos pa im moguce ne treba dodatan exposure. Mislim da je u takvom poslu bolje sutit i raditi, nego davati neke prognoze, jer kad sjebes (a sjebat ces kad tad) moze samo ispast sranje.
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
May 02, 2020, 01:06:14 PM
A sta reci.
Da ih neznam od prije, rekao bi isto sto i ti, da je scam.
Ali kolko znam nije. Luka je prije bio dosta aktivan po FB grupama, no unazad godinu dana ni traga ni glasa.

Tesko je reci zasto, ali su jako povukli svoj exposure. Mosda su stali ma krive zuljeve, mozda ih netko reketari, tko ce ga znati.

Ili mozda ne zele imat posla s nama ciganima koji bi "probali" sa 100 dolara pa vidit cemo...
jr. member
Activity: 136
Merit: 3
May 02, 2020, 12:57:41 PM
Iskreno i ja bi vise volio da ima opcija da im dam par stotina/hiljada kuna pa da oni samo isplacuju dobit nazad Cheesy

No jbg, kome vjerovati. Krenem uvijek sa pretpostavkom da je scam pa se obradujem ako nije. Do sad se jos nisam obradovao Cheesy
Hehehe, upravo o čemu sam i ja pričao.
Gubi se previše vremena i više nije isti dobitak. Rađe dam nekom neki novac da on trguje nego da stalno zaostajem za marginama i na kraju krivo uplatim u žurbi

Pa imaš i takvih opcija... Recimo ja znam za Bitlucky. Jedino što je kod njih minimalni ulog 35.000 kuna. Prije su imali minimalni ulog 5.000 kuna ali nedavno sam saznao da su povećali. Ne znam postoji li još takvih fondova (ne znam kako drugačije bi ih nazvao) kod nas.
Sad sam malo tražio po netu za taj Bitlucky ali nista se prakticki nemoze vidjeti osim osnovnih stvari. Nemaju nikakav kontakt di se moze upit poslat ni nista.
Jel moguce da jedna takva  firma nema mail kontakt da mozes poslat upit nego samo registracija i uplata na slijepo?
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
May 01, 2020, 03:23:37 PM
Zašto misliš da zarada mjenjačnice ima veze s time koliko trejdera trejda pozitivno, a koliko negativno? Koliko znam, zarada mjenjačnica je od provizija i naplate listanja. Gubitak jednog trejdera je dobitak drugog. Mjenjačnica tu samo pokupi proviziju, zar ne?

istina, kad se trguje izmedju ljudi kesom
kad tu ubacis u jednacinu leverage, market making i sl. vise nije tako, jer ti najcesce ne trgujes protiv drugog trgovca, nego protiv market makera na odredjenom instrumentu

nisam neki preterani strucnjak, ali iz iskustva mi je jasno da je malo ljudi koji zaradjuju na daily trejdingu, pa sam odustao

inace, forex menjacnice obicno daju 10-20 dolara, pa moras da ih obrnes 100 puta da bi podigao profit (npr. 10 lotova (lot je 100000 USD)) i ko uspe to da prezivi, daju mu profit i zabrane pristup Smiley

A da, istina. Ja sam automatski pomislio na normalno trgovanje gdje je trgovanje između dvaju trejdera. Uopće sam zaboravio da pričamo o leverage trejdingu. Ima smisla da burza kod leverage trejdinga zarađuje kad korisnik bude likvidiran. Pogotovo ako ne pokrije trejding korisnika vlastitom kupnjom.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
May 01, 2020, 03:18:55 PM
Zašto misliš da zarada mjenjačnice ima veze s time koliko trejdera trejda pozitivno, a koliko negativno? Koliko znam, zarada mjenjačnica je od provizija i naplate listanja. Gubitak jednog trejdera je dobitak drugog. Mjenjačnica tu samo pokupi proviziju, zar ne?

istina, kad se trguje izmedju ljudi kesom
kad tu ubacis u jednacinu leverage, market making i sl. vise nije tako, jer ti najcesce ne trgujes protiv drugog trgovca, nego protiv market makera na odredjenom instrumentu

nisam neki preterani strucnjak, ali iz iskustva mi je jasno da je malo ljudi koji zaradjuju na daily trejdingu, pa sam odustao

inace, forex menjacnice obicno daju 10-20 dolara, pa moras da ih obrnes 100 puta da bi podigao profit (npr. 10 lotova (lot je 100000 USD)) i ko uspe to da prezivi, daju mu profit i zabrane pristup Smiley
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
May 01, 2020, 02:46:49 PM
Ne, ja leverage koristim samo da mi je na burzi manje love - i to sam počeo otkad je Binance uveo Futures.

Ovo ostalo je 'I feel lucky' kockanje, trading odvajam od toga. Leverage je opasna stvar i lako se navući na to.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
May 01, 2020, 02:42:52 PM
Je tko ikad uspio upaliti recimo long sa x50 i ostati “ziv” bez da te likvidira
I onda samo gledas kako pumpa i odlucis kad izaci iz trejda

Ja sam od jucer na ETHu u longu, trenutno mi je ~190% plusa, i naravno da sam stavio extra mali iznos, 3$ contracta.... smijesno, ali plus se gomila
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
May 01, 2020, 02:26:58 PM
Sad sam preletio temu malo, što vam oko leveragea nije jasno?

Većina platformi ima cross leverage sistem. Cross leverage znači da odgovaraš cijelim vlastitim kapitalom.

Tu je dosta dobro objašnjeno koje sve vrste postoje i kako funkcioniraju: https://www.bitmex.com/app/isolatedMargin.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
May 01, 2020, 11:43:30 AM
[...] Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto? [...]
Aha, sad mi je onda jasno... Barem dio Grin A kako se određuje liquidation price? Otprilike mislim da znam, ali teško mi je opisati Grin

Ajd, opet sto jednostavnije: Ti si stavio 511 na berzi, ne? I ona je u tvom imenu kupila 5000 u BTC. Sada je jednostavno receno liquidation price tamo gde se tvoj novac "ispario" PLUS troskove berze (moraju oni naravno zaraditi na lijevo ili na desno). Znaci kada BTC padne na 4510 oni te likvidiraju... 500 tvojih pukli u padu, a njima - naravno ostaje 10 (2x5 pri kupovinu i prodaju) troskove koji ti uzimaju. Tebi 0...


OK, mislim da mi je sad jasno. Zapravo, tako sam nekako i mislio ali nisam si mogao to posložiti u glavi. Još jedino mi nije jasno ovo kako znati da burza stvarno napravi trejd ili ne. Ali pretpostavljam da to zapravo ne možemo znati kao i većinu ostaloga vezano uz burze.

to mora da pise u uslovima rada berze, verovatno najsitnijim mogucim slovima, da li je dilerska berza ili broker, ovo sto pricam je za forex, nisam radio leverage na kriptu, posto mislim da je to siguran put u propast (sve iznad npr. 1:5, a i to je ogroman rizik), ali sigurno vazi i za kripto
sto kazu - princip je isti, sve su ostalo nijanse Smiley ne bi broj menjacnica rastao iz dana u dan, da su svi, ili vecina, ili bar neki, daily trejderi u pozitivi nakon odredjenog vremena...

Zašto misliš da zarada mjenjačnice ima veze s time koliko trejdera trejda pozitivno, a koliko negativno? Koliko znam, zarada mjenjačnica je od provizija i naplate listanja. Gubitak jednog trejdera je dobitak drugog. Mjenjačnica tu samo pokupi proviziju, zar ne?
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
May 01, 2020, 11:35:43 AM
[...] Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto? [...]
Aha, sad mi je onda jasno... Barem dio Grin A kako se određuje liquidation price? Otprilike mislim da znam, ali teško mi je opisati Grin

Ajd, opet sto jednostavnije: Ti si stavio 511 na berzi, ne? I ona je u tvom imenu kupila 5000 u BTC. Sada je jednostavno receno liquidation price tamo gde se tvoj novac "ispario" PLUS troskove berze (moraju oni naravno zaraditi na lijevo ili na desno). Znaci kada BTC padne na 4510 oni te likvidiraju... 500 tvojih pukli u padu, a njima - naravno ostaje 10 (2x5 pri kupovinu i prodaju) troskove koji ti uzimaju. Tebi 0...


OK, mislim da mi je sad jasno. Zapravo, tako sam nekako i mislio ali nisam si mogao to posložiti u glavi. Još jedino mi nije jasno ovo kako znati da burza stvarno napravi trejd ili ne. Ali pretpostavljam da to zapravo ne možemo znati kao i većinu ostaloga vezano uz burze.

to mora da pise u uslovima rada berze, verovatno najsitnijim mogucim slovima, da li je dilerska berza ili broker, ovo sto pricam je za forex, nisam radio leverage na kriptu, posto mislim da je to siguran put u propast (sve iznad npr. 1:5, a i to je ogroman rizik), ali sigurno vazi i za kripto
sto kazu - princip je isti, sve su ostalo nijanse Smiley ne bi broj menjacnica rastao iz dana u dan, da su svi, ili vecina, ili bar neki, daily trejderi u pozitivi nakon odredjenog vremena...
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
May 01, 2020, 08:42:07 AM
[...]Još jedino mi nije jasno ovo kako znati da burza stvarno napravi trejd ili ne. Ali pretpostavljam da to zapravo ne možemo znati kao i većinu ostaloga vezano uz burze.

Kako ono bese "poslovica"...? Not your private keys... not your...  Huh

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
May 01, 2020, 08:34:55 AM
[...] Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto? [...]
Aha, sad mi je onda jasno... Barem dio Grin A kako se određuje liquidation price? Otprilike mislim da znam, ali teško mi je opisati Grin

Ajd, opet sto jednostavnije: Ti si stavio 511 na berzi, ne? I ona je u tvom imenu kupila 5000 u BTC. Sada je jednostavno receno liquidation price tamo gde se tvoj novac "ispario" PLUS troskove berze (moraju oni naravno zaraditi na lijevo ili na desno). Znaci kada BTC padne na 4510 oni te likvidiraju... 500 tvojih pukli u padu, a njima - naravno ostaje 10 (2x5 pri kupovinu i prodaju) troskove koji ti uzimaju. Tebi 0...


OK, mislim da mi je sad jasno. Zapravo, tako sam nekako i mislio ali nisam si mogao to posložiti u glavi. Još jedino mi nije jasno ovo kako znati da burza stvarno napravi trejd ili ne. Ali pretpostavljam da to zapravo ne možemo znati kao i većinu ostaloga vezano uz burze.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
May 01, 2020, 08:02:36 AM
[...] Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto? [...]
Aha, sad mi je onda jasno... Barem dio Grin A kako se određuje liquidation price? Otprilike mislim da znam, ali teško mi je opisati Grin

Ajd, opet sto jednostavnije: Ti si stavio 511 na berzi, ne? I ona je u tvom imenu kupila 5000 u BTC. Sada je jednostavno receno liquidation price tamo gde se tvoj novac "ispario" PLUS troskove berze (moraju oni naravno zaraditi na lijevo ili na desno). Znaci kada BTC padne na 4510 oni te likvidiraju... 500 tvojih pukli u padu, a njima - naravno ostaje 10 (2x5 pri kupovinu i prodaju) troskove koji ti uzimaju. Tebi 0...
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
May 01, 2020, 07:28:55 AM
[...]Čekaj... Znači uspjeli su napraviti da kupiš imaginarno nešto (crypto, dionice, što god...) i onda to imaginarno nešto prodaš po većoj cijeni i zaradiš? Svašta...

OK. Ajmo pretpostaviti da BTC dođe do $5.000, napravi bottom i odjednom svi krenu long. Cijena ode do $10.000, svi su bili long i od koga sad dolazi zarada? Znam... Reći ćete od onoga tko u tom trenutku ide short, ali jednostavno mi nije jasno na koji način kad sam ja zapravo imao samo desetinu BTC-a kojeg prodajem u tom trenutku. Jebemti, sad kad ovo čitam, još manje mi je jasno Grin

Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto?

Nema ti nista imaginarno...  Lips sealed

upravo tako, samo sto postoji berza koja stvarno izvrsi tvoj nalog, i onda ga zatvori kad stigne do "liquidation price", koji je uglavnom na izmedju 20-50 margine (znaci da bi islo do otprilike 4600 maksimalno pre nego sto bi ti menjacnica zatvorila nalog), a postoje i one koje uopste ne izvrse tvoj nalog, nego ti prakticno trgujes protiv njih, e tih se treba kloniti u sirokom luku, jer prvi koji sa velikim leverage-om pogodi u centar, takvu menjacnicu salje u bankrot (npr. da si stavio na 100x leverage skok BTC-a od 1000 juce)

ne znam kako radi Binance, ali izbegavam leverage trading u sirokom luku

Hm... Zanimljivo. A kako biti siguran da burza stvarno izvrši taj nalog? Jel se to opet ide na povjerenje ili postoji način kako se može provjeriti? Jer ako i ovo ide na povjerenje, onda mi je u kriptu puno toga počelo ići na povjerenje, a kripto bi trebao biti trustless sustav.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
May 01, 2020, 07:25:36 AM
[...]Čekaj... Znači uspjeli su napraviti da kupiš imaginarno nešto (crypto, dionice, što god...) i onda to imaginarno nešto prodaš po većoj cijeni i zaradiš? Svašta...

OK. Ajmo pretpostaviti da BTC dođe do $5.000, napravi bottom i odjednom svi krenu long. Cijena ode do $10.000, svi su bili long i od koga sad dolazi zarada? Znam... Reći ćete od onoga tko u tom trenutku ide short, ali jednostavno mi nije jasno na koji način kad sam ja zapravo imao samo desetinu BTC-a kojeg prodajem u tom trenutku. Jebemti, sad kad ovo čitam, još manje mi je jasno Grin

Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto?

Nema ti nista imaginarno...  Lips sealed

upravo tako, samo sto postoji berza koja stvarno izvrsi tvoj nalog, i onda ga zatvori kad stigne do "liquidation price", koji je uglavnom na izmedju 20-50 margine (znaci da bi islo do otprilike 4600 maksimalno pre nego sto bi ti menjacnica zatvorila nalog), a postoje i one koje uopste ne izvrse tvoj nalog, nego ti prakticno trgujes protiv njih, e tih se treba kloniti u sirokom luku, jer prvi koji sa velikim leverage-om pogodi u centar, takvu menjacnicu salje u bankrot (npr. da si stavio na 100x leverage skok BTC-a od 1000 juce)

ne znam kako radi Binance, ali izbegavam leverage trading u sirokom luku
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
May 01, 2020, 07:20:36 AM
[...]Čekaj... Znači uspjeli su napraviti da kupiš imaginarno nešto (crypto, dionice, što god...) i onda to imaginarno nešto prodaš po većoj cijeni i zaradiš? Svašta...

OK. Ajmo pretpostaviti da BTC dođe do $5.000, napravi bottom i odjednom svi krenu long. Cijena ode do $10.000, svi su bili long i od koga sad dolazi zarada? Znam... Reći ćete od onoga tko u tom trenutku ide short, ali jednostavno mi nije jasno na koji način kad sam ja zapravo imao samo desetinu BTC-a kojeg prodajem u tom trenutku. Jebemti, sad kad ovo čitam, još manje mi je jasno Grin

Ajd, da pokusam sto jednostavnije objasniti:

Za primijerak cu prvo uzeti LONG sa leverage 10X (i 1% trading fee):
Ti stavis 511 na racun i "kupis" 5000 u BTC. U svari berza na kojoj trgujes to kupi i "vijeruje" tebi jer ima tvojih 511. OK?
Sad naraste na 6000 i tebi je to bas lijepo: prodas po toj cijeni i sada imas 1500 na racun: 500 od inicijalni ulog plus 1000 zarade minus 11 fee (5 pri kupovinu i 6 pri prodaju)...

E, sta sada ako pocne padati cijena? Nije berza luda... postoji takozvana liquidation price... koji bi u ovom slucaju bila nekih 4510... Razumijes li zasto?

Nema ti nista imaginarno...  Lips sealed

Aha, sad mi je onda jasno... Barem dio Grin A kako se određuje liquidation price? Otprilike mislim da znam, ali teško mi je opisati Grin
Pages:
Jump to: