Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 14. (Read 17305 times)

jr. member
Activity: 59
Merit: 34
Bugün toplamda 7 işlemle yaklaşık 134k$ çekim işlemi yaptım. Binance borsasından bankaya. bakalım ne olacak, ne zaman olacak.

bir seferde cekilebileek bir miktarı neden 7seferde cektiniz    ?

Valla bende bilmiyorum. Aslında 2 ye bölüp yarısını Binance yarısını Ftx den yapacaktım ama üşendim sanırım. Binance ta 2 hesabımız vardı. Biri eşimin üzerine benim hesapta 20k vardı yaklaşık. Önce göndereyim onu dedim. Sonra eşimin hesabından satış yaptıkça kendi hesabıma BUSD olarak gönderdim. Toplam 134k göndermem gerekiyordu. Arada incelemeler, neyi satayım hesapları, ne kadarını satayım hesapları derken satış yaptıkca kendi hesabıma gönderdim. Çok geç kalmadan işlemi yapmam gerekiyordu. Hesaba geçen parayı gönderdim. Çarşamba benim hesabıma geçip oradan tekrar yurtdışına göndermem gerekiyor. Pazartesi son gün yurtdışındaki hesapta olması gerekiyor paranın. Yurtdışındaki hesap benim değil bu arada, oradan alış-veriş işlemi yaptık. Sözleşmeye göre pazartesi onların hesabında olması lazım.

En fazla biraz fazla fee öderiz dedim çok da dert etmedim. Başka sebebi yok.

Pazartesi sabah saat 9.20 ile 10.10 arasında 7 adet çekim işlemi yapmıştım. Salı yı çarşamba ya bağlayan gece yarısı saat 00.40 da 2 adet işlemim onaylanmış gözüküyordu Binance borsasında. Paranın YKB hesabıma geçmesi öğlen saatlerini buldu. Diğer 5 işlemde ha şimdi ha birazdan geçer diye beklerken, çarşamba akşam saat 17:00 çivarında "failed" durumuna geçti. Failed durumundaki işlemlerdeki para da binance hesabımda gözüküyordu.

Neden böyle oldu bilmiyorum. Bende parayı FTX borsasına gönderdim. Tek seferde 100k$ lık cekim işlemi yaptım, çarşamba akşamı 18:00 itibariyle. Bakalım geceçek mi? Geçerse ne zaman geçecek.
jr. member
Bugün toplamda 7 işlemle yaklaşık 134k$ çekim işlemi yaptım. Binance borsasından bankaya. bakalım ne olacak, ne zaman olacak.

Valla bende bilmiyorum. Aslında 2 ye bölüp yarısını Binance yarısını Ftx den yapacaktım ama üşendim sanırım. Binance ta 2 hesabımız vardı. Biri eşimin üzerine benim hesapta 20k vardı yaklaşık. Önce göndereyim onu dedim. Sonra eşimin hesabından satış yaptıkça kendi hesabıma BUSD olarak gönderdim. Toplam 134k göndermem gerekiyordu. Arada incelemeler, neyi satayım hesapları, ne kadarını satayım hesapları derken satış yaptıkca kendi hesabıma gönderdim. Çok geç kalmadan işlemi yapmam gerekiyordu. Hesaba geçen parayı gönderdim. Çarşamba benim hesabıma geçip oradan tekrar yurtdışına göndermem gerekiyor. Pazartesi son gün yurtdışındaki hesapta olması gerekiyor paranın. Yurtdışındaki hesap benim değil bu arada, oradan alış-veriş işlemi yaptık. Sözleşmeye göre pazartesi onların hesabında olması lazım.

En fazla biraz fazla fee öderiz dedim çok da dert etmedim. Başka sebebi yok.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418

jr. member
jr. member
Activity: 52
Merit: 14
Sormak istediklerim var aydınlatan olursa çok sevirim.
1. Bankaya gidince usd banka hesabımı açılıyor varlık barışı için ayrıca
2. Varlık barışı yaptıktan sonra elimize bir nüsha veriyolarmı varlık barışı yapıldığına dair ilerde bir problem çıkar diye. Parayı getirdikten sonra bildirmek zorundamıyız
3. İstanbulda Ziraat bankasından varlık barışı yapanlar hangi şube ile işlem yaptığını bilgilendirebilir mi. Süreç uzamasın açısından.

1. Bankana bağlı. En kolay mevzu bu,düşünme bile.

2. Doldurduğun formun taranmış kaşelenmiş kopyasını alıyorsun aslı teslim alınmıştır yazıyor. Bildirdiğin yer banka zaten, bankanın vergi işlerine bakan birimi hallediyor ek bir şey yapılacaksa.

3. Ziraatten çokça sorunsuz işlem yapanla beraber son dönemde 2 oldu bu forumda sorun çıkan veya sorun çıkarmayı deneyen bazı Ziraat şubeleri. Bizzat bilmiyorum, burada yazılanlardan konuşuyorum ancak; %100 kafa rahatlığı açısından belki şu an başka bir banka da bakabilirsin. Özel bankalardaki müşteri temsilcileri (genç cevval birini bulmaya çalış) daha yardımcı olmaya meyilli oluyorlar.

Saygılar.
jr. member
2. Varlık barışı yaptıktan sonra elimize bir nüsha veriyolarmı varlık barışı yapıldığına dair ilerde bir problem çıkar diye. Parayı getirdikten sonra bildirmek zorundamıyız
3. İstanbulda Ziraat bankasından varlık barışı yapanlar hangi şube ile işlem yaptığını bilgilendirebilir mi. Süreç uzamasın açısından.

1.Evet. Yurtdışından getireceğiniz para döviz cinsinden olması gerek. Dolayısıyla euro yada dolar hesabı açmanız lazım. Daha önce döviz hesabınız varsa kullanabilirsiniz ama yeni hesap açmak tercih ediliyor en azından benim müşteri temsilcim öyle önerdi.

2. Varlık barışı yaptıktan sonra elinize bir nüsha vermiyorlar bana vermediler. Ama ben verdiğim evrağın fotokopisini istedim ve verdiler. Sıkıntı çıkmaz ama ne olur ne olmaz. Parayı getirmeden önce başvuru yapılması gerekiyor. Parayı getirdikten sonra onlar sizi bulur zaten. Başvuru yapılmadan yapılan transferler bu kapsama girmiyor.

3. İstanbullu arkadaşlar yardım eder. Ama herhangi bir şube işi yapar. Yanınızda yönetmeliğin çıktısı olsun gerekirse suratlarına çarparsınız. Ben YKB de yaptım. Başvuru yaptığım arkadaş konuya hakim değildi ama telefonla öğrenip işimi halletti.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
jr. member
Yurt dışı kripto borsalarından ciddi kar eden arkadaşlarım var, bu konuyu araştırıyorum. Türk borsalarından bozum yapmak yerine yurt dışından döviz olarak parayı getirip varlık barışından yararlanmak istiyoruz. Hali hazırda güncel bir tecrübesi olan varsa buradan paylaşabilir mi?

Hocam birçok kişi yaptı ve güncel zamanda yaptı, son yasada. Başlığın son 10 sayfasında yazılan her şeyi detaylıca okumanızı öneririm  Smiley

Varlık barışından faydalanmanızın önünde engel yok, aksine devlet teşviği var  Smiley
jr. member
Activity: 267
Merit: 6
Crypto Worker
Yurt dışı kripto borsalarından ciddi kar eden arkadaşlarım var, bu konuyu araştırıyorum. Türk borsalarından bozum yapmak yerine yurt dışından döviz olarak parayı getirip varlık barışından yararlanmak istiyoruz. Hali hazırda güncel bir tecrübesi olan varsa buradan paylaşabilir mi?
jr. member
Sanırım yönetmelik değildi. Kara para aklanmasının önüne geçilmesi için crypto borsalara yazı gönderilmişti. Sanırım Masak göndermişti ama emin değilim. o zamanlar bayağı muhabbeti olmuştu. Ama biraz araştırdım konu ile ilgili yazıyı bulamadım.

Özet olarak borsalara kara paranın aklanmasını önlemek için belli bir miktarın üzerindeki işlemler için ek bilgi, belge istenmesi gibi birşeydi. Nerden buldun bu parayı gibi bir şey. 16 nisan daki yönetmelikten hemen sonra ortaya çıkmıştı sanırım.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Yaptığını her işlem belli bir limit üzerindeyse bildiriliyor.

masak, 1.000 dolar üzeri her işlemi bana bildir yoksa çizerim demişti. günümüzde bu para 10 bin türk lirası ediyor neredeyse. kabaca 2 aylık memur maaşıyla işlem yaparsak, giriş-çıkış sanırım, masak'a selam çakmamız gerekiyor.

transfer detaylarını gösterir TxID (transfer kodu)
lan benim bazen öyle bir işlemlerim oluyor ki bırak takip etmesini bilgisayarı kırasım geliyor. mk 10 saniye içinde 5 kere işlem yapmışım, onu buraya bunu şuraya sallayıp üstüne nft stake edip borç vermişim, o parayı x borsasına sokup çıkarmışım falan. her gün böyle onlarca işlem yapıp bu kayıtları isterlerse boku yeriz. bunu sırf btcturk için demiyorum. yarın binance de ister, başkası da ister. uğraşamam lan.
jr. member
Bu konu için üye olanlardanım ben de,
varlık barışından haberim yokken ve USD olarak çekilebildiğini bilmiyorken 1 ay önce yüklü miktarda Btcturk, paribu ve Binance tr den TL olarak yüklü çekim yaptım ve 1 ay içinde paranın bir kısmını harcadım, kalanı hesaplarda duruyor. Bankalar bir ses etmedi, sadece btcturk çekim işlemimi kapattı benden evraklar istedi (maaş bordrosu, ikametgah, adres kaydı vsvs) Şimdi bankada kalan tutar konusunda endişe etmeye başladım acaba vergi dairesi beni çağırır mı ve %40 gelir vergisi ister mi diye. Sizce borsalara geri çekip (350k usd civarı) sonra varlık barışına mı başvurmalıyım?

Başlangıçta varlık barışı yapmadan yerel borsalar üzerinden ülkeye soktuğunuz bir tutar için bundan sonra yapacağınız şeylerin bir anlamı olmayabilir. Bir süredir kayıt tuttuklarını hesaba katarsanız, artık görünür durumdasınız. Gelir vergisi olarak değil de her işlemden ücret kesintisi gibi geriye dönük bir hamle uygularlarsa bu sefer daha fazla vergi ödeme ihtimaliniz var. Pandora'nın kutusu açılınca verginin türünü ve miktarını öğreneceğiz.

İkinci soru: mevcutta hem binance hem ftx hesaplarım var, KYC ikisinde de 2. seviyededir. Sizce usd çekerken hangi borsayı kullanmalıyım? Banka olarak da son tecrübelere göre hangi bankadan varlık barışı yaparsam daha az komisyon öder ve daha az sorun yaşarım?

İkisini de kullanabilirsiniz, kesinti oranları oldukça düşük düzeyde.

edit: BTCtürk bayağı bir evrak istedikten sonra aşağıdaki maili gönderdi. Bunları neden istemiş olabilir? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bu bilgileri göndermeli miyim?

" xxx tutarlı deposit işeminizi;
*Gerçekleştirme nedeninizi ayrıntılı şekilde belirtiniz.

*Yatırılan (deposit) kripto paralarının kaynağını, bahse konu kripto paraları nasıl ve ne şekilde elde ettiğinizi, detaylı şekilde açıklayınız. Açıklamalarınız yatırılan kripto paraların asıl kaynağını ve transfer detaylarını gösterir TxID (transfer kodu) ve sanal cüzdan adreslerini içermelidir.

*Yatırılan kripto paraların asıl kaynağını göstermek için açıklamalarınıza bahse konu kripto paraları almak için kullanılan ilgili yerel para birimini nereden ve ne şekilde elde ettiğinize ilişkin belgeleri de eklemeniz beklenmektedir.

Yeni yönetmelik yayınlandığı günden beri yerel borsalar üzerinden hiç bir işlem gerçekleştirmemin sebebi tam olarak bu. Yaptığını her işlem belli bir limit üzerindeyse bildiriliyor. Bir tarafta varlık barışı ile sorgusuz sualsiz ülkeye döviz sokabiliyorken (kaynağı sorulmaksızın) diğer taraftan yerli borsalarda sizden bir çok belge istenmesi tutarsızlık.

Ben de yerli borsa kullanmıyorum da hangi yeni yönetmelik hocam, belli işlem kısmını içeren bir şey çıktıysa tam cahil kalmışım demektir bilgilenmem lazım Smiley
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
varlık barışından haberim yokken ve USD olarak çekilebildiğini bilmiyorken 1 ay önce yüklü miktarda Btcturk, paribu ve Binance tr den TL olarak yüklü çekim yaptım ve 1 ay içinde paranın bir kısmını harcadım, kalanı hesaplarda duruyor. Bankalar bir ses etmedi, sadece btcturk çekim işlemimi kapattı benden evraklar istedi (maaş bordrosu, ikametgah, adres kaydı vsvs) Şimdi bankada kalan tutar konusunda endişe etmeye başladım acaba vergi dairesi beni çağırır mı ve %40 gelir vergisi ister mi diye. Sizce borsalara geri çekip (350k usd civarı) sonra varlık barışına mı başvurmalıyım?

Başlangıçta varlık barışı yapmadan yerel borsalar üzerinden ülkeye soktuğunuz bir tutar için bundan sonra yapacağınız şeylerin bir anlamı olmayabilir. Bir süredir kayıt tuttuklarını hesaba katarsanız, artık görünür durumdasınız. Gelir vergisi olarak değil de her işlemden ücret kesintisi gibi geriye dönük bir hamle uygularlarsa bu sefer daha fazla vergi ödeme ihtimaliniz var. Pandora'nın kutusu açılınca verginin türünü ve miktarını öğreneceğiz.

İkinci soru: mevcutta hem binance hem ftx hesaplarım var, KYC ikisinde de 2. seviyededir. Sizce usd çekerken hangi borsayı kullanmalıyım? Banka olarak da son tecrübelere göre hangi bankadan varlık barışı yaparsam daha az komisyon öder ve daha az sorun yaşarım?

İkisini de kullanabilirsiniz, kesinti oranları oldukça düşük düzeyde.

edit: BTCtürk bayağı bir evrak istedikten sonra aşağıdaki maili gönderdi. Bunları neden istemiş olabilir? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bu bilgileri göndermeli miyim?

*Yatırılan (deposit) kripto paralarının kaynağını, bahse konu kripto paraları nasıl ve ne şekilde elde ettiğinizi, detaylı şekilde açıklayınız. Açıklamalarınız yatırılan kripto paraların asıl kaynağını ve transfer detaylarını gösterir TxID (transfer kodu) ve sanal cüzdan adreslerini içermelidir.

*Yatırılan kripto paraların asıl kaynağını göstermek için açıklamalarınıza bahse konu kripto paraları almak için kullanılan ilgili yerel para birimini nereden ve ne şekilde elde ettiğinize ilişkin belgeleri de eklemeniz beklenmektedir.

Yeni yönetmelik yayınlandığı günden beri yerel borsalar üzerinden hiç bir işlem gerçekleştirmemin sebebi tam olarak bu. Yaptığını her işlem belli bir limit üzerindeyse bildiriliyor. Bir tarafta varlık barışı ile sorgusuz sualsiz ülkeye döviz sokabiliyorken (kaynağı sorulmaksızın) diğer taraftan yerli borsalarda sizden bir çok belge istenmesi tutarsızlık.
jr. member

Şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar. Undecided

Yuh yani...Güya mevcut sistemden uzak durmak için crypto işlemleri yapıyoruz, vallahi benim amacım bankalardan kurtulmaktı. Sistemden çıkmak...
Ama crypto paralarla alış veriş yapmayı yasakladıktan sonra bu çok zor.

Neyse, sizden bu evrakları istemelerin tek nedeni kendi kuyruklarını kurtarmak. En son borsalara bir yazı gitmişti yetkili mercilerden, crypto para yatırımınızı nasıl, nerden kazandığınız parayla yaptığınızı bildirmek ve belgelendirmek konusundaki yazıydı. Güya vergi kaçaklarını azaltacaklar ama müteahhitlerin zenginlerin vergisini sıfırlamayı biliyorlar.

Ev sattım, tarla sattım, arabayı sattım, altınları sattım, kredi çektim, şu bankadaki birikimlerimi çektim gibi bilgilendirme yapmanız lazım. BtcTürk te bakiyeniz yoksa sallayın. Ben bankalara sadece aylık harcayacağım kadar para çekiyorum diğerleri ya soğuk cüzdanda yada yurtdışı borsalarda. Artık bu ekonomik koşullarda bankalara, hükümete güvenemiyorum. Elin tanımadığımız cinlisi, amerikalısı bile daha güvenilir oldu.

Bende kendime göre yüklü (150k $) parayı varlık barışı yoluyla getirmeyi planlıyorum. Hayalimdeki hayata başlamak için alım yapmam lazım ama son ana kadar bu parayı getirmeyi düşünmüyorum. Swift sürelerini de dikkate alarak ödeme yapacağım son günde getirim yapacağım.

Benim de Binance ve Ftx borsalarında hesabım var. 2 borsadan da sorunsuz işlem yaptım. Getireceğim büyük meblayı da 2 ye bölüp 2 borsadan göndermeyi planlıyorum.

Sizin yerinizde olsam bankalardaki paranızı tekrar bir şekilde borsaya gönderir daha sonra varlık barışı ile bankaya çekerdim. Ama bu benim şahsi fikrim. Bunların ne yapacağı belli olmaz geriye dönük vergi bile işletirler. Bankalarda para tutmamak en güzeli...
newbie
Activity: 1
Merit: 0

Şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar. Undecided

legendary
Biz haklarımızı biliyoruz ama karşımızdaki kişiler yeterliliği olmayan odunlar olduğu için bu sorunlar oluyor. Devletin içine ettiler resmen, bu tarz sorunları ya devlet bankasında ya da bademlerin bankasında yaşayabilirsiniz; özel bir bankada yaşamanız mümkün değil, yetkin olmayanı orada tutmazlar.

Kendilerini geliştirme noktasında çok zayıf oldukları gerçek ancak siz haklarınızı biliyorsanız ve bildirirseniz mecbur kalıp okumak zorunda kalıyorlar. Binance, FTX hangi borsa ve hangi aracı banka olduğundan bağımsız olarak ülkeye döviz girişini (varlık barışını) engellemek yasal olarak suç.

MADDE 12 – (1) İlgili kurum ve kuruluşlar, gerçek veya tüzel kişilerin geçici 93 üncü madde uyarınca yapılacak işlemlere ilişkin taleplerini yerine getirmek zorundadırlar.

Bu kanunen size tanınan bir haktır ve hiç kimse engelleyemez. Engellemesi durumunda karşı tarafa yasal haklarınızı kullanacağınızı bildirin.

Ziraat bankası ile ilgili temel sorun bir önceki varlık barışına ait bilgilendirme yazısının doğru kaynaklarla güncellenmeden eksik biçimde şubelere iletilmesidir. Gönderilen bilgi formunu bizzat okudum. Gönderen kişi ile alıcı isminin aynı olması gibi, açıklama kısmında varlık barışı yazılması gibi mevcut tebliğ ile alakası olmayan saçma ibareler yer alıyor. Zaten müşterilerine sundukları form bile geçici 90. madde de yayınlanan form, güncel değil.
full member
Activity: 980
Merit: 152
Olay doğru dostum, ben de aynı şeyi yaşadım Ziraat Bankasında, şube müdürünü tanıdığım için bu defalık kabul ediyoruz ama bankamız kripto para ticaretine aracılık yapmak istemiyor dediler. Varlık barışı olmasına rağmen bir sürü soru soruyorlar. Olayın temel nedeni, FTX'in aracı kurum kullanması, bu nedenle gönderici ismiyle alıcı isminin aynı olmaması.

Herhangi bir Türk bankası sebebi her ne olursa kripto para borsalarından para çekerek varlık barışı yapmanızı engelleyemez. Size herhangi bir soru soramazlar. Paranın gönderildiği hesap isminin sizin isminizle uyumlu olması da gerekmiyor.

Varlık barışı ile ilgili yayınlanmış yönetmeliği okuyun, haklarınızı bilin. Siz haklarınızı bildirmenize rağmen işleminizi gerçekleştirmiyorlarsa yaptıklarının bir suç olduğunu söyleyerek gerekli mercilere suç duyurusunda bulunun.

Tebliğden birebir alıntıdır:

Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Bankacınız size yerini sorarsa resmi gazetede yayınlanan tebliğin 2. bölümünün 4. maddesini okumasını söyleyin.

Biz haklarımızı biliyoruz ama karşımızdaki kişiler yeterliliği olmayan odunlar olduğu için bu sorunlar oluyor. Devletin içine ettiler resmen, bu tarz sorunları ya devlet bankasında ya da bademlerin bankasında yaşayabilirsiniz; özel bir bankada yaşamanız mümkün değil, yetkin olmayanı orada tutmazlar.
legendary
Olay doğru dostum, ben de aynı şeyi yaşadım Ziraat Bankasında, şube müdürünü tanıdığım için bu defalık kabul ediyoruz ama bankamız kripto para ticaretine aracılık yapmak istemiyor dediler. Varlık barışı olmasına rağmen bir sürü soru soruyorlar. Olayın temel nedeni, FTX'in aracı kurum kullanması, bu nedenle gönderici ismiyle alıcı isminin aynı olmaması.

Herhangi bir Türk bankası sebebi her ne olursa kripto para borsalarından para çekerek varlık barışı yapmanızı engelleyemez. Size herhangi bir soru soramazlar. Paranın gönderildiği hesap isminin sizin isminizle uyumlu olması da gerekmiyor.

Varlık barışı ile ilgili yayınlanmış yönetmeliği okuyun, haklarınızı bilin. Siz haklarınızı bildirmenize rağmen işleminizi gerçekleştirmiyorlarsa yaptıklarının bir suç olduğunu söyleyerek gerekli mercilere suç duyurusunda bulunun.

Tebliğden birebir alıntıdır:

Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Bankacınız size yerini sorarsa resmi gazetede yayınlanan tebliğin 2. bölümünün 4. maddesini okumasını söyleyin.
jr. member
Dün ziraatten varlık barışı yaptım krakenden dün parayı yolladım bugün gelmiş dediler kripto ile gelen parayı bizim bankamız kabul etmektedir bu yüzden iade ettik parayı dediler böyle bir şey olabilir mi?

dun foruma uye olmuş hemen cekim yapmış para geri donmus hemen baslıga yazmış filan.
olay tamamen atmasyon gibi duruyor.
"kripto ile gelen parayı bizim bankamız kabul etmektedir" bu nasıl bi cumledir zaten.
kripto ile gelen para en demek?

ayrıca sen krakenin websitesini yaptın belki,belki kraken ofisine klima,bilgisyar aldı senden,bu yuzden sana ödeme yapıyorlar,nerden çıkarmış o hayali banka memurun kripto ile geldi(!)olayını.
acıklama bolumne "kripto odemisidir para cekiyor bu"  mu yazmış kraken parayı yollarken?

skindirik turk borsalarının dusuk iq lu korkutma denemeleri gibi gozukuyor.

Aslında bizler sorun yaşamadığımız banka ve şubelerini söylesek bizden sonrakiler faydalanır diye düşünüyorum veya sorun yaşadıklarımızı
full member
Activity: 980
Merit: 152
Dün ziraatten varlık barışı yaptım krakenden dün parayı yolladım bugün gelmiş dediler kripto ile gelen parayı bizim bankamız kabul etmektedir bu yüzden iade ettik parayı dediler böyle bir şey olabilir mi?

dun foruma uye olmuş hemen cekim yapmış para geri donmus hemen baslıga yazmış filan.
olay tamamen atmasyon gibi duruyor.
"kripto ile gelen parayı bizim bankamız kabul etmektedir" bu nasıl bi cumledir zaten.
kripto ile gelen para en demek?

ayrıca sen krakenin websitesini yaptın belki,belki kraken ofisine klima,bilgisyar aldı senden,bu yuzden sana ödeme yapıyorlar,nerden çıkarmış o hayali banka memurun kripto ile geldi(!)olayını.
acıklama bolumne "kripto odemisidir para cekiyor bu"  mu yazmış kraken parayı yollarken?

skindirik turk borsalarının dusuk iq lu korkutma denemeleri gibi gozukuyor.

Pages:
Jump to: