Регулювання криптовалютного ринку в Україні необхідне і воно відбудеться - експертиБагато-хто вважає, що заборона на рекламу ІСО та криптовалют в соціальних мережах спричинила те, що біткойн почав втрачати вартість, проте, як ми писали, ці події до зниження вартості біткойна мало дотичні. Проте в Україні, де криптовалютний простір досі ніяк не регулюється, це сколихнуло криптоспільноту та знову підняло невирішене досі питання: чи можливе і чи буде здійснено регулювання криптовалют?
Про регулювання і бачення криптовалютного ринку в Україні розмовляли на “Радіо Свобода” співзасновник експертного центру Distributed Lab Павло Кравченко, керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі та інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Нещодавно керівник управління реформування фінансового сектора НБУ Євген Степанюк заявив, що регулювання потрібне, через вихід на ринок непрофесійних інвесторів та необхідності захисту їхніх прав.
У прямому радіоефірі Емал Бахтарі зазначив, що Національний Банк, разом з іншими фінансовими регуляторами та з національною комісією з цінних паперів вже робили двічі прес-реліз і свою заяву з приводу криптовалют, остання була у грудні минулого року.
Ми чітко зазначили з точки зору українського законодавства чим не є криптовалюти - що це не є валюта, не є валютна цінність, не є грошовим сурогатом, не є електронними грошима та не є цінним папером, і не є засобом платежу. Тому вона, як явище, не вписується в існуюче українське законодавство. Криптовалюти не є протизаконними і про це ми теж наголошували. Також Бахтарі зазначив, що, з іншого боку, необхідність регулювання всім очевидна і недарма вже з’явилися три законопроекти у Верховній Раді, вони мають свої переваги, плюси і мінуси, але мають бути доопрацьовані. На думку Емала Бахтарі, головна суть у тому, що правова неврегульованість, призводить до того, що операції з криптовалютами залишаються у так званій сірій зоні.
З одного боку, невирішене питанні ідентифікації, фінансового моніторингу - це те, що є в рекомендаціях FATF [протидії відмиванню грошей], до речі, і це проблема для регуляторів всього світу. Далі представник НБУ розповів чого хочуть регулятори, а це ідентифікації та прозорості операцій. Тому це питання потребує законодавчого врегулювання.
Емал Бахтарі ще раз наголосив та попередив українців, що операції з криптовалютами не є захищеними, люди мають усвідомлювати, що вони здійснюються на власний ризик.
Щодо заборони реклами у соцмережах дав пояснення співзасновник Distributed Lab Павло Кравченко:
Сама заборона стосувалася, в першу чергу, ІСО, тих, хто лише виходять на ринок та залучають інвестиції. Пов’язано це з тим, що комісія з цінних паперів та бірж США почала, скажімо, полювання за такими проектами, звинувачуючи їх у тому, що вони продавали цінні папери без реєстрації. А біткойн попав під роздачу, на мою думку. Щодо регулювання криптовалют загалом і біткойна зокрема, Павло Кравченко поділився думкою, що не вірить у регулювання криптовалют саме тому, що вони були створені як альтернатива існуючій фінансовій системі. І саме з цієї причини знайшли своїх прихильників. Тобто, якщо біткойн буде повністю регульованим і не анонімним, а всі майнери будуть перераховані, то сенсу в біткойні тоді немає. Його сенс передачі цінності без якої-небудь фіксації третьою стороною.
Не погодився зі співрозмовником інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. Ось що він сказав про регулювання:
Врегулювання потрібне, зараз біткойном дуже зручно торгувати наркотиками, наприклад. Так, для торгівців наркотиками неврегульованість корисна, але не для суспільства. Я не думаю, що це корисна справа. Тому звісно все, що досягає таких масштабів як біткойн, має регулюватися. Це загальний тренд у всьому світі регулювання біткойну і взагалі світ переходить на безготівковий розрахунок, що означає і прозорість, і більшу врегульованість.Сергій Фурса впевнений, що біткойн це бульбашка. І коли вона лусне, то питання енергозатратності майнінгу та загальна ейфорія трохи спаде. Ось як він це бачить:
Коли ми кажемо, що біткойн коштує трохи менше ніж 8 тис доларів, він все ще перебуває у стані бульбашки, а коли він лусне, то і привабливість впаде, і відповідно енергозатрати впадуть. Тому, поки ми перебуваємо у такій ейфорії, проектувати далі цю тенденцію на довгострокову перспективу не дуже логічно. Тут проблем не буде, просто треба розділяти на блокчейн і будь-які криптовалюти, бо блокчейн - це технологія, яка може десь буде використовуватися, а криптовалюти, коли загальна ейфорія спаде, то про них згадувати так часто вже не будуть.Сергій Фурса каже, що вартість біткойна чи будь-якої іншої криптовалюти зовсім нічим не обумовлена, і коли прийдуть до більш жорсткого регулювання, то воно піде на інші рубежі, привабливість майнінгу суттєво впаде, і все буде набагато не так драматично.
Зараз, коли йде роздування бульбашки, залучається багато людей, це природно, що стало набагато більше майнерів, бо ціна зростає, але ми маємо пам’ятати - коли в Америці була золота лихоманка, то заробив той, хто продавав лопати. З біткойном та майнерами заробляють ті, хто продає відеокарти, чи будь-яке інше обладнання, яке дозволяє майнити.http://coinews.io/ua/category/1-kripto/article/2185-reguljuvannya-kriptovaljutnogo-rinku-v-ukra%D1%97n%D1%96-neobh%D1%96dne-%D1%96-vono-v%D1%96dbudet'sya---experti