Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 3. (Read 17305 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
form eskisine göre biraz daha "şık"lanmış diyebilirim:

Amerikan Doları
Avrupa Para Birimi
İsviçre Frangı
İngiliz Sterlini
Japon Yeni
S. Arabistan Riyali
Avustralya Doları
Kanada Doları
Diğer

Devlet iç borçlanma senedi - Tahvil
Devlet iç borçlanma senedi - Bono
Eurobond
Özel sektör tahvili
Özel sektör bonosu
Banka bonosu
Kira sertifikası
Gayrimenkul sertifikası
Depo sertifikası
Varlığa dayalı menkul kıymet
İpoteğe dayalı menkul kıymet
Varlık teminatlı menkul kıymet
İpotek teminatlı menkul kıymet
Pay senedi (Hisse senetleri)
Varant
Sertifika
Borsa yatırım fonu
Menkul kıymet yatırım fonu
Gayrimenkul yatırım fonu
Girişim sermayesi yatırım fonu
Emeklilik yatırım fonu
Vadeli işlem sözleşmeleri
Opsiyon sözleşmeleri
Swap
Diğer Menkul Kıymetler

yine @lossnet'in dediği gibi formda bizi ilgilendiren en önemli konu:

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun geçici 15 inci madde hükmünden yararlanmak üzere, yurt dışında
bulunan varlıklarıma ilişkin aşağıda yer alan bildirimimin kabul edilerek gereğinin yapılmasını arz ederim.

büyük ihtimalle henüz yeni olduğu için bankalar form olarak eski formu önümüze koyabilir. şimdi işin vergisel boyutu da olduğu için daha da dikkat etmemiz gerekiyor. bu arada vergi dairesinden iade almak falan bana çok uzun sürecekmiş gibi geliyor:)
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Yeni varlık barışının başvuru formu yayınlanmıştır arkadaşlar. Henüz yeni olduğu için görmeyen/duymayan vardır belki diye buraya ekliyorum. Derli-toplu olarak gözümüzün önünde dursun, buradan ilerleriz...

"BAZI VARLIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HAKKINDA GENEL TEBLİĞ"
Yeni Tebliğimiz Budur: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/varlik_barisi/1_serno_baz_var_eko_kaz_genteb_taslak.pdf

Yeni Varlık Barışı Formumuz Budur: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/varlik_barisi/Ek_1_Banka_ve_araci_kurumlara_yapilacak_billdirim.xls
Bankamıza bu formu doldurarak başvuruyoruz. Detaylı incelemedim ama eskisiyle çok benzer. Bu sefer excel dosyası olarak hazırlamışlar. Dosyayı açtığınızda arka sayfadan açılıyor. Ön sayfayı seçip yukarı alın ve inceleyin. Aşağıdaki diğer 2 dosya da bu şekildedir! Yeni kanun maddemiz "5520". Geçici maddemiz de artık "15". Aklınızda olsun, geçen seferki gibi karışıklıklar olmasın!

Vergi İadesi Almak İçin Dilekçe: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/varlik_barisi/Ek_4_Iade_Talep_Dilekcesi.xls
Hani getirdiğiniz parayı 1 yıl tuttuğunuzda ödenen vergi geri alınabilecekmiş ya; heh işte o kısım bu kısım. Bir yıl sonra bu form doldurulup başvuru yapılabilecek.

Bankanızın Sizin Adınıza Vergi Beyanında Kullandığı Form: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/varlik_barisi/Ek_2_Banka_ve_araci_kurumlar_icin_beyan.xls
Bu kısım bizimle ilgili değil! Siz bankaya varlık barışı beyan formuyla başvurduğunuzda, hani verginizi de elden ödeyeceksiniz ya bu sefer! Heh işte bunun devamı olarak bankanız da sizin adınıza vergi beyanınızı ve ödemenizi Gelir İdaresi Başkanlığı'na bu form üzerinden yapacak. Bilgi olsun diye bu formu de ekledim ama biz kullanmayacağız bunu!

Hayırlı, uğurlu olsun herkese...
newbie
Activity: 13
Merit: 0
kapalıçarşı'da bunu yapan yerler var diye hatırlıyorum hocam aynı şekil ümraniye/ataşehir'de de vardı sanırım.
newbie
Activity: 8
Merit: 5
Arkadaşlar tekrardan herkese selamlar,

30 Haziran öncesi varlık barışı yapmıştım, forumda gelişmelerimi tek tek paylaştım. Uygun bir zamanda geniş ve detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum, aklına takılan sorusu olan varsa alıntılayarak bana sorabilir.

Ziraat Bankası ile yaptığım varlık barışını iptal ettirdim, aynı gün Akbank ile gerçekleştirdim.  İlk deneme swiftimi çekim talebini oluşturduktan 3 saat içerisinde hesabıma yansıttı. Ardından 4-5 gün sonra ana miktarımı çektim, ertesi gün sabah saatlerinde hesabıma yansımıştı.

Akbank'ın öncesi forumda herkes YKB dediği için oraya gittim. Kripto sözünü duyduklarında bi tilt oldular konuya, arayıp bilgi vericez vs. demişlerdi ama vermedilerde. Burada önemli olan kesinlikle bilgili şube olması veya yönlendirmenizi anlayacak birilerinin olması.

Tekrar altını çizerek söylüyorum, Ziraat Bankası'nın politikası var sanırım FTX'den çekimleri reddediyor, daha önce bir çok arkadaş denemiş olmuyor gerçekten bende bizzat yaşadım. Özel bankaları tercih edin. Şu an en sorunsuz 2 banka belli.  "Yapı Kredi" "Akbank"

Bir kaç kafaya takılan bilgiliyi paylaşmak istiyorum şimdilik.

1) Varlık barışı ile başvurduğunuz parayı eğer getirmezseniz hiçbir şey olmuyor. Sadece o başvuruda ki hakkınızı kaybedersiniz o kadar. Bunu her tarafta araştırdım, bankalara sordum, danışma hattını aradım en sonunda net bi kanı getirdim tüm hepsini toplayıp. (Ziraat üzerindeki işlemimi iptal ederken kağıda yazı yazıp iptal etmek istediğimi yazdım kağıdı teslim ettim, ne ne olmaz, fakat buna gerek yoktu.)

2) Örnek olarak miktar olarak 100.000 USD getireceğinizi varsayalım. Bu miktar gelirken ki 200-300USD az veya çok gelmiş sıkıntı olmuyor. Zaten paranızdan banka kesinti yapıyor filan, hiç bir zaman tam miktar tutmuyor.

3) SWIFT'i çekerken swift kodunun sonuna XXX ekleyip eklememenizin hiçbir önemi yok. XXX eklemeden çekim yaptım ben,  XXX'nin anlamı merkez şubeyi temsil etmesi için fakat yazmasanızda zaten oraya iletiliyor.

legendary
Siz bu postu yazmadan çekimi vermiştim ancak sizin geçen sene madde madde yazdığınız posta bakarak faydalanmıştım. Cidden çok sağolun gerek son paylaşımınızdaki bilgiler gerekse önceki madde madde olan için. Tecrübeler işleri çok kolaylaştırıyor. Hatta siz diğer başlıkta tavsiye etmeseniz 4-5 defa döviz bürosuna gidip elle çekecektim parayı. Bu şekilde kayıtlı olmuş oldu
...

Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Ben de hatırlatmalarımı yazdıktan sonra fark ettim sizin çekim talimatı verdiğinizi. Fazla bilginin zararı olmaz:) Bu forumdan başka yerde de yok zaten varlık barışı hakkında bu kadar geniş bir tecrübe havuzu. Gayet güzel özetlemişsiniz siz de tecrübenizi. Güle güle harcayın. Şansınız bol olsun...
jr. member
Activity: 70
Merit: 3
Teşekkürler hocam cevabınız için. İçerde para varken değişiklik yapmak istmesem de, dediğiniz gibi riske atmadan adresi güncelliyim dedim. Bugün Abd'de tatil olmasına rağmen 2 saat içinde onayladılar e-devletten indirdiğim ikametgahı. Çekim talebini verdim. Para ulaştıktan sonra detaları paylaşacağım ben de Smiley

Rica ederim... Harika, çok sevindim işlemin kısa sürmesine:) Birkaç hatırlatma yapayım.
1. Çekeceğiniz miktar kısmına nokta ve virgül koymayın. Yani 10.000 dolar çekecekseniz 10000 yazıyorsunuz.
2. Tip kısmından "International Wire" seçin.
3. "Intermediate Bank" kısmını doldurmayın. Uyarı verecektir ama dolduranlar çoğunlukla gecikme sorunu yaşadılar.
4. Bankanızın yerleşik adresi olarak merkezin adresini girin. Muhtemelen swift kodunuz da merkezin kodudur.
5. Ve ilk çekiminiz olacağı için ufak bir miktar ile deneme yaptıktan sonra ulaştığından emin olup devam edin diğer tutara.

Aylardır deneyim biriktirdik burada. Bol şanslar olsun...

Siz bu postu yazmadan çekimi vermiştim ancak sizin geçen sene madde madde yazdığınız posta bakarak faydalanmıştım. Cidden çok sağolun gerek son paylaşımınızdaki bilgiler gerekse önceki madde madde olan için. Tecrübeler işleri çok kolaylaştırıyor. Hatta siz diğer başlıkta tavsiye etmeseniz 4-5 defa döviz bürosuna gidip elle çekecektim parayı. Bu şekilde kayıtlı olmuş oldu.

Yeni çekim yapmış biri olarak ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim, belki sıradaki arkadaşların işlerini kolaylaştırır.

-Banka olarak TEB ile çalıştım. İlk başta bilmiyorlardı ancak size dönelim diyip araştırıp döndüler 1-2 saat içinde. Para nerden gelecek, nasıl kazandınız vs gibi sorular sordular, masak'a onaya gitmesi içinmiş sanırım. Kriptodan gelecek, çalıştım kazandım diyerek geçiştirdim. Birkaç saat içinde onaylandı. Bu arada formu 28 Haziranda doldurdum, dolayısıyla yeni vergili sistem üzerinden değil de vergisiz olarak para çekimi yaptım.

-Ftx adresim ile banka adresim uyuşmuyordu. Garanti olması açısından ticket açıp, e-devlet ikametgah belgesi yükledim, Amerika'da tatil günü olmasına rağmen 2 saatte onaylandı.

-Yine aynı gün çekim işlemi verdim. Adım ve soyadımda Türkçe karakter bulunuyor. Ftx hesabımı ingilizce karakterli almama rağmen bilgilerimi Türkçe karakter olarak girdim, bir sıkıntı olmadı.

-"Intermediate Bank" kısmını doldurmadım.

-Swift kodunu internetten arağımda şube numaralı versiyonları çıktı. Ben de şube kodumu bulup o şekilde denedim TEBUGRIS999 formatında ve adres olarak da şubemin adresini yazdım. Bir problem olmadı ancak yukarıdaki posttan öğrendik ki merkezin bilgileri ve adresini vermek daha sağlıklıymış.

- Dün gece 23.30da 10k dolar civarı çekim verdim, 20 dakika sonra gönderildi maili geldi Ftx'ten. Bugün 16.30'da ise para hesabıma geçmişti yani 17 saat sürdü. Toplam kesinti tam 10 dolardı, bence oldukça adil bir rakam hoşuma gitti.

Saygılar, sevgiler herkese.
legendary
Teşekkürler hocam cevabınız için. İçerde para varken değişiklik yapmak istmesem de, dediğiniz gibi riske atmadan adresi güncelliyim dedim. Bugün Abd'de tatil olmasına rağmen 2 saat içinde onayladılar e-devletten indirdiğim ikametgahı. Çekim talebini verdim. Para ulaştıktan sonra detaları paylaşacağım ben de :)

Rica ederim... Harika, çok sevindim işlemin kısa sürmesine:) Birkaç hatırlatma yapayım.
1. Çekeceğiniz miktar kısmına nokta ve virgül koymayın. Yani 10.000 dolar çekecekseniz 10000 yazıyorsunuz.
2. Tip kısmından "International Wire" seçin.
3. "Intermediate Bank" kısmını doldurmayın. Uyarı verecektir ama dolduranlar çoğunlukla gecikme sorunu yaşadılar.
4. Bankanızın yerleşik adresi olarak merkezin adresini girin. Muhtemelen swift kodunuz da merkezin kodudur.
5. Ve ilk çekiminiz olacağı için ufak bir miktar ile deneme yaptıktan sonra ulaştığından emin olup devam edin diğer tutara.

Aylardır deneyim biriktirdik burada. Bol şanslar olsun...
jr. member
Selamlar herkese,

Ftx'den banka hesabıma para çekimi yapacağım ama ftx'te eski adresim kayıtlı. Sizce çekimden önce adresi değiştirmeli miyim?  Sadece e-devletin verdiği ikametgah belgesi var verebileceğim, onu kabul etmeyebilirler diye emin olamadım. Adres uyumsuzluğu sıkıntı çıkarabilir gibi geldi. Veya direk eski adresimi şuanki forma yazsam sıkıntı olmaması gerekir sanırım. Ne dersiniz? Smiley

Selamlar. Adres dediğiniz ikametgah adresiniz sanırım...Banka hesabınızdaki ev/iş adresiniz ile FTX'de tanımladığınız adresinizin aynı olması gerekiyor. İsterseniz mevcut haliyle de (ufak bir miktar) bir deneme çekimi yapabilirsiniz. Ama size tavsiyem kurala uygun gidin bence. Sırf şu basit sebepten yüksek miktarlı transferlerde bir aksilik çıkmasın! Sonra iade süreci uzun sürebiliyor çünkü!

Değiştirmek çok kolay aslında. Bir ticket açın FTX'den. Yeni adresinizi göndereceğinizi söyleyin. Onlar belgelerinizi temizlerler sistemden. Muhtemelen tekrar kimlik onayı isteyeceklerdir. Şu kimlik ile selfie meselesi yani. Öyle yaparak ilerleyin.

Not: Ben banka ekstresi göndermiştim adres teyidi için. e-devlet de kabul edebilirler belki ama sorun onu da ticket üzerinden.

Teşekkürler hocam cevabınız için. İçerde para varken değişiklik yapmak istmesem de, dediğiniz gibi riske atmadan adresi güncelliyim dedim. Bugün Abd'de tatil olmasına rağmen 2 saat içinde onayladılar e-devletten indirdiğim ikametgahı. Çekim talebini verdim. Para ulaştıktan sonra detaları paylaşacağım ben de Smiley
legendary
Selamlar herkese,

Ftx'den banka hesabıma para çekimi yapacağım ama ftx'te eski adresim kayıtlı. Sizce çekimden önce adresi değiştirmeli miyim?  Sadece e-devletin verdiği ikametgah belgesi var verebileceğim, onu kabul etmeyebilirler diye emin olamadım. Adres uyumsuzluğu sıkıntı çıkarabilir gibi geldi. Veya direk eski adresimi şuanki forma yazsam sıkıntı olmaması gerekir sanırım. Ne dersiniz? Smiley

Selamlar. Adres dediğiniz ikametgah adresiniz sanırım...Banka hesabınızdaki ev/iş adresiniz ile FTX'de tanımladığınız adresinizin aynı olması gerekiyor. İsterseniz mevcut haliyle de (ufak bir miktar) bir deneme çekimi yapabilirsiniz. Ama size tavsiyem kurala uygun gidin bence. Sırf şu basit sebepten yüksek miktarlı transferlerde bir aksilik çıkmasın! Sonra iade süreci uzun sürebiliyor çünkü!

Değiştirmek çok kolay aslında. Bir ticket açın FTX'den. Yeni adresinizi göndereceğinizi söyleyin. Onlar belgelerinizi temizlerler sistemden. Muhtemelen tekrar kimlik onayı isteyeceklerdir. Şu kimlik ile selfie meselesi yani. Öyle yaparak ilerleyin.

Not: Ben banka ekstresi göndermiştim adres teyidi için. e-devlet de kabul edebilirler belki ama sorun onu da ticket üzerinden.
jr. member
Selamlar herkese,

Ftx'den banka hesabıma para çekimi yapacağım ama ftx'te eski adresim kayıtlı. Sizce çekimden önce adresi değiştirmeli miyim?  Sadece e-devletin verdiği ikametgah belgesi var verebileceğim, onu kabul etmeyebilirler diye emin olamadım. Adres uyumsuzluğu sıkıntı çıkarabilir gibi geldi. Veya direk eski adresimi şuanki forma yazsam sıkıntı olmaması gerekir sanırım. Ne dersiniz? Smiley
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Eğer vergi alınacaksa varlık barışının ne anlamı kaldı arkadaş? Demek ki bunların planı az çok belli direkt olarak varlık barışı son kez getirildi. (Zaten birçok arkadaş aynısını ifade etmişler). Herhalde vergisiz dolar almanın faydası olmadığı görülmüştür. KKM ye geçirilmesinin teşvik edilmesi hiç ama hiç boşuna değil. Bankada tutarsanız vergi almayız demişler. O da güzel bir gösterge.

Daha önceki varlık barışları vergiye tabiydi. 2 seferdir uzatılan son varlık barışında vergi yoktu. Eski varlık barışı yönetmeliklerine bakarsanız onlarda kademeli olmamakla birlikte vergi olduğunu görürsünüz. Varlık barışı olmasa ödeyeceğiniz tutar çok daha fazla.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Eğer vergi alınacaksa varlık barışının ne anlamı kaldı arkadaş? Demek ki bunların planı az çok belli direkt olarak varlık barışı son kez getirildi. (Zaten birçok arkadaş aynısını ifade etmişler). Herhalde vergisiz dolar almanın faydası olmadığı görülmüştür. KKM ye geçirilmesinin teşvik edilmesi hiç ama hiç boşuna değil. Bankada tutarsanız vergi almayız demişler. O da güzel bir gösterge.
legendary
Cashback 15%

dünya gazetesi'nden abdullah tolu'nun yazısı: Yine yeni yeniden varlık barışı!
@Sagaris'in dediği gibi yeniden bir uzatma söz konusu olmayıp kurumlar vergisi kanunu eklenerek yeniden düzenlenmiş oldu.
Yeni düzenlemede süre uzatma yetkisi var mı?

Maalesef yeni düzenlemede, önceki düzenlemelerin aksine Cumhurbaşkanımıza varlık barışı süresini uzatma konusunda verilmiş bir yetki bulunmuyor. Yani, yeni varlık barışı uygulaması 31 Mart 2023 tarihinde sona erecek.

bu kısım bizler gibi herkesi ilgilendiren kısım. daha önceki bildiğiniz gibi 6 ay 6 ay gidiyordu ama bu sefer öyle bir imkan yok. en azından şimdilik.
member
Activity: 755
Merit: 39

tl olarak mı tutmamız gerekiyor acaba

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Uzatılacağı belli olan şeyi sadece beklettiler.
Ha bu seferki biraz daha farklı yukarıda belirttildiği gibi. Sadece belli bir miktar vergi alınacak. Buna şaşırmamamız gerekiyor bu zamanlarda herşeyden vergi alınırken böylesi büyük paranın döndüğü yerden vergi almamak absürt olurdu. 1 sene tutabilecek sayısının çok olacağını sanmıyorum ama meblağ çok yüksekse belki yüzde vergi vermemek için mecbur tutan olacaktır.
member
Activity: 755
Merit: 39
dememişmiydim...  Bu varlık barışı daha çok su kaldırır dövize bu kadar ihtiyaç varken bunu bitirmek saçmalık olurdu. yerlerinde olsam kriptoyu tamamen ticarete sokardım bu olayın getireceği reklam ve ticaret inanılmaz boyutlara getirebilir düşünsene dondurma alıyorsun orada bile btc ile ödeme yapabiliyorsun fee falan düşünmeyin sırf deneyim için gelecekler olacaktır.

valla çok mantıklı olur . migros ve bimde harcayabilsek mesela. zaten paranın çoğunu orda harcıyoruz.
jr. member
Activity: 267
Merit: 6
Crypto Worker
Arkadaşlar mevcut Varlık Barışı uzatılmadı, Yeni Varlık Barışı düzenlemesi, Kurumlar Vergisi Kanununa eklenen geçici 15. Maddede yer alıyor.

Kurumlar Vergisi Kanununa eklenen geçici 15. Madde ile düzenlenen yeni Varlık Barışı, yeni bir düzenleme, uygulaması 30 Haziran’da sona eren eski Varlık Barışı’nın devamı değil. Yani, eski Varlık Barışı düzenlemesinin uzatılması gibi bir durum söz konusu değil.

Her iki düzenleme birbirinden oldukça farklı. Eski düzenleme vergisiz iken, yeni Varlık Barışı düzenlemesi vergili olacak. (ŞAŞIRDIK MI?)

Önceki Varlık Barışı uygulaması vergisizdi. Ancak, yeni Varlık Barışı düzenlemesi vergili olacak. Vergi oranı, Varlık Barışı’nın yurt içi ve yurt dışı olmasına göre değişiyor.

Yurt dışı Varlık Barışı’nda bildirim tarihine göre kademeli bir vergilendirme olacak. Buna göre yurt dışı Varlık Barışı’nda;

1) 30 Eylül 2022 tarihine kadar yapılacak bildirimlerden yüzde 1, 1 Ekim – 31 Aralık 2022 tarihi arasında yapılacak bildirimlerden yüzde 2, 1 Ocak – 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılacak bildirimlerden yüzde 3 oranında vergi alınacak!

Bir yıl bankada tutulursa vergi oranı sıfır.

Vergili Varlık Barışı'na merhaba!

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
dememişmiydim...  Bu varlık barışı daha çok su kaldırır dövize bu kadar ihtiyaç varken bunu bitirmek saçmalık olurdu. yerlerinde olsam kriptoyu tamamen ticarete sokardım bu olayın getireceği reklam ve ticaret inanılmaz boyutlara getirebilir düşünsene dondurma alıyorsun orada bile btc ile ödeme yapabiliyorsun fee falan düşünmeyin sırf deneyim için gelecekler olacaktır.
legendary
Cashback 15%
Merhabalar,

Benim bildiğim kadarıyla vergi oranı sıfırdı, ama bu videoda adam varlık barışında vergi %2'den %3'e çıktı diyor. Var mıdır bunun aslı?

https://youtu.be/CBySuB2Mk1g?t=230
yanlış hatırlamıyorsam bir önceki varlık barışında da vergi oranı %2 idi. tekrardan o maddeyi sokmuşlar sanırım ama bthd'nin paylaştığı taslakta "1 yıl süre ile hareket etmezse" verginin 0 olduğundan bahsediyordu. her sabah resmi gazete okuyan birisi olarak (gece bildirim geldiği zaman aslında) henüz bir bilgi göremedim. gerçi onda da beni ilgilendiren taraflara bakıyorum sadece ehehe.
full member
Activity: 651
Merit: 117
EscrowDapp.com
Varlık Barışı başvuru süresinin uzatılmasına dair madde, Meclis'te görüşülen torba yasa teklifine önergeyle eklendi. Böylece, 30 Haziran itibariyle sona eren süre, 31 mart 2023'e uzatıldı.

Müjdemi isterim, kripto camiasının gözü yaşlı köftehorlarıWink Yine uzatma yapılmış! Bu sefer resmi gazetede henüz yayınlanmadı galiba, göremedim orada. Ama birkaç haber sitesinde çıkmış. Yukarıdaki açıklamayı NTV sitesinden aldım. Gözler aydın olsun. Bu sefer 9 aylık bir uzatma olmuş. Ama hangi kanun maddesiyle ve hangi detaylarla yayınlandı, orasını artık yarın inceleriz hep beraber!

Torba yasaya sokmuşlar.
Pages:
Jump to: