...a ja se samo bojim da nam cika Aca ne dodje po svoje... Meni je jos uvek neverovatno da to sa tom telenor bankom funcionise tek tako. Bojim se da ce pre ili kasnije neko traziti od telenora izvode isplata, i da ce nam poreznici zakucati na vrata...
Cisto da se jedna stvar razjasni i predupredi dalje panicarenje - po vazecim propisima o poverljivosti privatnih podataka banke stite privatnost klijenata i dostavljaju informacije poreskoj u izuzetno restriktivnim slucajevima i to na osnovu naloga sudskog organa. Neko iz poreske mora da bude azuran i zainteresovan za svoj posao pa da posumnja u poreklo vaseg novca, zatim da se obrati sudu i nakon X godina da sudskom presudom bude nalozeno banci. Uzevsi u obzir sve okolnosti u nasem drustvu, prosudite sami kolika je verovatnoca da to potkaci vas licno sa vasim "velikim" kapitalom i nasom polu-pismenom administracijom.
Da se ne bi suketali poluinformacijama, i da bi sprecili veci najeb zbog preterane opustenosti pojedinaca, evo clanak iz blica od pre par godina sa tada vec vazecim zakonima i predlozima novih izmena zakona.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Svaku uplatu deviza banke će prijavljivati poreznicima
01. 07. 2014 - 06:03h
Banke će ubuduće poreznike obaveštavati o svakoj uplati na devizne račune građana, kao i o prilivima na njihove dinarske račune po osnovu prihoda od samostalne delatnosti.
Istu obavezu banke su dobile i kada su u pitanju izvršeni platni nalozi firmi o kojim će obaveštavati Poresku upravu najkasnije petog u mesecu.
Ovo su samo neka od rešenja u predlogu izmena Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji o kome će se danas raspravljati u parlamentu.
U zakonu je ostala obaveza da banke omoguće isplatu zarada samo ako su uplaćeni porezi i doprinosi na plate, kao i nekoliko godina stara obaveza da se Upravi za sprečavanje pranja novca prijavi svaka transakcija vrednija od 15.000 evra.
Usklađivanje
U Ministarstvu finansija za “Blic” kažu da uvođenje obaveze dostavljanja podataka o uplatama na devizne računa građana predstavlja “usklađivanje sa praksom poreskih uprava svuda u svetu” i dodaju da već sada banke obaveštavaju poreznike o uplatama zarada svih građana. Ovim izmenama se razmena podataka samo bolje definiše, tvrde u ministarstvu.
Bankari koji su ranije odbijali da prihvate ovu vrstu obaveze juče nisu bili spremni da zvanično komentarišu predlog izmena zakona po kome i oni, iako nisu deo državnog aparata, učestvuju u kontroli poreskih obveznika. Ali nezvanično kažu da ih o uvođenju obaveze dostavljanja podataka niko nije obavestio.
- Bio je red da se o predlogu tog rešenja prethodno razgovara s Udruženjem banaka, jer će to sigurno zahtevati naše investicije u neka nova informatička rešenja - kažu bankari nezvanično za “Blic”.
Poslovne banke će, inače, po usvajanju izmena Zakona o poreskom postupku plaćati kazne do dva miliona ukoliko poreznicima ne dostave tražene podatke. Odgovorno lice u banci platiće kaznu do 100.000 dinara.
Poreznicima i dalje ostaje obaveza da jednom u tri meseca na sajtu Uprave objavljuju listu najvećih dužnika među firmama i preduzetnicima. I dalje, po preporuci Rodoljuba Šabića, neće biti objavljivan spisak građana koji duguju porez. Više neće biti spiskova firmi koje duguju manje od 20 miliona dinara, ni preduzetnika dužnih manje od pet miliona.