Pages:
Author

Topic: Porez 2 - page 10. (Read 3684 times)

legendary
Activity: 1178
Merit: 1014
Hodling since 2011.®
October 16, 2017, 03:32:54 AM
#20
Evo jedno pitanje za poreznog savjetnika. Isplatio sam kredu u švicarcima na PBZ-u i napokon sam čist... međutim banka je skužila da me oderala više nego što je smjela i sad mi vraća 15000 kn po hitnom postupku jer sam kao pretplatio kredit... uzimam tih 15000 kn i kupim sebi 15,15 bitcoina jer mu je taj dan cijena bila takva i danas ih sve prodam, te sebi isplatim 575000 kuna na svoj tekući. Koliko ja poreza moram platiti na to?

Ako je pitanje za poreznog savjetnika, onda ga tražiš na pogrešnom mjestu Smiley
Sve nedoumice možeš lako riješiti odlaskom u lokalni ured porezne uprave.
Na kojekakvim internetskim forumima sigurno nećeš dobiti odgovor koji tražiš.
Ja odgovor znam. Pitanje je bilo više da vidim šta forum misli koliko bi trebalo platiti.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 13, 2017, 09:50:26 AM
#19
Evo jedno pitanje za poreznog savjetnika. Isplatio sam kredu u švicarcima na PBZ-u i napokon sam čist... međutim banka je skužila da me oderala više nego što je smjela i sad mi vraća 15000 kn po hitnom postupku jer sam kao pretplatio kredit... uzimam tih 15000 kn i kupim sebi 15,15 bitcoina jer mu je taj dan cijena bila takva i danas ih sve prodam, te sebi isplatim 575000 kuna na svoj tekući. Koliko ja poreza moram platiti na to?

Ako je pitanje za poreznog savjetnika, onda ga tražiš na pogrešnom mjestu Smiley
Sve nedoumice možeš lako riješiti odlaskom u lokalni ured porezne uprave.
Na kojekakvim internetskim forumima sigurno nećeš dobiti odgovor koji tražiš.
legendary
Activity: 1178
Merit: 1014
Hodling since 2011.®
October 13, 2017, 04:19:01 AM
#18
Evo jedno pitanje za poreznog savjetnika. Isplatio sam kredu u švicarcima na PBZ-u i napokon sam čist... međutim banka je skužila da me oderala više nego što je smjela i sad mi vraća 15000 kn po hitnom postupku jer sam kao pretplatio kredit... uzimam tih 15000 kn i kupim sebi 15,15 bitcoina jer mu je taj dan cijena bila takva i danas ih sve prodam, te sebi isplatim 575000 kuna na svoj tekući. Koliko ja poreza moram platiti na to?

Puno srece kod poreznog savjetnika.
Zahvaljujem na lijepim željama.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 13, 2017, 04:11:51 AM
#17
Evo jedno pitanje za poreznog savjetnika. Isplatio sam kredu u švicarcima na PBZ-u i napokon sam čist... međutim banka je skužila da me oderala više nego što je smjela i sad mi vraća 15000 kn po hitnom postupku jer sam kao pretplatio kredit... uzimam tih 15000 kn i kupim sebi 15,15 bitcoina jer mu je taj dan cijena bila takva i danas ih sve prodam, te sebi isplatim 575000 kuna na svoj tekući. Koliko ja poreza moram platiti na to?

Puno srece kod poreznog savjetnika.
legendary
Activity: 1178
Merit: 1014
Hodling since 2011.®
October 13, 2017, 04:09:26 AM
#16
Evo jedno pitanje za poreznog savjetnika. Isplatio sam kredu u švicarcima na PBZ-u i napokon sam čist... međutim banka je skužila da me oderala više nego što je smjela i sad mi vraća 15000 kn po hitnom postupku jer sam kao pretplatio kredit... uzimam tih 15000 kn i kupim sebi 15,15 bitcoina jer mu je taj dan cijena bila takva i danas ih sve prodam, te sebi isplatim 575000 kuna na svoj tekući. Koliko ja poreza moram platiti na to?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 13, 2017, 03:31:47 AM
#15
Je li bolje dati 12% uhljebima ili 10% tipu koji je postavio BTM? [...]

Zavisi dali zelite riskirati kazne, zapljenjenje osobnih sredstava, presude/osude, pritvor i.t.d.  Grin
member
Activity: 90
Merit: 10
October 13, 2017, 01:28:32 AM
#14
Čekaj, zašto bi uopće prodavali bitcoin?  Cheesy

Problem je u tome što BTC nije prava valuta. Jako malo shopova prima BTC. Ako je zarada od BTC-a ozbiljna onda sa time može kupiti auto ili urediti stan, a to sa BTC-om ne nmožeš platiti. 12% + prirez nije uopce visoko ako bi se plaćalo na dobit kao što je to vani moguće, ali eto, teško je to našima dokazati.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
October 12, 2017, 06:26:11 PM
#13
Je li bolje dati 12% uhljebima ili 10% tipu koji je postavio BTM?

Iz ruke u ruku, 0% provizije

Xapo, Cryptopay, Wirex

Čekaj, zašto bi uopće prodavali bitcoin?  Cheesy

I zašto bi pristajali na krađu?
member
Activity: 90
Merit: 10
October 12, 2017, 02:20:29 PM
#12
Osim toga, ne znam ni kojom bi dokumentacijom i na koji način tako nešto, trgovanje bitcoinom, uopće i dokazao

Transakcije po računu koji možeš dobiti od banke. Porezna iste podatke koristi kada ne prijaviš dobit.

Znam, tako i ja dokazujem primitak tzv. ''drugog dohotka'' iz inozemstva no na ovaj način može se samo dokazati primitak iz inozemstva no ne i način na koji je novac zarađen.
99% ljudi u poreznoj ne razumije ni bitcoin a kamoli da bi znali kako utvrditi podrijetlo drugog dohotka koji je sjeo na transakcijski račun.


Kupiš hladnjak sa karticom tekuceg racuna, novci nestanu. Iz nekog razloga ti vracaš hladnjak i trgovina kaže da će svoje novce dobiti nazad za X dana. Sada, nakon X dana tebi se vrate novci na racun. Kako bi ti dokazao poreznoj da je to ovrat novaca a ne nešto drugo?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 12, 2017, 02:17:11 PM
#11
Osim toga, ne znam ni kojom bi dokumentacijom i na koji način tako nešto, trgovanje bitcoinom, uopće i dokazao

Transakcije po računu koji možeš dobiti od banke. Porezna iste podatke koristi kada ne prijaviš dobit.

Znam, tako i ja dokazujem primitak tzv. ''drugog dohotka'' iz inozemstva no na ovaj način može se samo dokazati primitak iz inozemstva no ne i način na koji je novac zarađen.
99% ljudi u poreznoj ne razumije ni bitcoin a kamoli da bi znali kako utvrditi podrijetlo drugog dohotka koji je sjeo na transakcijski račun.
member
Activity: 90
Merit: 10
October 12, 2017, 02:13:27 PM
#10
Osim toga, ne znam ni kojom bi dokumentacijom i na koji način tako nešto, trgovanje bitcoinom, uopće i dokazao

Transakcije po računu koji možeš dobiti od banke. Porezna iste podatke koristi kada ne prijaviš dobit.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 12, 2017, 02:01:19 PM
#9
Daniele (i ostali koji ste bili na prosloj temi), zasto ti placas onih sto davanja kad je sluzbeno misljenje eventualno 12%, a i oko toga su jos nedefinirani?

Da kopiram ovamo s teme gdje je bio razgovor -


12% je porez na prodaju financijske imovine.  (To je taj na kojega se referiraju).
Ali HNB izričito kaže da bitcoin nije financijska imovina.
Mislim i da ta mišljenja lokalnih poreznih nisu pouzdana.


Onda priča ide dalje -


"Porezna uprava - središnji ured, je 14. srpnja 2017. donijela mišljenje o poreznom tretmanu poreznih dobitaka po osnovi trgovanja kriptovalutama.
Najbitnije:
Trgovanje bitcoinom smatra se financijskom transakcijom, te se na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja bitcoinom plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenu za možebitne troškove trgovanja. Porezna stopa je 12%."

Imali su i slikano mobitelom komplet izvješće, ali su ga makli.


Kao prvo, mišljenja različitih ''eksperata'' na internetskim forumima apsolutno ništa ne znače jednom kada pređeš prag poreznog ureda.
Poreznu prijavu tj. JOOPD obrazac pišeš onako kako ti kaže tvoj porezni referent a ne onako kako netko drugi misli.
Dok ne vidim to mišljenje porezne uprave javno objavljeno na službenim webstranicama porezne uprave, ono nije relevatno niti za mene a ni za mojeg poreznog referenta.
Što da mu pokažem kao dokaz? Link od ovog foruma?
Po mišljenju Hrvatske narodne banke, koje je, za razliku od ovog ''navodnog'' mišljenja porezne, zaista javno objavljeno, bitcoin nije ni novac a ni financijska imovina.
Po tome bi ovo mišljenje porezne bilo u koliziji sa mišljenjem i tumačenjem HNB-a o bitcoinu a u to baš ne vjerujem.
Osim toga, ne znam ni kojom bi dokumentacijom i na koji način tako nešto, trgovanje bitcoinom, uopće i dokazao (pod uvjetom kada bi to i mogao prijaviti i kada bi porezna uvela posebnu joopd šifru za bitcoin trgovanje. Trenutno je nema).
Na kraju, ja ne plaćam porez na trgovanje bitcoinom već na internetsku zaradu, za različite odrađene poslove, a par puta isplata je bila u bitcoinu.
Nisam nikada rekao da trgujem bitcoinom.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
October 12, 2017, 07:21:32 AM
#8
Dokle god nam ne upadaju poreznici u domove nema potrebe cimati se oko toga, neka oni prvo obiđu svoje tajkune i političare :-D

Bez brige njih će zaobići a ako ih slučajno i ne zaobiđu onda se veliki igraći znaju bolje snaći nego sitne ribe. Ako se i ne znaju snaći imaju love da plate one koji će ih izvući iz problema.

Trenutno je oko kripto valuta kod nas puno toga još ne definirano.
Recimo kad sam vidio ovaj članak sjetio sam se i kripto valuta, no srećom ili možda nesrećom kripto valute nisu spomenute.
http://hr.n1info.com/a253245/Vijesti/POREZNA-IMA-NOVE-METE-YouTuberi-Instagram-zvijezde-igraci-igrica-i-kockari.html

Mene zanima da li netko zna nakon koliko vremena zastarijeva porezni prekršaj? Konkretno ako zaboravim prijaviti PU da sam dobio prihod iz inozemstva.
Ili ako koristim debitnu karticu neke bitcoin banke.

Znam da za debitnu karticu neće trenutno reagirati na male iznose (par tisuća kuna) imam jednog poznanika koji već godinama tak diže novac zarađen na kocki i nikad ga nisu ništa pitali a čovjek živi od toga. Meni tu samo brine ako se PU sjeti, koliko u natrag može kopati, da se za 5g ne sjete mi nešto naplatiti.

full member
Activity: 238
Merit: 106
October 12, 2017, 06:28:13 AM
#7
Dokle god nam ne upadaju poreznici u domove nema potrebe cimati se oko toga, neka oni prvo obiđu svoje tajkune i političare :-D
Zk2
newbie
Activity: 12
Merit: 0
October 12, 2017, 05:37:33 AM
#6
Daniele (i ostali koji ste bili na prosloj temi), zasto ti placas onih sto davanja kad je sluzbeno misljenje eventualno 12%, a i oko toga su jos nedefinirani?

Da kopiram ovamo s teme gdje je bio razgovor -


12% je porez na prodaju financijske imovine.  (To je taj na kojega se referiraju).
Ali HNB izričito kaže da bitcoin nije financijska imovina.
Mislim i da ta mišljenja lokalnih poreznih nisu pouzdana.


Onda priča ide dalje -


"Porezna uprava - središnji ured, je 14. srpnja 2017. donijela mišljenje o poreznom tretmanu poreznih dobitaka po osnovi trgovanja kriptovalutama.
Najbitnije:
Trgovanje bitcoinom smatra se financijskom transakcijom, te se na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja bitcoinom plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenu za možebitne troškove trgovanja. Porezna stopa je 12%."

Imali su i slikano mobitelom komplet izvješće, ali su ga makli.


Ali -


Zanimljiv odgovor i zanimljivo da su ga maknuli.
Važno je imaju li kod nas različit tretman trgovanja valutama od trgovanja vrijednosnim papirima (to je inače capital gains tax).
Nijemci imaju. I kod njih bitcoini su kao trejdanje valutama, a NE vrijednosnim papirima, i zato NE potpadaju pod capital gains tax.
Na takvo trejdanje (valutama), a kod njih se to odnosi i na bitcoine, se plaća porez na dohodak samo pod uvjetom da je valuta prodavana nakon manje od godinu dana (uz još neke moguće ograde i situacije).

Kod nas izgleda da važi slično po zakonu.
Kod nas je to porez na kapitalnu dobit. Sad ga čitam i ne vidim tamo valute navedene kao oporezive. Tamo su, uz dionice i izvedenice i tome slično, navedeni tzv. instrumenti tržišta novca, a to je eksplicitno navedeno kao sve OSIM sredstava plaćanja. (Npr. trezorski zapisi i slično)

Ak netko zna za porez na trgovanje valutama, to je ono pod što bi eventualno potpadali bitcoini.
Bitcoin se ionako i zove (kripto)valuta.



Evo sad čitam još, blog eportfelj.com kaže, porez na kapitalne dobitke se ne plaća na ostvarene forex transakcije.
Za primjer je dan porast cijene dolara. Nemam pojma koliko su pouzdani, ali ni ja nisam čuo da su vlasnici franaka plaćali poreze kad je ono franak narastao prije par godina.

Na kamate koje su zaradili od štednje da, na to ide 12%, ali samo na kamate.

Britanci, pak, imaju bitcoine pod capital gains tax; na 10% ili 20%. I prilično drugačije zakone.
Do 11 000 funti profita je neoporezivo.
member
Activity: 126
Merit: 23
September 16, 2017, 08:37:43 AM
#5
Jope porez ja cirkusa majko mila Cry


Kolega Raziel je objasnio u prvom postu zasto ne treba placati porez i nema potrebe da se otvara po 100 tema ili da u svakom postu spominjete kako treba placati porez kad ne treba

Opravdano sumnjam da ste vi uposlenici porezne i da ste placeni da trolate forum i plasite ljude
sr. member
Activity: 378
Merit: 258
September 11, 2017, 04:36:26 AM
#4
Mislim da nema smisla zatvarati kanale na temu poreza jer su interesovanja veoma velika i ako se zatvori ovaj sigurno ce se otvoriti i treci...
Neka ljudi razmenjuju iskustva i uce, pa makar se isto i sto puta ponvaljalo.
legendary
Activity: 1932
Merit: 2270
September 10, 2017, 10:10:17 AM
#3


Ne propustite ove jeseni pogledati premijeru "Porez 3" 4D - samo u IMAX kinu!

Nek netko nazove provjereno i nek ispitaju sve u vezi bitcoina i oporezivanja, to bi im bila extra reportaža. I vrlo informativna.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
September 09, 2017, 01:12:05 PM
#2
member
Activity: 76
Merit: 10
Geniuses are always branded as crazy
September 09, 2017, 12:15:31 PM
#1
Drugacije misljenje, te stajaliste sto se tice poreza, te zasto mislim da ne trebate placati porez pri kupnji ili prodaji, tocnije preprodaji btc ili nekih drugih cryptovaluta.
U svakom slucaju sami se informirajte, te sve radite na svoju vlastitu odgovornost, iako nista necete previse dobit od strane nasih djelatnika koji niti ne znaju sta je btc, (cast izuzecima) ovo je cisto moje misljenje, koje je u potpunosti drugacije od D91, iako nemam nista protiv njega, svi imaju pravo na svoje.

Ovako sto se tice poreza na bitcoin i druge cryptovalute, po zakonu EU, a donio ga je najvisi sud u EU kaze da pri exchangu ili prodaji, kupnji tocnije izmjeni nikakav se porez ne treba platiti, jer se Bitcoin i druge cryptovalute tretiraju kao tradicionalan novac. Posto nasa uprava nema zakona za Bitcoin ovo vazi i na samu Hrvatsku, iako ima podataka di se i nasa uprava slozila sa ovim (sami potrazite). Sta to znaci, znaci ako vi na nasoj ili stranoj bitcoin mjenjacnici izmjenite kune/eure u crypto, te kasnije crypto nazad u kune/eure ne trebate nikakav porez platit bez obzira na rapidnu promjenu tecaja btc i drugih coinova! Ako uspijete pokazat tocnije dokazat da ste napravili samo izmjenu. Isto kao sto se ne placa porez kada euro izmjenjujete u kune i obratno. Sto bi bilo sasvim nelogicno da je drugacije jer u jednom satu mozete obavit primjer 10 izmjena, na svaku izmjenu platiti porez bila bi cista glupost, sto je i nasa domaca mjenjacnica potvrdila, jer je i ona oslobodena placanja poreza pri izmjeni, (porez na dobit pravne osobe je druga stvar) mnogi ce vam reci nasli su rupu u zakonu, nekako su se izborili, iscupali nesto itd. nikakva rupa u zakonu nije u igri! Nego cisti zakon koji je EU odlucila provesti.

Sto se tice drugih stvari kao zarada u obliku place, ugovor, firma, obrt, te poslao mi netko iz rodbine nebitno odakle, na sve sto vi ne mozete dokazat kako ste do njih dosli drugim rijecima da ste napravili izmjenu morat cete porez platit.

U svakom slucaju mozete koristiti automate bez ikakvih problema ili jos bolje anonimne kartice u umjerenim kolicinama.


Pages:
Jump to: