Pages:
Author

Topic: İmamlara verilen para ekonomiyi çökertiyor mu ? - page 7. (Read 1378 times)

jr. member
Activity: 462
Merit: 2
Bu saçmalığa inanan var mı ya muhalifliğin suyunu çıkarmak bu. İmamlara veya başka bir meslek mensubuna verilen maaşlarla ülke batar mı? Milletvekili maaşı batıramıyor.
member
Activity: 126
Merit: 10
imamların sayısının atama bekleyen öğretmenlerle karşılaştırıldığında fazla olduğu açık. sanat tarihi bölümünden bir kişi atanmış yalnızca son atama işlemlerinde bu ülkenin neye ihtiyacı var kim bilir.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
MenaPay - Crypto made easier than cash
İmamlar dini hizmet isteyenlere hizmet sunar vatandaşın talebi varsa olmalı ama hastane, kütüphane, okul veya altyapı olmadan sadece din hizmeti sunmak dünyanın nimetlerinden faydalanmayı engeller.
jr. member
Activity: 350
Merit: 2
dini afyon gibi kullananlar olduğu sürece bunların yaşanmasından daha normal, daha doğal hiçbir şey olamaz. gelişmeme sebeplerinden birisidir bu olay.
sr. member
Activity: 1092
Merit: 254
Arkadaşlar köylere camileri yapan devlet falan değil.Oranın halkı yardım toplayarak oraya milyonluk cami yaptırıyorlar bizzat şahit oldm.Bi dernek açıyorlar köyün muhtarı falan ilçelerden yardım alarak cuma sonunda yardım alarak camiyi tamamlıyolra.yazık lan.
member
Activity: 196
Merit: 10
Soyleki, 80bin cami ve buyuk camilerde 2 imam muezzin ve il mudurluklerinde nobetci imamlik diye kadrolar var. o yuzden 100bin den fazla imam olmasi normaldir. Camiye giden insanlardan bunlarin maasi alinacak desen veya mahallerde olan imamlar icin her haneden parasini aylik olarak alsan, insanlarimiz kendisi kapattirir ama ne kadar odedigimizi bilmiyorlar.
full member
Activity: 301
Merit: 100
Keşke sadece söylediklerinizle kalsaydı hocam. Bir de camii çıkışı milletten para topluyorlar bu da ayrı bir konu. Diyanetin bütçesi eğitimin bütçesinden daha fazla yazık gerçekten.
full member
Activity: 1358
Merit: 193
hayır ''imamlara verilen para'' ile ekonomi çökmez. ayrıca makam aracı satmaklada ekonomi kurtulmuz. bu ülkenin gerçek sorunu ütretmeden tüketmektir. imam maaşıyla ekonomi kalkınmaz.
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
cuma ve bayram namazları dışında neredeyse kimse camiye gitmiyor zaten. dünyadaki en ölü yatırımlar listesinde kafadan ilk üçe girer camii. imam konusu da ayrı bir şey zaten deli gibi para kazanıyorlar.

yok hocam, cami işi dünyadaki en karlı işlerde top 3 e oynar. bu kadar net söylüyorum

bir arkadaş da demiş, çok kötü köylere bile milyonluk camiler yapılıyor diye

ne yapacaktı ?  güzel bir eğitim için milyonluk okul mu yapacaktı ? sağlık ocağı açıp milyonluk yatırım mı yapacaktı ?

bunlar gerçekten hiç karlı değil ki. 

adam mis gibi polit-büro açıyor işte Cheesy

jr. member
Activity: 266
Merit: 1
imamlara, hatta diyanete ayrılan bütçe ekonomiyi çökertmiyor. ama geri dönüşü olmayan bir bütçe bu. her cemaatten girişte para mı alıyorsunuz veya imamlar yurtdışına gidip ülkeye döviz mi kazandırıyor. benim yaşadığım şehirde en köklü okulların bile imam hatipe çevrildiğini görüyorum. o liselerin başarısı gerçekten düşük. tamam imam hatipleri açın sorun değil ama bir sürü oldu. biz bilimden, teknolojiden aramıza bu kadar mesafe koymuş iken başımıza ne gelse yeridir.
sr. member
Activity: 630
Merit: 250
Bütçemizde bol para olsa mesela eğitime, bilimselliğe, teknolojiye, sağlığa vs. vs. ayrılan kısımlar en az diyanete ayrılan oranda olsa elbette kimsenin lafı olmaz aslında.
member
Activity: 378
Merit: 55
Bizim ekonomimiz 10 milyar lira ile batacak çökecek bir ekonomi değil. Diyanet ve imamlar bizim ekonomimizi çökertmiyor daha da tehlikelisini yapıyorlar. İnsanları dinden imandan uzaklaştırıyorlar.
sr. member
Activity: 658
Merit: 255
2 soru:

aktarılan bu kaynaklar toplumun dini yönden gelişmesine katkıda bulunuyor mu?

toplumun dini yönden gelişmesi bireylerin her açıdan üretim gücünü arttırır mı?

evet ise uzun vadede ekonomiyi geliştirebilir.
member
Activity: 633
Merit: 15
Bir ülkeyi içten fethedip çökermek istiyorsa eğitimi sıfır seviyelerine indir , dini oluşumları el üstünde tut, dört bir yanı hiç bir artısı olmayan cami vs yapki arada mutahit yandaş takımı nemalansın. Olay bitti zaten.
full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
İmamlara verilen para neredeyse öğretmenlere verilenden fazla. Bir meslek grubu elemanları ortalama 500 tane çocuğun sorumluluğunu taşıyorken diğeri dediğin gibi günde 5 kere namaz kıldırıyor o kadar. Ülkede değişmesi gereken daha çoooook konu var iş buralara gelene kadar  Smiley
full member
Activity: 448
Merit: 100
send and receive money instantly, w/no hidden cost
Dini kurumları ve bu sektörde çalışan insanları küçülten de yazık ki kendini sağda gören muhafazakar bir partiye nasip oldu. Bir dinin temelleri ancak bu kadar boşaltılabilirdi, insanlara israfla mücadele edelim derken saralarda ejder meyveli smothi içilebilirdi, yazık ki ne yazık...
hero member
Activity: 1400
Merit: 682
Yahu bunlar dine yatırım yaptıkça deistler ve ateistler çoğalıyor. İnsanların ve ülkenin kalkınmaya ihtiyacı varken yapılan israflar, özellikle DİB'in aldığı ve bir çok bakanlığı solladığı ödenekler ister istemez insanı dinden soğutuyor. İmamlara verilen paralar ile ekonomi çökmez ama bu paraların doğru yerde ve zamanda kullanılması ile ekonomi istenilen seviyelere gelebilir.
jr. member
Activity: 168
Zaten şu dönemde imamlara acayip haklar veriliyor.Bence diyanete verildiği gibi imamlara da zırhlı araba falan verilsin.Maaşlara %5000 zam falan.Sonra namaz kılacak  imam arayalım
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
Evet arkadaşlar görmüş oluyoruz ki ciddi bir israf var ülkece israf yapıyoruz ve kimse dur demiyor bunlara ne gerek var diye sormuyorlar yazık lan.
copper member
Activity: 224
Hristiyanlar ve yahudiler yaptıkları ibadethanelerle övünürken biz müslümanların yapmasında ne gibi bir kötülük var? Siz hiç hirstiyanların veya yahudilerin yaptığı kilise veya sinagogları eleştirildiğini gördünüz mü? Camilere ve imamlara gelinceye kadar bir sürü boşa giden harcamalar var. Asıl onların durdurulması gerekiyor.
Zamanındabu ülkede, bu ülkenin Cumhurbaşkanı THY uçağını sadece balık almak için İzmir'e gönderdi. Bakanların, belediye başkanlarının, valilerin, bürokratların, paşaların  yaptığı israfları saymıyorum bile.
Bu ülkede dincisi, solcusu, sağcısı, alevisi, ateisti vs,  düşüncelerinde ve yaşayışında (dikkat edin ''söyleminde'' demiyorum çünkü dilde herkes milli, vatansever, vatanperver) milli olmadığı sürece daha çok boşa para harcarız biz.
Şu ekonomik krizde hangi parti veya hangi parti milletvekili ben zam istemiyorum dedi?? Hangisi harcırahlarından vazgeçti? Hangisi kendine sağlanan özel imkanlardan vazgeçti?? vs...
Oy kullanma işi artık midemi bulandırıyor. Bizi soyacakları, bizim paramızı boşa harcayacakları kendi ellerimizle seçiyoruz.
Pages:
Jump to: