Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 9. (Read 17305 times)

jr. member
Activity: 52
Merit: 14
arkadaşlar bilen biri söyleyebilir mi öncelikle varlık barışı tecrübelerimi en başından aktarayım burdaki mesajlar çok yardımcı oldu bana

İlk iş yapı krediye gittim burdaki tavsiyeler üzerine direkt banka müdürünün yanına çıktım, varlık barışı yapacağımı söyledim sadece paranın menşeisini sordu bana kripto olarak belirttim kriptolar için danışmam lazım dedi çünkü masak inceliyor her işlemimizi bla bla okeyledim çıktım. Benden tc ad soyad aldı ve 3 dk sonra tekrar aradı bankaya gelin lütfen diye yaşadığım şehir küçük olduğundan daha önce hiç bozduran olmamış o yüzden pek bilgileri yok ne müdürün ne personelin. İlk başta aradınız mı dedim aradık polisi seni almaya geliyorlar diye soğuk bi şaka yaptı müdür bey  Grin sonra daha önce hiç barış yapmamış personelinin yanına yönlendirdi. Başlangıçta yapı kredi usd-try hesabı açtıktan sonra bana bir kağıt imzalattilar bu kağıt ne için dedim bu parayı başkasının adına çekmediğinize dair masak beyannamesi tarzi bişey söyledi şuan net hatırlamıyorum ama kötü bişey değildir sanırım.

Banka Personelinin bilmediği nokta şu :

- Ve ilk başta formlari parayı hesaba çekeceğim gün o günün merkez kurunu yazip bildirelim dedi bende günün belli olmadığı ve varlık barışı için son tarihin 31 Aralık olduğu söyleyince kafası karıştı çünkü zannımca bu formu bildirmesse fırsattan yararlanamamış oluyorum.

- Merkez bankası kurunu kaçtan yazıp bildiriyi yapmalıyız ?

Son sual : Masak inceliyor diyince bir tırsmadım değil problem olur mu arkadaşlar tutar 300k usd

Tutar isterse 3 milyar dolar olsun. Varlık barışı kapsamında işlemin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda, masak veya vergi dairesinin herhangi bir incelemesi olmayacaktır. Zaten kanun olarak incelemeye almayacaklarını taahhüt etmişler.

Bir düzeltme yapmak isterim, sadece vergi dairesi inceleme yetkisinden feragat ediyor. Masak değil. Kripto para ticareti son derece masum bir olay , inceleme başlatacaklarını hiç ama hiç sanmam ama, yine de teknik olarak masak değil feragat eden.
sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
arkadaşlar bilen biri söyleyebilir mi öncelikle varlık barışı tecrübelerimi en başından aktarayım burdaki mesajlar çok yardımcı oldu bana

İlk iş yapı krediye gittim burdaki tavsiyeler üzerine direkt banka müdürünün yanına çıktım, varlık barışı yapacağımı söyledim sadece paranın menşeisini sordu bana kripto olarak belirttim kriptolar için danışmam lazım dedi çünkü masak inceliyor her işlemimizi bla bla okeyledim çıktım. Benden tc ad soyad aldı ve 3 dk sonra tekrar aradı bankaya gelin lütfen diye yaşadığım şehir küçük olduğundan daha önce hiç bozduran olmamış o yüzden pek bilgileri yok ne müdürün ne personelin. İlk başta aradınız mı dedim aradık polisi seni almaya geliyorlar diye soğuk bi şaka yaptı müdür bey  Grin sonra daha önce hiç barış yapmamış personelinin yanına yönlendirdi. Başlangıçta yapı kredi usd-try hesabı açtıktan sonra bana bir kağıt imzalattilar bu kağıt ne için dedim bu parayı başkasının adına çekmediğinize dair masak beyannamesi tarzi bişey söyledi şuan net hatırlamıyorum ama kötü bişey değildir sanırım.

- Ve ilk başta formlari parayı hesaba çekeceğim gün o günün merkez kurunu yazip bildirelim dedi bende günün belli olmadığı ve varlık barışı için son tarihin 31 Aralık olduğu söyleyince kafası karıştı çünkü zannımca bu formu bildirmesse fırsattan yararlanamamış oluyorum.

Son sual : Masak inceliyor diyince bir tırsmadım değil problem olur mu arkadaşlar tutar 300k usd

Tutar isterse 3 milyar dolar olsun. Varlık barışı kapsamında işlemin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda, masak veya vergi dairesinin herhangi bir incelemesi olmayacaktır. Zaten kanun olarak incelemeye almayacaklarını taahhüt etmişler.

newbie
Activity: 2
Merit: 0
Yani yarın yarının kurundan karşılığını yazıp bildiriyi gerçekleştireceğiz doğru mu hocam ? ve 3 ay içerisinde ben istediğim zaman çektiğimde direkt dolar olarak alacağım için o kura bağlı kalmayacağım
jr. member
Activity: 69
Merit: 2

İlk iş yapı krediye gittim burdaki tavsiyeler üzerine direkt banka müdürünün yanına çıktım, varlık barışı yapacağımı söyledim sadece paranın menşeisini sordu bana kripto olarak belirttim kriptolar için danışmam lazım dedi çünkü masak inceliyor her işlemimizi bla bla okeyledim çıktım. Benden tc ad soyad aldı ve 3 dk sonra tekrar aradı bankaya gelin lütfen diye yaşadığım şehir küçük olduğundan daha önce hiç bozduran olmamış o yüzden pek bilgileri yok ne müdürün ne personelin. İlk başta aradınız mı dedim aradık polisi seni almaya geliyorlar diye soğuk bi şaka yaptı müdür bey  Grin sonra daha önce hiç barış yapmamış personelinin yanına yönlendirdi. Başlangıçta yapı kredi usd-try hesabı açtıktan sonra bana bir kağıt imzalattilar bu kağıt ne için dedim bu parayı başkasının adına çekmediğinize dair masak beyannamesi tarzi bişey söyledi şuan net hatırlamıyorum ama kötü bişey değildir sanırım.

Bildirildiği tarih itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla. Resmi gazetede belirtilen bu şekilde.
newbie
Activity: 2
Merit: 0

jr. member
Activity: 59
Merit: 34
MADDE 12 – (1) İlgili kurum ve kuruluşlar, gerçek veya tüzel kişilerin geçici 93 üncü madde uyarınca yapılacak işlemlere ilişkin taleplerini yerine getirmek zorundadırlar.

Yönetmelikte açıkça yazılmış. Seve seve işlemi yapacaklar. Nerden geldi gibi sorular sormaya yetkileri yok. Onu Masak yapar gerekirse.

Ben birden çok defa yaptım. Hatta söylediğim miktarı getirmedim. Yönetmelik uzatılmadan önce haziranın son günü gibi başvurdum ama uzatılınca ilk başvuruma göre eylül ayında getirmem gerekirken getirmedim. Sonra, getirmem gereken zaman (kasım ayında) başvuru yaptım ve getirdim. Hatta getirdiğim doları Euro yapıp tekrar yurtdışına gönderdim. Görevli arkadaş merkezini aradı ilgili banka yetkilisi ile görüştü,  sıkıntı olmadığının teyidini aldı ve işlemimi yaptı.
sr. member
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
Başlığı açan olarak güncelleme geçeyim.

Usd olarak bozup çekmek konusunda bankanın normal şartlarda bir şey sormaması lazım. Çünkü bir hesap açmaları ve paranın oraya gelmesi gerekmekte. Yani demişsiniz ki uyuşturucu parası mı çekinmeyin diye, aslında sormaya hakları yok, sanırım devlet bankaları olduğundan dolayı işgüzarlık yapmışlar.

Ben alternatif olarak tl olarak getirdim bir şirket varsa üzerinize direkt tl olarak da başvurulabiliyordu. Usd çekiminde tutar kesintilerle yaptığım başvurunun altında kalırsa endişem vardı veya üstüne çıkarsa. Sonuçta yapılan bildirim kadar gelmesi gerektiğini biliyorum.

Her neyse, gelmekte olan kripto yasası öncesi hepimiz için faydalı olmuşa benzer bir durum oldu. Bundan sonrası artık kısmet. (bir kere uzatıldı zaten, bir daha uzatılacağını sanmıyorum)
member
Activity: 755
Merit: 39
işbankasından yaptım bugün. nerden geliyor nereye gidiyor diye tek kelime sormadılar. evrakları doldurdum,verdim bitti gitti. memlekette adam gibi işini yapanı bulunca evliya görmüş gibi oluyoruz.
full member
Activity: 300
Merit: 103
Valla ben ziraat bankasından takır takır yaptım, ertesi gün arayıp buraya gel dedi gittim, para nerden geliyor diye sordu ve kripto para borsası dedim aradı bilgi verdi merkeze ve 1 saate param geldi.
Bloke etmişler nerden geldiğini sormak için
Fazla şey etmeyin yani
Bir de bankaya gittiğinizde normal para yatırıp çekecek insanlar gibi sıraya girmeyin, direk bireysel yada daha üst birine gidin.
Orada ki adam para yatırıp çekmek dışında bişey bilmiyor ki
full member
Activity: 1176
Merit: 159
islem aslinda o kadar kisa suruyorki isim tc imza tel ve adres yazdim sadece max 2 dakikalik islem ama gorevli olayi cozene islemi tamamlayana kadar yarim saat suruyor,

ben gorevlilere bahsetmeyin diyorum kripto parayi once bir basvuruyu yapin para hesaba gelince zaten ararlarsa yapacak borsey yok, zaten kendileri gorecek paranin nereden geldigini evraklarda paranin nereden gelecegini belirtmiyorsunuz nasil olsa kripto para deyince banka gorevlisi tirsabilir o acidan dedim zaten kimse bana sormadi.

yerli borsalardan o kadar cekim yaptim kimse sormadi nereden buldun bu parayi diye para usd olunca niye bu kadar sorun ediyorlar anlamadim neyse ben tutari fazla yazdim sorarlarsa mecbur trade kazancim derim belge isterlersede islem gecmisini atarim sorun degil.

ins 3 aya kadar ftx usd cekimi sorunsun devam eder, bu kripto yasasi herseyi bok edecek gibi hissediyorum hakkimizda hayirlisi.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
para bu.herkesin kendi parası çalıntı değil uyustrucu parası değil.
kıcında ulkeye kokain sokacak gibi davranmayın.
sube muduru ile gorusmek isteyin.
ordaki çalışanlar cok anlamıyor.
ben sıra bile almadım,bankaya girer girmez,sube mudurunun odası nerde dedim gittim.paşa paşa ilgilendi.
soft durursanız eziklerler.kopek gibi yapmak zorundalar işlemi.
jr. member
Bugun Enpara 40k usd Yapikredi icin 50k usd basvuruda bulundum, Ziraatede gittim ama kuyrugu gorunce topukladim.

Yapikredi hesabim olmadigindan hesap acma numarasi ile sira aldim, sonra siram geldiginde gorevliye varlik barisi yapmamk istiyorum dedim gorevli hicbir anlamadi varlik barisimi ee oo dedi dedim dur once bir bana hesap acalim ben sana izah edecegim..

neyse hesap acti sonra tekrar varlik barisi mevzusunu actim, resmi gazetedeki dosyayi gosterdim bakin boyle bir yasa var ve son tarih 31 aralik dedim, gorevli ilk defa sizden duyuyorum dedi ve internetten bakayim neymis dedi, sonra birkac yeri aradi ancak onlarda bilmiyordu. daha sonra mesaj ile bankacilarin chat uygulamasi sanirim varlik barisini sordu bilen biri cikti sanirim gorevli arkadasi yonlendirdi. ancak bu arkadas butun makaleyi bastan sona okudu ve hesap acma varlik barisi derken 1 saat rehin aldim gorevliyi sirada bekleyenler homurdanmaya basladi bayagi bir neyse bana once doviz hesabi acti sonra ilgili ilk iki dosyanin ciktisini verdi doldurdum kaseledi ve birer kopyasini verdi hic oyle para nerden geliyor fln vs sormadi..

oradan ciktim ve finansbanka gittim burada da enpara internet bankaciligi oldugundan finansbankasi icin ayrica hesap actilar, neyse yine ayni sey oldu, eleman hic birsey bilmiyor ve ben yapamam dedi topu baskasina atti, diger gorevli evraklari verdi ama oda bilmiyordu ust kattan banka muduri sanirim. kidemli biri yonlendirdi ve halloldu birer ciktisini vermediler ben kendim isteyip aldim.

evet yapikredi de 1 saat kadar finansbankta 30 saatte isi bitirdim. artik 3 ay surem var garanti olsun diye 2 bankaya gittim ama 3 ayi sonuna kadar kullanicam bekleyecegim su kripto yasasi ciksin bakalim 3 ay kafam rahat suan.

sizlere tavsiyem kripto vesaire hic bahsetmeyin sorarlarsa ben kendi hesabimdan kendime gonderiyorum deyin parayi ve hicbir gorevli daha once varlik barisi yapmamis siz kendiniz yonlendirin gorevliyi cekingen durmayin olaya hakim oldugunuzu belirtin.

Çok güzel bir tavsiye olmayabilir hiç bahsetmemek, bankaların gelen paranın kaynağını öğrenme görevi var maalesef ki, bu varlık barışından bağımsız bir durum, KYC/AML prensiplerine tabiler. Özellikle bakiye büyükse blokeli olarak geliyor hesabınıza ve banka temsilcisi arıyor sizi özellikle de tanımıyorsa.

Anlaşabileceğiniz bir banka bulmak daha doğru olabilir şahsi hissim.
full member
Activity: 1176
Merit: 159
Bugun Enpara 40k usd Yapikredi icin 50k usd basvuruda bulundum, Ziraatede gittim ama kuyrugu gorunce topukladim.

Yapikredi hesabim olmadigindan hesap acma numarasi ile sira aldim, sonra siram geldiginde gorevliye varlik barisi yapmamk istiyorum dedim gorevli hicbir anlamadi varlik barisimi ee oo dedi dedim dur once bir bana hesap acalim ben sana izah edecegim..

neyse hesap acti sonra tekrar varlik barisi mevzusunu actim, resmi gazetedeki dosyayi gosterdim bakin boyle bir yasa var ve son tarih 31 aralik dedim, gorevli ilk defa sizden duyuyorum dedi ve internetten bakayim neymis dedi, sonra birkac yeri aradi ancak onlarda bilmiyordu. daha sonra mesaj ile bankacilarin chat uygulamasi sanirim varlik barisini sordu bilen biri cikti sanirim gorevli arkadasi yonlendirdi. ancak bu arkadas butun makaleyi bastan sona okudu ve hesap acma varlik barisi derken 1 saat rehin aldim gorevliyi sirada bekleyenler homurdanmaya basladi bayagi bir neyse bana once doviz hesabi acti sonra ilgili ilk iki dosyanin ciktisini verdi doldurdum kaseledi ve birer kopyasini verdi hic oyle para nerden geliyor fln vs sormadi..

oradan ciktim ve finansbanka gittim burada da enpara internet bankaciligi oldugundan finansbankasi icin ayrica hesap actilar, neyse yine ayni sey oldu, eleman hic birsey bilmiyor ve ben yapamam dedi topu baskasina atti, diger gorevli evraklari verdi ama oda bilmiyordu ust kattan banka muduri sanirim. kidemli biri yonlendirdi ve halloldu birer ciktisini vermediler ben kendim isteyip aldim.

evet yapikredi de 1 saat kadar finansbankta 30 saatte isi bitirdim. artik 3 ay surem var garanti olsun diye 2 bankaya gittim ama 3 ayi sonuna kadar kullanicam bekleyecegim su kripto yasasi ciksin bakalim 3 ay kafam rahat suan.

sizlere tavsiyem kripto vesaire hic bahsetmeyin sorarlarsa ben kendi hesabimdan kendime gonderiyorum deyin parayi ve hicbir gorevli daha once varlik barisi yapmamis siz kendiniz yonlendirin gorevliyi cekingen durmayin olaya hakim oldugunuzu belirtin.
member
bugün teb e gittim. merkezde bir yere mail atıyorlar. falan müşteri varlık barışından faydalanacak, başvurusunu alalım mı diye . yazdı yolladı paşalar cevap verecek bekliyoruz...

yapıkrediye gittim. yok biz varlık barışı almıyoruz dediler . devlet bankları alıyor onlara bakın dediler. küfür gibi . memlekette herkes kendi kanunu koyuyor .

yarın ziraat,ing ve iş e gideceğim. bakalım nasıl bir macera olacak.
jr. member
Bugün iki devlet bankasına gittim. Biri vergi dairesine gitmelisin falan diyor, diğeri kripto para deyince bir yeri aradı başımıza bir şey gelmesin falan diye sordu. Telefonumu aldı, ben araştırıp sana döneceğim dedi. Vergiye tabii olmadığını, ve kaynak belirtmek zorunda olmadığını söyledim ama anlamıyorlar. Ben de tuttuğunu koparan biri olmadığımdan işimi halledemedim. Eğer mahzuru yoksa, tercihen İstanbul anadolu yakasında, varlık barışı konusunda tecrübeli herhangi bir banka şubesi önere bilirmisiniz?

Bir de varlık şu barışı formunu https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf printer'dan yazdırsam olur mu? Evde formu doldurup ellerine vermek istiyorum.

böyle çapsızları e-devletten ve bddk üzerinden şikayet edin. bu şekilde canları sıkılsın. ne demek yaptrımıyorum yaa .suç işliyorlar . kıytırık bankacısın anasınısatim kanundan üstün müsün ? bende bugün teb den yapacağım. bakalım ne nanegöreceğiz.inşallah sorunsuz olur.

Halkbank olayından sonra devlet bankaları korkuyor, kaynak belirtmek zorunda değilim deyince çekinmişlerdir tahminimce, gerek de yok hani bankalarla dalaşmaya, ben olsam özel bankalarda hallederdim işimi, sonuçta bu forumda epey insanın kolektif tecrübesi oluştu, bundan yararlanmak lazım.
member
Bugün iki devlet bankasına gittim. Biri vergi dairesine gitmelisin falan diyor, diğeri kripto para deyince bir yeri aradı başımıza bir şey gelmesin falan diye sordu. Telefonumu aldı, ben araştırıp sana döneceğim dedi. Vergiye tabii olmadığını, ve kaynak belirtmek zorunda olmadığını söyledim ama anlamıyorlar. Ben de tuttuğunu koparan biri olmadığımdan işimi halledemedim. Eğer mahzuru yoksa, tercihen İstanbul anadolu yakasında, varlık barışı konusunda tecrübeli herhangi bir banka şubesi önere bilirmisiniz?

Bir de varlık şu barışı formunu https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf printer'dan yazdırsam olur mu? Evde formu doldurup ellerine vermek istiyorum.

böyle çapsızları e-devletten ve bddk üzerinden şikayet edin. bu şekilde canları sıkılsın. ne demek yaptrımıyorum yaa .suç işliyorlar . kıytırık bankacısın anasınısatim kanundan üstün müsün ? bende bugün teb den yapacağım. bakalım ne nanegöreceğiz.inşallah sorunsuz olur.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123

Ben önceki sayfada detaylıca anlattım her şeyi. Bundan faydalanabilirsin: https://bitcointalksearch.org/topic/m.58674467
Ayrıca, formu ben de evde doldurdum. Sadece kur bilgisi, hesap numarası ve imza kısmını şubede ilave ettim.
Yapı Kredi'den memnun kalan birkaç kişi olduğunu okudum bu başlıkta. Ben de Akbank kullandım, sorun yaşamadım mesela. Size yakın bildiğim bir şube yok maalesef. Akbank ve YKB'nin birkaç şubesini gezmenizi tavsiye edebilirim.

Devlet bankaları nedendir bilinmez ama son zamanlarda bilgisiz ya da anlayışsız oluyorlar.
jr. member

Hocam çokça yazıldı, devlet bankası yerine özel bankalardan çok daha iyi randıman alındı bu forumda. Kimseye bir şey anlatmakla uğraşma, teşekkür et çık hocam.

Evde formu doldursan da orada merkez bankası kurunu sana verecekler illa ki orada tekrar modifiye edeceksin.
jr. member
Activity: 114
Merit: 1

full member
Merit: 152
Memurlar için varlık barışı ile döviz getirmek ile ilgili detay veya deneyimi olan var mı? Memur olan arkadaş varsa çok makbüle geçer, ticaret kanunu filan çok detay var.

Tek detay para getirdikten sonra ek mal bildiriminde bulunacaksınız. Başka bir ayrıntı olduğunu sanmıyorum.

Bu arada varlık barışının uzatılacağını sanmıyorum, bildiğiniz gibi Türkiye artık gri listede. Kara parayla mücadele edip gri listeden çıkmak istiyorsa varlık barışını da uzatmaması gerekiyor. Tek istisnası kasanın boş olması.
Pages:
Jump to: