Author

Topic: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı - page 779. (Read 1107709 times)

full member
Activity: 238
Merit: 100
160 dolardan ikinci kez 200 barajına yükseldi
200 üstünde tutunması lazım
tekrar düşüş, düşük fiyattan toplama motivastonu sayesinde 200'e tutunan bitcoini daha aşağı gönderebilir..
EFS
staff
Activity: 3696
Merit: 2065
Crypto Swap Exchange
http://webchat.freenode.net #bitcointalk-tr kanalını açtım Roll Eyes Grin Grin

edit: forum moderatörümüz isterse op'luk veririm kanalda. (önce nickini doğrulaması için pm göndermesi lazım forum üstünden Grin )

Başka özel bir kanala davet geldiği için bu aralar irc kullanıyorum. #bitcoin-tr ve #bitcointalk-tr kanallarına girdim ama kimse yok.
EFS
staff
Activity: 3696
Merit: 2065
Crypto Swap Exchange
https://eksisozluk.com/entry/48406182

biraz önce bu entry i okudum dedim bizim forumdan coaxe ne kadar benziyor falan sonra

https://eksisozluk.com/entry/48410424

şu yönlendirmesine gittim ve sesli güldüm  Grin

Ne yazıyordu bunlarda? Kaydeden var mı? Merak ettim.
hero member
Activity: 1655
Merit: 600
bir kişinin ya da grubun bilinçli bir şekilde fiyatı bu hale getirmesi ihtimali olduğunu pek zannetmiyorum. aşağıdaki sebeplere bakıldığında, bitcoin'in neden bu kadar düştüğü çok rahat anlaşılacaktır.

kötü haberler: bitstamp'in hacklenmesi ve bir süre durdurulmasi yenilir yutulur bir sey degildi. bitstamp dünyanin ikinci en büyük islem hacmine sahip piyasasi. islem hacmi olarak cryptsy'nin yaklasik 50 kati büyüklügünde. bir de üstüne cex.io'nun karliligi bahane ederek cloud mining operasyonunu durdurmasi eklendi. cex.io'da ayni sekilde en hacimli mining sirketlerinden biriydi. bu da yetmezmiş gibi en önemli bitcoin miner üreticilerinden cointerra'nın cloud mining operasyonlarını durdurmasının ardından, alacaklıların 5.4 milyon dolarlık bir dava açması ile cointerra iflasın eşiğine geldi. diger taraftan, mt. gox'a yapilan polis sorusturmasina göre mt. gox'un aslında hacklenmedigi ve bitcoinlerin bilinçli olarak sirket tarafindan gizlice bertaraf edildigi haberleri bitcoin'e olan güveni iyice sarsti. son olarak, herkesin zaten bekledigi gibi cryptodouble ponzi'sinin binlerce bitcoinle birlikte kayiplara karismasi.

adoption: yani kullaniminin yayginlasmasi. bitcoin ile satis yapan büyük e-ticaret siteleri bitcoin satisina önayak oluyorlar. örnegin microsoft'un web sitesinden bitcoin ile xbox aldiginizda araci kurum sizin gönderdiginiz miktari satarak dolara ya da baska bir fiat kuruna çeviriyor ve islem sonucunda microsoft'un eline sadece dolar geçiyor. bu kisa vadede fiyati düsüren bir unsur ancak bitcoin kullanımının artması uzun vadede iyi bir sey.

mining: bu isten para kazanan madencilerin büyük bir kismi daha fazla yatirim yapabilmek ve kazandiklarinin bir kismini riskten arindirmak için bitcoinlerini satiyorlar. her gün 3600 bitcoin üretiliyor ve belki de bir çogu satiliyor. 2016'da beklenen halving gerçeklestiginde günde 1800 bitcoin üretiliyor olacak.

volatility: malum fiyat dalgalanmasinin bu kadar yüksek olmasi uzun vadeli yatirimcilarin bitcoine yatirim yapmalarini engelliyor.

bazi arkadaslarin bahsettiği ancak burada geçmeyen baska etkenlerde var.

sonuç olarak, bu kadar olumsuz gelişmeye ragmen fiyatın hala $200'a tutunabilmesi ve dünkü düşüşün bir nebze de olsa tersine dönmesi ümit verici. bu aşamada fiyatın $200-$300 arasında bir yerlere uzun süre sabitleneceğini tahmin etmek pek abes olmaz.

bu arada piyasada hiç bir geçmişi olmayan paycoin'in sözünü tutmamasına ve yatırımcıları yanlış yönlendirmesine rağmen litecoin ile hala başabaş olması, bir kaç milyon dolarlık bir yatırım desteği ve şirket yönetimi ile herhangi bir crypto paranın piyasada başarılı olacağına işaret ediyor. hele büyük bir şirket (örneğin yahoo) bir crypto para piyasa sürse, bitcoin ile rahat kapışır ve geçebilir. işte en büyük risk bu.

full member
Activity: 221
Merit: 100
bu 2015  yılı hiç uğurlu gelmedi bitcoin piyasasına Smiley
legendary
Activity: 1596
Merit: 1014
Guzel bir geceydi.Btc son 4 geceden farkli bir profil cizdi.Bu yukselis yatirimci icin bir miktar guvenin artmasi demek.Mega dumplarin da sonu gelmis olabilir.
legendary
Activity: 1036
Merit: 1001
168 $ i tekrar gorduk

sabaha kadar burdayiz anlasilan, bir kahve alalim bari..

buraya bir chat ekrani lazim yaw,

bir chat kanali mi kursak beyler.

edit: forum moderatörümüz isterse op'luk veririm kanalda. (önce nickini doğrulaması için pm göndermesi lazım forum üstünden Grin )

bitcoin-tr  vardi, aktif degilmi artik?
legendary
Activity: 1596
Merit: 1014
Internet gitti benimde chatten dustum.Yukari bir hareket var sabah 200 $ i gecer umarim.En azindan bu gece dumplanmasin kafi 😄 iyi geceler herkese.
sr. member
Activity: 323
Merit: 250
iyi geceler herkese. bu sabah kaç doları göreceğiz acaba uyandığımızda...
hero member
Activity: 678
Merit: 501
valla bugun dayanamayıp, 470 tl den aldım gene, maliyet dusurmek için , paycoin dende xpy, haftasonu 4 btc kar yapmıştık, kar pul oldu  Smiley
legendary
Activity: 1890
Merit: 1037
168 $ i tekrar gorduk

bizde istirak ettik Smiley
legendary
1015 yuan dayiz suan

bakalim uc basamagi gosterecekler mi?
sr. member
Activity: 266
168 $ i tekrar gorduk

newbie
Activity: 31
Merit: 0
Çin 4 gecedir hiç şaşırtmıyor hemde neredeyse aynı saatlerde  Smiley Bunu bilmiyormuş gibi gidip birde 420 den btc aldım Cheesy
legendary
168 $ i tekrar gorduk

legendary
bunun durusu yok, kucuk bir ziplama bile yapmiyor...

goren de bitcoinin kodu kirildi, adamin teki bedavadan btc basiyor sanir..
legendary
Activity: 1020
Merit: 1027
Evet çok güzel aldım Cheesy
legendary
150$ altını görücez gibi, bizim içinde 400 TL altı kaçınılmaz oluyor sanki.

biraz evvel , 28 btc nin 430 dan neden satista oldugunu sormustunuz sanirim, yanitini aldiniz galiba..
sr. member
Activity: 266
-kes-

Hocam sayıları örnek verdiğimi söylemiştim. Rakamlar çok büyük tabii ki bu yüzden riske edilmeyeceği kanısındayım. Buraya yeni üye oldum fakat okuduğum bölümden dolayı piyasa seyirlerini bilirim. Rakamlar dediğiniz gibi 30-40lar değil. Anlaşılır olsun diye öyle söylemiştim. Yine verdiğim rakamlardan örnek gideyim.

450 tl dedik 1 btc ye. 300 den satış emrini verdi ve elinde ki 10 taneyi sattı. 3000 gelir elde etti ve piyasa düşmeye başladı. Eğer normal satış yapsaydı 4500 olurdu elindeki.

450'den 300'e düşene kadar 10 taneyi satmış olsun;
450 + 440 + 430 + 420 + 410 + 400 + 390 + 370 + 350 + 300 = 3960 TL eline geçer.

Piyasayı 100tl ye kadar düşürdüler yani 4/1 fiyatına ki bu büyük düşüş demek. Elinde 3000 tl vardı. 100 liradan aldı 30 tane buraya kadar okeyiz.

diğer balinalar da sattı piyasa 100'e düştü

Sonra btc nin fiyatı tekrar %100 artmalı ki en kötü ihtimal 200 den satsın bu da ne demek. 30x200 : 6000
dead cat bounce dediğimiz olay başladı ve balina 100'den toplamaya başladı, 100 + 110 +... + 200 = 3960 TL; 30 tane btc toplamış olsun
diğer balinalar fiyatı 300'e taşımış olsun; bounce'ı gören küçük yatırımcı fiyatı "panic buy" yaparak 400'lere hatta 500'lere taşıyabilir. 400'e taşımış olsun
Yani 1500 karda.
400*30 = 12000, 12000-3960 = 8000+ TL yapar
Fakat bu denli bir düşüşü 2 katına çıkartmak bile 1500 kazanç getirdi ki 2 katına çıkması çok zor. Yani şuan 200 dolar ortalama desek bu btc nin tekrar 400 dolara çıkmasıdır. Yani bu gerçekten büyük risk ve büyük miktarları bu denli riske ortak etmek istemezler.

elinde yüz binlerce btc olan bir kişi piyasayı çok rahat manipüle edebilir, fiyatları artırabilir azaltabilir.
Belki şimdi demek istediğim net anlaşılmıştır

şu anda çinliler balinalara fırsat vermiyorlar gerçi Grin

Tamamdır hocam şimdi aklımda ki analiz daha da netleşti. Peki 100e düştükten sonra son bi zıplayışla ve küçük oyuncuların sayesinde 400e çıkabilir demişsiniz (kendi rakamlarımız üzerinden) . Peki bu konuda ne düşünüyorsunuz çıkarabilirler mi ? 100lere düştüğün de 3-5 bişeyler atsak mı kenara ?

Ki ben gerçekten düşeceğini düşünüyorum
küçük oyuncular fiyat yükseltmesine sonradan dahil olacaklar.
balinalar toplamaya başladığında fiyat hızlı bir artışa geçer, küçük yatırımcılar da "dead cat bounce" (ölü kedi zıplaması) olduğunu anlayıp  "panic buy"  (panik satın alma) yapacaklar. bu panik alışlar fiyatı eski fiyattan daha da yukarılara taşıyabilir. küçük oyuncular piyasaya dahil olduğu sırada balinalar tekrar satış yapmaya başlar.

hangi fiyattan alıp hangi fiyattan satacağınıza vs kendiniz karar vermelisiniz. sizin paranız sizin riskiniz sonuçta.
ben burada 200 tl'den aşağı düşmeyecek falan diyemem. (piyasayı elinde oynatan ben değilim Grin )
legendary
Activity: 1020
Merit: 1027
150$ altını görücez gibi, bizim içinde 400 TL altı kaçınılmaz oluyor sanki.
Jump to: