Pages:
Author

Topic: Ana konu Deprem oldu - page 6. (Read 4177 times)

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
February 20, 2023, 04:21:31 PM
Sosyal medyada dönen videolara bakılırsa bu da epey şiddetli bir deprem gibi.
Arabalar bile oyuncak gibi sallanıyor. Birkaç video gördüm şiddetini anlamak için korkunç. Artçılar devam edecek bu depremden sonra da. Umarım can kaybı fazla olmaz bunda. Şuana kadar 3 vatandaşımızı kaybettiğimiz açıklandı.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
February 20, 2023, 04:09:25 PM
Geçmiş olsun hem o bölgede artçı sarsıntılar devam edecek hem de kırılmayan faylar aktif olacak deniyordu artık bu şiddetteki depremlere bölgenin alışması gerekiyor. Sanırım fay hattı güneye doğru devam ediyor bundan sonra o taraflarda da büyük depremler olabilir önümüzdeki yıllarda. Celal Şengör uyarmıştı daha geçen hafta şiddetine kadar söylediği çıktı. Bilime tutunmaktan başka şansımız yok.

Hatay mhp milletvekili röportaj verirken bir anda kaçmaya başlıyor. İnsan etrafındakilere bir uyarı yapar görüntü bana çok ilginç geldi.
https://twitter.com/aykiricomtr/status/1627723039327543296
sr. member
Activity: 968
Merit: 292
February 20, 2023, 02:39:46 PM
Yine sallandık yine sallandık Hatay merkezinde 6.4 şiddetinde deprem oldu arkadaşlar çok ciddi sallanıyoruz artık büyük depremler artçı gibi oldu Allah hepimizin yardımcısı olsun çok zor bir durumdayız arkadaşlar yıkıntı şehirlerden birine göreve gittim inanın burası şu kadar söyleyim televizyonda gördüğümüzden daha beter herkese dua edin lütfen sadece duaya kaldı işimiz

Geçmiş olsun. Bir tanıdığımda Hatay'da görevde ve ortalığın çok kötü vaziyette olduğunu söylüyor. Artçılar bile böyle olursa taş üstünde taş kalmaz.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
February 20, 2023, 02:07:45 PM
Yine sallandık yine sallandık Hatay merkezinde 6.4 şiddetinde deprem oldu arkadaşlar çok ciddi sallanıyoruz artık büyük depremler artçı gibi oldu Allah hepimizin yardımcısı olsun çok zor bir durumdayız arkadaşlar yıkıntı şehirlerden birine göreve gittim inanın burası şu kadar söyleyim televizyonda gördüğümüzden daha beter herkese dua edin lütfen sadece duaya kaldı işimiz

Geçmiş olsun hocam. Bende gördüm haberlerde şimdi Allah o bölgede yaşayanların yardımcısı olsun. Hatay’da yaralılar varmış doğru mu?
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
February 20, 2023, 01:59:21 PM
Allah yardımcınız olsun bro geçmiş olsun
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
February 20, 2023, 01:52:28 PM
hero member
Activity: 994
Merit: 607
February 20, 2023, 04:45:10 AM
Depremin 12. gününde bile hala enkazdan sağ olarak kurtarılan bir insan gördüm bugün. Bu gerçekten inanılmaz bir şey. Açlık yine neyse desek susuzluktan insan normalde bu kadar dayanamaz çok zor. Bir de bu kadar gün boyunca beklerkenki psikolojik durumu hayal bile edemiyorum korkunç cidden. 12 gün boyunca hiçbir yere kımıldayamadan bir enkazın altında yardım umudunuzu korumaya çalışıyorsunuz.

Bir yandan da İstanbul dolaylarında gerçekleşmesi beklenen deprem gerçeği var. Böylesine sonuçları ağır olan ve ihmaller sonucu binlerce insanın öldüğü bir deprem sonrası İstanbul'da önlem adına bir şeyler yapılır mı diye bir soruyor insan. Pek inancım olmasa da bekleyip göreceğiz.
Yanlış görmediysem dün artık enkaz altından yaşayan kişileri çıkartma çalışmalarına tamamen son verilmiş. Bu mucizeler insanı biraz mutlu ediyor ister istemez ancak yazdığınız üzere de acıyı biraz değişik şekilde idrak edebilmemizi de sağlıyor. Gerçekten ben de bırakın 12-13 günü, birkaç saati bile tahayyül edemiyorum. Neredeyse iki hafta hayatta kalabilmek muazzam bir olay. Kepçe operatörlerinin bazı kişileri duyup kurtarılmasını sağlaması ise benim neredeyse aklımı oynatmama neden oluyor. Yani düşünün enkaz altındasınız ve artık saatler günler sonra inanılmaz şekilde dayandıktan sonra canlı canlı kepçelerin çalışmasına şahit oluyorsunuz. Akıl alır gibi bir durum değil.
İstanbul depreminin korkutuculuğu herkesi derinden sarsmış durumda. Kahramanmaraş merkezli depremde ölen kişi sayısının açıklanandan daha fazla olacağı enkaz çalışmalarından sonra netlik kazanacak. Enkaz altında 2 hafta hayatta kalmayı başaran insan için hayatın yeniden başladığını söylersek abartmış olmayız. Kepçe operatörlerinin duyarlılığı olmasa insanlar diri diri ölecek demek ki.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 19, 2023, 05:56:50 PM
Depremin 12. gününde bile hala enkazdan sağ olarak kurtarılan bir insan gördüm bugün. Bu gerçekten inanılmaz bir şey. Açlık yine neyse desek susuzluktan insan normalde bu kadar dayanamaz çok zor. Bir de bu kadar gün boyunca beklerkenki psikolojik durumu hayal bile edemiyorum korkunç cidden. 12 gün boyunca hiçbir yere kımıldayamadan bir enkazın altında yardım umudunuzu korumaya çalışıyorsunuz.

Bir yandan da İstanbul dolaylarında gerçekleşmesi beklenen deprem gerçeği var. Böylesine sonuçları ağır olan ve ihmaller sonucu binlerce insanın öldüğü bir deprem sonrası İstanbul'da önlem adına bir şeyler yapılır mı diye bir soruyor insan. Pek inancım olmasa da bekleyip göreceğiz.
Yanlış görmediysem dün artık enkaz altından yaşayan kişileri çıkartma çalışmalarına tamamen son verilmiş. Bu mucizeler insanı biraz mutlu ediyor ister istemez ancak yazdığınız üzere de acıyı biraz değişik şekilde idrak edebilmemizi de sağlıyor. Gerçekten ben de bırakın 12-13 günü, birkaç saati bile tahayyül edemiyorum. Neredeyse iki hafta hayatta kalabilmek muazzam bir olay. Kepçe operatörlerinin bazı kişileri duyup kurtarılmasını sağlaması ise benim neredeyse aklımı oynatmama neden oluyor. Yani düşünün enkaz altındasınız ve artık saatler günler sonra inanılmaz şekilde dayandıktan sonra canlı canlı kepçelerin çalışmasına şahit oluyorsunuz. Akıl alır gibi bir durum değil.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 19, 2023, 11:38:52 AM
Kayseri'de yaşayan kuzenimle bu gün görüştüğümüzde artçı sarsıntıların devam ettiğini söylüyor umarım bu kadar kısa sürede tekrardan bir büyük deprem yaşamayız. Deprem olan yerler ve yakın ilde oturan insanlar halen korku içinde oldukları görülüyor en ufak sarsıntıda kendilerini sokağa atıyorlar. Kolay değil binler kişiyi kaybettik yaşanan olaylar sağlam insanların bile psikolojisini bozmuş durumda.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
February 17, 2023, 05:12:47 PM

hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
February 16, 2023, 04:53:27 PM
Depremde vefat edenlerin sayısı 36.000'i aştı. Depremin yaşandığı gün bu sayı uzmanlar tarafından daha büyük bir sayı olarak tahmin edilmişti. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ettikçe sayı daha da artabilir. Artık vefat eden insanların sayı olarak anılmasını istemiyorsak sorumlular ceza almalı. Yapı denetimden veya müteahitlerden işe başlansa yeter. Siyasilere sonra da geliriz ama şimdi birilerine ceza vermezsek insanlar sürekli vefat etmeye devam edecek çünkü deprem bu ülkenin bir gerçeği.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
February 16, 2023, 12:20:53 PM
Cahillik konusunu artık farklı bir noktaya taşıdık.

Millet enkaz altında ve canlıyken sela okutmak nedir? Bu nasıl bir moral vermekdir? Selayı kime okursun?
Para değil insan gücü lazım hala kaç kişinin cesedi enkaz altında belli değil.

KYK yurtlarından millete evine git diyorsun ortada ev yok lan bu öğrenci nereye gidecek şakamısınız siz.
İlk günden beri insan gücüne ihtiyaç var. Ülkede sanki ilk defa deprem oldu. Bu nasıl bir iş bilmezlik.

Yıkılan binaların çoğu 2000 yılı öncesi diyorsun ama tüikden alınan veriler öyle demiyor.

Sela canlılara değil ölülere okunuyor hocam bir çok ölü var ve inancımıza göre sela okunması gerekiyor o konuda bir şey diyemem ama alttaki örneğe katılıyorum yurda yerleştirmek için çocukları gönderiyoruz ama evi olmayan çocuklar var o konuda yurtlar yerine daha farklı alternatif yöntemler bulunmalıydı yıkılan binalar da çoğu yeni inanmıyorum ben 99 öncesi olduğuna
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
February 16, 2023, 11:15:36 AM
Depremin 10. günündeyiz deprem bağışlarını yapan yaptı. Merkez bankası 30 milyar TL bağışladı. Yeni Çamoluk Otomotiv goygoyu dönüyor dünden beri. 10. günündeyiz hala enkazda olan insanlar var. Bütün önceliğimiz şehirlere doğru donanımlı planlı bir şekilde insanlar yollamak olacaktı, deprem bölgelerinde çevik bir şekilde hareket ederek hızlıca yaraları sarmak gerekiyordu. İnsanın parasına değil, İnsanın beden gücüne ve zihnine ihtiyacımız vardı hala da var..
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
February 16, 2023, 08:28:18 AM
Açıkcası hükümeti deprem konusunda tamamen eleştiren başarısız biri olarak deprem vergisi diye bir şey olmadığını anlamamız gerekiyor.Zaten o yıllarda IMF ile anlaşma neticesinde bir vergi gelmesi gerekiyordu halkın da karşı çıkamayacağı için o zamanki hükümet buna deprem vergisi dedi.Asıl soru vergilerimiz nerede olmalı Huh Türk halkı kadar yüksek vergi ödeyen bir halk devleti deprem gününde daha saniyesinde yanında görmeli ama 1 hafta geçmesine rağmen hala devlet tam anlamıyla organize değil.

Dostum 99 depreminden sonra çıkartılan vergiler 1 sene olacak diye geçici vergi olarak geldi sonradan kalıcı yaptılar. Hala temel ihtiyaç olan cep telefonu kullanımı için özel iletişim vergisi denen saçmalığı ödüyoruz hem de iki sene önceki faturalarımıza denk gelecek kadar yüksek bir ücret olarak veriyoruz bunu. Bu paraların hiçbiri harcanması gereken yere kullanılmadı. Onun yerine başka yerlerde harcandı ve pişkince bununla övündüler.

Enkaz altında hala belki de onlarca canlı varken enkaz kaldırma çalışmalarına başladılar. Kurtarma çalışmaları bitmeden aceleyle enkaz kaldırmanın mantığı nedir? Yabancı ekipler ülkelerine dönerken nasıl bir organizasyonsuzluk olduğunu anlatıyorlar. Düzgün organizasyon ve koordinasyon olsa çok daha fazla insan kurtarılabilirdi.

Merkez bankası nasıl 30 milyar lira bağış yapabiliyor? Bunun kaynağı nedir? Para basılacaksa bunun yasal dayanağı nedir? Çok daha yüksek enflasyona hazır olun.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 16, 2023, 05:27:53 AM
Cahillik konusunu artık farklı bir noktaya taşıdık.

Millet enkaz altında ve canlıyken sela okutmak nedir? Bu nasıl bir moral vermekdir? Selayı kime okursun?
Para değil insan gücü lazım hala kaç kişinin cesedi enkaz altında belli değil.

KYK yurtlarından millete evine git diyorsun ortada ev yok lan bu öğrenci nereye gidecek şakamısınız siz.
İlk günden beri insan gücüne ihtiyaç var. Ülkede sanki ilk defa deprem oldu. Bu nasıl bir iş bilmezlik.

Yıkılan binaların çoğu 2000 yılı öncesi diyorsun ama tüikden alınan veriler öyle demiyor.

legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
February 16, 2023, 03:03:28 AM
Ülkenin son döneminde zengin edilmiş bir grup insan bağış adı altında cebinden zaten çıkacak olan paraları reklam malzemesi yapıyor, cahil halk da oturmuş bu durumu alkışlıyor.
Toplanan paranın yüzde kaçı gerçekten doğru bir şekilde kullanılabilecek merak ediyorum. Bu paralar ile sıfırdan şehirler inşa etmek mümkün ama muhtemelen yine saçma sapan bir şeye harcayacaklar biz de oturduğumuz yerden kahrolacağız.
Vergileri sorsanız ortada yok ama toplanan paramız çok Smiley
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
February 15, 2023, 05:37:55 PM
Bankaların bu denli bağış yapması normal hatta az bile. Eft,havale,kredi kartı kullanım ücreti falan filan derken zaten güzel para kazanıyorlar. Aldığı faizleri söylemiyorum bile. Ziraat 20,Vakıf 12,Halkbank 7 ve İş bankasının yaptığı ve yapacağı yardım gerçekten güzel. Fakat bu miktarlar yetecek mi bilemiyorum. Ülkemizde ne kadar da zengin insan olduğunu bu bağış program sayesinde bir nebze olsun görmüş olduk. Milyonlar,milyarlar havada uçuşuyor bu akşam.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
February 15, 2023, 05:18:48 PM
Merkez Bankası'na ek olarak daha önce İş Bankası da bağış yaptı diye bir haber okumuştum. Hem depremzedelerin kredi borçlarını silip hem de bağış yapmışlar sanırım. Bağış yapmasına yapıyorlar da evet hangi para bu ben de merak ediyorum. Devletin parası yine devlete gidiyorsa bir cepten alıp diğerine aktarma oluyor bu sadece. Göstermelik bağış değildir diye umuyorum.

Ciddi meblağda paralar toplanıyor olsa da bu paralar gerçekten amacı doğrultusunda kullanılır mı orada büyük bir soru işareti var.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 15, 2023, 02:33:42 PM
Hocam vergiden düşşe ne düşmese ne büyük bağışların neredeyse çoğunu zaten bu halk millet yapmış oldu.  

Halk bankası
vakıf bankası
turkcell
turktelekom

varlık fonunda ne varsa sırayla arıyor.

Bırakın para toplamayı falan milletin cenazesi hala enkaz altında. Ne ara enkaz işi bittide iş para toplamaya geldi.

Eeeee iktidarın bildiği en iyi iş PARA TOPLAMAK.

Rezillik. Yemin ediyorum sinirden ağlayacağım.

Merakımdan soruyorum Merkez bankası bağış yaptı bu paranın kaynağı nedir? Nereden ödenecek bu bağış? Bunlar para mı kazanıyor?

SON DAKİKA | Gelir İdaresi Başkanlığı, deprem nedeniyle yardımda bulunan şahıs veya kurumların yardım tutarlarının vergiden düşüleceğini açıkladı.

https://twitter.com/Haber/status/1623800764534489091

Bağışların çoğunu milletin kendisi yaptı. Merkez bankasının yaptığı bağış ile bağış yapmamış bir vatandaş bile kalmadı.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
February 15, 2023, 02:33:13 PM
Yıllardır ödediğimiz deprem vergileri nerede diye soruyoruz cevap yok ama canlı yayınla para toplamaya çalışıyorlar. Para toplansın da nasıl toplanırsa toplansın diyoruz ama yapılan bağışlar vergiden düşülecekmiş ee ne anladık bu işten? Koca koca şirketler reklam yapıyor bedavadan başka da bir işe yaramıyor. İçi bomboş koca bir şov programı. Heriflerin yıllardır tek bir düzgün işi yok ama palavraya gelince çok başarılılar.

Açıkcası hükümeti deprem konusunda tamamen eleştiren başarısız biri olarak deprem vergisi diye bir şey olmadığını anlamamız gerekiyor.Zaten o yıllarda IMF ile anlaşma neticesinde bir vergi gelmesi gerekiyordu halkın da karşı çıkamayacağı için o zamanki hükümet buna deprem vergisi dedi.Asıl soru vergilerimiz nerede olmalı Huh Türk halkı kadar yüksek vergi ödeyen bir halk devleti deprem gününde daha saniyesinde yanında görmeli ama 1 hafta geçmesine rağmen hala devlet tam anlamıyla organize değil.
Pages:
Jump to: