Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 8. (Read 17305 times)

newbie
Activity: 14
Merit: 2
Bugün parayı çektiğim banka, Yapı Kredi'den beni aradılar. Kasım ayında çektiğim para ile alakalı soru sordular Cheesy varlık barışı yaparken kripto para geliri olduğunu belirtmiştim,

Bize de genel müdürlükten sormamız isteniyor kusura bakmayın vs.. dedi ve ;

"mesleğiniz ne ?",
"kripto para geliriydi öyle değil mi ?",
"işlemlerinizi nereden yapıyordunuz?",
"işlemlerinizin kaydı var mı ?"

gibi sorular sordu. Genel müdürlüğe iletmesi gerekiyormuş öyle dedi. Ben kripto paranın kaydını tutmamın imkansız olduğunu belirttim. (Ki zaten kripto paranın nasıl kaydını tutayım ? dexlerde yaptığım işlemlerin txid lerini mi vereyim  a**....) Umarım hesaba bloke falan koyup saçma sapan işlerle uğraştırmazlar beni.

Bence en önemlisi, size telefonda siz daha hiçbir şey söylemeden mi kripto para geliri mi diye sordular hocam?

Yoksa sizi aradı merhaba bu para nereden gelmişti diye sordu siz kripto para bu deyince mi sordular. Bence önemli bir detay çünkü eğer siz bir şey söylemeden sordularsa genel müdürlük ona bakıp aramış demek sizi.

Telefonda bu para ne geliri diye sormadı. Beni arayan kişi varlık barışını yaptığım şubeden birisi ve direkt "kripto para geliriydi öyle değil mi ?" dedi.
jr. member
Activity: 52
Merit: 14
Bugün parayı çektiğim banka, Yapı Kredi'den beni aradılar. Kasım ayında çektiğim para ile alakalı soru sordular Cheesy varlık barışı yaparken kripto para geliri olduğunu belirtmiştim,

"mesleğiniz ne ?",

gibi sorular sordu. Genel müdürlüğe iletmesi gerekiyormuş öyle dedi. Ben kripto paranın kaydını tutmamın imkansız olduğunu belirttim. (Ki zaten kripto paranın nasıl kaydını tutayım ? dexlerde yaptığım işlemlerin txid lerini mi vereyim  a**....) Umarım hesaba bloke falan koyup saçma sapan işlerle uğraştırmazlar beni.

Bence en önemlisi, size telefonda siz daha hiçbir şey söylemeden mi kripto para geliri mi diye sordular hocam?

Yoksa sizi aradı merhaba bu para nereden gelmişti diye sordu siz kripto para bu deyince mi sordular. Bence önemli bir detay çünkü eğer siz bir şey söylemeden sordularsa genel müdürlük ona bakıp aramış demek sizi.

newbie

"mesleğiniz ne ?",

İlk başvurduğunuzda da vermiş miydiniz bilgileri. Ben de tutmiyim bari bankada böyle soracaklarsa Smiley

Hayır başvururken sadece kripto para geliri olduğunu belirtmiştim. Başka bir bilgi vermedim vermek zorunda da değilim zaten. Saçma sapan işlerle uğraşıyoruz ya. Sanki uyuşturucu parası sokuyoruz ülkeye. Bir şey olacağından değil de olur da bloke koyarlarsa onun peşinden koşturmak bile yeterince stres sebebi.
jr. member
Activity: 237
Merit: 7

"mesleğiniz ne ?",

İlk başvurduğunuzda da vermiş miydiniz bilgileri. Ben de tutmiyim bari bankada böyle soracaklarsa Smiley
newbie

"mesleğiniz ne ?",

jr. member
Sabah FTXden bir deneme çekimi oluşturmuştum hala onay almadı. Bekliyorum bakalım

Edit: FTX işlem tamamlandı yazıyor sitesinde bunun detayına ulaşamıyor muyuz çok amatörce geldi bana
%95 yarın hesabına geçecektir dostum.

Kripto zaten bu SWIFT in hantallığı yüzünden bu kadar popülerleşmedi mi bir parça da olsa?

İlk çekim geldi North dimension şirketinden geldi. 1 gün sürdü tama geri kalanı da çekeceğim o yüksek meblağ olduğu için takilmaz umarım

Bu arada Ftx 8 Banka 20$ komisyon kesti

Malesef düşüşten dolayı bozamadığım coinler oldu. Büyük çoğunluğunu çektim. Kalan kısmı da 3 ay içinde çekeceğim
jr. member
Sabah FTXden bir deneme çekimi oluşturmuştum hala onay almadı. Bekliyorum bakalım

Edit: FTX işlem tamamlandı yazıyor sitesinde bunun detayına ulaşamıyor muyuz çok amatörce geldi bana
%95 yarın hesabına geçecektir dostum.

Kripto zaten bu SWIFT in hantallığı yüzünden bu kadar popülerleşmedi mi bir parça da olsa?
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

FTX kripto borsası yapılan işlem ise swift. Swift işlemlerinde banka üzerinden işlem gerçekleştirdiğinizde de paranızı takip edemiyorsunuz. Son swift işlemimde (varlık barışından bahsetmiyorum) 150 dolar gibi bir miktarın karşı tarafa geçmesi 1 hafta sürmüştü ve bankamdan süreç hakkında hiç bir bilgi alamamıştım. Paranızı SOL yada başka bir zincir üzerinde isterseniz FTX size takip etmeniz için gerekli tx bilgisini kolayca verebilir ancak söz konusu bankacılık sistemi üzerinde bir işlem olduğunda sizinle paylaşabilecekleri bir veri yok zaten.
jr. member

hero member
Activity: 1316
Merit: 966
+50K usd işlemleriniz borsada gonderildi gozukmesine rağmen banka hesabiniza geçmediyse şubenizi arayin. Akbank ve İş Bankası'nda çektiğim paranin "kredi olmadigina" dair bir kağıt imzalamam gerekti. Bu sadece son islemlerimde basima geldi. İki bankada da bu olduguna gore genel bir kural olmali.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Ooo çok iyi oldu hazirana doğru planlarım vardı çok moralimi bozuyordu şu vergi olayı. İyi oldu hoş oldu güzel oldu tamammi hahah
jr. member
Açıkçası uzatmalarını beklemiyordum, şaşırtıcı oldu bu karar benim için. Sonuçta zaten uzatılmıştı. Üstelik şu anda ortaya çıkan kriptopara yasasının bu varlık barışı bitiminde çıkmasını bekliyordum. Sonuçta şu an varlık barışı olduğundan herkes bundan yararlanacaktır ve varlık barışı bitmeden kanunu çıkartmaya gerek yoktu.

Neyse haksızlığımdan memnunum, aynı zamanda seçime kadar bu iş devam edecek anlamı çıkartıyorum bu son uzatmadan. Hepimize hayırlı olsun.

Uzatılmıştı hocam haklısınız ama bana sürpriz olmadı çünkü iki defa 6 aylık uzatılma yetkisi tanınmıştı yasada, yetki de kullanıldı, ben de son derece olumlu karşılıyorum sizin gibi bu uzatmayı.

Vatana millete hayırlı olması dileğiyle, bence doğru olan yapıldı, ülkeye gelebilecek servetin önü kesilmedi.
sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
Açıkçası uzatmalarını beklemiyordum, şaşırtıcı oldu bu karar benim için. Sonuçta zaten uzatılmıştı. Üstelik şu anda ortaya çıkan kriptopara yasasının bu varlık barışı bitiminde çıkmasını bekliyordum. Sonuçta şu an varlık barışı olduğundan herkes bundan yararlanacaktır ve varlık barışı bitmeden kanunu çıkartmaya gerek yoktu.

Neyse haksızlığımdan memnunum, aynı zamanda seçime kadar bu iş devam edecek anlamı çıkartıyorum bu son uzatmadan. Hepimize hayırlı olsun.
full member
Activity: 497
Merit: 119
Evet, bu son uzatmaydı. 9 ay daha kazanmış olduk. Seçimi 2023'te yapmaya karar verirlerse meclise bir kez daha getirebilirler. Seçimi mevcut iktidar kazanırsa hukuki güvence yerlerde sürünmeye devam edeceği için dışarıdan sıcak para gelmez. Paraya ihtiyaçları olacağı için mecburen kara-mara dinlemeden her türlü parayı kabul edeceklerdir. Gelsin yine varlık barışı Smiley Seçimi muhalefet kazanırsa toplumsal barış, maliyeyi toparlayalım vs. derken yine gelsin varlık barışı Smiley
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
"Varlık Barışı Uzatma Kararnamesi" yürürlüğe girdi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211231M6-1.pdf

Son başvuru tarihi 30 Haziran 2022

Hayırlı uğurlu olsun :)
newbie
Tahmin ettiğimiz gibi uzatılmış. Hayırlı olsun.
jr. member
Yapı Kredi deneyimli diye okudum oraya gittim. Afyon şubesi hiçbir bilgileri yok ilk defa benim geldiğimi söylediler. Islak imzali kopyayı da alamadım. Telefonla ulaşamıyorum da. Olup olmadığını bilmiyorum

Edit: Bugün aradılar ve masak mali şube yazılarına dönüş yapıldığı ve onay alındığını söylediler ve formun ıslak imzalı kopyasını aldım. Önümüzdeki hafta küçük bir çekim yapacağım ve duruma göre buraya yazarım
newbie
Activity: 3
Bu aralar Akbank/FTX ikilisi sıkıntısız çalışıyor. Bana denk gelen şube personeli deneyimliydi. Dilekçeyi verdim ve deneme için ufak bir miktar yolladım. Mesai saati dışı olmasına rağmen 4 saat içinde hesaba geçti. 23 dolarlık toplam kesinti oldu. 3 ay içinde beyan edilen miktarı getirme hakkımız var. Bugün son gün, uzatılır veya uzatılmaz hiç fark etmez. Düşünen var ise ne olur ne olmaz başvuruyu yapmakta fayda var. Bu süre içinde transfer yapılmasa bile hiç kimsenin niye getirmedin diye sorma hakkı yok.  Lossnet'e bilgiler için teşekkürler. Çok faydalı oldu.

jr. member
Varlık Barışı Tecrübelerim: Borsa FTX / Banka Akbank

1. Resmi gazetedeki varlık barışı tebliğini okudum, çıktısını aldım ve önemli gördüğüm yerleri işaretledim.
   - Tebliğ: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm
   - Uzatma Kararnamesi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210630-6.pdf
2. Varlık barışı 93. maddeli formun 2 kopyasını aldım, kişisel bilgilerimi evde doldurdum. İmza ve hesap detaylarını şubede tamamlamak istedim.
   - Varlık Barışı Formu: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf  (Yurt dışı için ilk 2 sayfa doldurulacak)
3. Akbank'a gittim. Önceden telefon ile görüşmüştüm. Fakat gittiğimde varlık barışı tecrübesi olan bir yetkili yoktu şubede.
4. Merkezden bilgi aldı ve sorularımı cevapladı. Ben de bildiklerimi anlattım ve resmi gazetedeki yerleri gösterdim.
5. USD hesabı açtı, formuma hesap no ve IBAN'ımı yazdı, imzaladı ve kaşeledi. Islak imzalı formun birini kendime aldım, diğerini de kendisi merkezin varlık birimine mail attı.
6. Mail açıklaması için ülke sordu, ABD dedim. Borsanın deposit kısmında şirket bilgileri yer alıyor... "North Dimension Inc." olarak şirket adını da verdim. Detay vermekten çekinmedim.
7. Hatta "bu kripto para borsasıdır, merkezden uygunluk isteyelim mi" diye sordum, gerek yok dedi.
8. Eve geldim, Binance'den FTX'e USDT transfer ettim. Gönderirken TRON ağını kullandım, 1 dolar kesti... FTX'de de USDT'yi USD'ye çevirdim. Komisyon yok ama o da yaklaşık 1 dolar düşürdü. Fiat çekimi kısmından gerekli yerleri doldurup 500 dolar deneme çekimi yaptım.
9. Tip olarak "International Wire" seçtim. "Intermediate Bank" kısmını doldurmadım! Yerel bankamın (genel müdürlük) adı ve adresini İngilizce karakterlerle girdim. Ev adresimde ise Türkçe karakter kullandım.
10. Çekim işlemime 3 saat sonra "Tamamlandı" ibaresi geldi. Fakat yerel bankama henüz geçmemişti. Sonuçta FTX gönderdi, aracı bankalardaki bekleme süresi de var diye düşündüm.
11. Bugün (24 saat geçmemişken) para hesabıma düştü.

Not: Şu siteden; swift kodu, banka adı ve adresini ayrıca teyit edebilirsiniz: https://wise.com/tr/swift-codes/bic-swift-code-checker

Dekontta yer alan detaylar
Gönderici Adı: "North Dimension Inc."
Gönderen Banka: "Citibank NA / New York"
Amir Banka: "Silvergate"

FTX'in çalıştığı bankaların toplam kesintisi sadece 8 dolar!!!
Benim bankamın kesintisi ise 12 dolar.
Hesabıma yansıyan: 480 dolar.

Oysa FTX'in çalıştığı bankaların; 10k dolar altındaki tüm çekimlerden 75 dolar komisyon aldığı pek çok yerde (yardım sayfalarında ve Telegram grubunda) özellikle belirtiliyor. Ama benim işlemden 8 dolar kesmişler. "FTX Türkiye" grubunun adminine sordum, o da şaşırdı. "Bankaların belirlediği bir ücret o, biz de FTX de bilemeyiz" dedi.

Paramın geri kalanını önümüzdeki hafta aynı şekilde çekeceğim. Çektikten sonra da burayı tekrar güncellerim.

Sağlıcakla kalın. Herkese bol kazançlar ve sorunsuz transferler diliyorum.

Edit: Burayı güncellemeyi unutmuşum. Geri kalanını da aynı şekilde çektim. O da 1 gün içinde geldi. FTX tarafından komisyon alınmadı. Bankam bu sefer 45 dolar kesti.

Ben de ilk defa Yapı kredi üstünden başvurdum. Bu posttaki bilgilerden faydalandım. Mail açıklaması için işimi paranın hangi bankadan geleceği nereden geleceği gibi konuları cevapladım ve işlemimi tamamladım. Ama ıslak imzalı kopyayı alamadım daha onaylanınca size vereceğim dedi. Masak filan dönüş yapacak falan filan dedi. Şimdi aradılar kendi hesabınızdan mı gelecek para dedi. Hayır FTX borsasının şirket hesabı dedim bakalım ne olacak son durum. Detayları yazarım
jr. member
Activity: 267
Merit: 6
Crypto Worker
Varlık Barışı Tecrübelerim: Borsa FTX / Banka Akbank

1. Resmi gazetedeki varlık barışı tebliğini okudum, çıktısını aldım ve önemli gördüğüm yerleri işaretledim.
   - Tebliğ: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm
   - Uzatma Kararnamesi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210630-6.pdf
2. Varlık barışı 93. maddeli formun 2 kopyasını aldım, kişisel bilgilerimi evde doldurdum. İmza ve hesap detaylarını şubede tamamlamak istedim.
   - Varlık Barışı Formu: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf  (Yurt dışı için ilk 2 sayfa doldurulacak)
3. Akbank'a gittim. Önceden telefon ile görüşmüştüm. Fakat gittiğimde varlık barışı tecrübesi olan bir yetkili yoktu şubede.
4. Merkezden bilgi aldı ve sorularımı cevapladı. Ben de bildiklerimi anlattım ve resmi gazetedeki yerleri gösterdim.
5. USD hesabı açtı, formuma hesap no ve IBAN'ımı yazdı, imzaladı ve kaşeledi. Islak imzalı formun birini kendime aldım, diğerini de kendisi merkezin varlık birimine mail attı.
6. Mail açıklaması için ülke sordu, ABD dedim. Borsanın deposit kısmında şirket bilgileri yer alıyor... "North Dimension Inc." olarak şirket adını da verdim. Detay vermekten çekinmedim.
7. Hatta "bu kripto para borsasıdır, merkezden uygunluk isteyelim mi" diye sordum, gerek yok dedi.
8. Eve geldim, Binance'den FTX'e USDT transfer ettim. Gönderirken TRON ağını kullandım, 1 dolar kesti... FTX'de de USDT'yi USD'ye çevirdim. Komisyon yok ama o da yaklaşık 1 dolar düşürdü. Fiat çekimi kısmından gerekli yerleri doldurup 500 dolar deneme çekimi yaptım.
9. Tip olarak "International Wire" seçtim. "Intermediate Bank" kısmını doldurmadım! Yerel bankamın (genel müdürlük) adı ve adresini İngilizce karakterlerle girdim. Ev adresimde ise Türkçe karakter kullandım.
10. Çekim işlemime 3 saat sonra "Tamamlandı" ibaresi geldi. Fakat yerel bankama henüz geçmemişti. Sonuçta FTX gönderdi, aracı bankalardaki bekleme süresi de var diye düşündüm.
11. Bugün (24 saat geçmemişken) para hesabıma düştü.

Not: Şu siteden; swift kodu, banka adı ve adresini ayrıca teyit edebilirsiniz: https://wise.com/tr/swift-codes/bic-swift-code-checker

Dekontta yer alan detaylar
Gönderici Adı: "North Dimension Inc."
Gönderen Banka: "Citibank NA / New York"
Amir Banka: "Silvergate"

FTX'in çalıştığı bankaların toplam kesintisi sadece 8 dolar!!!
Benim bankamın kesintisi ise 12 dolar.
Hesabıma yansıyan: 480 dolar.

Oysa FTX'in çalıştığı bankaların; 10k dolar altındaki tüm çekimlerden 75 dolar komisyon aldığı pek çok yerde (yardım sayfalarında ve Telegram grubunda) özellikle belirtiliyor. Ama benim işlemden 8 dolar kesmişler. "FTX Türkiye" grubunun adminine sordum, o da şaşırdı. "Bankaların belirlediği bir ücret o, biz de FTX de bilemeyiz" dedi.

Paramın geri kalanını önümüzdeki hafta aynı şekilde çekeceğim. Çektikten sonra da burayı tekrar güncellerim.

Sağlıcakla kalın. Herkese bol kazançlar ve sorunsuz transferler diliyorum.

Edit: Burayı güncellemeyi unutmuşum. Geri kalanını da aynı şekilde çektim. O da 1 gün içinde geldi. FTX tarafından komisyon alınmadı. Bankam bu sefer 45 dolar kesti.

Paylaştığınız bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. Son günlerdeki kripto yasa tasarısından sonra çok daha ihtiyaç duyulacağı aşikar. Umarım varlık barışını tekrar uzatırlar, şahsi düşüncem uzatacakları yönünde.

Bankaların büyük bir kısmı, uzun süredir varlık barışı devam etmesine rağmen bu konudan habersizler. Bu verdiğiniz bilgiler ile banka personeli aydınlanabilir.
Pages:
Jump to: