Pages:
Author

Topic: BIST - page 4. (Read 2176 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 09, 2022, 03:12:01 AM
@mhanbostanci yazınızı okurken olayın içindeyim gibi heyecanlandım ve çok güzel bir şekilde her şeyi anladım, bir de aklıma yazı yazılırken gelen şey ise Türkiye’de bu sistemin sürekli işleyebileceği, çünkü Türkiye’de insanlar borsada şirkete ortak olduğunu düşünmek yerine kağıtla oyun oynayıp para kazanma sistemiyle bakıyorlar, eğer insanlar bu şirketin ortağı oluyorum kafasında düşünselerdi o zaman o şirketin aldığı sattığı bir boncuk tanesine kadar bakarlardı,

Bu arada merit sayınız da 1453 olmuş, Fatih gibi siz de bitcointalkı fethettiniz Smiley
legendary
Activity: 3122
Merit: 1516
October 08, 2022, 06:46:53 PM
Özelden gelen soruları tek elden cevaplamak için biraz uzunca yazdım ama durumu izah ettiğimi sanıyorum.

Birkaç kademeli çalışıyorlar. En tepede 8-10 kişilik bir ekip var. Büyük abiler bunlar.

1. kademe yaklaşık 1000 kişi. il liderleri var. Tepe ekip bunları besliyor.

2. kademe her il lideri kendine 10-15 kişilik ekip kuruyor.
Bu kademedekilerin ülke çapında toplam kişi sayısı 10.000 den fazla.
Her il lideri kendi ilindeki 10-15 kişilik ekibini besliyor.

3. kademe illere dağıtık durumda ülke çapında 10binlerce taşıyıcı var.
son deşifre olan piramitin taşıyıcı sayısı 50.000 civarındaydı.

Ortada paralı VIP grup gibi harama el uzatmış milleti kerken bir yapı yok.
Elhamdülillah herkesin bu gruplara bağı gönülden...

Tespit edilen 2 yöntem ile çalışılıyor:

1. Faizsiz Kredi Hizmeti

Muhafazakar bilinen X Ailesine ait 15-20 yıllık işletmeye Topluluk tarafından fonlama hizmeti veriliyor.
Aile en tepedeki abilere mürecat ediyor.
Halka arz da Tepe ekip kurumsal yatırımcı veya yurt dışı yatırımcı kisvesi ile halka arzdan hisse alıyor.
Pandemi sürecinde uzaya çıkan "eşit dağılımlı halka arz" olayı burda kullanılıyor işte.
Akabinde Talimat veriliyor. "Herkes 3000 TL lik alsın atsın kenara" deniyor.
Eskiden milletten kurban parası toplar afrikadaki açları doyuracağız derlerdi artık buna döndü.

2. Hisse Kaldırma Hizmeti

Hal hazırda borsada işlem gören küçük sermayeli, sermayesi kadar kar açıklayabilen bir şirket var.
Şirket büyük ortağı elindeki x milyon adet hisseyi satmak için spk den iznin alıyor.
Akabinde en tepedeki abilere müracat ediyor. Tahtacı-Abiler-Patron masaya oturup anlaşıyorlar.
Önce Talimat veriliyor hisse kademeli olarak duyurulsun talimatı veriliyor.

Birinci adımda il liderleri mallanıyor:
5 TL den işlem gören hisseyi 5-6 TL aralığından 1. kademedekiler alırken bir yandan tahtacı tahtanın hacmini artırıyor.
2 haftada işlem hacmi ile desteklenen %20 kalıcı artış trend kırılımı olarak algılanıyor. (Buna gel gel yapıyorlar deriz.)

İkinci adımda il liderlerine bağlı ekipler mallanıyor:
Ülke çapında 10.000 den fazla kişi alımları yapmaya başlıyor Tahtacı yükselen kanal oluşturmak için işlem hacmi ile destekliyor.
Hisse bu şekilde kısa sürede 8 TL yi geçiyor.
Bu dönemde gel gel e dayanamıyoruz artık ve diğer ky ler ile birlite ve bizde giriyoruz Smiley
Len oğlum, 2 ayda bu şirket fabrikanın bahçesinde gömü buldu herhalde %60 yapması normal değil demiyoruz!

Üçüncü adımda taşıyıcılara talimat veriliyor: "Herkes 10bin liralık alsın atsın kenara. kısa vadede %20 orta vadede %100 yaparsınız" deniyor.
Onbinlerce kişi emir telakki ederim diyerek bir kaç hafta boyunca alım yapıyor.
Tahtacı teknik analiz grafiği için işlem hacmi ile destekliyor.
Artık insanlar hisseyi konuşmaya başlıyor. Hisse bu şekilde 11 TL yi geçiyor.
Bu adımda il liderleri mal boşaltıyor. 5-6 TL aralığından aldıklarını 11 TL  den 9 TL ye düşerken satıyorlar.
onbinlerce kişinin alımı devam ettiği için ve duyan geldiği için hisse yeniden 12 TL nin üstüne atıyor.
Daha önce duyan piramitin en altındaki taşıyıcılar ortalama 10 TL maliyetliler bu arada dikkat!

Büyük operasyon var kıçımıza kaçacak deyip 8-9 aralığından alıp 11 de satmadığımız hisse yeniden 11 e gelince sattık tabi.
Bu noktada piyasada şu algı oluşuyor, vay bea! millet alıyor abiii. 11 den 9 a indi yeniden %30 yaptı 12 nin üstüne attı.
Erken mi sattık ya! diyoruz.

Dördün adımda sosyal medya da pazarlama çalışması başlıyor.
tiktok-youtube-hisse.net-telegram-bigpara-twitter-investing sağ sütun ve bunun gibi mecralardan bombardıman başlıyor.
Eşlenik olarak Patron birde hikaye patlatıyor. Işın kılıcı arge çalışmamız tamamlandı, patent başvurumuzu yaptık gibi bir haber...
Burda füze ateşleniyor... 4 tavan yapılıyor.
Hisse 17 TL... artık tamamen fomo oluşmuş durumda tutabilene aşkolsun.
4 tavanda bir tavan çözdürerek patron bir kaç aracı kurumdan bir tatlı tatlı hisselerini satmaya başlıyor.
teknik grafiği için Tahtacı gene çalışıyor bir yandan. hisse 17 den 2-3 haftada 36 TL ye gidiyor.
Milyon lotluk hacimler arasında taşıyıcılar da patronda satıyor...

Operasyonun sonunda herkes kazandı.
Patron hisselerinin x milyon adetini ortalama 23.5 TL den şu kadar zamanda sattım açıklamasını spk ya bildiriyor.
Fabrika 5 TL lik bir şirket iken 36 TL lik bir şirket oluyor ve kredibilitesi artıyor.
Abiler kazandı, İl liderleri kazandı, il liderlerine bağlı ekipler kazandı, taşıyıcılar kazandı.
tiktok-youtube-hisse.net-telegram-bigpara-twitter-investing sağ sütun daki arkadaşlar dedik oldu havasında.
Ne güzel herkes mutlu Smiley 36 TL zirve fiyattan alanlar hariç.

36 TL den alanlarda üzülmesinler, uzun vadeli tutsunlar ellerinde.
29 TL ye düştüğünde biraz daha alsınlar maliyet düşürsünler.
23 TL ye düşünce biraz daha alsınlar maliyet düşürsünler.
18 TL ye düştüğünde biraz daha alsınlar maliyet düşürmeye devam etsinler.
14 TL ye düşünce biraz daha alsınlar.
11 TL ye düşünce patron malına sahip çıkar 23.5 ortalama fiyattan sattığı hisselerin bir kaç milyonunu 12 TL lerden aldığını açıklar.
Bu gazla ky bak adam malına sahip çıkıyor. Bu hisse alınır der hop bir bakmışsınız ki 18 oluvermiş.
18 TL geçilince 14 ve 18 den aldığınız ortalaması 16 olan aldıklarınızı satın adedinizi azaltın.
Sonra piyasanın gidişatına göre bakarsınız başınızın çaresine...
Kim bilir bir iki sene sonra Patron yeniden hisse satmak ister umudunuzu kaybetmeyin.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
October 08, 2022, 07:11:21 AM
...böylece küçük yatırımcıyıda borsadan uzaklaştırmış oldunuz zaten yabancı yatırımcı çoktan terk etmişti.

çok yanılıyorsunuz. Pandemi ile birlikte onbinlerce yeni küçük yatırımcı geldi biste. Ayrıca bu ky ler tahmininizin çok üstünde organizeler.
5k hatta 10k kişiden oluşan toplu hareket eden gruplar var. onlar hiç bir yere gitmiyorlar merak etmeyin.
Tarikatlarımız bist i keşfetti... bunlar aysberg in ucu sadece

Bu böyle devam ederse durum ne olacak peki? bende aslında ky sayısının azaldığını düşünüyordum ama böylesine büyük işlemler yapılabiliyorsa istedikleri şekilde işlem yapma gücüne sahip olacakları anlamına da geliyor bu. manipule yapan büyük balinalara ses vermiyorlar da kylerin para kazanma hırsına dokunuyorlar ilginç şekilde. sistem yine zengini korumak üzerine işliyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
October 08, 2022, 04:44:39 AM
...böylece küçük yatırımcıyıda borsadan uzaklaştırmış oldunuz zaten yabancı yatırımcı çoktan terk etmişti.

çok yanılıyorsunuz. Pandemi ile birlikte onbinlerce yeni küçük yatırımcı geldi biste. Ayrıca bu ky ler tahmininizin çok üstünde organizeler.
5k hatta 10k kişiden oluşan toplu hareket eden gruplar var. onlar hiç bir yere gitmiyorlar merak etmeyin.
bu forumda bist ile ilgili bilgisine güvendiğim tek kişi bostanci abidir.
iş yerimdeki çoğu kişi yerli ve milli borsamızla ilgilendiği için nasıl bir toplulukları olduğunu tahmin dahi edemezsiniz. telegramdaki gizli/ücretli/ücretsiz gruplarından çıkan bir kelimeyle tüm iş yeri aynı şekilde hareket ediyor. ofisteki eleman bir şey diyor, o lafı çaycı alıyor en alt kattaki adama yetiştiriyor. yetmiyor gün içinde kırk saat telefonda konuşup yardırıyorlar. bu arada ky inanılmaz bir manipülasyona uğruyor. piyasa uzun zamandır yeşil olduğu için kendisini çok zeki ve yetenekli sanan bu topluluk çok kısa bir süre sonra yine ağlamaya başlayacak. sebebi ise kendisini geliştirmekle uğraşmaktansa "aga"ları ne dediyse onu yapmalarından.
legendary
Activity: 3122
Merit: 1516
October 05, 2022, 04:10:38 PM

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 05, 2022, 01:40:14 AM
Borsa İstanbul'da son haftalarda yaşanan manipülasyon söylentileriyle çalkalanıyordu hatta Twitter bu manipülasyonlarla ilgili sürekli tweet görüyordum neyseki sonunda ciddi bir soruşturma yapıldı 8 kişi gözaltına alındı. Manipülasyonlardan yaklaşık olarak 5 milyar lira vurgun yapıldığı söyleniyor. Sanırım ülkede güvenilecek hiç bir kurum kalmadı böylece küçük yatırımcıyıda borsadan uzaklaştırmış oldunuz zaten yabancı yatırımcı çoktan terk etmişti.
Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/borsada-manipulasyon-operasyonu-5-supheli-tutuklandi-713516.html
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 21, 2022, 02:03:09 AM
Sürekli olarak para basılarak paranın değerinin yok edildiği ve getirilen ucube çözüm önerileri sebebiyle para basmaya devam edilecek zorunda olması insanları varlıklarının değerini koruyabilmek için mal almaya itiyor. Borsada hisse, ev, arsa, araba ve hatta kısa zamanda bozulmayacak geri dönüştürülebilir çöpler bile değerini kaybeden paraya karşı değerini koruyacağı için insanlardan talep görür.

Geçen sene polodan 240 TL vererek satın aldığım pantolonun farklı rengini almak istediğimde üzerinde gördüğüm fiyat etiketi 1200 TL. İnsanlar güvensiz gördüğü fiat paradan kaçmak için bir malı ederinden fazla fiyatla almaya razılar. Yukarıda saydığım her şey için bu geçerli. Fiyatlarını balonlaşmış olarak görenler bile fırsat bulduğu anda Türk Lirasından kaçmak için bir şeyler satın almaya ve mümkünse Türk Lirası cinsinden borçlanmaya çalışıyorlar. Sürekli azalan bir borcu kim reddedebilir ki ?

Borsa tarihin zirveleri falan diyorlar da, dediğiniz gibi azalan bir parasal güçte borsadaki hisse senetleri eldeki değerlerini korumaya çalışıyor bence, yani TL olarak bakınca yükselmiş gibi görünüyor ancak aslında yükselip yükselmediğini enflasyon hesabı yaparak daha rahat anlayabiliriz, eğer dövize karşı güçlenmiş bir hisse senedi varsa aslında o yükselmiş demektir,
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
September 20, 2022, 05:59:22 PM
Sürekli olarak para basılarak paranın değerinin yok edildiği ve getirilen ucube çözüm önerileri sebebiyle para basmaya devam edilecek zorunda olması insanları varlıklarının değerini koruyabilmek için mal almaya itiyor. Borsada hisse, ev, arsa, araba ve hatta kısa zamanda bozulmayacak geri dönüştürülebilir çöpler bile değerini kaybeden paraya karşı değerini koruyacağı için insanlardan talep görür.

Geçen sene polodan 240 TL vererek satın aldığım pantolonun farklı rengini almak istediğimde üzerinde gördüğüm fiyat etiketi 1200 TL. İnsanlar güvensiz gördüğü fiat paradan kaçmak için bir malı ederinden fazla fiyatla almaya razılar. Yukarıda saydığım her şey için bu geçerli. Fiyatlarını balonlaşmış olarak görenler bile fırsat bulduğu anda Türk Lirasından kaçmak için bir şeyler satın almaya ve mümkünse Türk Lirası cinsinden borçlanmaya çalışıyorlar. Sürekli azalan bir borcu kim reddedebilir ki ?
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 20, 2022, 03:36:20 PM
Bu kadar kötü bir ekonomi yönetimi olduğu yerde üstelik yüksek enflasyon ortamında borsanın yükselmesi anormal geliyor normal şartlarda zaten yüksek enflasyon altında  paranız eriyor yıllık bazda aldığınız hisse en az % 80 artış göstermeliki paranız değerini korusun oda istatistik kurumunun uydurma enflasyon oranı tabiki. Bu aralar borsada çok güzel oyunlar dönüyor banka hisseleri bile 1-2 gün tavan 1-2 taban gidiyor düşerken devre kesiciler vs sanırsınız banka hissesi değil spek hissesi kısaca banka hisselerinede güven yoksa borsa bitmiş demektir.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
September 03, 2022, 04:49:39 AM
Ülke biraz rayına otursa yatırım amacıyla çok uzun vadeli büyük şirketlerden hisse almayı düşünüyorum.Dolar bazında gerçekten çok uyguna alınabilecek hisseler var ama bir türlü emin olamıyorum dolar bazında daha büyük bir çöküş dalgası gelir mi diye  Huh
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
August 30, 2022, 06:35:36 AM
endeks inanılmaz bir şekilde yükseliş gösteriyor. şu dönemde piyasaya giren çoğu ky ne yaptığını bilmeden şansa ilerliyor ve işin en kötü tarafı da bu. yabancı yatırımcı artmış vs geçin bunları. millet telegram gruplarında bizim bildiğimiz "dump/pump kanalları" ile organize oluyor. daha doğrusu birkaç büyük baş, küçük başları oltasına alıyor. resmen oyuncak olmuş burası. işi bilen kısa dönem vurkaçlar ile para kazanabilir.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
August 29, 2022, 09:36:12 AM
Cuma günü BIST, toplam işlem hacminde 87,1 milyar lira ile rekor kırdı ve Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 3.146,10 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.188,07 puana taşıdı.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/ntvpara/bist/borsa-haftayi-rekorlarla-tamamladi,kWH4Ln3VREqSy-amf7ghbQ
member
Activity: 1011
Merit: 64
August 27, 2022, 02:50:53 PM

THY kendine böyle bir seri oluşturmuş.

Olması gerektiği ve dediginiz gibi oldu. Tebrikler hocam.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
February 17, 2022, 05:20:26 AM
Yeni oyun alanım.

Dolar bazlı grafik okuyan biri olarak burada çok da zorlanacağıma inanmıyorum.

Yamuk yaptıkları an gerekirse 50 sene tutarım o hisseyi, çocuğuma bırakırım.

$AKBNK
$YKBNK
$ISCTR
$GARAN
$SAHOL
$KAHOL
$THYAO
$VESTL
$TTKOM
$TCELL
$BIMAS

Sanayi ve otomativ olarak ise eregl, sise, froto hisseleri dolar bazlı düştüğünde portföyüme eklenecek. Toplamda 14 hisselik bir portföy olacak, 15. adayı hala araştırıyorum. 15'i geçmeyeceğim, 15'in altına da düşmeyeceğim. Bu hisselerin tamamı 12 ay boyunca "eşit parçalar" halinde aylık olarak alınacak. İlk olarak bankaları ve sabancı holdingi almaya başladım. Diğer hisseleri Mart'taki FED toplantısından sonra almaya başlayacağım.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
February 17, 2022, 03:10:34 AM
BIST şu an için körler sağırlar birbirini ağırlar modunda. Kripto harici uzun dönemli yatırım arayanların ufaktan şirketleri araştırıp kendi kararlarını vermeleri gerekir. Bana kalırsa sağlam şirketlerin fiyatları şu an için makul ve ilerleyen dönemde ülken ekonomisinin tekrar toparlanmasıyla ve dolar tl de tl yönlü değerlenme gerçekleşmesiyle borsa tekrar eski günlerine kavuşacaktır. Söylediklerimin hepsi kendi görüşüm olup yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kararını kendi versin.
sr. member
Activity: 770
Merit: 268
Helena Helena!
February 01, 2022, 01:27:41 PM
BİST'in kripto dünyasına gelmesi gerekiyor.

Katılıyorum. TL paritesi ile prensip gereği işlem yapmıyorum. BİST hisselerini paribuya tokenleştirip getirsinler USDT paritesi açsınlar alalım.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
February 01, 2022, 10:48:48 AM

THY kendine böyle bir seri oluşturmuş.

sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
July 22, 2021, 06:18:58 PM
BIST'te kripto paralara göre daha çok ve daha kolayca kazanmak mümkün mü ki öyle? Hiç bulaşmadım BIST'e daha ve kripto paralar ile kendimi mutlu hissediyorum. BIST daha riskli geliyor bana. Bir firmaya güvenip yatırım yapıyorsunuz sonra iyiye gitmesini umuyorsunuz. Şirket batsa, kötü günler geçirse bütün yatırımınız yok olabilir. Volatillik kripto parada da var ama onda durumu kontrol altına almak daha rahat bence.

BİST'e sepet yapan birisi %90 kayıpla çıkma ihtimali yok. Ama kriptoda boğanın tepsinde sepet yapan biri sıfırlanabilir. Her ne kadar BİST'i sevmesem anlamasam da kriptodan biraz daha kazanırsam paramın %15 ile random sepet yapıp bırakacağım uzun vade.

Birde şu temmedü olayını bilen var mı? Kardan pay almak için hisseyi ne kadar süreliğine tutmalıyız v.s..

Kripto paralarda eğer ne idüğü belirsiz altcoinlerle bir sepet yapılırsa hızlı çıkıp hızlı batma ihtimali yüksek evet. Sürekli takipte olmak bile yetersiz kalabilir. Ben o yüzden daha güvenli takılmayı tercih ediyorum. Kaybımı çok büyümeden kurtarabilmek daha rahat oluyor.  Grin
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
July 22, 2021, 11:47:00 AM
BIST'te kripto paralara göre daha çok ve daha kolayca kazanmak mümkün mü ki öyle? Hiç bulaşmadım BIST'e daha ve kripto paralar ile kendimi mutlu hissediyorum. BIST daha riskli geliyor bana. Bir firmaya güvenip yatırım yapıyorsunuz sonra iyiye gitmesini umuyorsunuz. Şirket batsa, kötü günler geçirse bütün yatırımınız yok olabilir. Volatillik kripto parada da var ama onda durumu kontrol altına almak daha rahat bence.

BİST'e sepet yapan birisi %90 kayıpla çıkma ihtimali yok. Ama kriptoda boğanın tepsinde sepet yapan biri sıfırlanabilir. Her ne kadar BİST'i sevmesem anlamasam da kriptodan biraz daha kazanırsam paramın %15 ile random sepet yapıp bırakacağım uzun vade.

Birde şu temmedü olayını bilen var mı? Kardan pay almak için hisseyi ne kadar süreliğine tutmalıyız v.s..
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
July 21, 2021, 03:05:12 PM
Pages:
Jump to: