U e- Savjetovanje je poslan NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU PRANJA NOVCA I FINANCIRANJA TERORIZMA
Neki dijelovi prijedloga Zakona su vrlo zanimljivi i očito se odnose na kripto.
Očito nas čekaju velike promjene i to vrlo brzo jer se Zakon donosi, kako se čini, u hitnom postupku.
Još se stignete uključiti u javnu raspravu oko izmjena ovog Zakona.
https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=21715&fbclid=IwAR0sLuJIQ_PCZ6_MQtAnRmUkTeT2svA9cfYmjzXyB7cbYLe_kMn9grDKbJ8Najzanimljiviji dijelovi (koliko sam stigao pogledati):
-propisat će se obveza upisa pružatelja usluga virtualne imovine u registar pružatelja usluga virtualne imovine
- dopunit će se odredba koja propisuje obvezu utvrđivanja i provjere identiteta stranke od strane ovlaštenih mjenjača
- propisat će se suradnja s europskim nadzornim tijelima u pogledu virtualne imovine;
- smanjit će se prag obavještavanja o gotovinskim transakcijama Ureda za sprječavanje pranja novca sa 200.000,00 kuna na 10.000,00 eura.
- Točka 49. mijenja se i glasi:
„49) virtualna valuta jest podvrsta virtualne imovine i predstavlja digitalni prikaz vrijednosti koji nije izdala i za koji ne jamči središnja banka ni javno tijelo, koji nije nužno povezan sa zakonski uspostavljenom valutom te nema pravni status valute ili novca, ali ga fizičke ili pravne osobe prihvaćaju kao sredstvo razmjene i može se prenositi, pohranjivati te se njime može trgovati elektroničkim putem“.
- Točka 50. mijenja se i glasi:
- „50) skrbništvo i upravljanje virtualnom imovinom u ime trećih strana jest čuvanje ili kontrola, u ime trećih strana, virtualne imovine ili načina pristupa takvoj virtualnoj imovini, prema potrebi u obliku privatnih kriptografskih ključeva“.
- Točka 51) mijenja se i glasi:
„51) upravljanje platformom za trgovanje virtualnom imovinom jest upravljanje s jednim ili više multilateralnih sustava, koji spaja ili olakšava spajanje višestrukih interesa trećih strana za kupnju i prodaju virtualne imovine, u okviru sustava i u skladu s njegovim nediskrecijskim pravilima, na način koji dovodi do sklapanja ugovora u vezi s virtualnom imovinom, bilo razmjenom jedne virtualne imovine za drugu ili razmjenom virtualne imovine za fiducijarnu valutu koja je zakonsko sredstvo plaćanja“.
- Registar pružatelja usluga virtualne imovine
Članak 9.a
(1) Pravna osoba odnosno obrt sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja namjerava obavljati djelatnosti iz članka 9. stavka 2. točke 19. ovoga Zakona mora prije početka obavljanja tih djelatnosti iste upisati u registar pružatelja usluga virtualne imovine koji vodi Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
- U članku 16. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Obveznik iz članka 9. ovoga Zakona dužan je sukladno odredbama ovoga Zakona i na temelju njega donesenim podzakonskim aktima, obaviti dubinsku analizu stranke u sljedećim slučajevima:
1. prilikom uspostavljanja poslovnoga odnosa sa strankom
2. pri svakoj povremenoj transakciji u vrijednosti od 10.000,00 eura i većoj, bez obzira na to je li riječ o jednokratnoj transakciji ili o više transakcija koje su međusobno očigledno povezane i koje ukupno dosežu vrijednost od 10.000,00 eura i veću
3. pri svakoj povremenoj transakciji koja predstavlja prijenos novčanih sredstava u vrijednosti većoj od 1.000,00 eura u smislu Uredbe (EU) 2015/847
4. u pružanju usluga igara na sreću, prilikom stavljanja uloga i preuzimanja dobitaka, uključujući kupnju ili zamjenu žetona u vrijednosti od 2.000,00 eura i većoj bez obzira na to je li riječ o jednokratnoj transakciji ili o više transakcija koje su međusobno očigledno povezane i koje ukupno dosežu vrijednost od 2.000,00 eura i veću
5. ako postoji sumnja u vjerodostojnost i primjerenost prethodno dobivenih podataka o stranci i
6. uvijek kada u vezi s transakcijom ili strankom postoje razlozi za sumnju na pranje novca ili financiranje terorizma, bez obzira na sva propisana izuzeća i vrijednost transakcije.“