Pages:
Author

Topic: Ana konu Deprem oldu - page 4. (Read 4177 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
December 04, 2023, 12:48:00 PM
Marmara denizinde sabah saatlerinde 5.1 şiddetinde deprem oldu bu deprem İstanbul'da net olarak hissedildi. Ardından ufak artçı depremler devam etse ilk olan biraz kendini daha net hissettirdi. Aylardır gündem de Fatih Terim fonu , influencer avı var evet her ne kadar önemli olsa da gündemi sadece tek bir konuyla meşgul edilmesi çok saçmadır.

Çok daha yeni Hatay depremini yaşadık binlerce insanımız vefat etti yada yaralandı o depremde. Ne kadar hızlı unutuldu deprem gerçeği.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
July 26, 2023, 08:44:02 AM
https://twitter.com/nacigorur/status/1683726405002055680?s=20

Prof. Dr. Naci Görür de Kozan'daki 5.5'luk deprem sonrası bilgi verme amaçlı tweet atmıştı. 6 Şubat'ta gerçekleşen depremler sonrası bölgedeki fay kuşakları üzerinde stres alanında değişimin olduğunu söyledi. Umarım sonrasında daha büyük bir depreme şahit olmayız. Adana'da ve çevre illerde yaşayan vatandaşın elinden geldiği kadar tedbirli olması lazım. Çünkü ülke genel anlamda hala depreme yönelik evler inşa etme anlamında aciz kalıyor. Geride bıraktığımız o büyük iki depremde yeni inşa edilmiş binaların bile yıkıldığını gördük.

Yeni binalar da yıkıldı, eskiler de yıkıldı. Yıkılmadık bina kapmadı doğru düzgün deprem bölgelerinde. Maalesef bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor bu deprem. Türkiye bir deprem bölgesi ve ona her zaman hazırlıklı olmak lazım. Adana ve çevresinde uzun zamandır konuşulan bir deprem beklentisi var ve insanlar daha büyük depremi tetikler mi diye bu kadar endişe ediyor aslında.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
July 26, 2023, 08:23:42 AM

Prof. Dr. Naci Görür de Kozan'daki 5.5'luk deprem sonrası bilgi verme amaçlı tweet atmıştı. 6 Şubat'ta gerçekleşen depremler sonrası bölgedeki fay kuşakları üzerinde stres alanında değişimin olduğunu söyledi. Umarım sonrasında daha büyük bir depreme şahit olmayız. Adana'da ve çevre illerde yaşayan vatandaşın elinden geldiği kadar tedbirli olması lazım. Çünkü ülke genel anlamda hala depreme yönelik evler inşa etme anlamında aciz kalıyor. Geride bıraktığımız o büyük iki depremde yeni inşa edilmiş binaların bile yıkıldığını gördük.

İnşaata hız veren ve hızlı şekilde bitirilmeye çalışılan, malzemeden çalınan, insanların hayatının hiçe sayıldığı daireler ile para kazanma hırsının geldiği son noktayı yerle bir eden deprem gerçeği oldu. Ev alırken boyaların içini, kolonları ve diğer önemli yerleri es geçiyorduk, görüyoruz ki asıl noktaları atlamışız. Aslolan insan hayatı, aslolan binanın dayanıklılığı. Trajikomik olan ise depremden önce işe yaramayan sanılan TOKİ dairelerinin depremden sonra fiyatının artması.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
July 26, 2023, 05:01:42 AM

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
July 26, 2023, 03:10:00 AM
Bu sabah 08.44 sıralarında Adana Kozan merkezli 5.6 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Bölgede yaşayan forumdan arkadaşlarım varsa hepsine geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Son zamanlarda biraz olsun unutmuştuk ama deprem kendini sürekli hatırlatır oldu. Çevre illerde de hissedilmiş bu deprem. Büyük bir şiddet bu. Herkese geçmiş olsun bir kere daha deprem ülkesi olduğumuz gerçeğiyle yüzleştik. Allahtan merkez üssü kırsal bir bölge olmuş büyük sorunlar olmadan atlatılmış oldu.

Twitter’da gündem olmuş deprem. Depremi yaşayan bütün arkadaşlara büyük geçmiş olsun diyorum. O coğrafyada büyük depremler de yaşandı şubat ayında. Daha insanlar kendini yeni yeni toparlarken depremlerin yenileri insanları yine karamsarlığa sürükleyebilir. Bir yandan da depremzedeleri bir kere daha unutmamak gerekiyor. Herkes şu anda ülkemizde bir depremzede adayı.

Çok geçmiş olsun. Bölgede depremden sonra bir toz bulutu oluşmuş haberlerde gördüm. Şubat'taki depremden sonra Adana bölgesini işaret etmişti uzmanlar. Bölgede bekleniyordu ama ne kadar beklenirse beklensin depremi yaşamak çok başka bir durum. Habere göre can ya da mal kaybı yok. Umarım gerçekte de öyle olmuştur.

Derinlik 11.27 km'ymiş.

Kaynak:
https://www.ntv.com.tr/turkiye/adana-kozanda-5-5-buyuklugunde-deprem,PefadVD0-0SNquCyb6tASg

Eskiden etkisi bir kaç saatte geçer, unuturduk ancak böyle büyük bir depremden çıkınca unutması da kolay olmuyormuş demek ki, bakın 5 ay olmuş iki deprem arası, bu deprem çok şiddetli olmamasına rağmen sosyal medya yıkıldı, insanlar korkudan eve giremez oldu, deprem hayatın gerçeği ama diğer gerçek ise bizim zayıf yapılarımızın insanların hayatıyla oynadığı, Kahramanmaraş’ta 2 büyük depremde avizeler düşmeyen binayı unutmayın, deprem öldürmez müteahhit öldürür,
hero member
Activity: 756
Merit: 701
July 26, 2023, 02:51:00 AM
Bu sabah 08.44 sıralarında Adana Kozan merkezli 5.6 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Bölgede yaşayan forumdan arkadaşlarım varsa hepsine geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Son zamanlarda biraz olsun unutmuştuk ama deprem kendini sürekli hatırlatır oldu. Çevre illerde de hissedilmiş bu deprem. Büyük bir şiddet bu. Herkese geçmiş olsun bir kere daha deprem ülkesi olduğumuz gerçeğiyle yüzleştik. Allahtan merkez üssü kırsal bir bölge olmuş büyük sorunlar olmadan atlatılmış oldu.

Twitter’da gündem olmuş deprem. Depremi yaşayan bütün arkadaşlara büyük geçmiş olsun diyorum. O coğrafyada büyük depremler de yaşandı şubat ayında. Daha insanlar kendini yeni yeni toparlarken depremlerin yenileri insanları yine karamsarlığa sürükleyebilir. Bir yandan da depremzedeleri bir kere daha unutmamak gerekiyor. Herkes şu anda ülkemizde bir depremzede adayı.

Çok geçmiş olsun. Bölgede depremden sonra bir toz bulutu oluşmuş haberlerde gördüm. Şubat'taki depremden sonra Adana bölgesini işaret etmişti uzmanlar. Bölgede bekleniyordu ama ne kadar beklenirse beklensin depremi yaşamak çok başka bir durum. Habere göre can ya da mal kaybı yok. Umarım gerçekte de öyle olmuştur.

Derinlik 11.27 km'ymiş.

Kaynak:
https://www.ntv.com.tr/turkiye/adana-kozanda-5-5-buyuklugunde-deprem,PefadVD0-0SNquCyb6tASg
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
July 25, 2023, 10:24:44 AM
Büyüklük açısından sıradan bir deprem olmuş ama bölgede oluşan hassasiyet yüzünden herkes panik içinde. Yine üst üste depremler gelir mi endişesi var ama o bölgenin hareketli olduğu biliniyor bazıları duruma alıştı bazıları hala korkar durumda. Bulunduğumuz coğrafya nedeniyle deprem ülkesi olduğumuzu yılda birkaç kez hatırlıyoruz bu şekilde.
hero member
July 25, 2023, 04:35:36 AM

hero member
Activity: 882
Merit: 879
July 25, 2023, 02:58:10 AM
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
March 08, 2023, 01:38:30 PM
Uzmanlar artçı depremlerin bir yıl kadar bile sürebileceğini söylüyorlar. Bir ayı geride bıraktık ama hâlâ artçıların devam etmesi insanları tedirgin etmeye devam ediyor doğal olarak psikoloji çok etkileniyor mümkün olduğunca deprem haberlerinden uzak kalmak lazım özelliklede çocukları uzak tutmak gerekir yoksa onlar için bir travma oluşturabilir.

Şu güne kadar o kadar çok travmatik şey yaşandı ki toplumun çok büyük kuşum bütün bu olanlardan çok etkilendi. Okul çağındaki çocuklar durumdan biraz daha az etkilendi ve kendilerini daha kısa sürede toparlayacaklar ama bölgede tanıdığı olan kişilerin toparlanması gerçekten çok zor olacak.
Artçılar bitmediği sürece yeni bir düzen kurulması da çok zor olacak

Hocam deprem bölgesine yakınmısınız bilmiyorum da buralarda her gün beşik gibi sallanan Maraş Hatay gibi şehirler var ve hala insanlar korkudan çadırlardan çıkmıyorlar evi sağlam olan tek tük kaldı onlar da evlerine güvenmiyorlar deprem bir anda ülkenin düşüncesini yaşayışını değiştirdi
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
March 08, 2023, 01:30:54 PM
Uzmanlar artçı depremlerin bir yıl kadar bile sürebileceğini söylüyorlar. Bir ayı geride bıraktık ama hâlâ artçıların devam etmesi insanları tedirgin etmeye devam ediyor doğal olarak psikoloji çok etkileniyor mümkün olduğunca deprem haberlerinden uzak kalmak lazım özelliklede çocukları uzak tutmak gerekir yoksa onlar için bir travma oluşturabilir.

Şu güne kadar o kadar çok travmatik şey yaşandı ki toplumun çok büyük kuşum bütün bu olanlardan çok etkilendi. Okul çağındaki çocuklar durumdan biraz daha az etkilendi ve kendilerini daha kısa sürede toparlayacaklar ama bölgede tanıdığı olan kişilerin toparlanması gerçekten çok zor olacak.
Artçılar bitmediği sürece yeni bir düzen kurulması da çok zor olacak
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 08, 2023, 12:20:11 PM
sr. member
March 08, 2023, 11:17:39 AM
Deprem hala ara ara sallıyor, Kayseri, Erzincan, Hatay ve Maraş üzerinden çok sayıda artçı depremler olduğunu görüyorum, ne kadar psikolojimizi bozdu derseniz dakika başı dönüp son depremlere bakıyoruz artık, evde aile üyeleri şimdi şurada deprem olmuş, burada deprem olmuş diyor,
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
March 07, 2023, 11:47:14 PM
...

Orhan Aydın’ın kızını kaybettiğini haberlerde bende görmüştüm. Kentsel dönüşüme karşı çıktığından haberim yoktu. Allah rahmet eylesin kızına, kendine baş sağlığı dilerim ancak her şeye körü körüne karşı çıkmamak lazım. Biraz araştırmak lazım. Eminim ki rant peşinde koşanlara karşı çıktığını zannediyordu herhalde ama öyle olmadığı depremle üzücü şekilde ortaya çıktı.

doğruyu söylemek gerekirse, muhtemelen "kentsel dönüşüme birkaç metrekare için karşı çıkanlara verilen teklif" beni de mutlu etmezdi ve muhtemelen dönüşüm planında teklif veren kişi pozisyonunda olsam mevcut teklifin ancak ve ancak maksimum birkaç metrekare üzerine çıkabilirdim (muhtemelen). yani, ortada iki ucu b.klu bir değnek var ve kimsenin %100 memnun olması asla mümkün olmayacak. ki zaten, daha önce belediyenin deprem bütçesini azaltıp reklam bütçesini artıran imamoğlu da bir vatandaş ile sohbet ederken buna yakın sözler söylemişti geçen gün (https://www.dailymotion.com/video/x8ihv7v). ender gelişen osasuna atakları gibi olsa da imamoğlu'nu haklı bulduğum bir konu; bu sorunlar kolay çözülmez, kimse %100 memnun olamaz, yapılacak iş de kolay bir şey değil...
sr. member
March 07, 2023, 08:07:21 AM
Kayseri’de de 4.7 şiddetinde deprem olmuş arkadaşlar, umarım yaşayan arkadaşlar yoktur, artık insanların psikolojisi bozuldu, normalde göstermeyeceğimiz tepkiler gösteriyoruz millet olarak, herkes sokaklara dökülmüş durumda, herkes büyük deprem olmasından endişe etmeye başladı, Allah bu süreçte herkesin yardımcısı olsun, inşallah yeryüzüne sakinlik gelir,
hero member
March 07, 2023, 07:07:54 AM
deprem bölgesinden trajik haberler de geliyor (ben yeni öğrendim). oyuncu mu ne bilmiyorum ama ünlümsü bir vatandaş, çevre ve şehircilik bakanlığının hatay'da riskli bölge ilan ettiği ve kentsel dönüşüm için çalışmalar başlattığı alanda "kentsel dönüşüme karşı oluşturulan kampanyada" aktif rol almış. ancak, son yaşadığımız talihsiz olayda kızını kaybetmiş (ışıklar içinde uyusun). burada haberin detayları var: https://www.bolgegundem.com/kizini-depremde-kaybetmisti-orhan-aydin-kentsel-donusume-karsi-cikmis-3106890h.htm

devlet bölgenizi riskli alan olarak belirliyor, ayağınıza kadar gelip size tehlikeden bahsediyor ama üç-beş metre kare daha fazla yer için, sırf muhalif olmak için... inanın ne diyeceğimi bilmiyorum, halkımızın bu gibi konularda bilinçlenmesi ve bu gibi davranışların ne kadar yanlış olduğunu artık öğrenmesi gerekiyor.

Orhan Aydın’ın kızını kaybettiğini haberlerde bende görmüştüm. Kentsel dönüşüme karşı çıktığından haberim yoktu. Allah rahmet eylesin kızına, kendine baş sağlığı dilerim ancak her şeye körü körüne karşı çıkmamak lazım. Biraz araştırmak lazım. Eminim ki rant peşinde koşanlara karşı çıktığını zannediyordu herhalde ama öyle olmadığı depremle üzücü şekilde ortaya çıktı.
legendary
March 07, 2023, 01:31:30 AM
deprem bölgesinden trajik haberler de geliyor (ben yeni öğrendim). oyuncu mu ne bilmiyorum ama ünlümsü bir vatandaş, çevre ve şehircilik bakanlığının hatay'da riskli bölge ilan ettiği ve kentsel dönüşüm için çalışmalar başlattığı alanda "kentsel dönüşüme karşı oluşturulan kampanyada" aktif rol almış. ancak, son yaşadığımız talihsiz olayda kızını kaybetmiş (ışıklar içinde uyusun). burada haberin detayları var: https://www.bolgegundem.com/kizini-depremde-kaybetmisti-orhan-aydin-kentsel-donusume-karsi-cikmis-3106890h.htm

devlet bölgenizi riskli alan olarak belirliyor, ayağınıza kadar gelip size tehlikeden bahsediyor ama üç-beş metre kare daha fazla yer için, sırf muhalif olmak için... inanın ne diyeceğimi bilmiyorum, halkımızın bu gibi konularda bilinçlenmesi ve bu gibi davranışların ne kadar yanlış olduğunu artık öğrenmesi gerekiyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
March 06, 2023, 02:59:46 PM
140 journos'un deprem videosunu izledim. O kanalı hiç sevmem, fetöcü müdür babacancı mıdır nedir bilmiyorum ama video genel hatlarıyla bir derleme olması sebebiyle yerinde olmuş. Eminim çoğu kişinin şimdiden unuttuğu şeyler vardır, videoyu izlemeyenlere öneririm. Boş muhaliflik değil de gerçekten ortalama zekası ve vicdanı olan herkesin kabul edebileceği hataları derlemişler. Özellikle asker alerjileri nedeniyle ilk günlerde çok kritik zaman kaybedildi. Bunun izahı yok. Hele tek adam rejimiyle daha hızlı karar alacağız vs dedikleri bir yerde hiçbir bahanesi yok. Yazık gerçekten, insan hatası yüzünden diri diri gömülen onbinlerce belki yüzbinlerce kişiyi düşündükçe çıldırıyorum. İzmit depremini yaşayan akrabam var, hala etkisinden çıkamıyorlar, çıkılacak bir şey değil çünkü. Bu depremde daha çok kişinin etkilenmiş olması da acımıza acı katıyor.
member
Activity: 755
Merit: 39
February 28, 2023, 08:22:25 AM
adamlar bırak çadırı kurufasülye ,barbunya satmış. alan da dememiş ki lan bi tek bu dürzüde mi var , 1 mesajla 100 kamyon yığarlar buraya diye . milletin para emanet ettiği adam da bu işte . akdeniz insanıyız işte , birini 2 övüp 2 gazlasınlar hemen güveniriz.
legendary
February 28, 2023, 01:54:45 AM
Devletin bu kurumu yerine bir iş adamın fabrikası olsaydı daha hayırlı olurdu. Hayırsever birisiyse depremzedelere elinden geldiği kadarıyla yardım ederdi. Devlet kurumları milletin ayağına takılmış kelepçeden başka bir şey değil. Kızılay bağışları, deprem vergileri her şey için ödeme yapıyoruz karşılığında halkın aldığı koca bir hiç alsa alsa sövgü,suçlama alıyoruz.

kızılay devlet kurumu değil, bu gibi yalanlarla hedeflenmek istenen şey devlet kurumlarının itibarını zedelemek.

aslında kızılay'ın devlet kurumu olmadığını onlar da biliyor, tıpkı ilerici arkadaşların fitre ve zekat paralarını hüpletip yangında kalkamaz hale gelen uçaklarla baş başa bıraktığı thk gibi bir dernek/cemiyet ama thk gibi kötü yönetilmeyen cinsinden...

Kızılay devlet kurumu değildir. Kızılay, 1868 yılında kurulmuş, yasal dayanağını Cenevre Sözleşmeleri'nden alan derbnek statüsünde bir cemiyettir. Devlet kurumu zannedilmesinde Kızılay'ın milletimiz nezdinde "Devletimiz" gibi kutsal bir değer olarak kabulünün rolu vardır ve bu gurur kaynağımızdır.
https://www.kizilay.org.tr/SSS?id=16

kızılay, kar amacıyla çadır üreten firmalara para kazandırmak yerine kendisine ait bir alt şirket oluşturmuş ve topladığı yardım paraları ile çadır üreten bir tesis kurmuş. bu tesis sürekli çalıştığı için türkiye'deki normal dönemlerde yurtdışına ihracat yapıp sermaye kazanarak afet dönemlerinde daha fazla çadır üretebilmeyi amaçlamış. gel gelelim ahbap'ın satın aldığı çadırlar da normal dönemde yurtdışına satılmak üzere üretilen "logosuz" çadılarmış...

şu deprem döneminde en az yüz tane yalan duyduk, birileri elinden geldiği kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışırken birileri de yalanlar söyleyerek milletimizi kandırmaya çalıştı. nedim şener bu yalanları sıraladığı güzel bir yazı kaleme almış. okumak isteyenler ilgili yazıya buradan ulaşabilir: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/nedim-sener/seytanin-aklina-gelmeyen-100-deprem-yalani-42223506
Pages:
Jump to: