Pages:
Author

Topic: İmamlara verilen para ekonomiyi çökertiyor mu ? - page 6. (Read 1378 times)

jr. member
Activity: 434
Merit: 1
Bilginin olmadığı yerde toplumları dinle yonetirsiniz,  bizim yöneticilerimize bunu çok iyi biliyorlar. Onun için imam sayısı her yıl artmaya devam ediyor.
member
Activity: 71
Merit: 10
Başka bir konuyada yazdım imamları uzaya fırlatıcaz mekik yerine sonuç bunu gösteriyor camileride uzay mekiğine çeviririz mis gibi oldu bitti
full member
Activity: 158
Merit: 100
pekala bağış yapacak insanlar bulunur her cuma yapılan bağışların ibadethaneler için kullanılması durumunda devletin bütçesinden pay ayrılmak yerine bütçe kalemi eğitim giderlerine harcanabilir. öğretmen ve imam maaşları arasında imamlar lehine fark var.
member
Activity: 127
bu ülke ne zaman batsa dünyaya ayak uyduramamanın cezasını geniş halk kitleleri çekti. Ülkedeki herkesi imam yapsanız bile ekonomik krizi eğitim sorununun teknoloji geriliğini düzeltemezsiniz.
member
Activity: 612
Hıristiyanlarda kiliseler bağışlarla ayakta durur. Devlet tarafından desteklenmez. Yahudilerde durumu bilmiyorum bilen bir belki burda aydınlatır. Yalnız 150 nufuslu bir köye 3 cami bir mahalleye 5 camii yaptırmak her şeyi geçtim israftır, günahtır yahu. Bu neyin şovu arkadaş?
member
Activity: 378
Merit: 55
Aman ha imamlara bişey demeyin mazallah başınıza iş gelir, işin gırgırı bir yana bu meslek ayağa düşürülecek bir meslek değil ama ne yazık ki bu tarz uygulamalar insanı dini kurumlara ve din görevlilerine soğutuyor.

17-25 aralık sürecinde diyanet nasıl bir hale düştüğünü gösterdi zaten. Arkasından gelen milyon liralık özel araçla kime hizmet ettiği açık ve net belli oldu.
full member
Activity: 518
Merit: 102
Aman ha imamlara bişey demeyin mazallah başınıza iş gelir, işin gırgırı bir yana bu meslek ayağa düşürülecek bir meslek değil ama ne yazık ki bu tarz uygulamalar insanı dini kurumlara ve din görevlilerine soğutuyor.
full member
Activity: 434
Merit: 112
Bence de arkadaşın dediği gibi cemaat neden kıldırmıyor abi ? her vakit başka biri kıldırsın sanki çok mu zor.Bu arada bu sadece imamlar içinde değil bir kaç balon sektör var onlara el atılmalı asıl.

Olur mu hocam. Bu arkadaşların her yıl sakız orucu bozar mı? orucumu sevişerek açabilir miyim? Gece rüyalandım 1 gün mü yoksa 61 gün mü oruç tutmalıyım gibi sorulara cevap verebilmesi için o hocalarımıza ihtiyacımız var. Ha bir de kızıma karşı şehvet duysam abdestim bozulur mu? gelinime nikah düşer mi gibi fetvalar var. Onların araştırılması için çok daha büyük bütçelere ihtiyaçları var.
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
Bence de arkadaşın dediği gibi cemaat neden kıldırmıyor abi ? her vakit başka biri kıldırsın sanki çok mu zor.Bu arada bu sadece imamlar içinde değil bir kaç balon sektör var onlara el atılmalı asıl.
hero member
Activity: 882
Merit: 507
İmamlar değil şahsen burdaki durum diyanet önemli husus çok fazla değer veriliyor aslında ekonomi için her şey eşit olmalı sadece diyanet değil.
sr. member
Activity: 616
Merit: 342
Ulan o kadar para kazanıyorlar bir de halk toplanıyor imama ev yapalım, imama para toplayalım, imama yardımcı olalım derdindeler. Ulan bu imamlar zaten maaşlarını devletten almıyorlar mı. İnsanların bu konularda daha cahil olduğu imamlara ayrı bir sevginin beslendiği köylerde ben devletten maaş almıyorum diye köylüden para toplayan imamı da duydum ya ben bir şey demiyorum.
jr. member
Activity: 896
Merit: 9
Problem imamlara verilen para değil, imamlara verilen değer bilime, ilime verilmiyor. Sonuçta büyük çoğunluğu müslüman bir ülkeyiz evet imamda lazım ama abartmanın da bir alemi yok. Diyanete ayrılan paranın yarısı eğitime ayrılsa geleceğimiz kurtulur.
jr. member
Activity: 546
Merit: 2
kesinlikle boşuna paradır. imamları çok seviyorlarsa dernek vakıf falan kurulsun koruyanlar imamların maaşını cebinden ödesin. almayacağım hizmetin parası da benim cebimden çıkmasın.
jr. member
Activity: 252
İmamlara verilenleri bilmem ama şu sürekli yenilenen makam araçlarını kullanmayı bıraksalar ekonomi ayağa kalkar. Bu müsrifliktir. Müsriflikde haramdır.
jr. member
Activity: 266
hayır ekonomiyi çökersen imamlara, diyanete ayrılan bütçe değil. ekonominin verimli yönetilememesi. fox tv haberde cumhurbaşkanının bir sözünü dinledim az önce "et fiyatlarındaki yüksek seyrin nedeni refah seviyemizin artmasıyla talepte yaşanan yükseliş" demiş.

ben geçen günlerde kasaba gittip, et fiyatları neden pahalı diye sordum bana söylediği kesilecek hayvan yok, et sıkıntısı var, ondan pahalı.

biz daha doğru teşhis koyamıyoruz ki sorunları çözelim.
jr. member
Activity: 252
Merit: 6
Bu işi tartışma yapsanız dinsiz olursunuz, kabul etseniz oda ayrı birşey. Diyanet en çok devletten ödenek alan kurumların başında, bunu çok şeylere bağlayabiliriz, insanlar az çok herşeyin farkında fazla mevzuya girmeye gerek yok. Diyanete illaki ödenek verilebilir ama ona verildiği kadar eğitime, üretime, bilime verilmiş olsaydı şuan nerelerdeydik...
member
Activity: 392
Sorun bir meslek grubu değil. Sorun bir harcama kalemini hangi amaçlarla planladığınız. Bu planlamanın ve harcamanın topluma kazandıracağı şeyler.Hangi hedeflere ulaşmak istediğiniz. Bu hedefler sizi dünyanın sanayileşmiş-refah içindeki toplumlarına mı götürecek yoksa köleliğe mi?
jr. member
Activity: 378
Merit: 3
manevi değerler bir millet için evet gayet önemlidir fakat bu durum aşırı derecede suistimal edildi. o sebeple de din görevlilerine karşı antipatiler oluşmaya başladı.
member
Activity: 308
Bu saçmalığa inanan var mı ya muhalifliğin suyunu çıkarmak bu. İmamlara veya başka bir meslek mensubuna verilen maaşlarla ülke batar mı? Milletvekili maaşı batıramıyor.

iyi saçmaladın hocam (milletvekili maaşını savunduğumdan değil) 100 bin imam var diyoruz.aylık 3bin 500 den hesap et bakalım ne yapıyor.acayip bir para yapıyor.Her yere imam hatip lisesi yapılıyor.türkiyede şuan en çok liseler arasında imam hatip liseleri var.
member
Activity: 462
Merit: 42
bunu tam olarak böyle yorumlamakta haksızlık olur tabi ama dengeli olarak dağıtılması da daha adil sonuçlar oluşturur ayrılan bütçeler önemli tabiki teşekkürler
Pages:
Jump to: