Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 28. (Read 14460 times)

member
Activity: 70
Merit: 10
July 17, 2021, 03:57:56 PM
Naci Ağbal'ın gönderilmesine halen anlam veremiyorum. Abi enflasyon artıyor, faiz düşmüyor, dolar artıyor ne anladık biz bu görev değişikliğinden?

Bu Naci Ağbal'ın gönderilip sonra arkasından sıkı para politikası mesajlarının verilip faize dokunulmaması bana ağa ile marabasının fıkrasını hatırlatıyor. Bu işi Naci Ağbal'a bıraksalar faizler şu an en fazla 15'di,dolar 7.50'nin altındaydı. Tabi bu benim görüşüm ama o Çarşamba günü 2 puan faiz artırımı sonrası sanki su akıp yolunu bulacaktı. 2 gün tahmmül edemedi.

Ne geldiyse başımıza bu faiz sebep, enflasyon sonuç anlayışından geldi. Halen de geri adım yok. İnanılmaz. Aynı şeyleri deneyerek farklı sonuç almayı mı deniyorlar, yoksa hususi olarak mı yüksek kur politikasını benimsediler ben anlamıyorum.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
July 17, 2021, 03:13:59 PM
Tam da düşündüğüm ve dediğim gibi 8.50ye doğru bir geri çekilme yaşadık bundan sonraki aşama bana kalırsa önemli ya tam gaz 9a 10a doğru gideceğiz ya da 8'e doğru düşüş devam edecek bu sefer kestirmek zor.

Hadi bakam son 10 lira 10 lira diye diye 2013 ten bu yana 8 yılındayız işin. Bende merak ediyorum ne zaman 10 lira olacak muhtemelen 10 lira olduğunda kimse şaşırmayacak hatta ciddi bir döviz bozumu olacak  Grin tüm ülke dolarize olmuş arkaya yaslanıp ticaretimi yapıyorum. dolar 10 lira olacak diye bekleyenler beklemeye devam etsinler.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 17, 2021, 03:08:55 PM
Şuan 8.50'den işlem görüyor. Hazır geri çekilmişken bankadan paramın bir kısmını çekip altın alayım dedim. 60.000 lira paramı çekemedim. Çünkü miktar ''yüklü'' olduğu için önceden haber vermem gerekiyormuş. 3-4 güne hazırlarlarmış. Komik değil mi? Koskoca banka 60.000 lira gibi bir miktarı tek kalemde ödemiyorsa likidite sıkıntısı var demektir. Bankalara bu sıralar uyuz olmaya başladım. 1 kuruş TL tutmayacağım artık.

Belki bankada para olabilir ama belli meblağlar için bir gün önceden bildirilmesi gerekiyor ona göre para nakil arabası bu parayı getiriyor banka şubelerin fazla nakit tutulmaz fazla nakit yine para taşıma arabasıyla ihtiyaç olan şubelere gönderilir. 

Bayram öncesi genel döviz kurların azda düşme olur özellik yaz dönemi olunca tatil harcamaları kurban harcamaları olunca para bozduran oluyor önceki senelerdede düşme gözlemlemiştim.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
July 17, 2021, 11:51:13 AM
Tam da düşündüğüm ve dediğim gibi 8.50ye doğru bir geri çekilme yaşadık bundan sonraki aşama bana kalırsa önemli ya tam gaz 9a 10a doğru gideceğiz ya da 8'e doğru düşüş devam edecek bu sefer kestirmek zor.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
July 17, 2021, 10:07:30 AM
Şuan 8.50'den işlem görüyor. Hazır geri çekilmişken bankadan paramın bir kısmını çekip altın alayım dedim. 60.000 lira paramı çekemedim. Çünkü miktar ''yüklü'' olduğu için önceden haber vermem gerekiyormuş. 3-4 güne hazırlarlarmış. Komik değil mi? Koskoca banka 60.000 lira gibi bir miktarı tek kalemde ödemiyorsa likidite sıkıntısı var demektir. Bankalara bu sıralar uyuz olmaya başladım. 1 kuruş TL tutmayacağım artık.

Evet komik gerçekten de. Miktarı atıyorum 1 milyon TL falan olsa belki yine neyse dersin de böyle bir meblağ için 3-4 gün bekletmeleri hoş bir şey değil. İnsanlar için belki çok acil bir durum olabilir beklemek zorunda mı millet sonuçta. Dediğiniz gibi bir likidite probleminden kaynaklı olabilir. Ben zaten paramı pek TL'de tutmuyorum. Otomatik ödemeler için düzenli olarak belli bir miktar bankada bırakıyorum. Ekstra alacağım şeylerde de bozup alıyorum.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
July 17, 2021, 09:19:57 AM
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
July 06, 2021, 06:42:34 AM
Katardan şu sıralar biraz döviz girecek gibi gözüküyor. Bİzimkiler her zaman olduğu gibi bir şeyler vaat edip dolar swaplayacaklar gibi görüyorum. Bu yüzden kısa vadede ufak bir aşşağıya salma gözükebilir.

Doların 9 Türk Lirası'na doğru gitmesini engellemek için yardımcı bir olay olabilir bu. Belki 8.50 civarlarını yeniden görürüz. Fakat uzun bir süre bu seviyelerde tutabileceklerini düşünmüyorum. Çünkü sırf döviz girişi ile Türk Lirası'nın değer kazanmasının devamlılığını sağlayamazsınız. Bunun yanında üretim olmalı, ihracat yapılmalı vs. ki süreklilik sağlansın.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
July 06, 2021, 06:33:10 AM
Katardan şu sıralar biraz döviz girecek gibi gözüküyor. Bİzimkiler her zaman olduğu gibi bir şeyler vaat edip dolar swaplayacaklar gibi görüyorum. Bu yüzden kısa vadede ufak bir aşşağıya salma gözükebilir.

Hiç istemediğim bir durum. O paralar karşılıksız geliyor olamaz. Her gelen para sonucunda bir çıkış olacaktır. Bunun yerine yurt içinde üretimi arttırma odaklı bir çözüm bulmak lazım. Daha fazla üretim, daha fazla dışa satım ve fiyatların düşmesi. Mal/hizmet satışı yaparak ülkedeki doviz rezervi arttırılır ve böylece kur düşer.
legendary
July 06, 2021, 05:37:23 AM

Eğer bu gerçekleşirse bir üstte dediğim gibi güzel bir salınım gerçekleşecektir.Çünkü 8.50 nin üstünde baya bir kaldı.8.45 40 lara doğru yolculuk başlayacaktır diye düşünüyorum.

Uzun zamandır 9 a yakın seyrettiği için artık bir geri çekilme olması lazımdı.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
July 03, 2021, 03:00:36 PM

Evet, Resmi Gazete'de yayımlanan olay sonrası Katar'dan sağlam bir döviz girişi olacaktır. Sırf döviz girişinin kuru aşağıya çekme konusunda etkisi olsa bile büyük çapta olmayacaktır. Belki yeniden 8.4-8.5 TL civarlarını görürüz fakat çok uzun sürmeden 8.7lere dönebilir bence. Çünkü yaptıkları ilginç açıklamalar yüzünden TL'nin değer kaybetmesi uzun sürmüyor. Bunu da bilinçli yaptıklarını düşünüyorum ayrıca. Dolara yatırım yapan bazı tanıdıklarını kısa yoldan kar ettirmek için bir yöntem olarak kullanıyorlar.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
July 03, 2021, 02:29:55 PM
legendary
July 03, 2021, 06:29:56 AM
Haziranın sonuna doğru dolar kuru 9u bulur diyordum ama iyi dayandı Cheesy

8.70lerde dolanıyor şuanlık ama bir düşüş gelebileceği yönünde düşünüyorum uzun zamandır zaten 8.50 nin üstünde kaldı.
member
Backed.Finance
July 02, 2021, 07:32:25 AM
Amerika türkiye'yi çocuk asker kulllanan ülkeler arasına aldı, bu şuana kadar ilk defa bir nato müttefikine yapıldı. Sanırım bu adamlar yavaştan yavaştan ya bize göz dağı veriyor ya da düşman olarak benimsiyorlar.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
June 30, 2021, 03:27:16 PM
Şuan tl de bekleyen zarar ediyor kafası olan adam tl de durmaz yok yerel borsaymış bilmemneymiş hepsi boş iş bu kadar dolar basıldığı halde dolar 9 tl seviyelerine geldi hele bir o paralar çekilmeye başlasın bak hele neler oluyor.

Türk lirasının adı kaldı içi boşaldı.

Şu halde TL'de kalmak gerçekten akıl karı değil artık. Yine dengesiz bir dönemden geçiyor ve adım adım USD 9 TL'ye doğru gidiyor. Ben TL'ye güvenmediğim için paramı dolarda vs. tutuyorum açıkçası. TL ile harcama yapmam gereken zamanlar bozuyorum sadece.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
June 30, 2021, 12:51:57 PM
Güzel konuştun, herkes biriktiriyor ben bile biriktiriyorum ama şu var en güzel yerde Dükkanlar bile devrediliyor veya satılıyor.

Bence bugün yatırım yapacaksın. İlerde herkes biriktirdiklerini çıkarıp harcaken, kötü günde yaptığın yatırımın ekmeğini yiyeceksin. O gün ise sen biriktireceksin. Smiley

Biriktirmeden bahsettiğim yatırım yapmak zaten bilirsin ekonomide savings=investment paranı TLde tutma da değer kaybetmeyen neye yatırım yapıyorsan yap. Kur kolay kolay düzelecek gibi durmuyor düzelmesi için ortada bir neden yok. Dünyada dolar değer kazanmazken bizde rekor kırıyor, petrol fiyatları düşüyor bizde zam geliyor. Para kazanmak için değil paranın değerini koruması için bile dolara geçilir.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
June 30, 2021, 12:31:50 PM
Şuan tl de bekleyen zarar ediyor kafası olan adam tl de durmaz yok yerel borsaymış bilmemneymiş hepsi boş iş bu kadar dolar basıldığı halde dolar 9 tl seviyelerine geldi hele bir o paralar çekilmeye başlasın bak hele neler oluyor.

Türk lirasının adı kaldı içi boşaldı.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 30, 2021, 10:47:49 AM
Dolar türk lirası paritesinin bundan sonra koaly kolay geriye gideceğini düşünmüyorum ki zaten 1 geri geliyorsa 2 ileri gidiyor bu da bize pek umut vermiyor. 8.55 60 lara gerilerken tekrardan atak yaparak 8.70 civarına gelmiş bulunmakta.Bu ay bitmeden 9 türk lirasını bile görebiliriz her an her şey olabiliyor.

Grafik işlemeden devam eden bir artış var.Artık Türk Liramız -maalesef ki- çok zor değerlenecek ve yatırım alabilecek bir durumda olamayacak.Bunlar benim korkularım.Hem $’ın diğer dövizler karşısında değer kaybetmesine rağmen TL’de kazanması, hem de Merkez Bankası’nın yıl sonu $ tahmini (8.95 TL) ile enflasyonun yüksekliği Türk lirasındaki gerilemenin devam edeceğini gösteriyor.
member
Backed.Finance
June 30, 2021, 08:55:36 AM
Bizde bir bakan vardı ne oldu ona ya ? Hani dolarla mı maaş alıyorsunuz falan diye zırvalıyordu ? Y artık arabalar binme aracı değil yatırım aracı oldu bıktık be kardeşim. Her geçen gün türk lirası değer kaybediyor sıkıldım ya sizden.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
June 25, 2021, 03:10:17 PM
Dolar türk lirası paritesinin bundan sonra koaly kolay geriye gideceğini düşünmüyorum ki zaten 1 geri geliyorsa 2 ileri gidiyor bu da bize pek umut vermiyor. 8.55 60 lara gerilerken tekrardan atak yaparak 8.70 civarına gelmiş bulunmakta.Bu ay bitmeden 9 türk lirasını bile görebiliriz her an her şey olabiliyor.

Şu anki grafiğe bakılırsa zaten ay sonu gelmeden görebiliriz 1 doların 9 TL olduğunu gerçekten de. Bugün her ne olduysa artık sadece 5 saat içerisinde dolar 8.69'dan tırmanışa başlayıp 8.80'e dayanmış. Ne yapsak önünü alamıyoruz demeyi çok isterdim ama pek faydalı girişimlerde bulunduğumuzu da söyleyemem şimdiye kadar.
legendary
June 24, 2021, 03:18:47 PM
Pages:
Jump to: