Pages:
Author

Topic: Načini povlačenja, pretvaranja bitcoina u HRK - page 11. (Read 5755 times)

newbie
Activity: 67
Merit: 0
Dok god Hrvatska vlada ili tko već u HR ne donese drugačiju odluku, držim se presude suda EU
Code:
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=170305&pageIndex=0&doclang=hr&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=372400

Isto tako, dok god se ne donese odluka da se uz dionice i ostale vrijednosne papire, plaća porez na kapitalnu dobit i na virtualne valute, dalje ostajem kod stava da se ne plaća.
Mišljenja, tetke, strica, Marka, Janka, pustite za neku drugu priliku.
Da budem jasniji, sav porez plaćen, porezna sigurno neće odbiti, imala pravo na to ili ne.
Ako treba i na sud, u mojem slučaju se to isplati  Wink


Edit..

Kad već pišem, evo i stavki na koje se obračunava porez na kapitalnu dobit... Članak 67.   Stavak 2.
Code:
https://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=cla55061

Još jednom ponavljam, mišljenje je jedno, zakon koji se može i smije primjenjivati je drugo.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
kad si zadnji put probao adv na bankomatu?
Prije nekih mjesec dana na pbz. Po tranaskaciji uzmu oko 1 eur ali pbz ima loš tečaj(1eur-7.0) Bolja je opcija dizati na bankomatu sa eurima  Smiley
newbie
Activity: 6
Merit: 1
upravo pročitao da za investicije (dionice, vrijednosni papiri... pa i  Bitcoin ili bilo koja druga crypto valuta pošto se u HR smatra investicijom) vrijedi pravilo da se NE oporezuje ako ih držiš više od 2 godine. Ne vrijedi ako si mijenjao za neki coin u međuvremenu. Dali itko zna jel to točno?
Tako piše u zakonu o kapitalnoj dobiti navodno.

Znači imam bitcoin koji sam kupio prošle godine, držim ga još godinu dana i onda prodam i nema poreza?

Ja za ovo prvi put čujem. Čuo sam da u Njemačkoj postoji zakon da se ne plaća porez ako Bitcoin (nisam siguran vrijedi li i za ostale kripto valute) držiš godinu ili više i onda prodaš, ali čisto sumnjam da bi se naša država tako olako odrekla poreza...

Točno, ne oporezuje se kapitalna dobit koja je nastala od imovine koju se drži preko 2 godine.

Zakon o porezu na dohodak (NN 115/16), članak 67, stavak 8:
Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj svezi s razvodom braka, nasljeđivanjem financijske imovine te u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
kad si zadnji put probao adv na bankomatu?

To te zanima ili si probao pa nije radila na bankomatu?
newbie
Activity: 56
Merit: 0
kad si zadnji put probao adv na bankomatu?
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Koristim adv cash karticu(mastercard) par mjeseci. Tečaj btc im je ok ( 6 konfirmacija- nema naknade). Korisito sam ju u trgovinama, benzama, hotelima, bankomatima, internetu... Poprilično sam zadovoljan. Naknade su relativno male, na nekih 50-ak eura uzmu 1 euro za transakciju.
Nadam se da je od pomoći  Wink
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Čini mi se da sam pronašao još jedan zanimljiv i puno lakši način za prebacivanje BTC-a u kune od kupnje i prodaje zlata. Zove se AdvCash kartica. Bazirana je na MasterCard-u i za izdavanje se plaća 5 €. Mjesečna naknada ne postoji, a nakon verifikacije (treba poslati sliku osobne) na bankomatima se dnevno može dizati do 3.000,00 € uz proviziju od $1.99 (ako sam dobro shvatio izraz "1.99 ATM withdrawal in USD/EUR"). Osobno nisam još isprobao (danas sam ju naručio) ali izgleda kao prilično dobra stvar. Ako ju netko koristi, bilo bi lijepo da napiše iskustvo.
newbie
Activity: 49
Merit: 0
Najisplativije je iz bitcoina prebaciti u zlato i nakon u kune..

U ovoj kombinaciji se izgubi samo 5% što mi se čini uvjerljivo najmanjom mogućom provizijom
newbie
Activity: 67
Merit: 0
Nisam siguran koliko je to isplativo. OK, možda za jako velike transakcije tipa 10.000 dolara. Jer malo sam računao i po njihovim prodajnim i otkupnim cijenama ispada da pošteno "deru" na proviziji - 8,7% (govorim o razlici cijene za prodaju 0,5 kg zlata i za otkup 0,5 kg zlata).

Ne treba tu mnogo matematike, sve ti je izraženo u kunama
https://www.moro.hr/
Za slučaj koji si naveo je razlika oko 2.8%

Možeš li mi objasniti kako si došao do 2,8%? Koliko znam, postotak se računa kao prodajna cijena / kupovna cijena + 100. U konkretnom slučaju prodajna cijena 0,5 kg zlata je 1,577825 BTC, a kupovna cijena je 1,450547 BTC (cijene sam uzeo s ove stranice). Prema tome: ((1.577825 - 1.450547) / 1.450547) + 100 = 8,77. Prema tome, razlika je 8,77%. Ne znam kako si ti dobio 2,8%.

Miješaš kruške i jabuke, kupovna/prodajna, nemoj gledat sve u BTC, nego, kupuješ Au sa BTC a prodaješ za kune.
Oni koliko znam uzimaju 5% proviziju ako od njih kupuješ BTC, + spread cijena kupovina/prodaja zlata, dođemo oko tvoje računice.
Ali kupit zlato sa BTC, prodat zlato za kune je oko 2.5 - 3%
newbie
Activity: 67
Merit: 0
Zahvaljujem na odgovoru. Pretpostavio sam da ima nekakva granica do koje isplaćuju u gotovini.
Jedino je sad tu pitanje ima li nekakav vremenski period svakih koliko dana možeš pokupiti tih 75000 kn.
Nije da baš imam dovoljno love da mogu uzimati toliko svaki dan ali recimo da se nakupi jedno 100 000 eura u kriptu koje hoćeš da izvučeš pitanje je za koliko bi dana to bilo moguće uraditi.

Po danu po osobi 75 000kn
S tim da ti možeš u danu dovest 10 osoba i isplatit sve u danu, ili sam pa 10 dana
full member
Activity: 350
Merit: 102
On je računao razliku u FIAT vrijednosti.
Evo jedan primjer na kojem mi se čini da se ovo isplati:
Za kupovinu jedne 250 g poluge na moro.si daješ 0.785046 BTC
Kada je prodaš u Zagrebu dobiješ 65.320,22 kn.
Za istih tih 0.785046 BTC na bitkoin-mjenjačnica dobiješ 66794.93 kn ali na račun na šta bi vjerovatno morao platiti i porez.

Tako da ovo nije loše s obzirom da dobiješ keš na ruke bez poreza.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Nisam siguran koliko je to isplativo. OK, možda za jako velike transakcije tipa 10.000 dolara. Jer malo sam računao i po njihovim prodajnim i otkupnim cijenama ispada da pošteno "deru" na proviziji - 8,7% (govorim o razlici cijene za prodaju 0,5 kg zlata i za otkup 0,5 kg zlata).

Ne treba tu mnogo matematike, sve ti je izraženo u kunama
https://www.moro.hr/
Za slučaj koji si naveo je razlika oko 2.8%

Možeš li mi objasniti kako si došao do 2,8%? Koliko znam, postotak se računa kao prodajna cijena / kupovna cijena + 100. U konkretnom slučaju prodajna cijena 0,5 kg zlata je 1,577825 BTC, a kupovna cijena je 1,450547 BTC (cijene sam uzeo s ove stranice). Prema tome: ((1.577825 - 1.450547) / 1.450547) + 100 = 8,77. Prema tome, razlika je 8,77%. Ne znam kako si ti dobio 2,8%.
full member
Activity: 350
Merit: 102
Zahvaljujem na odgovoru. Pretpostavio sam da ima nekakva granica do koje isplaćuju u gotovini.
Jedino je sad tu pitanje ima li nekakav vremenski period svakih koliko dana možeš pokupiti tih 75000 kn.
Nije da baš imam dovoljno love da mogu uzimati toliko svaki dan ali recimo da se nakupi jedno 100 000 eura u kriptu koje hoćeš da izvučeš pitanje je za koliko bi dana to bilo moguće uraditi.
newbie
Activity: 67
Merit: 0
Kada se odlučiš da odmah prodaš zlato koje je kupljeno za BTC na koji način isplaćuju novac? Mora li ići na račun ili isplaćuju i u gotovini. Ako može gotovina ide li samo u HRK ili može i u EUR?

Iskreno za EUR neznam, ja sam uglavnom kune uzimao.
Do 01.01.2018 je bilo 105 000kn, a po novom je 75 000 kn u gotovini na ruke. Sve preko toga mora ići na račun.
250g još spada u kategoriju do 75 000kn, tako da ne idi preko 250g narudžbe po komadu.
full member
Activity: 350
Merit: 102
Kada se odlučiš da odmah prodaš zlato koje je kupljeno za BTC na koji način isplaćuju novac? Mora li ići na račun ili isplaćuju i u gotovini. Ako može gotovina ide li samo u HRK ili može i u EUR?
newbie
Activity: 67
Merit: 0
Nisam siguran koliko je to isplativo. OK, možda za jako velike transakcije tipa 10.000 dolara. Jer malo sam računao i po njihovim prodajnim i otkupnim cijenama ispada da pošteno "deru" na proviziji - 8,7% (govorim o razlici cijene za prodaju 0,5 kg zlata i za otkup 0,5 kg zlata).

Ne treba tu mnogo matematike, sve ti je izraženo u kunama
https://www.moro.hr/
Za slučaj koji si naveo je razlika oko 2.8%
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
upravo pročitao da za investicije (dionice, vrijednosni papiri... pa i  Bitcoin ili bilo koja druga crypto valuta pošto se u HR smatra investicijom) vrijedi pravilo da se NE oporezuje ako ih držiš više od 2 godine. Ne vrijedi ako si mijenjao za neki coin u međuvremenu. Dali itko zna jel to točno?
Tako piše u zakonu o kapitalnoj dobiti navodno.

Znači imam bitcoin koji sam kupio prošle godine, držim ga još godinu dana i onda prodam i nema poreza?

Ja za ovo prvi put čujem. Čuo sam da u Njemačkoj postoji zakon da se ne plaća porez ako Bitcoin (nisam siguran vrijedi li i za ostale kripto valute) držiš godinu ili više i onda prodaš, ali čisto sumnjam da bi se naša država tako olako odrekla poreza...
sr. member
Activity: 541
Merit: 250
upravo pročitao da za investicije (dionice, vrijednosni papiri... pa i  Bitcoin ili bilo koja druga crypto valuta pošto se u HR smatra investicijom) vrijedi pravilo da se NE oporezuje ako ih držiš više od 2 godine. Ne vrijedi ako si mijenjao za neki coin u međuvremenu. Dali itko zna jel to točno?
Tako piše u zakonu o kapitalnoj dobiti navodno.

Znači imam bitcoin koji sam kupio prošle godine, držim ga još godinu dana i onda prodam i nema poreza?
member
Activity: 535
Merit: 43
0,14 g, Judith II (2014.), serija "Gustav Klimt i njegove žene" - čistoća 986/1000      10,0000 g    2.454,90 kn    3.372,75 kn

80 kn izgubis..
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Hvala na brzom odgovoru! Pošto smo u HR, onda vjerojatno postoji mogućnost da se provuče kroz zakonske rupe pošto nije striktno definirano... Zna li netko nekog dobrog poreznog savjetnika u Zagrebu?

Pozdrav, sad će ubrzo prijava poreza te imam pitanje u vezi oporezivanja kriptovaluta. Je li zakonski definirano da se kriptovalute oporezuju ili je to za sada proizvoljno tumačenje?

Uh... Ne da je odgovoreno nego ima nekoliko threadova vezano uz to. Ukratko, većina (pa čak i Porezna uprava) se slaže da se u veljači predaje JOPPD obrazac u lokalnu poreznu upravu i plaća se porez na kapitalnu dobit od 12% plus prirez (ovisno o mjestu prebivališta). Najbolji savjet je da odeš kod svog poreznog referenta (u lokalni ured Porezne uprave) i pitaš tamo. Mene su malo blijedo gledali kad sam pitao, ali na kraju me šefica zvala sutradan i objasnila da plaćam ovako Grin
Pages:
Jump to: