Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 32. (Read 14457 times)

legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
April 27, 2021, 02:08:20 PM
Bugün düşüşle kapatmış dolar.

herhangi bir haber gelişme mi oldu 10 kuruş düşüş yaşamış gün içinde 8.30 lardan 8.18 lere kadar gerilemiş dolar kuru.Sene sonuna doğru düşüş trendine girmezse 10'a doğru yolculuk başlayacaktır büyük ihtimal.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
April 26, 2021, 06:01:25 AM
Yapamadılar doları 10 tl be Smiley Şaka gibi yemin ediyorum ya.

Millet sığınıklarda falan yaşıyor artık öyle tahmin ediyorum. Bu kadar korkutmak insanları, yazın şu youtube'a ekonomi bir tane felaket tellalığı yapmadan bir tane mantığıma yatan, yorum yapan yorumcu bulamadım  Smiley sürekli olumsuzluk sürekli kötümser senaryo.

Doların ne olacağı umrumda bile değil açıkçası ister 10 ister 1 lira olsun ama holochain, dogecoin chiliz ne olur soruları bile artık bana daha mantıklı geliyor.
full member
Activity: 252
Merit: 100
The Standard Protocol - Solving Inflation
April 25, 2021, 07:08:58 PM
son zamanlarda doların gidişatını nasıl görüyorsunuz? geri dönüş yapma olasılığı pek yok gibi düşünceme göre. çünkü bildiğiniz üzere kabine açıklamalarından görevden almalara kadar her şey fena etkiliyor. son yaşanan gelişmeler gidişatı ne yönde etkiler sizce, 8,3lerde bi takılır gibi sanki bir süre ha yarınki kabine de önemli.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
April 25, 2021, 06:14:28 PM
asya, yaklaşık 5 kuruşluk gap ile açtı, yine de sabahı bekleyip görmek gerekiyor, fazla aksiyon olacağını zannetmiyorum ama yine de en iyisi sabahı görmek olacaktır.
sr. member
April 17, 2021, 12:10:03 PM
Benim değer koruma aracım Altın hocam. Altın enflasyonu da yıllık %5 civarı şuanda gördüğüm kadarıyla. Gayet makul. Çok araştırdım ama uzun vadede Altın'dan daha büyük bir değer koruma aracı bulamadım. Tabi herkesin düşüncesi farklı oluyor.

Fikirlerim biraz Robert Kiyosaki'ye benziyor Smiley

Ytd.

Bitcointalk forumunda altından daha büyük bir değer koruma aracı bulamamanız güzel bir ironi olmuş. Bulunduğu ortamın bu derece farkında olmayan başka birini görmemiştim. Smiley

Bitcoinin değer saklama aracı olduğuna 1.000 yıl sonra yaşayanlar karar verecek. Bugün spekulasyondan ileri gitmez bu tezler. Şuan bitcoin ile Altını karşılaştırdıkları için söylüyorum malasef hiç şansı yok. Altını kopyası felsefe olarak ona bir şey diyemem. Hem sınırlı hem merkezsiz ancak yarın çıkar bir kuantum bilgisayarı tüm zinciri alt üst eder. Teknoloji eskiyen bir şeydir. Disc veya CD kullanan kaldı mı? Koskaca Nokia bile iflas etti yeniliklere ayak uyduramadı.

Altın bulunduğundan bu yana değer saklama aracı yaklaşık 10 bin yıllık bir mazisi olduğu düşünülüyor. Koskaca devletler şirketler hane halkı mahzenlerinde, evlerinde durup dururken lale soganı veya missipi company hisseleri tutmak yerine neden altın tuttu acaba. Lale soğanı peşinde koşanlar bir bir iflas ederken Altın'ı tutanlar bugün belki de dünyaya hükmediyorlar.

Eğer bundan 1-2 bin yıl sonra Bitcoin hala var olacaksa gelecekteki kuşaklar düşünmeden yatırımlarını yapacaktır. Çünkü benim fiyatına bakmadan aldığım tek şey Altın. 5 bin sene önce toprağa gömülen altını çıkarıp masaya vuruyorsak gerisi hikaye gelir.

Kısa vadede spekülatif varlıkların Altından daha primlenmesi daha hızlı getiriler sağlaması bu gerçeği değiştirmeyecek. Bir hisse senedinde 10 kat kazanabilirsiniz ama Altında kazanamazsınız. Altın bir değer saklama aracıdır fiyatı da ağırdır. Smiley

YTD.
legendary
April 17, 2021, 11:54:34 AM
Dolar bu aralar sakin.Herhangi bir atak yapmadı ne negatif ne pozitif yönde. Bir süre böyle gidecek gibi görünüyor sanki herhangi bir gelişme de yok çünkü. Şimdilik 8 'in üstünde kalacak gibi.
legendary
Activity: 2464
Merit: 1498
April 17, 2021, 11:16:38 AM
Benim değer koruma aracım Altın hocam. Altın enflasyonu da yıllık %5 civarı şuanda gördüğüm kadarıyla. Gayet makul. Çok araştırdım ama uzun vadede Altın'dan daha büyük bir değer koruma aracı bulamadım. Tabi herkesin düşüncesi farklı oluyor.

Ytd.

Bitcointalk forumunda altından daha büyük bir değer koruma aracı bulamamanız güzel bir ironi olmuş. Bulunduğu ortamın bu derece farkında olmayan başka birini görmemiştim. Smiley

Faiz politikasında bir değişim olmadı, dolar 8 lira üstünde kalmaya devam edecek gibi görünüyor.
sr. member
April 09, 2021, 06:41:22 AM
Dolar ile zengin olunacagini sanmıyorum. Çok düşerse gereğinden fazla düşerse değerlendiriyorum hepsi bu. Bilmiyorum anlamıyorum yani senelerce alıp dolar tutan oluyor bir dolarizasyondur gidiyor. Geçen aylarda konuştuk herkes dolar diyor başka bir şey demiyor. işte yüzde 10 artsın 9 lira olsun diye bekleyen var.  

Doların hem hızlı artmasına hem hızlı düşmesine karşı biriyim yatay bir bölgede seyir etmesi en güzel hareket oluyor. Ama tutup dolar alıp senelerce bekleyenleri de hiç anlamadım. Ben fikir ve emtia satın alıyorum. Onlara yatırım yapıyorum. Fikir alacaksam bitcoin kripto paralar hisse senetlerine bakıyorum emtia alacaksam altın gümüş platin bugday vs bakıyorum. Benim bakış açım bu yönde. Ytd.
Dolarla zengin olunmaz haklısınız. Çünkü dolar bir yatırım aracı değil de değer koruma aracı.

Ytd.
member
Activity: 756
Merit: 17
April 09, 2021, 06:37:31 AM
Dolar ile zengin olunacagini sanmıyorum. Çok düşerse gereğinden fazla düşerse değerlendiriyorum hepsi bu. Bilmiyorum anlamıyorum yani senelerce alıp dolar tutan oluyor bir dolarizasyondur gidiyor. Geçen aylarda konuştuk herkes dolar diyor başka bir şey demiyor. işte yüzde 10 artsın 9 lira olsun diye bekleyen var.  

Doların hem hızlı artmasına hem hızlı düşmesine karşı biriyim yatay bir bölgede seyir etmesi en güzel hareket oluyor. Ama tutup dolar alıp senelerce bekleyenleri de hiç anlamadım. Ben fikir ve emtia satın alıyorum. Onlara yatırım yapıyorum. Fikir alacaksam bitcoin kripto paralar hisse senetlerine bakıyorum emtia alacaksam altın gümüş platin bugday vs bakıyorum. Benim bakış açım bu yönde. Ytd.
Dolarla zengin olunmaz haklısınız. Çünkü dolar bir yatırım aracı değil de değer koruma aracı. Ülkemizdeki çoğu ürün ithal olduğu için fiyatları dolara bağlı. Bu sebeple dolar isterse 50tl olsun dolardan kimse zengin olsun. Ancak parasının değerini korur.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
April 09, 2021, 05:18:39 AM
8.15 seviyelerinde uzun bir soluk aldı ama ben hala eğilimin yukarı yönde olduğunu düşünüyorum. Hala yapılan yanlışlar devam ediyor ve tl güven vermiyor.
sr. member
April 09, 2021, 02:30:03 AM

hero member
Activity: 2100
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
March 31, 2021, 02:08:51 AM
Doların bu seviyelerde olmasına şaşıranlara şaşırıyorum ben aslında, zaten olması gereken buydu ama saçma sapan politikalarla baskılanmaya çalışıldı, şimdi elde olan yüksek kur, yüksek enflasyon ve yüksek faiz, hiç birisinin olmamasını istediğimiz yerde hepsiyle karşı karşıya kaldık.
legendary
Activity: 2282
Merit: 1028
March 30, 2021, 11:00:57 PM
Allah asgari ücretle geçinmeye çalışana yardım etsin. dolar böyle giderse her şey zamlanacak. Bazen iyi ki kriptolarla yıllar önce tanışmışım diyorum. Bu hayat pahalılığından insanı koruyor.
member
Activity: 454
Merit: 37
March 30, 2021, 05:39:24 PM
konut ve araç fıyatları ucmus ucuyorda .bu ülkede dolar zaten kasım ayında bu sevıye idi.  artan fıyatlar dusmedı ama tekrar dolar artınca gene zam.ne kadar enayı ve asalak toplumuz amk
sr. member
Activity: 2016
Merit: 391
March 30, 2021, 04:21:17 PM
Piyasanın algısını kırıp güven vermek için beklenti dışı bir faiz artırımı gelebilir. Diğer türlü 9u transit geçeceğiz gibi duruyor. Acilen piyasaya güven vermemiz lazım.
legendary
March 30, 2021, 07:26:16 AM
Dolar kuri tekrardan 9a göz kırpmaya başladı. Yaklaşık 2 hadtada 1.20 tl zam yedi. Bu kadar hızlı yükselmesi hiç de iyiye işaret değil. Gün içinde yine 20 kuruş daha artış yasadi. Bu şekilde giderse sene sonu gelmeden 10u görebiliriz.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1131
March 30, 2021, 04:42:28 AM
dünya ve siyasi görüşüm aynı değildir, bazı konularda kendisi ile zıt fikirlere de sahibim ama ew'nin türkiye kralı tuncer şengöz son dönemlerde başarılı tahminlerde bulunuyor. önerileri yatırım tavsiyesi değildir, eğitim amacıyla takip edilebilecek birisidir. https://twitter.com/TuncerSengoz
full member
Activity: 322
Merit: 101
March 29, 2021, 07:41:24 PM
Şu anki siyasi gerilimler aynı şekilde devam eder (aksi ve daha ağır bir siyasi gerilim olmazsa) ve başka bir şey de çıkmazsa bu yıl sonunda kur. 8.90 civarlarında veya az daha altı kapatır.

Kurun şu anda yönünü belirleyen ani ataklarla yükselmesine sebep olan siyasi etmenlerdir. Kurun düşmesini gerektirecek bir sebep olmadığı gibi birden yukarı yönde atak yapmasını gerektirecek bir durumda yoktur.

Şu anda kurun çok küçük hareketlerle yukarı yönde devam etmesi gerekir.

Kurun yükselmesinin dış ve asıl sebepleri:
-Biden'ın seçilmesi ve S-400 lerin durumundaki belirsizlik (Ciddi bir olumsuzluk kaynağı)
-Suriye'deki savaş şu an dondu(Bu olumlu) Ama yeni bir operasyon TR piyasalarına negatif yansıyacaktır.
-TR hedefindeki Sincar (Muhtemelen buraya sınırlı da olsa bir OP. olacak) Ama piyasa kaynaklı yavaştan gidiyor. (Kuru olumsuz etkileyecektir.)
-Doğu Akdeniz'deki tansiyon. (AB ve ABD buradaki doğalgaz kaynaklarını istiyor ve uzun vadede TR piyasalarına olumsuz etkilemeye devam edecek.)

İç sebepler:
-Kırılgan kur, MB ve diğer kurumların bağımsızlıklarının sorgulanması
-Enflasyon ve yüksek faiz
-MB rezervlerinin ciddi manada düşmesi

Dış sebepler iç sebepleri çok fazla etkilediği için yapısal önlemlerin ciddi bir faydası olmayacaktır, ABD ve AB'ye taviz vermedikçe yani siyasi sebepler ortadan kalkmadıkça kurun düşmesi gerçekçi değil.

Ama ABD ve AB'de Türkiye'ye karşı ya hepsi ya hiçbiri diye dayattıkça TR'nin de bu hakaretamiz tavrı kabul etmesi mümkün değil.
Değil bu hükümet herhangi bir hükümet Doğu Akdeniz'de taviz verdiği anda Türkiye 40-50 yıl içinde tamamen biter. Çünkü Doğu Akdeniz rezervlerini ele geçiren Üsküdar'ı alıp geçecek.
Eğer Yunanistan Seville haritasını kabul ettirip TR'yi oyun dışına iterse, Türkiye mahvolmuş demektir.

Bunca seyden sonra dolarin 8.9 altinda kalmasi zor. Y.T.D. Doguakdeniz rezervlerini ele gecirsek ne olacak onu da anlamadim, baris politikasi yapsak olmaz mi?
legendary
Activity: 2464
Merit: 1498
March 29, 2021, 05:12:46 AM
Bankadan arayıp vatandaşa size özel kampanyamız var dolarlarınızı bozdurun diyorlar, böyle bir ortamda doların yükseleceğini öngörememek için düşük zeka formu olmak lazım. Nitekim 7.80'den bozdurulmayan dolarlar bugün 8.15 ediyor.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
March 29, 2021, 04:53:20 AM
Faiz bu seviyelerdeyken hala 8,2 seviyelerinde zar zor tutuluyorsa uzun vadede doların 10 olmaması için hiç bir sebep yok. Ekonominin sorumlusu benim ben diyen insanlardan da ses seda yok,tl'de durmak için hiç bir sebep yok  ytd.
Pages:
Jump to: