Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 7. (Read 17305 times)

newbie
Activity: 5
Merit: 0
16k usd gibi miktarı btcturk üzerinden çektim sonra aynı şekilde geri gönderdim. Vergi muhabbeti çıkınca şimdi bundan yararlansam acaba bir problem çıkar mı merak ettim.

Edit: Getirilecek para 25K yazsam parça parça daha az miktar getirsem problem yaratır mı?
copper member
Activity: 37
bende bitstamp kullandım.  toplamda 100k usd bildirimde bulunmuştum akbanka. parayı 3 ayda parça parça 100k usd olarak çektim. hiçbir sorun olmadı
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Ben kripto kazancimi verlik barisi kapsaminda degerlendirmek istiyorum ancak türkiyede vergi mükellefiyim (sahis firmam var). Bu durumda sürec nasil oluyor bilgisi olan var mi?

Bankalar bireysel başvurular için bile yeterli bilgiyi vermekten acizler. Bu konuyu detaylı araştırmış bir muhasebeci v.b. bulmanız da oldukça zor. Varlık Barışı yönetmeliğinin 4. bölümü şirketlerin yurt dışında bulunan varlıkları ve varlık barışı süreci ile ilgili, onu mutlaka okuyun. Sizin varlıklarınızın şirketin iş alanı ile ilgisi yoksa bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bir anlam çıkarmak mümkün. Yine de ailenizden güvenebileceğiniz bir birey üzerinden gerçekleştirme seçeneğini de düşünün.
newbie
Activity: 1
Arkadaslar merhaba,

Ben kripto kazancimi verlik barisi kapsaminda degerlendirmek istiyorum ancak türkiyede vergi mükellefiyim (sahis firmam var). Bu durumda sürec nasil oluyor bilgisi olan var mi?

Simdiden tesekkürler
jr. member
Activity: 267
Merit: 6
Crypto Worker
Yakın zamanda varlık barışı işe kripto gelirlerini getiren birileri var mı?

Çok kişi var. Yönetmeliğin süresi uzatılmadan öncekinden bir farkı yok. Uzun zamandır aktif görünmediğiniz için kaçırmış olabileceğiniz tek şey artık Binance Türkiye'ye USD çekimine izin vermiyor. Diğer seçenekler aynı şekilde devam ediyor, çoğunluk FTX kullanıyor.

Çok teşekkür ederim, merak ettiğim nokta tam olarak buydu.
legendary

Çok kişi var. Yönetmeliğin süresi uzatılmadan öncekinden bir farkı yok. Uzun zamandır aktif görünmediğiniz için kaçırmış olabileceğiniz tek şey artık Binance Türkiye'ye USD çekimine izin vermiyor. Diğer seçenekler aynı şekilde devam ediyor, çoğunluk FTX kullanıyor.
jr. member
Activity: 267
Merit: 6
Crypto Worker
member
Activity: 447
Merit: 88
Düşünsene arbitraj yapmak ve USD - USDT farkından faydalanmak istiyorsun sonra iş bilmez insanlar çıkıp parana bloke koymaya çalışıyor. Çok değişik bir kafa yapımız var maalesef.
sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
Beni de YKB den aradılar. Kasım ayında yüklü para çekmiştim. Onu da hemen yurtdışına tekrar gönderdim. "Parayı neden gönderdiniz" gibi sorular sordu müşteri temsilcim.

North Dimension kim, başka yerden de gelmiş. Bir FTx bir de Binance kullanmıştım odur dedim. Ben bunları söylemek zorunda olmadığımı söyledim.

Merkezden istemişler "ben arada kalırım zor duruma düşerim" dedi. Bende yurt dışında yaptığım alım sözleme mi gönderdim. Bu yüzden parayı yurt dışına gönderdim dedim. Başka belge de gönderdim.

Eninde sonunda illegal bir işlem yapmıyoruz. Her şey belgeli. Zaten paramı getirmişim. Alacağımı almışım.

Aslında problem varlık barışı kullanarak yatırımlarınızı Türkiye'ye getirmeniz değil dövizin yurtdışına çıkması. Yurtdışına çıkan her parayı yakın takibe almış durumdalar ve yurtdışına giden her miktarı sorguluyorlar.

Bankaların ve hükümetin en şikayetçi olduğu noktalardan birisi varlık barışı ile ülkeye sokulan miktarın çok kısa sürede tekrar yurtdışına çıkarılması. Ziraat bankası kripto para borsalarından gelen bloklarken altta yatan sebeplerden birisi de buydu. Gelen dövizi yerel banka hesaplarında tutmayan insanları kısıtlamak istiyorlar.

Ülkede bir hastalık var, tedavisi var ama kolay değil. Peki aldığımız önlem ne, parol içmek Smiley

Sıkmaya çalıştıkça daha çok çıkacaktır ama ya bilmediklerinden ya da işlerine gelmediğinden parola devam.
legendary
Beni de YKB den aradılar. Kasım ayında yüklü para çekmiştim. Onu da hemen yurtdışına tekrar gönderdim. "Parayı neden gönderdiniz" gibi sorular sordu müşteri temsilcim.

North Dimension kim, başka yerden de gelmiş. Bir FTx bir de Binance kullanmıştım odur dedim. Ben bunları söylemek zorunda olmadığımı söyledim.

Merkezden istemişler "ben arada kalırım zor duruma düşerim" dedi. Bende yurt dışında yaptığım alım sözleme mi gönderdim. Bu yüzden parayı yurt dışına gönderdim dedim. Başka belge de gönderdim.

Eninde sonunda illegal bir işlem yapmıyoruz. Her şey belgeli. Zaten paramı getirmişim. Alacağımı almışım.

Aslında problem varlık barışı kullanarak yatırımlarınızı Türkiye'ye getirmeniz değil dövizin yurtdışına çıkması. Yurtdışına çıkan her parayı yakın takibe almış durumdalar ve yurtdışına giden her miktarı sorguluyorlar.

Bankaların ve hükümetin en şikayetçi olduğu noktalardan birisi varlık barışı ile ülkeye sokulan miktarın çok kısa sürede tekrar yurtdışına çıkarılması. Ziraat bankası kripto para borsalarından gelen bloklarken altta yatan sebeplerden birisi de buydu. Gelen dövizi yerel banka hesaplarında tutmayan insanları kısıtlamak istiyorlar.
jr. member
Activity: 59
Merit: 34

legendary
Arkadaşlar ben 2-3 günde kriptodan banka hesaplarıma 300-600 tl gibi rakamlar çekiyorum sabit değil ama bazen 5 gün hiçte çekmiyor olabiliyorum , bu bir sorun olur mu ? illegal bir iş yapmıyorum sadece paribudan para çekiyorum

Dilediğiniz zaman hesabınıza dilediğiniz kadar para çekebilirsiniz. Kanunlar tarafında kripto borsalarını kullanmak ile ilgili hiç bir kısıtlama yok. İnsanların varlık barışını tercih etme sebebi youtube v.b. işlerde olduğu gibi gelecekte ortaya çıkabilecek geriye dönük vergi olasılıklarını azaltmak yada ortadan kaldırmak. Bahsettiğiniz miktarlar için varlık barışı yapmanız da pek mümkün olmayacaktır, swift ücretleri ve diğer banka kesintilerini karşılamaz.
jr. member
Activity: 77
Merit: 4
Hello BTC Talk Family
Arkadaşlar ben 2-3 günde kriptodan banka hesaplarıma 300-600 tl gibi rakamlar çekiyorum sabit değil ama bazen 5 gün hiçte çekmiyor olabiliyorum , bu bir sorun olur mu ? illegal bir iş yapmıyorum sadece paribudan para çekiyorum
jr. member
Activity: 52
Merit: 14
reason666

mevzu mağdur olmak değil oraya geldiğinde iş rezalete dönmüş oluyor zaten . mevzu kanunun uygulanması . kanun soramazsın diyor . bitti nokta . sen yap kanun arkandan gelsin muhabbeti ile olmaz . cahişl adamlar hadi yapıyor da finans da herkes iyi kötü okumuş . olmaması lazım.

Yok hocam, zaten arkadaşın başvurusunu kabul etmişler parasını çekmesine izin vermişler iş bitmiş gitmiş. Bu aşamada anladığım kadarıyla sadece hesaplarını düzene koyuyorlar malum yıl sonu olur yeni yıla geçiyorlar diye iç değerlendirme yapıyorlardır, yani şu anki sorunun sebebinin bu paranın gelip gelemeyeceği değil mahiyetiyle alakalı olduğunu zannediyorum.

Yurtdışında bankaların birçoğu kriptodan gelen parayı direk reddediyor geri gönderiyor hatta bazen.

Haklısınız, hoş mu, hiç değil; ben de sevmedim ama, şükür bir sıkıntı yaratmamışlar. Henüz bankalar kriptoya alışamadı, büyüme ağrıları bunlar. Zaten sıkıntı olacak olsa önce bloklar sonra sorarlardı diye düşünüyorum, saygılarımla.
member
Activity: 755
Merit: 39
reason666

mevzu mağdur olmak değil oraya geldiğinde iş rezalete dönmüş oluyor zaten . mevzu kanunun uygulanması . kanun soramazsın diyor . bitti nokta . sen yap kanun arkandan gelsin muhabbeti ile olmaz . cahişl adamlar hadi yapıyor da finans da herkes iyi kötü okumuş . olmaması lazım.
newbie
Activity: 14
Merit: 2
Evet şu anlık bir mağduriyet yok. Sadece sordular. Umarım sadece sordukları ile kalır Smiley
jr. member
Bugün parayı çektiğim banka, Yapı Kredi'den beni aradılar. Kasım ayında çektiğim para ile alakalı soru sordular Cheesy varlık barışı yaparken kripto para geliri olduğunu belirtmiştim,

Bize de genel müdürlükten sormamız isteniyor kusura bakmayın vs.. dedi ve ;

"mesleğiniz ne ?",
"kripto para geliriydi öyle değil mi ?",
"işlemlerinizi nereden yapıyordunuz?",
"işlemlerinizin kaydı var mı ?"

gibi sorular sordu. Genel müdürlüğe iletmesi gerekiyormuş öyle dedi. Ben kripto paranın kaydını tutmamın imkansız olduğunu belirttim. (Ki zaten kripto paranın nasıl kaydını tutayım ? dexlerde yaptığım işlemlerin txid lerini mi vereyim  a**....) Umarım hesaba bloke falan koyup saçma sapan işlerle uğraştırmazlar beni.

Bence en önemlisi, size telefonda siz daha hiçbir şey söylemeden mi kripto para geliri mi diye sordular hocam?

Yoksa sizi aradı merhaba bu para nereden gelmişti diye sordu siz kripto para bu deyince mi sordular. Bence önemli bir detay çünkü eğer siz bir şey söylemeden sordularsa genel müdürlük ona bakıp aramış demek sizi.

Telefonda bu para ne geliri diye sormadı. Beni arayan kişi varlık barışını yaptığım şubeden birisi ve direkt "kripto para geliriydi öyle değil mi ?" dedi.

Tamam sıkıntı olacağını sanmam, bankalara rutin denetlemeler gelir, birinin gözüne çarpmıştır sormak istemiştir. Bence kendinizi sıkmayın, kripto para ticareti yasak bir şey değil ki Wink

bu gözüne çarpan arkadaş 40-50 milyon dolar getiren adamlara da telefon açıp böyle kafasına göre hesap sorabiliyor mu ?

Bankaya ilk deposit iyse sorması lazım ama bilmiyorum. Arkadaş mağdur da edilmemiş, ben olağandışı bir uygulama görmedim şahsen.
member
Activity: 755
Merit: 39
Bugün parayı çektiğim banka, Yapı Kredi'den beni aradılar. Kasım ayında çektiğim para ile alakalı soru sordular Cheesy varlık barışı yaparken kripto para geliri olduğunu belirtmiştim,

"mesleğiniz ne ?",

gibi sorular sordu. Genel müdürlüğe iletmesi gerekiyormuş öyle dedi. Ben kripto paranın kaydını tutmamın imkansız olduğunu belirttim. (Ki zaten kripto paranın nasıl kaydını tutayım ? dexlerde yaptığım işlemlerin txid lerini mi vereyim  a**....) Umarım hesaba bloke falan koyup saçma sapan işlerle uğraştırmazlar beni.

Bence en önemlisi, size telefonda siz daha hiçbir şey söylemeden mi kripto para geliri mi diye sordular hocam?

Yoksa sizi aradı merhaba bu para nereden gelmişti diye sordu siz kripto para bu deyince mi sordular. Bence önemli bir detay çünkü eğer siz bir şey söylemeden sordularsa genel müdürlük ona bakıp aramış demek sizi.

Telefonda bu para ne geliri diye sormadı. Beni arayan kişi varlık barışını yaptığım şubeden birisi ve direkt "kripto para geliriydi öyle değil mi ?" dedi.

Tamam sıkıntı olacağını sanmam, bankalara rutin denetlemeler gelir, birinin gözüne çarpmıştır sormak istemiştir. Bence kendinizi sıkmayın, kripto para ticareti yasak bir şey değil ki Wink

bu gözüne çarpan arkadaş 40-50 milyon dolar getiren adamlara da telefon açıp böyle kafasına göre hesap sorabiliyor mu ?
jr. member

"mesleğiniz ne ?",

jr. member
Activity: 237
Merit: 7

"mesleğiniz ne ?",

Ben ilk hesap oluştururken paranın geleceği şirket ismini dahi vermiştim. Umarım sıkıntı çıkmaz
Pages:
Jump to: