Pages:
Author

Topic: 14 Mayıs 2023 TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri - page 14. (Read 2673 times)

sr. member
Activity: 630
Merit: 463
HÜDA PAR gibi terörizm ile dibine kadar alakası bulunan bir partinin Cumhur İttifakı ile seçimde yer alacak olması en büyük komedilerden birisi sanırım. MHP ile HÜDA PAR'ın aynı safta yer alacak olması ayrı bir inanılmaz detay.  Grin  Çok ilginç bir seçim dönemine doğru ilerliyoruz gerçekten. Örneğin Yeniden Refah Partisi başkanı Fatih Erbakan %60 oranında Cumhur İttifakı'na katılmamak istendiğini söyleyip katılmayacakları açıklamasını yapmıştı. Ancak daha sonra bir anda ittifaka katıldıkları haberi yayınlandı.

Bu seçim ülkemiz için çok kritik bir seçim. HÜDA PAR gibi kötü emeller peşinde koşanların olduğu bir tarafın asla kazanmaması için mutlaka herkesin oyunu kullanması gerekiyor. Bu seçimde kararsız olma gibi bir şeyi kabullenmek istemiyorum. Ülkenizin geleceğini düşünüyorsanız elinizdeki tek değiştirme hakkını da kullanacaksınız.

Ne Hür Dava Partisi, ne Halkların Demokratik Partisi bu ülkede siyasi parti olabilecek partiler değillerdir. Teröristlerin uzantısı olan siyasi partiler olduğunu neredeyse bilmeyen yok, kendileri de inkar edemezler herhalde. Bir yerlerini dayayanlar, dayadıkları yeri televizyonda söylüyorlardı. 2 terörizm uzantılı partinin ikisi de farklı cephelerde safını aldı. İşin garip tarafı da bir tarafta Hizbullah uzantısı olan bir parti, bu partiyi hükümet kanadı çatısı altına alıyor, diğer tarafta PKK uzantısı bir parti bu da açıktan olmasa da, kapalı şekilde Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı alıyor ki, sözde elebaşlarının da bu konuda açıklamaları yayınlandı.

Yani siz bir adil seçmezseniz, milliyetçi ve teröristler ile ilişkisi olmayan bir aday arıyorsanız tek ihtimal kalıyor. Onu da İnce İnce herkes anlıyor.
hero member
Activity: 1974
Merit: 575
Hüdapar muhabbetinin en komik tarafıda, HDP ile resmi bir ittifakı yok CHPnin, görünen köy kılavuz istemez aday falanda çıkarmadılar ama hüdapar, yani bildiğin domuz bağırsağı ve çimento çivilerle insan öldüren terör örgütünün partisiyle resmi ittifakta şuan iktidar. AKP bile solcu kalıyor adamların yanında, o kadar gaddar, o kadar vahşi, o kadar iğrenç bir parti ve terör örgütüyle resmi bir ittifakı kafam almıyor benim. Hadi kalkarsın dersin chp neden hdp ile gayri resmi bir ittifakta, anlarım, derim ki hadi varsayalım bu bir hata, kardeşim hatanın karşılığı başka hata yapmak mı? Yani yolda birini öldüren birini gördünüz, kardeşim bu yaptığın çok yanlış diyerek başka birini öldürmeniz normal mi? Kaldı ki hdp yine %10 alan parti, ona yanlamak yanlış olsa bile seçim kazandırabilme potansiyeli var diye yapıyorlar, bende yanlış buluyorum ama güç işte, neler yaptırtıyor insanlara, öte yandan hüdaparın oyu bile yok, kendi girse 1 milletvekili bile çıkartamayacak adamları ittifaka alıp 10-20 milletvekili vermek akp'nin bile işine yaramazken neden yaparlar aklım almıyor.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
HÜDA PAR gibi terörizm ile dibine kadar alakası bulunan bir partinin Cumhur İttifakı ile seçimde yer alacak olması en büyük komedilerden birisi sanırım. MHP ile HÜDA PAR'ın aynı safta yer alacak olması ayrı bir inanılmaz detay.  Grin  Çok ilginç bir seçim dönemine doğru ilerliyoruz gerçekten. Örneğin Yeniden Refah Partisi başkanı Fatih Erbakan %60 oranında Cumhur İttifakı'na katılmamak istendiğini söyleyip katılmayacakları açıklamasını yapmıştı. Ancak daha sonra bir anda ittifaka katıldıkları haberi yayınlandı.

Bu seçim ülkemiz için çok kritik bir seçim. HÜDA PAR gibi kötü emeller peşinde koşanların olduğu bir tarafın asla kazanmaması için mutlaka herkesin oyunu kullanması gerekiyor. Bu seçimde kararsız olma gibi bir şeyi kabullenmek istemiyorum. Ülkenizin geleceğini düşünüyorsanız elinizdeki tek değiştirme hakkını da kullanacaksınız.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Seçimler artık ana gündemimiz oldu ve daha doğru düzgün imza toplayamayan adaylar, cumhurbaşkanı olmak için yarışacaklar. Bana artık Muharrem ince dahi ihtimaller arasında gelmiyor. Muhtemelen Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan arasında geçecek bir Cumhurbaşkanı yarışı izleyeceğiz.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Hiç ümidim yok, üç günde 100k imza toplayan ayıp seçimde yüzde 30 alacağını sananlar mi, anayasayı hiç sallamayanlar mi, gereksiz bir kalabalığın ittifakına güvenip, seçim sonucunda muhtemelen karışacak masanın durumuna mi güvenelim.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
İkinci gün imza sayıları açıklandı.

Muharrem İnce: 51367
Muhammed Ali Fatih Erbakan: 46725
Sinan Oğan: 25924
Doğu Perinçek: 11792
Yakup Türkal: 1645
Erkan Trükten: 755
Tevfik Ahmet Özal: 567
İrfan Uzun: 319
Halil Murat Ünver: 211
Hilmi Özden: 151
Davut Turan: 68

İkinci önemli haber ise Fatih Erbakan ve Yeniden Refah Partisi Cumhur ittifakına katıldı.

Haber https://www.ntv.com.tr/amp/turkiye/hangi-cumhurbaskani-adayi-kac-imza-topladi-2-gun-sonuclari-belli-oldu,5PoKxMpyRUSGstML7HBF8w

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
çok liboş bir laf olacak ama "ülke ve bizler için hayırlısı ne olacaksa o olsun."
bir de bir an önce bu seçim serüveni bitsin. ekonomik kriz bir yerden, deprem felaketi diğer yerden vurarak insanların psikolojisini tamamen dağıttı. bu 2 aylık süreçte siyasilerin birbirlerine girip insanları germesi en son istediğim durum.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Şu sıralar konuşulmayan şey, mevcut Cumhurbaşkanının ikinci dönemi olduğu için aday olup olamayacağı tartışmaları.Yüksek Seçim Kurumu bununla ilgili aday olabilir gibi bir karar verdi galiba.Takip edemedim ancak Anayasa değişikliği ile süre başa alınır gibi bir ibare kanunda göremedim ben.Bu konuda tartışmalar ilerleyen günlerde daha da alevlenecek.

Bu arada bu imza olayından sonra 3 aday daha KK ve RTE’ye rakip olacak görüntüsü var.Fatih Erbakan, Sinan Oğan ve Muharrem İnce muhtemel yeni 3 aday.
sr. member
En az 100 bin seçmenin imzasıyla aday olmak isteyen bazı başkanlarda ilk gün sonuçları YSK tarafından açıklandı :

1- Muharrem İnce 25.563 imza
2- Fatih Erbakan 24721 imza
3- Sinan Oğan 14.448 imza
4-Doğu Perinçek 6.314 imza
5- Yakup Türkal 914 imza
6-Erkan Trükten 374 imza
7- Ahmet Özal 222 imza
8- İrfan Uzun 166 imza
9- Murat Ünver 105 imza
10- Hilmi Özden 60 imza
11- Davut Turan 31 imza.

Bazı adayların 555 bin lirası çöpe gidecek anlaşılan.
sr. member
Cumhurbaşkanı tarafından dün imzalanan karar ile birlikte 14 Mayıs Pazar günü seçim olması YSK tarafından da kesinleşti. YSK, seçim takvimini yayınladı.

Seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde beraber yapılacağını biliyoruz. Bu seçim ülke iktidarı açısından kritik öneme sahip. Şimdilik daha önde görülen ise Meclis seçimlerinden ziyade Cumhurbaşkanı seçimi. Ülkemizin yönetim tarzı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olduğu için Cumhurbaşkanı, Devletin başkanı sıfatıyla bir çok iş ve işleyişe imza atabiliyor.

Şimdilik 2 Cumhurbaşkanı adayını biliyoruz. Birincisi mevcut cumhurbaşkanı, diğeri Kemal Kılıçdaroğlu. Bu ikilinin yanında Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için başvuru yapacak kişiler de olacak.

11-17 Mart tarihinde Genel Aday müracaatları alınacak, alınan bu müracaatlar 3 Nisan’da Cumhurbaşkanı adaylarının açıklanmasıyla devam edecek. Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler 21 Martta başvuru yapacak ve 26 Marta kadar partilere Cumhurbaşkanı adayını bildirmeleri için süre verilecek. Ayrıca 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı da olmak mümkün. Bu yolla başvuracak adaylar 5 Nisan tarihinde YSK’ya başvurabilecek.

Bu konu, seçimler ile ilgili ana konu olabilir, düşüncelerimizi saygı çerçevesinde burada paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Cumhurbaşkanı için gerekli %50 ve 1 kişi oyunun sağlanmaması halinde ikinci seçim, 28 Mayıs tarihinde yapılacak.

Resim kaynağı : https://m.haber7.com/amphtml/siyaset/haber/3306244-ysk-baskanindan-aciklama-secim-takvimi-nasil-isleyecek
Pages:
Jump to: