Pages:
Author

Topic: Ana konu Deprem oldu - page 7. (Read 4177 times)

legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
February 15, 2023, 02:30:02 PM
Yıllardır ödediğimiz deprem vergileri nerede diye soruyoruz cevap yok ama canlı yayınla para toplamaya çalışıyorlar. Para toplansın da nasıl toplanırsa toplansın diyoruz ama yapılan bağışlar vergiden düşülecekmiş ee ne anladık bu işten? Koca koca şirketler reklam yapıyor bedavadan başka da bir işe yaramıyor. İçi bomboş koca bir şov programı. Heriflerin yıllardır tek bir düzgün işi yok ama palavraya gelince çok başarılılar.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 13, 2023, 03:46:10 AM
35 milyar dolar deprem vergisi toplanıyor ülkede olan eğitime oluyor.  Allah göstermesin savaş vs olacak olsa durumumuz aşırı kötüymüş. Ben kötü diyordumda kötünün kötüsü. Kardeşim bu ne saçma iştir. Soktun göçmeni ülkeye bizde ve boş olması gereken ev dolu. Şimdi nereden baksan  5 milyon kişiye ev lazım çözüm yurtlarmı?

Ne kadar plan ve programsızmışız. Okulları kısa süreli kapatabilirsin bu çözüm değil ki. Saçma saçma işler.

Öğretmen evleri gibi birçok içi boş otelimsi yerler var. Dernekler var. Vakıflar var. Şu dini destek verilen saçma salak yerler var. Var oğlu var kardeşim var.

Sonuç okullar iptal. İlk önce yapman gereken deprem bölgesinde eğitim alamayanların eğitimlerinin devamını sağlayabilmek.

35 milyar dolar vergi toplayıp üniversiteleri kapatarak cidden birşeyden haberleri olmadığının veya işlerine gelmediğinin göstergesi.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
February 13, 2023, 03:09:35 AM
Depremin çeşitli etkilerini görmeye devam ediyoruz. Bugün cb konuşmasında okullarla ilgili çelişkili iki bilgi verdi. Hem üniversiteler sene sonuna kadar tatil olacak dedi hem uzaktan eğitim olacak dedi. Eğitimden o kadar uzaklar ki umurlarında değil. Herhalde toplantıda bu kadar insanı nerede barındıracağız aylarca diye düşünürlerken cin fikirli biri kyk yurtlarını kullanalım dedi sonra da önünü ardını düşünmeden böyle bir karar aldılar. Mantıklı düşünüp artısını eksisini tartıp alınabilecek bir karar değil bu çünkü. Ben bu karardan geri döneceklerini düşünüyorum çünkü neresinden bakarsan bak mantıksız.
Gerçekten eğitimden o kadar bihaberler ki. Uzaktan eğitimin nasıl olduğunu, sonuçlarını ve gençler üzerindeki etkisiyle ilgili ya hiç araştırma yapmamışlardır ya da belki üstün körü bir araştırma yapmışlardır. O da olumsuz çıkmışsa bile dikkate almıyorlardır. Oldukça yanlış bir karardı ve ben de ilk duyduğumda bundan yakında vazgeçerler demiştim ama muhalefet güçlü bir tepki gösterince şimdi inadına devam ettirirler. Benim üniversitenin facebook grubundan çıkmamıştım, orada çocuklar aile evine dönmenin planlarını çoktan yapmışlar. Duyduğum kadarıyla çok da kopya olayı dönmüş uzaktan eğitimde. Bir jenerasyona yazık oluyor.

Şu an bunu yapmalarının tek yanı oradaki yurtları kullanabilmek. Pandemi döneminde de baktılar bir şekilde oluyor. Ama o yapılması gereken şey kopya ile yüksek not alıp bilgisiz üniversite mezuniyeti oluyor o konuyu umursamıyorlar. Gerçi her ile üniversite yapılarak eğitim seviyesini arttıracak, barajı kaldırarak kalite arttıracak zannediyorlar. Bunu yapmaları çok normal.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 12, 2023, 04:23:12 PM
Depremin çeşitli etkilerini görmeye devam ediyoruz. Bugün cb konuşmasında okullarla ilgili çelişkili iki bilgi verdi. Hem üniversiteler sene sonuna kadar tatil olacak dedi hem uzaktan eğitim olacak dedi. Eğitimden o kadar uzaklar ki umurlarında değil. Herhalde toplantıda bu kadar insanı nerede barındıracağız aylarca diye düşünürlerken cin fikirli biri kyk yurtlarını kullanalım dedi sonra da önünü ardını düşünmeden böyle bir karar aldılar. Mantıklı düşünüp artısını eksisini tartıp alınabilecek bir karar değil bu çünkü. Ben bu karardan geri döneceklerini düşünüyorum çünkü neresinden bakarsan bak mantıksız.
Gerçekten eğitimden o kadar bihaberler ki. Uzaktan eğitimin nasıl olduğunu, sonuçlarını ve gençler üzerindeki etkisiyle ilgili ya hiç araştırma yapmamışlardır ya da belki üstün körü bir araştırma yapmışlardır. O da olumsuz çıkmışsa bile dikkate almıyorlardır. Oldukça yanlış bir karardı ve ben de ilk duyduğumda bundan yakında vazgeçerler demiştim ama muhalefet güçlü bir tepki gösterince şimdi inadına devam ettirirler. Benim üniversitenin facebook grubundan çıkmamıştım, orada çocuklar aile evine dönmenin planlarını çoktan yapmışlar. Duyduğum kadarıyla çok da kopya olayı dönmüş uzaktan eğitimde. Bir jenerasyona yazık oluyor.
legendary
February 12, 2023, 12:09:37 PM
Bir eleştiri yapmak gerekirse, çelişki konusunda eğitimde biraz farklı bir anlayış hakim AKP cephesinde. Yani hem "eğitim seviyesi arttıkça bana afakanlar basıyor" deniliyor, hem "halk partisi" imajı çizerek eğitimli ve elit kesimi dışlayan, toplumun eğitimsiz kesimini kucaklayan bir parti imajı çiziyor gibi davranışlar sergilenen anlar oluyor, ve fakat sonra bakıyoruz en çok üniversite yapılan iktidar dönemini yine kendileri, yani herkes eğitimsiz kalsın istiyorlarsa, o zaman neden bu kadar üniversite, bu kadar üniversite ile herkes eğitim alsın istiyorlarsa neden bu açıklamalar ve akademiye karşı kötü tutum? Bazen bakıyorum eğitime çok önem veriyorlar gibi, bazen bakıyorum hiç önem vermiyorlar gibi, çok garipler bu konuda.

Sayıca çok üniversite olmasının bir artısı yok ki. İçinde bilim üretecek insan olmadıktan sonra her şehre bina yapın adını üniversite koyun liseden hallice yapılardan başka bir şey yapmış olmuyorsunuz. Ne verdiği eğitim işe yarıyor ne diploması. Bunlar eğitime hiçbir zaman önem vermediler öyle bir niyetleri hiç olmadı. Kendi üyeleri bile eğitim seviyesi arttıkça oylarımız düşüyor itirafında bulunuyor.

Bugünün konusu da yağmacıların öldürülmesi oldu. Hukuk devletinden polis devletine evrilince herkes kendi adaletini sağlamaya çalışıyor ama bunun olumsuz sonuçlarını görüyoruz. Tokatlamayla başladı dövmeyle devam etti şimdi dövülerek öldürülenler var. Hırsızlık yapılıyorsa bunun cezasını hukuk vermeli ama maalesef hukuk adına pek bir şey bırakmadılar. Bölgede sadece bir iftira ile günahsız biri linç edilebilir çok tehlikeli işler oluyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
February 12, 2023, 02:06:27 AM
https://www.cnnturk.com/turkiye/ronesans-rezidansin-muteahitleri-yurt-disina-kacmaya-calisirken-yakalandi

Bugün böyle bir haberle karşılaştım. Hatay'da Rönesans Rezidans İnşaat'ın müteahhiti olduğu söylenen Mehmet Yaşar Coşkun yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanmış.

Çok güzel bir iş çıkarılmış. Bu gibi birçok katil müteahhit aramızda hala dolaşıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. İnsanlar o kadar çalışıp edip milyonlar vererek ev alıyor ama bu evler deprem yönetmeliğine göre yapılmadığı için depremde kolayca yıkılıyor. Orada bir sürü bina gördüm sapasağlam ayakta duran. Yazıktır bi de kendilerini savunmaya çalışır bunlar.

Bu adamı savunan belediye başkanı da oldu iyi bir insan deprem yönetmeliğine göre yapmıştır falan dedi bilmiyorum artık işin rengi kaçmaya başladı siyasete iyice evrildi şu aşamada bari siyaset yapmayalım ama herkes bir yerinden tutturup sen şöylesin ben böyleyim derdinde seçim depremden önce bazı insanlar için maalesef yitip giden canlar önemsiz onlar için
hero member
Activity: 1946
Merit: 575
February 11, 2023, 10:27:08 PM
Bir eleştiri yapmak gerekirse, çelişki konusunda eğitimde biraz farklı bir anlayış hakim AKP cephesinde. Yani hem "eğitim seviyesi arttıkça bana afakanlar basıyor" deniliyor, hem "halk partisi" imajı çizerek eğitimli ve elit kesimi dışlayan, toplumun eğitimsiz kesimini kucaklayan bir parti imajı çiziyor gibi davranışlar sergilenen anlar oluyor, ve fakat sonra bakıyoruz en çok üniversite yapılan iktidar dönemini yine kendileri, yani herkes eğitimsiz kalsın istiyorlarsa, o zaman neden bu kadar üniversite, bu kadar üniversite ile herkes eğitim alsın istiyorlarsa neden bu açıklamalar ve akademiye karşı kötü tutum? Bazen bakıyorum eğitime çok önem veriyorlar gibi, bazen bakıyorum hiç önem vermiyorlar gibi, çok garipler bu konuda.

KYK yurtları genelde bu tarz işler için çok sık kullanılıyor, bende yanlış buluyorum, covid dönemide ilk iş hemen KYK yurtlarına konulmuştu yurt dışından gelenler. Bugün bu yaşadığımız süreçte "otellere konsunlar" demek mantıklı değil, zira oteller özel işletme, insanların yerleştirildiği KYK devletin, yani devlet yine devletin sağladığı olanakları sunuyor. Aynı şekilde polis ve jandarma veya herhangi bir askeri lojmanda müsaitlik varsa orayada yerleştirilebilir, önemli olan sosyal devlet anlayışından uzaklaşmamak, konuyu devletin bir sorumluluğu olduğu bilincinden uzaklaştırmamak.

Bu süreçte eğitimlerin ara verilmesi uzun vadede sıkıntılı, zaten pandemi sürecinde hem ara hem online eğitim görmüş bir çok çocuğumuz, şimdi bi de bu süreçte online veya ara ile atlatırsa çok kötü olabilir. Elbette yarın okullar açılsın diyemez hiç kimse, daha bırakın okulların açılacağı sürece, hala enkaz altından mucizevi şekilde kurtulanlar gördük çok yeni, bu da demektir ki daha en az bi 2 hafta daha buradan kurtulan insanların tekrar eğitime dönmesi mümkün bile değil, düşünülemez, çoğu için daha bile fazla uzun süre. Fakat bütün seneyi iptal etmek, hemde alakası olmayan ve depremde ne yaralısı ne vefat edeni olmayan, depremi hissetmemiş, çok uzak şehirlerde ki çocuklarında eğitimini iptal edersek, o zaman çok büyük sıkıntıya giriyoruz. En basit örnek en kalabalık şehir diye Istanbulu alalım, tamam şubat ayını iptal edersin, ama Mart ayı itibariyle eğitimin tekrar başlaması lazım çünkü eğitimi boş geçmiş bir jenerasyonun ülke geleceği için yaratacağı yıkım en az bu deprem kadar büyük olacaktır.

Benim önerim, eğitim alabilecek durumda olan herkes için Mart 1 itibariyle eğitimin kaldığı yerden başlaması, veya en yakın pazartesi o tarihe, ve akabinde etkilenen kişilerin sene başı itibariyle sene tekrarı veya yaz dönemi özel etüt tarzı ekstra eğitimle seneyi tamamlamalarına yardımcı olmak. Çünkü komple durdurmak veya online yapmak bir çözüm değil, belki önerim yanlıştır, pedagog olan kişiler benden çok daha iyi önerilerle gelecektir ama onlarda kabul edecektir ki bu süreçte bütün ülkede ki çocukların komple evde oturması, hele 2 yıllık pandemi sürecinde zaten oturmuş olmalarının hemen akabinde olması, geleceğimiz için bir yıkımla eş değer güçte olacaktır.
legendary
February 11, 2023, 04:45:47 PM
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 11, 2023, 04:20:21 PM
Gün değil saat geçmiyor ki bunların yeni bir pisliği ortaya çıkmasın. Milletin kendi uğraşlarıyla enkazdan kurtardıkları insanların bile üstüne konup kamera çağırarak kendileri kurtarmış gibi yapan gruplar varmış.

https://twitter.com/onediocom/status/1623755967752970242

Kamerada gösterilen her kurtarmanın arkasında tekbir getirenler zaten bununla ilgili bir şüphe uyandırmıştı. Afet bölgesine kendi PRlarını yapmak için giden bir sürü insan ve grup olduğu da biliniyor. Daha neler göreceğiz bakalım.
Bu lütfen artık doğru olmasın ya, bu kadarı da olamaz, pes! Bu ortamda yardım tırlarının önündeki yazıları değiştiren insanlar enkaz başında bile benzer bir şeyi yapmışlar, gerçekten inanamıyorum. Ben valla bunların bile bu kadar kötü ve pislik olabileceğini düşünmemiştim. Bu halk bu kötülüğü hak etmiyor. Bu durumda nasıl hala propaganda düşünebilirler, inanılmazlar. Dediğiniz şeyi ben de düşünmüştüm, başka kimsenin umrunda değilken adeta kameranın yanında hep bir tekbirci eleman oluyor.  Ancak bu kadar kötü ve adeta iblis olabileceklerini idrak edemiyorum, inanmak istemiyorum.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
February 10, 2023, 01:22:15 PM
https://www.cnnturk.com/turkiye/ronesans-rezidansin-muteahitleri-yurt-disina-kacmaya-calisirken-yakalandi

Bugün böyle bir haberle karşılaştım. Hatay'da Rönesans Rezidans İnşaat'ın müteahhiti olduğu söylenen Mehmet Yaşar Coşkun yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanmış.

Çok güzel bir iş çıkarılmış. Bu gibi birçok katil müteahhit aramızda hala dolaşıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. İnsanlar o kadar çalışıp edip milyonlar vererek ev alıyor ama bu evler deprem yönetmeliğine göre yapılmadığı için depremde kolayca yıkılıyor. Orada bir sürü bina gördüm sapasağlam ayakta duran. Yazıktır bi de kendilerini savunmaya çalışır bunlar.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
February 10, 2023, 01:07:59 PM
İnşaat mühendisleri odasının ayakta kalması aslında her şeyi anlatıyor. Düzgün yapılan bir inşaatın 7.6 veya 7.7 de olsa ayakta kalabileceğinin göstergesi. Bu insanlar ölüm satın aldı diyebiliriz. Bu kadar kolay olmamalıydı ama malesef oldu. Tek sevindiğim konu 100 küsür saat geçmiş olmasına rağmen hala daha enkaz altındakilere canlı canlı ulaşılması bu soğukta. Yapılan yardımlar ve dağıtılan yardımlarda bir organize olma söz konusu değil. Az ve çok gönderilen malzemelerin en kısa zamanda tespit edilip daha mantıklı bir şekilde ilerlenilmesi gerektiğini düşünüyorum.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 10, 2023, 08:11:58 AM
Dünya Bankası, 1,8 milyar dolar tutarındaki deprem yardımını hükûmete değil, proje mukabili belediyelere teslim edecek. (Turhan Bozkurt)
https://twitter.com/Darkwebhaber/status/1624012326935449601

3 Ağustos 2022

https://twitter.com/SBugraKavuncu/status/1623945304172101634

Ölümlerin çoğu engellenebilirdi.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
February 10, 2023, 01:17:33 AM
deprem konularında bile içlerindeki din nefretini kusuyorlar. böyle konularda taşlarını dökmeleri aslında bir yandan iyi oluyor. içlerinin ne kadar pislik ve irinle dolu olduklarını tekrar tekrar görme fırsatı buluyoruz. bu memleketin insanlarının acılarıyla dertlenmediklerini zaten hepimiz biliyorduk ama bu memleketin insanlarından nefret ettiklerini de hepimiz tekrar görüyoruz. bir gün tepindikleri acıların altında kalırlarsa ve o gün zerre kadar üzülürsem namert oğlu namert olayım!
legendary
February 09, 2023, 05:58:53 PM
Gün değil saat geçmiyor ki bunların yeni bir pisliği ortaya çıkmasın. Milletin kendi uğraşlarıyla enkazdan kurtardıkları insanların bile üstüne konup kamera çağırarak kendileri kurtarmış gibi yapan gruplar varmış.

https://twitter.com/onediocom/status/1623755967752970242

Kamerada gösterilen her kurtarmanın arkasında tekbir getirenler zaten bununla ilgili bir şüphe uyandırmıştı. Afet bölgesine kendi PRlarını yapmak için giden bir sürü insan ve grup olduğu da biliniyor. Daha neler göreceğiz bakalım.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
February 09, 2023, 05:38:05 PM
Yeni yapıların yıkıldığı haberleri gördükçe ben ne izliyorum diye inanamadım. Hatay'daydı sanıyorum koskoca bir site çökmüş böyle bir şey olabilir mi? Müteahhiti de çıkmış utanmadan bana hesabını soramazsınız diğer binalar da çöktü bilmem ne diye kendini savunmaya uğraşıyor.

Zaten her şeyin sebebi de bu aslında. Suçlu suçunu kabul etmediği sürece biz daha çok ağır felaketler görürüz. Yüzyılın felaketi diyebileceğimiz bu olaydan sonra en son açıklanacak ölüm sayısının 100 bini geçeceğini düşünüyorum ben. Malesef durumlar bu şekilde.  Cry
legendary
February 09, 2023, 02:28:43 PM
İnsanlar malum sebeplerden ötürü sadece Ahbap organizasyonuna güvenirken şarlatanın biri çıkıp yardımlarınızı sadece afada yapın diyor. Haluk Levent gibi bu ülkenin yüz akı aktivistleri sayesinde ayakta duruyor bu ülke. Devletin her türlü imkanını kendi için kullanan kendinden başkasını düşünmeyen bu utanmaz şarlatanlar hala çıkıp böyle güzel insanlara laf edebiliyorlar. Kimse bu sözler unutulacak sanmasın bazılarının dediği gibi hepsi not ediliyor. Zamanı gelince adalet yerini bulur elbet.

Ayrıca Ahbap'ın websitesine dünden beri siber saldırı yapılıyormuş bir de bu düşmanlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
February 09, 2023, 02:15:35 PM
Kritik saatlere giriyoz. Arama kurtarma çalışmalarından gelicek her haber mucize artık. 70, 80 saatin ardından kurtulan insanların haberleri geliyor. Fakat bi aşamadan sonra çok bi mucize olacak bu haberleri almak. 16 bini aştı sayı. Sayı dediğim için utanıyorum. Ama en kolay böyle ifade ediyorum. Ve kritik saatlerden sonra daha da artacak. Korkarım en büyük felaketlerden biri olacak bu deprem. Daha bi büyük can kaybımızın yaşandığı felaket var mı tam bi bilmiyom. Oysaki ilk gün 1000 kişi demişlerdi. O zaman da belliydi artacağı gerçi. Ama keşke orada kalsaydı sayı.
hero member
Activity: 1946
Merit: 575
February 09, 2023, 01:50:57 PM
Ben yapmayın etmeyin, şuan sırası değil dedikten sonra işi iyice cozutturup iyice bildiğin küfürleşmeye varacak düzeyde kavga eden bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, hepiniz ne kadar güzel birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu hatırlattınız bize.

Bu yaşadığımız olay normal bir olay değil, yani aklım almıyor bunu nasıl yaşayabiliyoruz, hadi bir deprem oldu ve kötüydü, nerdeyse aynı düzeyde bir daha 12 saatten kısa sürede nasıl olabilir, yani jeoloji açısından olur elbette ve oldu ama yani bu nasıl bir felakettir, harbiden aklım almıyor. Çok kötü arkadaşlar çok kötü, elbistandan arkadaşlarımın attığı fotoğraflarda gerçekten komple yok olan yerler var, bir fotoda 11-12 tane yıkılmış 3 tane ayakta kalmış bina vardı, bir depremde 12 bina ayakta kalıp 3 bina yıkılırsa bu felakettir, 12 bina yıkılıp 3 bina ayakta kaldıysa bu artık normal bildiğimiz ve üzüldüğümüz felaketlerin bile ötesinde bir olaydan bahsediyorum. Hala aklım almıyor, nasıl olabildi, nasıl böyle bir şey yaşandı.

Şu yardım konusunda da bir iki bir şey söylemek istiyorum, isteyen oğuzhan uğuru (ki yardım almıyor kendisi, sadece kordinasyona yardım ediyor), isteyen ahbap'a, isteyen kızılaya, isteyen afada, isteyen istediği yere bağışını yapsın, kimse kimsenin nereye yaptığına karışmasın lütfen, kimseye şuraya yap buraya yap demeyelim, ayrıca bugün Haluk Levent'in kendisinin tekrar dediği gibi, Ahbap bir siyasi organizasyon değildir, her partiden insan var içinde, AKPlide var, CHPlide var, MHPlide var HDPlide var, siyasi bir oluşum değil, biziz biz! Ne sağcılar sağa, ne solcular sola çekmesin olayı, devlet AFAD ve kızılay ile yardım edecek, insanlar dümdüz oturacak izleyecek mi? Elbette Ahbap gibi oluşumlar üzerinden gönüllü olarak yardımcı olmak isteyenlere bir kapı olması güzel, bu onları bir siyasi oluşum yapmaz, Ahbap hepimiz demek, trendcoinde ahbap, tottide ahbap, bende, sende, diğeride, çünkü şuan hepimizin ciğeri yanıyor, sadece bir tarafın değil, bu konuda ayrışma olmaz, olamaz! Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin, ve nereye istiyorsanız oraya yapın, yapmak isteyen birilerini görürsenizde nereye isterseniz oraya yaptırtın, yeter ki yapılsın, önemli olan tek şey bu şuan.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
February 09, 2023, 11:50:09 AM
Yağmalama işi iyice artmış durumda. Marketlerden yiyecek yağmalanmasını anlarım, hayati ihtiyaçtır ama adamlar kamyonetlerine televizyonları doldurup doldurup kaçıyorlar. Bölgede güvenlikten sorumlu personel sayısı çok yetersiz, kimse hiçbir yere yetişemiyor.
Bireysel silahlanıp yardım tırlarına el koyanlar, milletin evine girenler var. Gerçek bir kaos ve savaş görseli şehirlerde yer alıyor
newbie
Activity: 14
Merit: 4
February 09, 2023, 09:38:30 AM
Gerçekten üzücü ama her defasında akıllanmadığımızı görmek dahada üzücü
Pages:
Jump to: