Pages:
Author

Topic: ALTIN/USD ve ALTIN/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı - page 8. (Read 2494 times)

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Altındaki bu düşüşün alım fırsatı vereceğini düşünüyorum ki hafif bir sinyal gösterdi bize tekrardan yükseliceğine dair.Hoş türk lirası dolar kuru da hareketli olduğundan doalyı sürekli yukarıya doğru fiyatlanma söz konusu.En yakın zamanda tekrardan yeni rekorlara gidecektir altının gram fiyatı türk lirası bakımından.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
Paramın %20'sini Altın ve Gümüşe koydum. Performanstan memnun değilim.

Bitcoin'i elle tutamıyorum sanal şeye para yatırmam diyen dayılar gibi bende altın ve gümüşleri alıp eve geldikten sonra ''lan taşa para verdik'' diye içimden geçirdim.

Pek güvenmiyorum ama sepet mantığı ile alım gücümü korumak adına ilave ettim.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Borsaların ralli yaptığı dönemlerde Altın baskilanir daha çok deflasyonist baskı on plandadır. Şuan olan bu. Aslında 2008-2011 den beri olan bu ve bu oyunda 5-10 sene gidecek gibi.

Şuan dünya borsaları rekor üstüne rekor kırıyor bu da Altın Gümüş ve diğer emtialar üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Gerçek enflasyon geldiğinde Altın fiyatları tahminlerin çok ötesine gidebilir. Peki adı olupta kendisi olmayan enflasyon ne zaman gelecek ? 1 sene sonra mı 10 sene sonra mı ?

Enflasyon dönemlerinde hisseler ve kripto paralar değil daha çok emtialar öne çıkar şuan enflasyon öyle aman aman yok bence geçici bir para bolluğu var bu da bir kaç alanda gıda vs enflasyon yaratmış durumda ama para borsalarda orada burada tekrardan bir avuç zenginin elinde toplanacak ve deflasyon yine ağır basacak bence.

Sonuç ; Altın bir emtiadir. Doğrudan enflasyon ile ilişkilidir eğer enflasyon artacağını düşünüyorsanız Altın fiyatları da artacaktır. 2.000 dolar ne zaman olur acikcasi ne kadar geç olursa o kadar çok altın toplarım. Geç olsun güç olmasın Smiley

Her şeyin buzun güneste eridigi gibi erirken altının dim dik kaldığı günlerde gelecek. Tabi yine de yaşınız beklentiniz planlar insandan insana değişir şimdi ben 20 yıl vade düşünürüm 60 yaşındaki adam 20 sene vadeyi kaldıramaz. Sonuçta herkesin bir planı oluyor kimisi kısa yoldan kimisi daha dengeli gidip köşeyi dönmek istiyor.

full member
Activity: 854
Merit: 113
Ons altının yeniden 2 bin dolara çıkması ne kadar süre alır acaba merak ediyorum. @emrecemsan'ın belirttiği gibi 1 yıldır bu değer görülmemiş. Son günlerde de düşüş eğilimi vardı. Altın için de süper bir dönem yok şu an aynı Bitcoin gibi.
legendary
Altın ons fiyatı niye böyle bir düşüş yaşadı anlam veremedim ama eninde sonunda tekrardan 2000 dolar üstünü görecektir. 2 haftada neredeyse ons fiyatında 150 dolarlık bir düşüş gerçekleşti fakat dolar kurunun artışı türk lirası olarak fiyatına çok yansımadı desek yalan olmaz. 20 30 türk lirası bir gerileme yaşandı gram fiyatında.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Faizlerin sabit tutulmasının kararlaştırılmasından mıdır nedir altın fiyatı 1770 doları gördü bugün içerisinde. İlerleyen günlerde bu düşüşün devamı gelir mi bilemiyorum. Fakat bence çok uzun sürmeden bir toparlama görürüz. Yaklaşık bir yıldır 2 bin doların altında seyrediyor altın.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
Altın beklenmeyen bir şekilde 1800 dolarların altına salmaya başladı kendini, tabi FED'in faizi sabit tutmasında da bu düşüşün rolü büyük. Ama daha fazla düşeceğini sanmıyorum ben orta ve uzun vadede zaten altının yönü yukarı, 1700 bantların tekrardan sağlam bir sekme  bekliyorum.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Ekonomik istikrarsız var iken kimse TL de durmak istemiyor bir şekilde döviz kripto ve altın güvenli liman olarak görülüyor uzun vadede hepsi TL den kazançlı olacaktır. İmkanı olanda var olanın üzerine biraz daha koyuyor ev araba almak bile TL durmaktan kazançlı daha geçen sene yapılıp 330 bine satılan evler şuan 450 bin bir senede % 50 artmış.

Altın belki bir miktar daha düşsede tekrar çıkacağını bende düşünüyorum.
sr. member
Ons altında ağustos ayı sonuna kadar tekrar 2000 dolarlı seviyeler görülebilir, bu son yaşanan düşüşü bir düzeltme hareketi olarak görebiliriz. Ülkemizde doların da artmasıyla benim kendi gram altın hedefim 630-640 lira seviyeleri, elimde olanları da o seviyelere yakın satmayı düşünüyorum, bu dediğim gerçekleşmezse elimde tutmaya devam ederim, sonuç olarak altın altındır.

Fed'in Altından ise pek hazetmediğini biliyoruz.  Altın fiyatları bu seviyelerdeyken borsalar şişmişken faiz de arttıramazlar yapacakları tek şey para basmak ve daha fazla altın madeni bulunması için Tanrıya dua etmek.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Ons altında ağustos ayı sonuna kadar tekrar 2000 dolarlı seviyeler görülebilir, bu son yaşanan düşüşü bir düzeltme hareketi olarak görebiliriz. Ülkemizde doların da artmasıyla benim kendi gram altın hedefim 630-640 lira seviyeleri, elimde olanları da o seviyelere yakın satmayı düşünüyorum, bu dediğim gerçekleşmezse elimde tutmaya devam ederim, sonuç olarak altın altındır.
sr. member
1.8xx lü seviyelerden fiziksel altınımızı aldık.

Hayırlısı olsun.

Bir dahaki alım seneye kısmetse. Artık tamamen bu başlığa yoğunlaşabiliriz:

https://bitcointalksearch.org/topic/2021-tatil-planlar-5332455  Grin

1776 dolar olmuş onsu hocam, güzel bir düşüş görmüş gramı 495 lira civarında seyrediyor, altın almak için güzel fırsatlar, dolar artmasaydı daha iyi seviyeleri yakalardık,

Kazancımla senede 1 defa alım yapıyorum Altında. Borsalarda aşırı kar edersem sene içinde karları altına çeker ana parayla devam ederim ama genel manada Altında borsalarda kar etmesem bile işimden kazandığım para ile bir kere fiziki alım yaparım.

Güzel fırsatlar var gerçekten ama artık alım yapmayacağım gelecek sene fiyata göre bakacağız. Altın 2.000 dolar altında yaz aylarında alım yaparım demiştim öyle de yaptım Smiley Dolar bazında sivrilmeden yakaladık en azından.

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373

Hayırlısı olsun.

https://bitcointalksearch.org/topic/2021-tatil-planlar-5332455  Grin

1776 dolar olmuş onsu hocam, güzel bir düşüş görmüş gramı 495 lira civarında seyrediyor, altın almak için güzel fırsatlar, dolar artmasaydı daha iyi seviyeleri yakalardık,
sr. member

Hayırlısı olsun.

https://bitcointalksearch.org/topic/2021-tatil-planlar-5332455  Grin
sr. member

Rusya: 400 Ton -> 2200 Ton

Çin: 600 Ton -> 1900 Ton

Rusya ve Çin'in Dolar karşıtlığı artan altın rezevrlerine paralel artıyor diyebilirmiyiz ?

Haber: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusya-devlet-baskani-putinden-abd-dolari-silah-olarak-kullaniyor-cikisi/2264700
sr. member
''Dünya Merkez Bankaları resmi verilerine göre 2007-2018 yılları arasında Çin, Hindistan, Rusya'nın altın stoklarındaki değişmeler dikkat çekicidir. Özellikle 2014 yılından sonra artış daha da yüksek ivme kazanmıştır.

Rusya: 400 Ton -> 2200 Ton

Çin: 600 Ton -> 1900 Ton

Hindistan: 360 Ton -> 620 Ton ''

Hindistan biraz geri kalsada surekli Altın rezevri arttıran ülkelerden. Gelecek 30 yılda Çin ve Hindistan Rusya'nın Altında söz sahibi olacakları bir döneme girebiliriz. Ülkemizde çok ciddi Altın stoğu yapan ülkelerden bu ülkeler arasına girerse şaşırmayacagım.

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
2.000 dolarda geçilirse yükseliş dramatik bir hal almaya başlayabilir. Malasef beklendiği üzere Altın yaptı yapacağını yaz aylarında kimseye ucuz altın yok gibi duruyor.

390 liraya kadar düşen Gram 525 lirayı aşmış durumda şaka gibi. Güzel bir miktar fiziki altın alacaktım ama bu yaz 600-700 lira bandına da gelirse baya bir üzücü olacak alım yapmayı planlayanlar için.

Bu gidişle o seviyelere gelecek gibi duruyor hocam.600'e gözünü dikti zaten şuan 700 de olur Cheesy

Dolar kurunun da artmasıyla türk lirasında güzel ilerlerdi fiyatı.

Geçen sene aslında o seviyeleri görecekti fakat çok baskıladılar ve biraz da plansız gelişen bazı gelişmeler TL'yi biraz daha yukarıda tuttu. Ama şu andan itibaren biraz zor gözüküyor açıkçası ben yıl sonu tahmini olarak gram 700 olarak görüyorum.
sr. member

zaten sık değer kaybeden türk liramızı düşününce eğer bu yazının temelini oluşturan onsunun 15 bin dolar ihtimali gerçekleşirse , dolar aynı kalsa bile 7.87 kat artış yaşanacağına ve

şuan 526 lira olan altın gramının 4139 lira olabileciğine işaret ediyor. o zaman da düğünlerde gram altın bile takılamaz halde olacağız muhtemelen. ayrıca türk lirasının da değer kaybını göz önüne alırsak gramının 5000 lira olabilme ihtimalini doğurur ki o zaman kriptopara piyasasından daha geçerli bir artış yaşandığını gösterecektir. altın her zaman uzun süreli bir yatırımdır ve dünyada sürekli arzı azalan çıkartılması maliyetli bir metaldir. ayrıca paslanmaz ve eskimez bu onun değerini kat kat arttırıp insanlığın evveliyatından beri değerli olmasını sağlıyor.

Benim 2-3 kg fiziksel hedefim var ona ulaştığımda altında alım defterini bir müddet kapayacağım, fiyat bu yaz düşük kalırsa ek yapacağım ama şu var fiyat çok sivrilince de korkutuyor. Hedefime ulaştığımda aldıklarımı da kenara koyup unutacağım ve 50-60 yaşıma kadar altınları hodl edip taşıyacağım. Sigortam olacak benim. Yıllar boyunca dokunmayacağım. Burada güvencem fiziksel olması yoksa borsadan alsam ben bir şekilde şeytana uyar satarım onları yani mutlaka sizi gıdıklıyor bir yerden Smiley al sata giriyorsunuz.

--
Ben ne olursa olsun her küçük yatırımcının en azından 1 kg Altın'ı veya ona eşdeğer bir yatırımı hayat sigortası gibi görüp kenara koyması gerektiğini düşünüyorum. Birikim her zaman kötü gün dostudur. Birikimsiz olmuyor yarınları düşünmek önemli. Hayatın ne getirip ne götürceği de belli olmuyor. Gördüğüm kadarıylada nakit harici nakite en hızlı dönen şeylerden biri de Altın.

Neden fizikseli tercih ediyorum derseniz bu tamamen kişisel tercihimdir kişiden kişiye de değişir:

1- Heyecanla alıp satmıyorum panik yok
2- Kafam rahat oluyor kenarda köşede duruyor
3- Gerçekten Altını elinize aldığınızda bir değeri elinizde tuttuğunuzu hissediyorsunuz ve güven veriyor
4- Ve önemlisi elinde tuttuğunuzda gerçekten size aitlik hissi veriyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

sr. member
Activity: 714
Merit: 335
Yine şöyle bir araştırma yapayım dedim ilginç ilginç tahminler çıktı karşıma ;

Peter Schiff, Dow Jones’un mevcut seviyelerinde, altın fiyatının 1: 1 Dow / altın oranına ulaşmak için ons başına 26.000 dolara eşit olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Hem Schiff hem de Rickards, şu anki boğa piyasası sırasında altın fiyatlarında büyük bir toparlanmanın gerçekleştiğini ve fiyatlarda bir başka önemli gerilemenin gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu kabul ediyor.

Jim Rickards, “2025’ten önce 15 bin doları görebileceğimizi düşünüyorum. Önceki boğa piyasalarının ortalamasını alırsanız: 1971 – 1980, dokuz yılda % 2200, 1999 – 2011, on iki yıllık bir boğa piyasası, yaklaşık % 700 artışları görürsünüz. Sadece ortalamayı alsanız bile bu artışları net bir şekilde görürsünüz. Eğer ikisinin ortalamasını alırsanız, bir sonraki boğa piyasasının 10 yıldan biraz daha fazla olacağını söyleyebilirsiniz ve buradaki fiyat artışını da % 1500 olarak tahmin edersiniz” diyor.

kaynak ; https://kriptokoin.com/altin-fiyati-15-bin-dolari-gorebilir-jim-rickards/

zaten sık değer kaybeden türk liramızı düşününce eğer bu yazının temelini oluşturan onsunun 15 bin dolar ihtimali gerçekleşirse , dolar aynı kalsa bile 7.87 kat artış yaşanacağına ve

şuan 526 lira olan altın gramının 4139 lira olabileciğine işaret ediyor. o zaman da düğünlerde gram altın bile takılamaz halde olacağız muhtemelen. ayrıca türk lirasının da değer kaybını göz önüne alırsak gramının 5000 lira olabilme ihtimalini doğurur ki o zaman kriptopara piyasasından daha geçerli bir artış yaşandığını gösterecektir. altın her zaman uzun süreli bir yatırımdır ve dünyada sürekli arzı azalan çıkartılması maliyetli bir metaldir. ayrıca paslanmaz ve eskimez bu onun değerini kat kat arttırıp insanlığın evveliyatından beri değerli olmasını sağlıyor.
sr. member
Yine şöyle bir araştırma yapayım dedim ilginç ilginç tahminler çıktı karşıma ;

Peter Schiff, Dow Jones’un mevcut seviyelerinde, altın fiyatının 1: 1 Dow / altın oranına ulaşmak için ons başına 26.000 dolara eşit olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Hem Schiff hem de Rickards, şu anki boğa piyasası sırasında altın fiyatlarında büyük bir toparlanmanın gerçekleştiğini ve fiyatlarda bir başka önemli gerilemenin gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu kabul ediyor.

Jim Rickards, “2025’ten önce 15 bin doları görebileceğimizi düşünüyorum. Önceki boğa piyasalarının ortalamasını alırsanız: 1971 – 1980, dokuz yılda % 2200, 1999 – 2011, on iki yıllık bir boğa piyasası, yaklaşık % 700 artışları görürsünüz. Sadece ortalamayı alsanız bile bu artışları net bir şekilde görürsünüz. Eğer ikisinin ortalamasını alırsanız, bir sonraki boğa piyasasının 10 yıldan biraz daha fazla olacağını söyleyebilirsiniz ve buradaki fiyat artışını da % 1500 olarak tahmin edersiniz” diyor.

kaynak ; https://kriptokoin.com/altin-fiyati-15-bin-dolari-gorebilir-jim-rickards/
legendary
2.000 dolarda geçilirse yükseliş dramatik bir hal almaya başlayabilir. Malasef beklendiği üzere Altın yaptı yapacağını yaz aylarında kimseye ucuz altın yok gibi duruyor.

390 liraya kadar düşen Gram 525 lirayı aşmış durumda şaka gibi. Güzel bir miktar fiziki altın alacaktım ama bu yaz 600-700 lira bandına da gelirse baya bir üzücü olacak alım yapmayı planlayanlar için.

Bu gidişle o seviyelere gelecek gibi duruyor hocam.600'e gözünü dikti zaten şuan 700 de olur Cheesy

Dolar kurunun da artmasıyla türk lirasında güzel ilerlerdi fiyatı.
Pages:
Jump to: