A o onom dealu sa državnom Poštom ili sa InKapital da i ne govorimo.
PayCek je zaista vrhunski proizvod ponuđen na tržištu i sve takve vijesti zapravo pomažu razvoju kripto tržišta i povećavaju povjerenje javnosti u kripto, a državi je najbolje da se drži po strani i ne miješa previše.
Nemoj zaboraviti i BitcoinStore.hr koji su prvi u Hrvatskoj imali vlastite fizičke kripto mjenjačnice i imaju najmanje provizije i preko 130 kriptovaluta.
Možda pomaže i to da je Slovenija granična država, a kod njih je situacija još bolja sa kriptovalutama.
Država i birokracija mogu samo sve pokvariti, ali barem nije otvoreno negativna i protiv kriptovaluta.
Nismo razgovarali o ovome, ali youtuber Chico Crypto aka Tyler Swope je nedavno sa drugima bio u Hrvatskoj na BlockDown Festivalu u Šibeniku, tako da stvari sigurno napreduju.
Mislim da smo čak i s porezom na kripto u prilično dobroj situaciji. Na stranu činjenica da je FIFO princip teško provediv u praksi, ali visina poreza i činjenica da se ne oporezuju kripto-kripto transakcije su super stvar kad se pogleda neke druge zemlje.
Samo pitanje koji je razlog tome... Je li razlog taj što naši političari vide kripto kao nešto korisno i dobro ili samo gnjavažu s kojom im se trenutno ne da uhvatiti u koštac. Na žalost, mislim da je ovo drugo...
Zapravo, najbolje je ono pravilo da nakon 2 godine ne plaćaš nikakav porez, ako prije toga nisi povlačio nikakva sredstva sa kripto burzi, i mislim da će si većina naših lokalnih trejdera upravo to i napraviti i tako vrlo jednostavno riješiti problem plaćanja odnosno neplaćanja kripto poreza.
Zapravo nam ide na ruku činjenica da je porezna jednostavno postojeća pravila za klasično trgovanje na burzama preslikala i na kripto trgovanje.
Vjerojatno nisu ni imali ideju i plan kako to drugačije napraviti pa su odlučili primijeniti postojeća pravila za klasično trgovanje i riješiti se muke
Ali s druge strane, zbog toga smo dobili i taj nesretni FIFO koji je kod kripto trgovanja puno kompliciranije napraviti nego kod klasičnog trgovanja.
A da ne spominjemo da kod klasičnog zarađivanja kripta kroz signature kampanje i na slične načine, praktički bi svakih tjedan dana trebalo trčati u poreznu, prijavljivati kripto zaradu i odmah plaćati porez, sa kunama naravno, a onda tko zna što će kroz par mjeseci biti s tim zarađenim kriptom i da li će i koliko vrijediti, a porez si već platio (pa poslije ti od države traži refund i dokazuj da si u gubitku)
Ovdje su napravili veliku glupost, i zbog toga hrpu ljudi poslali u poreznu ilegalu umjesto da su to pametnije riješili, platiš porez tek kada kripto pretvoriš u fiat i gotovo.
Misliš da političari uopće imaju blage veze o kriptu?
Oni jednostavno čekaju što će EU odlučiti.