Pages:
Author

Topic: BIST - page 2. (Read 2176 times)

member
Activity: 1011
Merit: 64
January 03, 2024, 03:07:16 PM
Havacılık hisselerinden topuklamak için fazla vakit kalmadı gibi. Grafiğe baktığımda korkunç bir endişe kaplıyor içimi.

Not: Dolar bazlı konuşuyorum.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
September 19, 2023, 05:41:47 AM
@anonymous3x gittiğinden beri elamanın attığı bu thyo hissesi cidden dolar bazlı 10x yapıp geri dönüş yoluna başladı helal olsun hakkını yememek lazım ama dolar bazlı olarak 2018'de hisse alan birisi parasını 5 yılda sadece %60 arttırabildi buda daha enteresan bir durum.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
September 18, 2023, 03:20:47 PM
Halka arzlardan ziyade elimizde uzun süre tutacağımız ucuza alabileceğimiz hisseler olmalı.Bunları araştıran eden var mı acaba?
4-5 TL'ye hisseler görüyorum fakat projelerin hepsini araştırma fırsatım olmadı.Borsa istanbul'da boğa sürecinin devam edeceğini düşünüyorum ve XU100'ün 500 küsürleri görebilmesi muhtemel.340'ı gördükten sonra bir düzeltme daha yiyebilir fakat ana hedef 500 gibi gözüküyor.Bu sebeple potansiyeli olan ve şuanda ucuz kalmış hisselerden böyle biner tl'lik almayı planlıyorum.Bu süreçte 5-10x yapabilecek potansiyelli hisseler illaki vardır diye tahmin ediyorum.
Biner lira gönderecekseniz kısa bir araştırma ile bir kaç hisseye biner lira gönderip riski alabilirsiniz çünkü 1000 lira 37 dolar ediyor. Dolayısıyla çok az bir para ile kaybetmeye değer hisseler alabilirsiniz. Eğer biri sizi 5-6 kat kâra geçirirse diğer 5-6 hisseden komple değer kaybetseniz bile ana paranızı kurtarmış oluyorsunuz. Hisse tavsiyesi vermek bana göre değil. Burada takip eden varsa bu güzel fikre benden de 10 bin lira çalışır. 10 bin liralık 10 farklı hisse ile kaybetmeyi göze alabilirim. Borsaya olan talep sürekli artıyor. Yeniler borsaya geldikçe para bu hisselere de dağılabilir ytd.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
September 18, 2023, 03:15:13 PM
Halka arzlardan ziyade elimizde uzun süre tutacağımız ucuza alabileceğimiz hisseler olmalı.Bunları araştıran eden var mı acaba?
4-5 TL'ye hisseler görüyorum fakat projelerin hepsini araştırma fırsatım olmadı.Borsa istanbul'da boğa sürecinin devam edeceğini düşünüyorum ve XU100'ün 500 küsürleri görebilmesi muhtemel.340'ı gördükten sonra bir düzeltme daha yiyebilir fakat ana hedef 500 gibi gözüküyor.Bu sebeple potansiyeli olan ve şuanda ucuz kalmış hisselerden böyle biner tl'lik almayı planlıyorum.Bu süreçte 5-10x yapabilecek potansiyelli hisseler illaki vardır diye tahmin ediyorum.
member
August 23, 2023, 10:51:34 PM

THY kendine böyle bir seri oluşturmuş.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Bu da dolar bazlı grafik. Şöyle bir formasyonda ilerliyor senlerdir.

::

Grafikler çalışmadır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez arkadaşlar.

Bu grafik harika çalıştı en nihayetinde yolun sonu gelmise benziyor. İçerde kalanlara başarılar dilenmeli inatçı olmayı sevmem.

Dolar bazında 10x verdi.

Artık rüzgar tersine dönüyor gibi. Ben yeni maceralara atılma taraftarıyım duygusal olmaya gerek yok sonraki ralliye kadar tabi Smiley 2-3 dolara inip oradan 20-30 dolara gider bu bir ihtimal ve olabilir de. Tabi ki ytd.

Herşey yükselir ve düşer döngülere bağlı kalmak inatçı olmamak sart. Dolar bazında yükseldi 10 dolara kadar ama şimdi ?
member
August 23, 2023, 10:48:18 PM
Havacılık sektörü güzel ralli yaptı. Bence fazla abartılı gitti.

Rüzgar dönüyor. Gazla çalışmayı sevmem. borsa da tüm sektörler değil ama bazı sektörlerde ciddi balonlaşma var.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
May 04, 2023, 05:25:21 PM
BIST ile uğraşanlara bir sorum olacak.
Şuanda bildiğimiz gibi bir elektrikli araç furyası mevcut ve hem tesla hem de togg araçları bir sürü satış ve ön sipariş aldı.
Bu ne demek oluyor elektrik şarj istasyonu üretecek firmaların hissesinin tavan yapabileceği anlamına geliyor.
Bu firmaları bulmak için de bir araştırma yapmak lazım.Diğer bir konuda da bahsettiğim gibi aslında şuanda ön planda tek vestel ve zorlu şirketleri var.
Bu şirketlerin yanında bir kaç elektrik şarj istasyonu üretecek ve bu tarzda olan firmaların hissesini almak istiyorum.Belki içlerinde yeni halka arz olacak vardır.
Takip eden,ilgilenen arkadaşların da yorumlarını bekliyor olacağım.
Bu konuda araştırma yapan var mı forumda ben çok vaktimi ayıramadım malesef.Ama yakın zamanda halka arzlar da meşhur olduğu için ayırmayı düşünüyorum.Ya da bir kaç teknoloji firmasının hissesini seçimlerin durumuna göre uzun vade toplamayı düşünüyorum.Daha çok elektrik ve yazılım sektörü tarafının hisselerini nedense toplamak istiyor canım.Pek fazla alakam yok borsa istanbul ile ama geleceğin önemli iş alanları olduğu için bu hisseler zaten tavan yapacaktır gibi geliyor.

Hocam ben de BIST 'e para aktarmadım ama aktarınca enerji hissesi ile  formet çelik kapı almayı planlıyorum.
Formet çelik kapı alma sebebim; ülkemizin yaşadığı bir deprem gerçeği var ve buralara inşaat başladı. Evlere çelik kapı lazım olacaktır. Bunu düşünerek formet çelik kapı formt almayı planlıyorum.
Eenerji hissesi olarak ipeke tercihim. Hele ki seçim sonrası hükümet değişimi olursa koza grubu hissesi olan ipeke iyi yerlere gelebilir. Şuan kayyım yönetiyor ve fiyatı çok ucuz..uzun vade için benim ilk tercihim ipeke ve 1-2 yıl sonrası için de formt ikinci hisse.
Siz neden elektrik tercih ettiniz?
Bu arada zoren de iş yapabilir. O da alınabilir hisse
Tabi yine de ytd diyeyim. Bunlar benim şahsi fikrim.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
May 04, 2023, 04:11:30 PM
Şuanda bildiğimiz gibi bir elektrikli araç furyası mevcut ve hem tesla hem de togg araçları bir sürü satış ve ön sipariş aldı.
Bu ne demek oluyor elektrik şarj istasyonu üretecek firmaların hissesinin tavan yapabileceği anlamına geliyor.
Bu firmaları bulmak için de bir araştırma yapmak lazım.Diğer bir konuda da bahsettiğim gibi aslında şuanda ön planda tek vestel ve zorlu şirketleri var.
Bu şirketlerin yanında bir kaç elektrik şarj istasyonu üretecek ve bu tarzda olan firmaların hissesini almak istiyorum.Belki içlerinde yeni halka arz olacak vardır.
Bu konuda araştırma yapan var mı forumda ben çok vaktimi ayıramadım malesef.Ama yakın zamanda halka arzlar da meşhur olduğu için ayırmayı düşünüyorum.Ya da bir kaç teknoloji firmasının hissesini seçimlerin durumuna göre uzun vade toplamayı düşünüyorum.Daha çok elektrik ve yazılım sektörü tarafının hisselerini nedense toplamak istiyor canım.Pek fazla alakam yok borsa istanbul ile ama geleceğin önemli iş alanları olduğu için bu hisseler zaten tavan yapacaktır gibi geliyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 09, 2023, 09:54:46 AM

Borsada primlenmis ve değerin kat kat üstünde olan kağıtlarda var ama prim yapmamış altın mahzeninde parıldayan bir inci gibi ışıldayan gelecekte bizi zengin edecek kağıtlarda var.

Borsaya birazda dolar bazlı hisselere birazda dolar bazlı bakın derim.

Borsamıza dolar bazlı bakacak olursak halen bir çok hissenin çok ucuz olduğu görülüyor fakat ülke para politikasında ciddi sıkıntılar var. Sürekli olarak yatırımcı kaybediyor özelliklede yabancı yatırımcı kaçarcasına çekiliyor. Ufak miktarlarda gözünüze kestirdiğiniz hisseler varsa alıp uzun vadeli beklenebilir.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
April 07, 2023, 11:21:08 AM
member
December 03, 2022, 05:13:49 PM
2006 yılında tulum peynirini kg 5 liraya almıştım adını vermek istemedigim bir banka o senelerde 5 liraymis?

Yıl 2006
1 kg tulum peyniri = 1 adet x bankası hissesi yapıyormuş

Yıl 2022
1 kg tulum peyniri = 10-12 adet x baskası hissesi yapıyor.

Şimdi tulum peyniri 200 lira olmuş
bankanın hisse senedi fiyatı 15-20 lira

Beyler ya tulum peynirinin fiyatı balon,
 ya da bizim bankalar kelepir fiyata gidiyor.

Tulum peyniri 200 liraya geldiği bir ortamda dev şirketlerin bu fiyatlara gitmesi beni hala şok etmektedir.

Borsada primlenmis ve değerin kat kat üstünde olan kağıtlarda var ama prim yapmamış altın mahzeninde parıldayan bir inci gibi ışıldayan gelecekte bizi zengin edecek kağıtlarda var.

kağıt bölünüyor ondan olabilir mi?

Kim bölünüyor kim toplanıyor bilmiyorum ben olanı söylüyorum. O kadar takip etseydim waren Buffet olurdum
legendary
Activity: 2044
Merit: 1133
December 01, 2022, 05:26:59 PM
2006 yılında tulum peynirini kg 5 liraya almıştım adını vermek istemedigim bir banka o senelerde 5 liraymis?

Yıl 2006

Yıl 2022

Tulum peyniri 200 liraya geldiği bir ortamda dev şirketlerin bu fiyatlara gitmesi beni hala şok etmektedir.

kağıt bölünüyor ondan olabilir mi?
member
December 01, 2022, 03:05:52 PM

Yıl 2006

Yıl 2022

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 27, 2022, 12:40:36 PM
Kur artmadığı için Kur Korumalı Mevduattan çıkıyor yatırımcılar dolayısıyla para oradan çıkıp borsalara akıyor gözüküyor. Yatırım yapmak isteyenler 5-10 bin lira gibi küçük meblağlar ile yatırım yaparak piyasayı gözlemleyebilir. Bana göre tren kaçtı diye bir durum söz konusu değil ve halen bu piyasa şartlarında çok ucuz olan hisselerde mevcut. Şirketleri incelemek kar zarar durumlarına tablolarına bakmak lazım, bazı hisseler aşırı balon dikkatli olmak gerekiyor biraz gözlem yapılarak kazanç elde edilebilir. Bekleyip biraz sert düşüşlerde bile hisse alınabilir tabi ki (YTD)
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
November 27, 2022, 12:22:38 PM
ben çevremde gördüğümü söylüyorum, kriptoda aradığını bulamayan herkes bist'e geçti artık eskisi gibi kripto yatırımcısı kalmadı. Bu forumda bile yorumları okursanız insanlar btc'de alım için 10k 8k falan bekliyor, malda olan sayısı iyice azaldı.
bist'te dolar bazlı artış olabilir evet ama önce tl bazında sermayeyi eritip ikinci bir ath yakalanabilir.
mesela şimdi herkesin keyfi yerinde, dolar 30-40 olsa borsa yüzde 50 çakılsa...icerdekiler batar, ona göre pozisyon alan elinde dolar olan malını 2x arttırır.
her çıkışın bir de inişi vardır, şahsen bu artışlar bana göre bir çeşit exitpump,  dediğim gibi olursa endeks 10k da olur ama dolar bazında birşey değişmez. yüklü alım yapılıyor sanılırken aslında yüklü çıkış da yapılıyor olabilir, kime satılıyor? yerliye...yabancı çıkınca da ucuz denilen ne varsa bedavaya iner, işte orada tekrar alım yapılabilir..
sadece fikir jimnastiği asla YTD

Abi bilemedim ne yazık ki tam kripto ayı sezonuna girdiği zaman biraz para aktarsam biste iyi olacaktı. Sanki bizim borsa da balon gibi. Şuan orada da tren kaçtı bence.
Çünkü zamanında Sasa yi ben 8 TL den almıştım. Geçen baktın 160 TL olmuş. Epey uçurmuşlar. Tabi epey zaman önce almıştım ben.
Eğer olurda yeniden böyle şansımız olursa arsa alamıyorsam bistte uzun vadeli hisse alacağım..
Şuan o rüzgar geçti artık. Bence BIST çok şişik. Artık ele verme olayı olur. Bir de BIST kripto varlıklar gibi sert inip çıkmadığı için insanlar daha rahat yatırım yapıyor. Adam günlük en çok %10 kaybediyor. Kripto da ise daha feci.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1225
November 27, 2022, 07:33:22 AM
Bana göre borsa istanbulda tren kaçtı bu saatten sonra girmenin bir manası yok. Kriptoda parasını kaptıranlar borsa İstanbul'a balıklama atladılar bazıları trene zamanında atladı ve kazanç elde etti fakat daha yükselecek diye bekleyenler oldukça fazladır en iyisi kar alıp çıkmaktır tabi ki de YTD. Kripto bu kadar düşmüşken fiyatlanan bir borsaya girmek bana göre değil ya oturup seyrediyorum finalde ne olacağı da az çok belli değil mi zaten Smiley
legendary
November 27, 2022, 03:27:56 AM
ben çevremde gördüğümü söylüyorum, kriptoda aradığını bulamayan herkes bist'e geçti artık eskisi gibi kripto yatırımcısı kalmadı. Bu forumda bile yorumları okursanız insanlar btc'de alım için 10k 8k falan bekliyor, malda olan sayısı iyice azaldı.
bist'te dolar bazlı artış olabilir evet ama önce tl bazında sermayeyi eritip ikinci bir ath yakalanabilir.
mesela şimdi herkesin keyfi yerinde, dolar 30-40 olsa borsa yüzde 50 çakılsa...icerdekiler batar, ona göre pozisyon alan elinde dolar olan malını 2x arttırır.
her çıkışın bir de inişi vardır, şahsen bu artışlar bana göre bir çeşit exitpump,  dediğim gibi olursa endeks 10k da olur ama dolar bazında birşey değişmez. yüklü alım yapılıyor sanılırken aslında yüklü çıkış da yapılıyor olabilir, kime satılıyor? yerliye...yabancı çıkınca da ucuz denilen ne varsa bedavaya iner, işte orada tekrar alım yapılabilir..
sadece fikir jimnastiği asla YTD
member
November 27, 2022, 02:56:10 AM
kimsenin kazancında gözümüz yok Allah daha çok versin güzel günlerde harcasın, arkadaşlar da kazandı
Yalnız dolarda ani bir yükseliş olur da borsa çakılırsa 2 günlük takastan çıkana kadar para pul olabilir, bütün kazanç gider zarar bile yazar, neticede kasa her zaman kazanır. bedava peynir meselesi...kurt kapanı olabilir temkinli olmaktan zarar gelmez. boşuna herkesi çekmiyorlardır borsaya, ben yeminliyim  Wink ytd

Borsa İstanbul 3-4 yıldır ucuz. Bunu herkes söylüyor. Dolar bazında yatay alanda 3 tane dip yaptı şimdi yukarıya koptu. İlerleyen aylarda bu kopuş dolar bazlı grafikte sağa doğru düzeltme yapar mı yapar olabilir.

Kimsenin kimseyi çektiği yok. Eğer öyle olsaydı 3 yılda 4 mil. Kripto yatırımcısı olusurken borsa İstanbul'da 50 yılda oluşan yatırımcı sayısı 3 milyondur.

3 yılda kripto paralara 4 milyon yatırımcı
50 yılda borsaya 3 milyon yatırımcı

Kim kimi nereye çekmiş bu istatistikten belli oluyor aksine borsa diplerdeyken insanlara sürekli ekonomi battı bitti kıyamet cokuyoruz felsefeleriyle yogruldu ve hammaddesi pamuk olan dolar stokculugu yaşandı ülkemizde. Ucuz değil bedavaya giden dev şirketlere ortaklıktan mahrum bırakıldı. Covid çıktığında 10 liraya giden THY bugün 110 lira ise bunu bir sorgulamak lazım.

Silkeleme olacak mı olacak tabi milyonlarca insan zengin olamayacak inanmış sabırlı olanlar zengin olacak.

2000 yılında ilk 100 şirket değeri 35 gr altın ederken
2022 yılında ilk 100 şirket değeri 4 gr altın ediyorsa

Bunu bir sorgulamak lazım.

Oturup üzerine düşünmek felsefe yapmak neler olacağını anlamak için biraz kafa yormak lazım. Fırsatlar nedir ne değildir analiz etmek lazım.

Bunu yapmak lazım. Biraz sorgulamak biraz çabalamak hepsi bu. Biraz terlemeden araştırmadan hep hazır bilgiyle zengin olma çabası var.
legendary
November 26, 2022, 07:41:07 PM
kimsenin kazancında gözümüz yok Allah daha çok versin güzel günlerde harcasın, arkadaşlar da kazandı
Yalnız dolarda ani bir yükseliş olur da borsa çakılırsa 2 günlük takastan çıkana kadar para pul olabilir, bütün kazanç gider zarar bile yazar, neticede kasa her zaman kazanır. bedava peynir meselesi...kurt kapanı olabilir temkinli olmaktan zarar gelmez. boşuna herkesi çekmiyorlardır borsaya, ben yeminliyim  Wink ytd
member
November 26, 2022, 08:43:24 AM
Dolar artık hiçbirşeye tepki vermiyor bizim borsa resmen kriptonun ath dönemine benzemiş ne alırsan 2 günde kar yazıyor çeşmenin başı çoktan tutulmuş olmalı bir yere kadar bu kazançlara izin verirler diye düşünüyorum. Ömrü hayatımda birkaç kere bist'te işlem açtım birilerinin canı fena yanacak gibi duruyor ath'den ne alırsan al 2güne kalmaz kar alıyorsun.  Kur. korumalıdan bu tarafa ciddi bir yatırımcı geldiğine inanmaya başladım oradan çıkanlar nereye gidecek acaba yada kur korumalı işi bittiğinde bu para ne olacak?

2000 yılı bist100 endeksi 35 gr altın ediyor
2022 yılı bist100 endeksi 4 gr altın ediyor

Benim hedefim 50 gr altın. Yani 12-13 kat yükseliş 1 kg altını 13 kg ya çıkarmak

Bitcoini bile geçer bu endeks bana göre . Bu benim hedefim almayan almasın almayin abi siz dolar uçacak ekonomi çökecek demeye devam edin.

BIST yukselisi kolay olmayacak düzeltmelere yıllara yayılacak ama 50 gr altin olduğunda bugün çöküyoruz diyenleri göreceğim ben
Pages:
Jump to: