Pages:
Author

Topic: ALTIN/USD ve ALTIN/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı - page 7. (Read 2490 times)

sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
sr. member
Para tabanı ile Altın eşitlendiğinde bana göre Reset oluyor.

sr. member
1970-1980 Altın
1980-2000 Borsalar
2000-2010 Altın
2010-2030 Borsalar

Burada kafayı karıştıran tek şey 2020 yılında Altının çanak yapmasıdır. Normal şartlarda Altın yatay gitmeliydi.

Bitcoin ve kripto paraların tamamen borsalarla ortak hareket ediyor açık görünüyor bu. Sadece 2018 yılı başına bakarsanız ABD borsaları ve kripto paralar düşerken Altinin sert bir şekilde yukarı gittigini görürsünüz buda buradan kar alanlarin net Altına geçtiğini gösterir.

Ben asıl geçişi bekliyorum. Yani tümden geçiş 1970 ve 2000 yılından sonra olduğu gibi.

Ama burada en acayip şey Altının canak yapması normal şartlarda bu çanak 2030 da tamamlanadabilirdi ama erken bir kalkışma var.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Altın tarih boyunca değerli oldu fakat altının değerli olduğu tarihin %99.9'luk kısmında internet yada kripto paralar yoktu. Ortam değişirse sonuç değişebilir.

Altının yerini tutacak şey internetin içerisinden çıkacak. Bitcoin olur ether olur yada başka bir şey.

Altın tarih boyunca değerli değildi. Günümüz insanının şu an tespit edilen tarihi yaklaşık ~300.000 sene öncesine dayanıyor. Altının daha doğrusu metallerin değerli görüldüğü dönem (işleyebilecek kapasiteye ulaşılması sonucunda) ~5000 yıllık bir dönemi kapsıyor. Paranın şekli insanların günlük hayatındaki değişimlere göre her zaman değişmiş. Altından önce de bir şeyler kullanıyorlardı (deniz kabukları v.b.)

Günümüz fiat parasının atasının icadı ise Lidyalılar tarafından ~2700 sene öncesine ait. İlk icat edildiğinde metallere şekil verilirken yazı ve matbaa alanındaki gelişmelerden sonra daha çok kağıt olarak, günümüzde ise sadece dijital rakamlar olarak karşımıza çıkıyor.

Son 100 yıldaki gelişme hızındaki ivmeyi işin içine kattığınızda geleceğin insanının sadece dünyaya bağımlı yaşayacağına inanmak saçma olur. Sadece Tesla tarafından geliştirilmiş tekrar kullanılabilen roket teknolojisi dahi bu adımın hızla yaklaştığının göstergesidir. Bitcoin veya başka bir şey olabilir ancak geleceğin insanının metalleri yada günümüz kağıt paralarını kullanmayacağına bahse girebilirim.

Yatırım ve fiyat bazında konuşacaksak eğer bitcoin altına göre geleceğin para birimi olma potansiyelini çok daha fazla taşır. Bir gün başka bir birimin kullanımı çok daha yaygın olsa bile ve işlevsiz hale gelse bile internetin ve matematiğin ilk parası olarak antika olarak dahi çok değerli olacak. Şu an elinizde lidyalılar tarafından üretilmiş metal bir paranın olduğunu düşünün üretildiği hammaddenin hammadde fiyatından çok daha değerli olurdu.

Yararlanılan kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan
https://tr.wikipedia.org/wiki/Alt%C4%B1n
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367

Geniş açıya baktığımda, 2030 ve sonrası Bitcoinin Altın karşısında şansı yok bence ancak şuan Altına karşı daha avantajlı konumda. 2008 den bu yana giden bu rallinin hızını 2030 de keserler gibime geliyor.

Yeni teknolojiler eskilerine göre her zaman daha hızlı gelişim göstermeye elverişlidir. Durun bir dakika hala online alışveriş yapmıyorsunuz değil mi ? Yada her gün bayiden gidip kağıda basılı gazete alıyorsunuz haberleri okumak için değil mi ? 2030 yılını hangi bilimsel verilerle elde ettiğinizi çok merak ediyorum. Koltuğa en çok temas eden organınıza dayalı veriler yerine daha gerçekçi önermeler sunabilirseniz zevkle okuyabilirim yazdıklarınızı.

Altın tarih boyunca değerli oldu fakat altının değerli olduğu tarihin %99.9'luk kısmında internet yada kripto paralar yoktu. Ortam değişirse sonuç değişebilir.

Altının yerini tutacak şey internetin içerisinden çıkacak. Bitcoin olur ether olur yada başka bir şey.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Kripto paraların çok bir albenisi yok artık 6 sene önce çok farklı konuşabilirdim ama bütün dünya içerde artık. Tahmin edemeyeceğim insanalr bile kripto para almış yani Altından fazla yatırımcısı var ona emin oldum artık.

Küçük topluluklardan yola çıkarak çok büyük genellemeler yapmak çoğu zaman hatalı sonuçlara ulaşılmasına sebep olur, örnekte gördüğünüz gibi. Sadece Türkiye'de altın sahibi olan insan sayısı tüm dünyada bitcoin sahibi insan sayısından daha fazladır. Son zamanlarda kripto paralar hakkında daha fazla konuşuluyor olması gerçeği değiştirmez. Çevrenizdeki çoğu kişi fiziksel olarak çalınma riski yüksek olduğu için sahip olduğu altın yatırımından bahsetmez. Bir kaç sene önce 90 yaşında vefat eden anneannem emekli maaşından arttırdığı miktarla o yaşında her ay kenara altın atmaya devam ediyordu. Türkiye'de siyasilerin sürekli olarak bahsettiği "yastık altı yatırımlar" tabirinin çok büyük bölümünü de altın oluşturur.

Geniş açıya baktığımda, 2030 ve sonrası Bitcoinin Altın karşısında şansı yok bence ancak şuan Altına karşı daha avantajlı konumda. 2008 den bu yana giden bu rallinin hızını 2030 de keserler gibime geliyor.

Yeni teknolojiler eskilerine göre her zaman daha hızlı gelişim göstermeye elverişlidir. Durun bir dakika hala online alışveriş yapmıyorsunuz değil mi ? Yada her gün bayiden gidip kağıda basılı gazete alıyorsunuz haberleri okumak için değil mi ? 2030 yılını hangi bilimsel verilerle elde ettiğinizi çok merak ediyorum. Koltuğa en çok temas eden organınıza dayalı veriler yerine daha gerçekçi önermeler sunabilirseniz zevkle okuyabilirim yazdıklarınızı.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
Şimdi düğün sezonu açıldı artık. Bütün yasakların kaldırılması ile belki de tüm zamanların en çok düğün yapıldığı bir yaz görebiliriz belli mi olur.  Grin  Düğün sezonu demek altın demek. Haliyle altının fiyatlarında talepten ötürü bir yükseliş görürsek şaşırmamak lazım. Altının fiyatı zaten aldı başını gitti iyice. Şimdi daha da katlanırsa insanlar daha da zorlanacak almakta.

Düğün sezonu altın fiyatlarını %1 bile oynatmaz bence  Grin

Valla oynamaması güzel de olur zaten.  Grin  Altın fiyatlarının şu anki seviyesi bile çok yüksek. Zamanında yatırım yapmış olanların kafası rahat da şu an almak isteyenler için biraz sıkıntılı bir durum var.
sr. member
Şimdi düğün sezonu açıldı artık. Bütün yasakların kaldırılması ile belki de tüm zamanların en çok düğün yapıldığı bir yaz görebiliriz belli mi olur.  Grin  Düğün sezonu demek altın demek. Haliyle altının fiyatlarında talepten ötürü bir yükseliş görürsek şaşırmamak lazım. Altının fiyatı zaten aldı başını gitti iyice. Şimdi daha da katlanırsa insanlar daha da zorlanacak almakta.

Düğün sezonu altın fiyatlarını %1 bile oynatmaz bence  Grin
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
sr. member
@anonymous3x  Dediğiniz gibi altının böyle dertleri yok. Biz kripto para piyasasında onu al bunu sat, şunu HODL et bunu etme vs. derken kafayı yiyoruz iyice.  Grin  İnanılmaz yorucu bir iş traderlık gerçekten. Düzenli olarak takip edeceksiniz ne olup bittiğini ki büyük bir zarara uğramadan kendinizi kurtarabilesiniz ya da hedef miktara ulaştıysanız düşmeden çekesiniz.

Altın sahiplerinin kafası rahat. Al altını at yastık altına bir yere misal, tamamdır.  Grin  İster 5 sene ister 10 bekle altının yükselişini gör keyfine bak.

Kripto paraların çok bir albenisi yok artık 6 sene önce çok farklı konuşabilirdim ama bütün dünya içerde artık. Tahmin edemeyeceğim insanalr bile kripto para almış yani Altından fazla yatırımcısı var ona emin oldum artık.

Ama yine de fırsatlar bitmez. Ayrıca felsefesini anlayanlar için güzel para kazanma yeri burası. Kripto paralarda al sat yapmak yerine dipten alıp beklemek daha mantıklı görünüyor.

Dua edelim Altın yatay kalsın bizde buralardan katlanıp altına çekeriz paraları. 2030 sonrası da sıfır borç hobi olarak yaptığım bir iş ve gözden uzak bir evde kabuğuma çekilmek istiyorum. Dünya boş arkadaşlar para borsa bir yere kadar.

Ne bitcoin ne altın hiç bir şey umrumda değil ama kazanmak zorundayız. çünkü zaman=para. zamanı satın alarak arttıramıyoruz ama para kazanarak daha tasarruf edebiliriz Smiley
full member
Activity: 1400
Merit: 161
@anonymous3x  Dediğiniz gibi altının böyle dertleri yok. Biz kripto para piyasasında onu al bunu sat, şunu HODL et bunu etme vs. derken kafayı yiyoruz iyice.  Grin  İnanılmaz yorucu bir iş traderlık gerçekten. Düzenli olarak takip edeceksiniz ne olup bittiğini ki büyük bir zarara uğramadan kendinizi kurtarabilesiniz ya da hedef miktara ulaştıysanız düşmeden çekesiniz.

Altın sahiplerinin kafası rahat. Al altını at yastık altına bir yere misal, tamamdır.  Grin  İster 5 sene ister 10 bekle altının yükselişini gör keyfine bak.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140

- çökecek derdi yok
- sıfırlanacak derdi yok
- kaybolacak derdi yok, zaten bir çanta parayla girip bir avuç metalle çıkıyorsun.
- güven sorunu yok
- trade etmenize gerek yok
- analiz bilmenize gerek yok

kesinlikle katılıyorum.Altına yatırım yapmak için ne analize ne paramın değer kaybedeceğini düşünmeye gerek yok.İllaki değerlenicek kafasıyla yatırım yapılıyor zaten.Trade etmeye zaten gerek yok altına yatırım yapan uzun vade yatırım yapıyor en az 5 10 sene olmak koşuluyla.
sr. member
Link: https://i.hizliresim.com/9dzkmn9.png

ayrıntılı inceleme için; https://www.macrotrends.net/1486/fed-balance-sheet-vs-gold-price

Altın'ı satacağımız yıllarda gelecek ama şuan değil 2013 yılından bu yana toplamaya devam aslında. Büyük alıcılar merkez bankaları olarak görülüyor.

Altın şuanda düşük kalması nedeniyle bence dünyanın en kolay en dertsiz emeklilik planına aday.
- çökecek derdi yok
- sıfırlanacak derdi yok
- kaybolacak derdi yok, zaten bir çanta parayla girip bir avuç metalle çıkıyorsun.
- güven sorunu yok
- trade etmenize gerek yok
- analiz bilmenize gerek yok

yukarıdaki grafiğe bakıp sadece altının önümüzdeki 10 sene boyunca yatay hareketlerle toplama lokasyonunda kalırsa efsane olur uzun vadeli altın yatırımcıları için. Çünkü alıp kenara koyuyorsunuz başka bir derdi yok. . 2030 sonrası emekliliğe hoşgeldin partisi. ''Özellikle 30 yaş altı için ''

tabi bu aralıkta borsada hissede veya kriptoda çerez paralarını, katlayarak ciddi miktarlara çıkarıp ekstra varlıklarınızı arttırabiliyorsanız ne mutlu size Smiley
sr. member
Kış aylarında silkeleme operasyonu gelirse şaşırmam Altın'a. Geçtiğimiz kış gelmişti 540 liradan 390 liraya düşen bir Altın gördük aynısı yaşanabilir. Ancak önce bu yaz nereye gideceğimiz de önemli ?

Kış ayları önemli Kış aylarında da alım düşünüyorum bakalım. Tünelden çıkmadan önce son bir silkeleme yapmak istiyor olabilirler. 2022 Altın için farklı bir yıl olacak.

Bu yaz bittikten sonra, bu kış aylarında da Altın istiflemeye devam edeceğim.
full member
Activity: 322
Merit: 101
Yasaklardan dugun yapamayanlar bi anda sezonu acacak. Altin geleneksel olarak milletce deger verdigimiz bi enstruman. Fiyatlara da gelecektir.
legendary
Düğün sezonu geldi altın fiyatları daha da yukarı çıkacaktır.Neredeyse her gün düğün kına var bu sebeple ben altın fiyatlarının yaz aylarında daha güzel bir yükseliş yaşayacağını düşünüyorum.Bu ayları iyi değerlendirmek lazım güzel kar bırakabilir.

Valla şu an durum ortada. Öyle bir uçuşa geçti ki altın fiyatları önünü alabilene aşk olsun. Bir zamanlar bunun yarı fiyatındaydı. Çeyrek altın bile 800 TL olmuş arkadaş. Kim alacak bu şekilde böyle? Önceden altın bekletenlere yarıyor sadece bu durum. İyice kar ediyorlar. Ama bir yandan TL'nin değeri de düşüyor işte.  Grin

Bence daha başlangıçtayız.Sezon yeni başladı bizim buralarda neredeyse her gün düğün var.Bu düğünlere illaki gram da olsa altın verilecek illaki Cheesy

çeyrek fiyatı 1000 türk lirasını aşar gram da 700 800 olur böylelikle diye düşünmemek elimde değil.Yaz aylarından ekime kadar düğünler iyice bollaşır bakalım bize zaman gösterecek.
sr. member
2022 Yılını Altın ve Gümüş yılı ilan ediyorum 2021 zayıf ellere oynanan son yıl olacak gibi. Bu yaz Temmuz Ağustos aylarında beklediğimiz hareket gelmezse;

bu kış son bir alım yapıp 2022 de voleyi 90'a vurmak dileğiyle. Bu yaz güzel bir alım yaptık bu kış aylarında da ucuzlayarak bir fırsat verecektir bize elbet. Genelde kış aylarında alım yapmam ama bu kış altında yatay ve uygun fiyatlar bekliyorum nedense.

Altın yatırımcısı hakettiğinden fazlasını alacağını düşünüyorum. Sabırlı olmak lazım. Şimdilik fiziksel biriktirmeye devam.

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Düğün sezonu geldi altın fiyatları daha da yukarı çıkacaktır.Neredeyse her gün düğün kına var bu sebeple ben altın fiyatlarının yaz aylarında daha güzel bir yükseliş yaşayacağını düşünüyorum.Bu ayları iyi değerlendirmek lazım güzel kar bırakabilir.

Valla şu an durum ortada. Öyle bir uçuşa geçti ki altın fiyatları önünü alabilene aşk olsun. Bir zamanlar bunun yarı fiyatındaydı. Çeyrek altın bile 800 TL olmuş arkadaş. Kim alacak bu şekilde böyle? Önceden altın bekletenlere yarıyor sadece bu durum. İyice kar ediyorlar. Ama bir yandan TL'nin değeri de düşüyor işte.  Grin
legendary
sr. member
Şu merkez bankaları pek altın almıyor bizim merkez bankamız hatta satıyordu geçtiğimiz aylarda. ayrıca küçük yatirimcida da aman aman bir talep yok gibi. Muhtemelen fiyatların gevsenmesi bekleniyor ama fiyat gevsedikce daha yüklü alımlar gelecektir ayrıca fiziksel alımlar da hız kazanacaktır. Şuan altın ucuz olsa fiziksel altın talebine yetismezler fiyatlar ateş pahası bu fiziksel alımın önünü kesiyor.

Altının fiyat bazında pek düşeceğini düşünmüyorum.
Pages:
Jump to: