Author

Topic: WAVES - En Gelişmiş Kripto-kıymet ve Kitle-fonlama Platformu - page 294. (Read 335898 times)

legendary
Activity: 1274
Merit: 1000
★ BitClave ICO: 15/09/17 ★
https://twitter.com/EtherCoins/status/732252863280242690

(Bugün düzenlenen Skolkovo Konferansı'ndan)
2 rus yanyana, fena ütecekler milleti Grin
kârınızı alıp kaçmaya bakın Grin
legendary
Activity: 2338
Merit: 1070

vitalikteki tipe bak ya, tam bir sivilceli ergen tipi Grin

sasha da uyanık tipi var, çarpabilir btc leri
hero member
Activity: 602
Merit: 500
hero member
Bitshares den tabi farkli bir proje ama sizce bitshares uzun vadede basarili olamamasin sebebi nedir? Kisa vadede bence bir yol katetmislerdi

Bitshares neden tutmadı sizce. 1bitusd nin her zaman 1 usd edeceğinin garantisi yok diye mi ?

BitShares'in problemleri çok. Öncelikle bu bitUSD'nin peg mekanizması var dediğim gibi. "Herkes o şeyin 1 USD olacağına inanırsa o şey 1 USD olur, zaten paranın da değeri biz inandığımız için var" prensibi üzerine kurulu bir 1 dolara sabitleme mekanizması... Bu sistem nano işlemler için belki tutabilir ama hiçbir şirket tutup da böyle "inanca" dayalı bir 1 USD'yle işlem yapmadı tabii, hacimler düştü, insanlar 1 USD'yi daha düşük fiyata sattılar vs.

Sonra çok tartışmalı olan DPoS meselesi var. İşlem hızını artırıp ağ ücretlerini düşürme üzerine kurulu bir sistem, fakat tam anlamıyla merkezsiz sayılabilir mi tartışmalı. Özetle, temsili demokrasi gibi bir sistem bu; ağdaki herkes katılmıyor işlem validasyonu işine, bütün "madenci"lerin sayısı 101 kişi ile sınırlı. Oy sistemi var, ağ kendi delegelerini seçiyor, toplam 101 delege bütün madencilik işini götürüyor. Bildiğim kadarıyla bu sayede işlem ücretini tamamen sıfırlamayı ve hiçbir kriptoda görülmemiş bir hız elde etmeyi başardılar. Fakat madalyonun öteki tarafı şu ki bu 101 delegenin aslında toplam 7 kişiye ait olan 101 adres olduğu gibi bir skandal çıktı ortaya. Bu da kullanıcılar için oldukça güven kırıcı bir şey tabii.

Bundan da başka, BitShares 2.0 çıktığında, olması vadedilen şeylerin hiçbirinin yapılmadığı, devlerin kendi kafalarına göre, sadece kendi karlarını gözetererek çalıştığı ve komünitenin ihtiyaçlarının dinlenmediği gibi bir şey duydum.

Bir de bildiğiniz gibi WAVES'in en önemli özelliklerinden biri asset-to-asset işlemler. Bu sayede USD ile başka kripto-kıymetler arasında trade yapabileceksiniz. BitShares gibi bir sistemden de bunu beklerdik, ben şahsen kendi forumlarında neden bunu yapmadıklarını sormuştum. Çok olumsuz cevaplar aldım. Bunun da nedeni, bu özelliği açtıklarında BitShares'in kendi koinine olan talep azalacağından stakeholder'ların işine gelmeyecek. Dolayısıyla yenilikçiliği ve kullanıcı desteğini değil kendi ceplerini temel alan bir oluşum.

* * *

Bütün bunların yanında, hiç konuşmadığımız bir de NuBits ve NuShares var, bence şahane bir sistem ama neden bu kadar az tutuyor anlamış değilim. Forumlarında onlara da sordum neden NuBits'le dividend ödeyemiyoruz diye, "olmaz, kriptonun ruhuna aykırı!" filan dediler. Yine de şu an olduğundan daha çok tutmasını beklediğim, denemeye değer bir teknoloji olduğunu düşünüyorum. Hatta ve hatta eğer NuBits işlemlerini özgürleştirirlerse direkt WAVES'e rakip olur.

* * *

Bunlardan çıkartacağımız sonuç, hangi teknolojinin ne kadar yenilikçi ve olağanüstü olduğunun değil, aslında o teknolojiyi çıkaranların vizyonu ne kadar geniş, bunun önemli olduğu. Arkadaki takım neyi amaçlıyor yani, bu önemli. WAVES için asıl amaç kitlelerin kullanabileceği, sadece kripto dünyasına değil para kullanan herkese hitap eden bir sistem yaratmak. Bunun da temelinde 1) para birimlerini blokzincirine taşımak 2) kitle fonlama projelerin için özel destek, yatıyor. Biz buna Bitkapital olarak bir üçüncüyü getirip blokzinciri üzerinde yatırım imkanları sunmayı amaçlıyoruz.
legendary
Activity: 1301
📌 peerguess.com 📌
Bitshares den tabi farkli bir proje ama sizce bitshares uzun vadede basarili olamamasin sebebi nedir? Kisa vadede bence bir yol katetmislerdi
hero member
Ethereum a bu kadar heyecanlanmamıştım sanki waves daha omurgalı bir proje hissi uyandırıyor bende. Türkçe forumda ilgisiz olması beni şaşırtıyor.

Böyle düşünen benden başka birisi de varmış demek : )

Yalnız 13 sayfa Türkçe forum standartlarına göre fena değil bence.
sr. member
Activity: 658
Merit: 252
Ethereum a bu kadar heyecanlanmamıştım sanki waves daha omurgalı bir proje hissi uyandırıyor bende. Türkçe forumda ilgisiz olması beni şaşırtıyor.
hero member
Kitle fonlama 9 bin BTC'yi geçti!

Şu da neyin ne zaman çıkacağı:

hero member
Activity: 826
Facebook'a da sponsorlu reklam vermişler geri dönüşü oluyor mu acaba bunların?
hero member

16 Mayıs'ta Rusya'da gerçekleşecek olan Ethereum konferansının sponsorları arasında WAVES de var!

https://twitter.com/EtherCoins/status/731408386160386048
sr. member
Activity: 409
Merit: 250
@bitpazari,

Yalnızca Waves'i diğer koinlerle değil, platform üzerindeki her koini her koinle değiştirmek mümkün olacak. Mesela diyelim ki Bitkapital'in sürdüğü, değeri 1 TL olan XTL koinini düşünelim. Burada "koin" kelimesini platform üzerindeki her türlü kriptopara, kripto-kıymet ve kullanıcı tanımlı koinler için genel anlamda kullanıyorum. Bu XTL koiniyle BTC alıp satabileceksiniz. Bu da Bitkapital üzerinden Waves'in exchange'ine bağlanmanız ve orada TL/BTC işlemlerinizi gerçekleştirmeniz demek. Bir diğer örnek, XTL'yi sistem üzerinde XUSD'ye çevirip dünyanın her yerine dolar gönderebilirsiniz.
Umarım işlem hacmi yüksek olur. Yoksa coinler arası veya Coin USD arası alım satım karlı olmaz.
hero member
@JollyTrades tx lere odenen fee ler nereye gidecek? bu sistemde full node gibi seyler var mi?

Evet, her blok bir "forger" tarafından valide ediliyor. Full node'lar kendi Waves balansları oranında bir şansa sahipler o blokun "forger"ı olmak için. Diyelim ki full node'ların toplam Waves balansı 50 milyon koin, ve siz de bu full node'lardan biri olarak hesabınızda 1 milyon Waves tutuyorsunuz. Bu durumda bir sonraki bloku sizin valide edip işlem ücretini de sizin almanız için 1/50 şansınız var.

Ayrıca PoW koinlerdeki havuz madenciliğe benzer olan "balance leasing" özelliği olacak. Waves balansınızı bir başka full node'a ödünç verebileceksiniz, birleşip forging kapasitenizi artırmak için.
legendary
★ BitClave ICO: 15/09/17 ★
Ben hala tatmin olmadım Grin
legendary
Merit: 1068
@JollyTrades tx lere odenen fee ler nereye gidecek? bu sistemde full node gibi seyler var mi?
hero member
@bitpazari,

Yalnızca Waves'i diğer koinlerle değil, platform üzerindeki her koini her koinle değiştirmek mümkün olacak. Mesela diyelim ki Bitkapital'in sürdüğü, değeri 1 TL olan XTL koinini düşünelim. Burada "koin" kelimesini platform üzerindeki her türlü kriptopara, kripto-kıymet ve kullanıcı tanımlı koinler için genel anlamda kullanıyorum. Bu XTL koiniyle BTC alıp satabileceksiniz. Bu da Bitkapital üzerinden Waves'in exchange'ine bağlanmanız ve orada TL/BTC işlemlerinizi gerçekleştirmeniz demek. Bir diğer örnek, XTL'yi sistem üzerinde XUSD'ye çevirip dünyanın her yerine dolar gönderebilirsiniz.

"Ne anladım ben bu işten, işlem yapacağım zaman ona göre waves alır kullanırım." demişsiniz, bundan hiçbir şey anlamadım.

@CoolnQuiet,

Masrafları belirlenen bir asset üzerinden, dediğiniz gibi otomatik exchange ile ödemek mümkün olacak, ama bu özellik ne zaman eklenir bilmiyorum, bildiğim kadarıyla şu an sadece fikir aşamasında. Eğer bu özellik gerçekleşirse kullanıcılar Waves ile hiç işleri olmadan bile TL üzerinden işlem yapabilirler. (Yani sonuç olarak alttan alta Waves kullanılır fakat kullanıcı deneyimi açısından işlemler sadeleşmiş olur.)

"İşlem ücretleri ayarlanacak sa sürekli belirlenen bir değere waves in değer artışını ne sağlayacak?" Çok yerinde bir soru. Sanırım bunu dev takımı bile kesin olarak bilmiyor. Üzerinde çalıştıklarını umuyorum çünkü bu işlem ücreti değiştirme meselesinin ayrıntıları tartışılıyor şu an bildiğim kadarıyla. Fakat o noktaya gelinene kadar epey süre geçecektir diye düşünüyorum. Platformun validasyon hızı, TPS gibi faktörlerle birlikte bir hesaplama yapmadan bir şey söylemek pek mümkün değil. Kaldı ki gerçekleşen TPS'deki artışın fiyatı nasıl etkileyeceği başlı başına bir mesele. Ekonomistleri bu konuyu araştırmaya davet etmek lazım.
sr. member
Activity: 388
Merit: 288
Living the dream
bu sistemde waves üretimine gerek yok aslında, çünkü asetler birbirine çevrilebildiği için asetlerin belli bir oranı üzerinden otomatik transfer ücretini kesebilirlerdi isteseler anladığım kadarıyla. Ama tercih meselesi tabii, kendine ait bir para birimi de olabilir, waves gibi. Kendine ait para birimi olmasa şirket değerlemesi de zorlaşırdı, şimdi direk 100 milyon çarpı waves in değeri şirketin değeri olacak daha basit.

Yanlız bu durumda şöyle birşey ortaya çıkıyor, işlem ücretleri ayarlanacak sa sürekli belirlenen bir değere waves in değer artışını ne sağlayacak, o kısmı tam çözemedim.
hero member
Activity: 896
Merit: 519
Elimizdeki waves'leri başka coinler ike takas yapabiliyoruz değil mi. 100 milyon waves var ve buna rağmen virgüllü sayılara inmeyi mi düşünüyorlar. Ne anladım ben bu işten, işlem yapacağım zaman ona göre waves alır kullanırım. Waves coin epeyce arka planda kalacak gibi görünüyor. 
hero member
"Waves koinlerin fiyatı artınca transfer ücreti olarak alınan Waves miktarı düşürülecek."

Bu şu demek olmuyor mu; fiyatı hiç bir zaman artmayacak. 1 cent nasıl oluyor ki o zaman yapılan yatırım bedelini bile karşılaması zor görünüyor.

Tam olarak anlayamadım. Mesela şu an 1 Waves = 1 cent diyelim. Transfer ücretleri de 1 Waves yani 1 cent. Ama zaman geçti 1 Waves = 10 cent oldu, o zaman transfer ücreti 0.1 Waves'e düşürülecek, yani gene 1 cent olacak. "Fiyatı hiçbir zaman artmayacak" derken bunu kastediyorsanız evet. Ancak tabii bundan fiyat 1 cent'e sabitlenecek gibi bir anlam çıkmasın. Marketin ve ağın durumuna göre hafif oynamalar olacaktır. "Yapılan yatırım bedelini bile karşılaması zor" kısmını anlayamadım.
hero member
Activity: 896
Merit: 519
"Waves koinlerin fiyatı artınca transfer ücreti olarak alınan Waves miktarı düşürülecek."

Bu şu demek olmuyor mu; fiyatı hiç bir zaman artmayacak. 1 cent nasıl oluyor ki o zaman yapılan yatırım bedelini bile karşılaması zor görünüyor.
newbie
Activity: 35
Merit: 0
Kripto-para dünyasında ICO denince akla gelen ilk şey Initial Coin Offering olduğu için kısaltmanın farklı kullanımı burada görüldüğü gibi yanlış anlaşılmalara neden oluyor.

Foruma üye oldum.0.380 btc yatırdım

Jump to: