Pages:
Author

Topic: Politika u Hrvatskoj - page 25. (Read 8369 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
November 08, 2019, 01:03:01 PM
#65

Quote
Istina, to je nasledstvo od kako je uveden sistem penzija. Ali jedina alternativa bi bila da prestanemo isplacivati penzije buducih 30+ godina i reci: ajmo ljudi sada stedimo za svoju penziju (ko jebe ovih sto su sada 40+ god. stari). Ne znam dali bi to upalilo (a bolje alternative bih rado cuo).

Jedina logična pozicija je da prestanemo uplaćivati u "svoj" mirovinski fond, a trenutne umirovljenike isplaćujemo kroz porez.


mirovinski sustav je trebao već pasti u vodu
nema ekonomske računice da on bude održiv ovakav kakav je trenutno
narod je sve stariji i stariji, radna mjesta se gase, natalitet u teškom padu.... projekcija je: danas -> 10 godina, nematigašanse da će biti za mirovine

Imamo 1 506 912 umirovljenika
233.028 zaposlenih u javnoj upravi (iako sam jako skeptičan oko ove brojke)
896.605‬ mlađih od 19 godina
123 361 nezaposleni

Dolazimo do podatka da 1 239 824 ljudi uzdržava 2 759 906 ljudi

Odnosno za svakog radnika imamo 1.2 umirovljenika + 0.19 radnika u javnom sektoru (sa jako velikim plaćama Smiley ), + socijale, naknade za nezaposlene


Quote
Istina, to je nasledstvo od kako je uveden sistem penzija. Ali jedina alternativa bi bila da prestanemo isplacivati penzije buducih 30+ godina i reci: ajmo ljudi sada stedimo za svoju penziju (ko jebe ovih sto su sada 40+ god. stari). Ne znam dali bi to upalilo (a bolje alternative bih rado cuo).

Jedina logična pozicija je da prestanemo uplaćivati u "svoj" mirovinski fond, a trenutne umirovljenike isplaćujemo kroz porez.


mirovinski sustav je trebao već pasti u vodu
nema ekonomske računice da on bude održiv ovakav kakav je trenutno
narod je sve stariji i stariji, radna mjesta se gase, natalitet u teškom padu.... projekcija je: danas -> 10 godina, nematigašanse da će biti za mirovine
Sadašnji mirovinski sustav "izum " je njemaca sa kraja 19 st. kada je prosječni životni vijek bio oko 50 godina a na 1 umirovljenika dolazilo je 7-8 radnika.
Danas je prosječni životni vijek oko 78 godina a odnos umirovljenika i radnika se gotovo izjednačio.
Jasno je da je ovaj sustav zastario i da više nije odrziv.
U biti,  država već sada gotovo pola mirovine isplaćuje iz proračuna,  koji se velikim dijelom puni i zaduzivanjem države kroz izdavanje obveznica tako da se na ovaj način svake godine generirana novi dug države.
Što je održivo i dugoročno rješenje?
Teško pitanje ali mislim da će se u budućnosti ljudi morati manje oslanjati na pomoć države a više sami ulagati i brinuti se za svoju mirovinu,  ulagati u mirovinske fondove,  štednju. ..

von Bismarck nas je sjebao Cheesy

Jasno, neodrživo je ali ne može se onima koji su izdvajali godinama sada to uzeti.

Nemam problem plaćanja za druge, ionako dodatno sam štedim za svoju mirovinu. Ali pošto od ovog što sada dajem nazad neću dobiti ništa, bilo bi lijepo da me oporezuju s puno manjim postotkom.

Ne možeš uzeti nešto što ne postoji.
Tog novca nema.

Da je rješenje ne plaćanje poreza, već bi se netko sjetio toga. U svijetu ima stvarno različitih načina vođenja države, ali nikad nisam čuo da postoji država gdje se uopće ne plaća porez.

SAD do 1917. nije imao nikakve poreze. Izuzetno mali državni aparat se financirao kroz carine.
Hong Kong danas nema PDV  Cheesy

Stvar je u našem mentalitetu.
Živjeli smo gotovo 50 godina u socijalizmu gdje smo imali "velikog vođu " i partiju koja je o svemu odlučivala.
Demokracija od prije 2.svjetskog rata nije nikada ni zaživjela.
Ljudi su brzo naučili biti oportunisti jer oni koji su mislili "svojom glavom " uglavnom bi završili na Golom otoku ili gore.
Iz socijalizma su prešli u drugi sustav koji nikad nije postao prava demokracija ili pravi kapitalizam već tzv. ortački ili dogovorni kapitalizam gdje se resursi države i nacionalno bogatstvo ne dijeli transparentno ili po jasnim kriterijima već po "podobnosti ".
Međutim,  ljudi i dalje prihvaćaju takav sustav jer mnogo njih ima direktne koristi od toga,  kao članovi velikih stranaka,  zaposleni u državnim i javnim poduzećima,  javne firme i ustanove,  gradovi i općine. .
Čak i mnoge privatne firme ovise o poslovima s državom.
To je jedan zatvoreni i korumpirani sustav u kojem je mnogima dobro i ne žele nikakve promjene a oni koji nisu zadovoljni uglavnom su već odustali od izlaska na izbore i glasovali odlaskom u Irsku,  Njemačku,  Kanadu. ..
Jednostavno ne postoji kritična masa za promjene a veliki broj ljudi je inertan i ne izlazi na ulice.
Mentalitet našeg čovjeka je da je bolje imati "svog " čovjeka na vrhu nego njihovog pa makar Umrli od gladi ili jeli travu 😁😁

Upravo to. Hrvatska najkrajnja desnica ima ekonomske ideje centralnog samoupravljanja ravne Marxu.
Ne vidim puno mogućnosti za ekonomski boljitak.
HSLS jedini zagovara laissez-faire politiku ali su više-manje marginalna stranka.
Škoro je doktor ekonomije i predaje na fakultetu, a sad koliko zna i što točno misli ne znamo Cheesy
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 08, 2019, 09:13:57 AM
#64
brijem da samo fali kvalitetan poticaj
razgovor o tome sa svojim bližnjima, je već korak do širenja ideje prema nekim drugim osobama
biti uporan
i stvari će i onim inertnima sjesti u glavu, da ipak, se može nešto napravili, ali ne iz fotelje iz dnevnog boravka...
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
November 08, 2019, 08:43:33 AM
#63
Da je rješenje ne plaćanje poreza, već bi se netko sjetio toga. U svijetu ima stvarno različitih načina vođenja države, ali nikad nisam čuo da postoji država gdje se uopće ne plaća porez. Tako nešto jednostavno ne može funkcionirati jer za neke stvari (tu čak i ne mislim na mirovine) se jednostavno mora izdvajati.

Ajde da uzmemo kao primjer da nitko ništa ne izdvaja za državu. Tko bi platio profesionalne vatrogasce koji svakog ljeta spašavaju živote i imovinu na moru? Ne možeš reći da se osobi koja podmetne požar ispostavi račun zato jer neki požari nisu podmetnuti, a i ne možeš očekivati da jedna osoba može platiti milijunske troškove. Istina, može joj se ispostaviti račun i prisiliti ju da cijeli život izdvaja pola plaće za troškove gašenja. Ali to svejedno ne bi pokrilo troškove jedne takve operacije. To je samo jedan primjer. Gdje je policija, zdravstvo (tu mislim na hitne operacije kad se dogodi neka nesreća), GSS i ostale javne službe...? Jednostavno nije moguće da stanovnici ne plaćaju nikakav porez!

Da se razumijemo, smatram da su kod nas porezi i razni nameti na plaću daleko previsoki. Ali da ih uopće ne treba plaćati... Tu se ne slažem jer niti jedna država ne može tako funkcionirati.

Čini mi se da sam negdje pročitao da se u Saudijskoj Arabiji jedno vrijeme uopće nisu plaćali porezi jer im je ogromna zarada od nafte omogućavala da imaju dovoljno novca i za mirovine,  zdravstvo,  policiju,  vojsku a litra benzina im je bila par desetaka lipa 😁😁
No,  kako su se troškovi države povećavali a cijena nafte padala i oni su morali popustiti i uvesti poreze 😁😁

naravno da bi RH funkcionirala mora imati kasu koja financira sve gore navedeno
ali ja ne kontam kako je narodu lakše dignuti sidro i otići iz ove države, šutiti i plaćati svakojake nelogične namete nego lupiti šakom u stol, srediti stvari, i uživati u lijepoj našoj
to je bila poanta hard reseta
zovite ju revolucija ili kako god, ali iseljavanje je kukavištvo.

ne pušim odavno više socijalne priče, a to je za djecu, a to je za umirovljenike... dok ljudi kopaju po kontejnerima, stanje nije dobro, nego alarmantno.

Stvar je u našem mentalitetu.
Živjeli smo gotovo 50 godina u socijalizmu gdje smo imali "velikog vođu " i partiju koja je o svemu odlučivala.
Demokracija od prije 2.svjetskog rata nije nikada ni zaživjela.
Ljudi su brzo naučili biti oportunisti jer oni koji su mislili "svojom glavom " uglavnom bi završili na Golom otoku ili gore.
Iz socijalizma su prešli u drugi sustav koji nikad nije postao prava demokracija ili pravi kapitalizam već tzv. ortački ili dogovorni kapitalizam gdje se resursi države i nacionalno bogatstvo ne dijeli transparentno ili po jasnim kriterijima već po "podobnosti ".
Međutim,  ljudi i dalje prihvaćaju takav sustav jer mnogo njih ima direktne koristi od toga,  kao članovi velikih stranaka,  zaposleni u državnim i javnim poduzećima,  javne firme i ustanove,  gradovi i općine. .
Čak i mnoge privatne firme ovise o poslovima s državom.
To je jedan zatvoreni i korumpirani sustav u kojem je mnogima dobro i ne žele nikakve promjene a oni koji nisu zadovoljni uglavnom su već odustali od izlaska na izbore i glasovali odlaskom u Irsku,  Njemačku,  Kanadu. ..
Jednostavno ne postoji kritična masa za promjene a veliki broj ljudi je inertan i ne izlazi na ulice.
Mentalitet našeg čovjeka je da je bolje imati "svog " čovjeka na vrhu nego njihovog pa makar Umrli od gladi ili jeli travu 😁😁
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 08, 2019, 08:03:23 AM
#62
Da je rješenje ne plaćanje poreza, već bi se netko sjetio toga. U svijetu ima stvarno različitih načina vođenja države, ali nikad nisam čuo da postoji država gdje se uopće ne plaća porez. Tako nešto jednostavno ne može funkcionirati jer za neke stvari (tu čak i ne mislim na mirovine) se jednostavno mora izdvajati.

Ajde da uzmemo kao primjer da nitko ništa ne izdvaja za državu. Tko bi platio profesionalne vatrogasce koji svakog ljeta spašavaju živote i imovinu na moru? Ne možeš reći da se osobi koja podmetne požar ispostavi račun zato jer neki požari nisu podmetnuti, a i ne možeš očekivati da jedna osoba može platiti milijunske troškove. Istina, može joj se ispostaviti račun i prisiliti ju da cijeli život izdvaja pola plaće za troškove gašenja. Ali to svejedno ne bi pokrilo troškove jedne takve operacije. To je samo jedan primjer. Gdje je policija, zdravstvo (tu mislim na hitne operacije kad se dogodi neka nesreća), GSS i ostale javne službe...? Jednostavno nije moguće da stanovnici ne plaćaju nikakav porez!

Da se razumijemo, smatram da su kod nas porezi i razni nameti na plaću daleko previsoki. Ali da ih uopće ne treba plaćati... Tu se ne slažem jer niti jedna država ne može tako funkcionirati.

Čini mi se da sam negdje pročitao da se u Saudijskoj Arabiji jedno vrijeme uopće nisu plaćali porezi jer im je ogromna zarada od nafte omogućavala da imaju dovoljno novca i za mirovine,  zdravstvo,  policiju,  vojsku a litra benzina im je bila par desetaka lipa 😁😁
No,  kako su se troškovi države povećavali a cijena nafte padala i oni su morali popustiti i uvesti poreze 😁😁

naravno da bi RH funkcionirala mora imati kasu koja financira sve gore navedeno
ali ja ne kontam kako je narodu lakše dignuti sidro i otići iz ove države, šutiti i plaćati svakojake nelogične namete nego lupiti šakom u stol, srediti stvari, i uživati u lijepoj našoj
to je bila poanta hard reseta
zovite ju revolucija ili kako god, ali iseljavanje je kukavištvo.

ne pušim odavno više socijalne priče, a to je za djecu, a to je za umirovljenike... dok ljudi kopaju po kontejnerima, stanje nije dobro, nego alarmantno.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
November 08, 2019, 07:16:40 AM
#61
Da je rješenje ne plaćanje poreza, već bi se netko sjetio toga. U svijetu ima stvarno različitih načina vođenja države, ali nikad nisam čuo da postoji država gdje se uopće ne plaća porez. Tako nešto jednostavno ne može funkcionirati jer za neke stvari (tu čak i ne mislim na mirovine) se jednostavno mora izdvajati.

Ajde da uzmemo kao primjer da nitko ništa ne izdvaja za državu. Tko bi platio profesionalne vatrogasce koji svakog ljeta spašavaju živote i imovinu na moru? Ne možeš reći da se osobi koja podmetne požar ispostavi račun zato jer neki požari nisu podmetnuti, a i ne možeš očekivati da jedna osoba može platiti milijunske troškove. Istina, može joj se ispostaviti račun i prisiliti ju da cijeli život izdvaja pola plaće za troškove gašenja. Ali to svejedno ne bi pokrilo troškove jedne takve operacije. To je samo jedan primjer. Gdje je policija, zdravstvo (tu mislim na hitne operacije kad se dogodi neka nesreća), GSS i ostale javne službe...? Jednostavno nije moguće da stanovnici ne plaćaju nikakav porez!

Da se razumijemo, smatram da su kod nas porezi i razni nameti na plaću daleko previsoki. Ali da ih uopće ne treba plaćati... Tu se ne slažem jer niti jedna država ne može tako funkcionirati.

Čini mi se da sam negdje pročitao da se u Saudijskoj Arabiji jedno vrijeme uopće nisu plaćali porezi jer im je ogromna zarada od nafte omogućavala da imaju dovoljno novca i za mirovine,  zdravstvo,  policiju,  vojsku a litra benzina im je bila par desetaka lipa 😁😁
No,  kako su se troškovi države povećavali a cijena nafte padala i oni su morali popustiti i uvesti poreze 😁😁
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 08, 2019, 06:45:15 AM
#60
Da je rješenje ne plaćanje poreza, već bi se netko sjetio toga. U svijetu ima stvarno različitih načina vođenja države, ali nikad nisam čuo da postoji država gdje se uopće ne plaća porez. Tako nešto jednostavno ne može funkcionirati jer za neke stvari (tu čak i ne mislim na mirovine) se jednostavno mora izdvajati.

Ajde da uzmemo kao primjer da nitko ništa ne izdvaja za državu. Tko bi platio profesionalne vatrogasce koji svakog ljeta spašavaju živote i imovinu na moru? Ne možeš reći da se osobi koja podmetne požar ispostavi račun zato jer neki požari nisu podmetnuti, a i ne možeš očekivati da jedna osoba može platiti milijunske troškove. Istina, može joj se ispostaviti račun i prisiliti ju da cijeli život izdvaja pola plaće za troškove gašenja. Ali to svejedno ne bi pokrilo troškove jedne takve operacije. To je samo jedan primjer. Gdje je policija, zdravstvo (tu mislim na hitne operacije kad se dogodi neka nesreća), GSS i ostale javne službe...? Jednostavno nije moguće da stanovnici ne plaćaju nikakav porez!

Da se razumijemo, smatram da su kod nas porezi i razni nameti na plaću daleko previsoki. Ali da ih uopće ne treba plaćati... Tu se ne slažem jer niti jedna država ne može tako funkcionirati.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 08, 2019, 05:47:52 AM
#59
Istina je da dio novca od poreza ide na preglomazni državni aparat ali puno veći dio tog novca ide na mirovine,  zatim na troškove zdravstva,  lijekove,  na dječje doplatke,  socijalnu pomoć...
Da ukines poreze svega toga ne bi bilo pa tako prestanak plaćanja poreza nije rješenje već reforma vođenja države.
Za to nam trebaju odgovorniji političari a preduvjet za to je svjest ljudi da političari nisu tu da mi njima služimo nego da oni služe nama i javnom dobru.
Dokle god ljudi budu na izbore glasali po defaultu, za "naše " i "njihove " ustaše i partizane i dokle god nastavimo živjeti u prošlosti,  u 1941 a ne 2019.  nece nam biti bolje 

čekati da će se neka kvalitetna reforma dogoditi je isto kao čekati vlak na kolodvoru u Labinu za Lupoglav

ja sam za radikalne mjere
hard reset, pa makar sve stalo
ali će krenuti od nule prema nekoj boljoj budućnosti
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
November 08, 2019, 05:33:11 AM
#58
Dokle god ovakve stvari budu moguće (mislim na ovakvo zaobilaženje zakona), ne možemo računati da će se stvari poboljšati. Zar mislite da jedan Švicarac (nedavno sam uzeo Švicarsku kao primjer uređene zemlje) razmišlja o tome kako zaobići zakon da plati manje poreza? Naravno da ne. Oni često imaju referendume koji (barem za nas Hrvate) imaju rezultate suprotno očekivanjima. Recimo, prije tri godine su na referendumu odbili zajamčeni minimalni dohodak od 17.000 kn po osobi bez obzira na to radi li ta osoba ili ne. Nama to izgleda čudno, ali oni su uređena država gdje su očito svi (ili barem većina) zadovoljni i smatraju da bi takva promjena unazadila gospodarstvo jer bi puno ljudi jednostavno prestalo raditi.

Zamislite sad da kod nas u Hrvatskoj naprave referendum o tome da svatko dobije minimalno 3.000 kuna mjesečno bez obzira na to radi li ili ne. Pa izlaznost bi bila 100% i 99% bi reklo "Da" jer bi onda ostali doma, primali 3.000 kuna od države i radili nešto u fušu.

ako mogu ne platiti porez ili nekakav namet, s guštom ću zaobići plaćanje
ova država je utemeljena na korupciji i pljački
koga da financiram plaćanjem suludih nameta? nesposobni državni aparat?

bilo bi idealno kad bi svi, ali baš svi prestali plaćati porez i sve ostale namete
pa kolektivna tužba prema državi
pa reset

Istina je da dio novca od poreza ide na preglomazni državni aparat ali puno veći dio tog novca ide na mirovine,  zatim na troškove zdravstva,  lijekove,  na dječje doplatke,  socijalnu pomoć...
Da ukines poreze svega toga ne bi bilo pa tako prestanak plaćanja poreza nije rješenje već reforma vođenja države.
Za to nam trebaju odgovorniji političari a preduvjet za to je svjest ljudi da političari nisu tu da mi njima služimo nego da oni služe nama i javnom dobru.
Dokle god ljudi budu na izbore glasali po defaultu, za "naše " i "njihove " ustaše i partizane i dokle god nastavimo živjeti u prošlosti,  u 1941 a ne 2019.  nece nam biti bolje 
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 08, 2019, 05:07:59 AM
#57
Dokle god ovakve stvari budu moguće (mislim na ovakvo zaobilaženje zakona), ne možemo računati da će se stvari poboljšati. Zar mislite da jedan Švicarac (nedavno sam uzeo Švicarsku kao primjer uređene zemlje) razmišlja o tome kako zaobići zakon da plati manje poreza? Naravno da ne. Oni često imaju referendume koji (barem za nas Hrvate) imaju rezultate suprotno očekivanjima. Recimo, prije tri godine su na referendumu odbili zajamčeni minimalni dohodak od 17.000 kn po osobi bez obzira na to radi li ta osoba ili ne. Nama to izgleda čudno, ali oni su uređena država gdje su očito svi (ili barem većina) zadovoljni i smatraju da bi takva promjena unazadila gospodarstvo jer bi puno ljudi jednostavno prestalo raditi.

Zamislite sad da kod nas u Hrvatskoj naprave referendum o tome da svatko dobije minimalno 3.000 kuna mjesečno bez obzira na to radi li ili ne. Pa izlaznost bi bila 100% i 99% bi reklo "Da" jer bi onda ostali doma, primali 3.000 kuna od države i radili nešto u fušu.

ako mogu ne platiti porez ili nekakav namet, s guštom ću zaobići plaćanje
ova država je utemeljena na korupciji i pljački
koga da financiram plaćanjem suludih nameta? nesposobni državni aparat?

bilo bi idealno kad bi svi, ali baš svi prestali plaćati porez i sve ostale namete
pa kolektivna tužba prema državi
pa reset
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 08, 2019, 04:09:16 AM
#56
Dokle god ovakve stvari budu moguće (mislim na ovakvo zaobilaženje zakona), ne možemo računati da će se stvari poboljšati. Zar mislite da jedan Švicarac (nedavno sam uzeo Švicarsku kao primjer uređene zemlje) razmišlja o tome kako zaobići zakon da plati manje poreza? Naravno da ne. Oni često imaju referendume koji (barem za nas Hrvate) imaju rezultate suprotno očekivanjima. Recimo, prije tri godine su na referendumu odbili zajamčeni minimalni dohodak od 17.000 kn po osobi bez obzira na to radi li ta osoba ili ne. Nama to izgleda čudno, ali oni su uređena država gdje su očito svi (ili barem većina) zadovoljni i smatraju da bi takva promjena unazadila gospodarstvo jer bi puno ljudi jednostavno prestalo raditi.

Zamislite sad da kod nas u Hrvatskoj naprave referendum o tome da svatko dobije minimalno 3.000 kuna mjesečno bez obzira na to radi li ili ne. Pa izlaznost bi bila 100% i 99% bi reklo "Da" jer bi onda ostali doma, primali 3.000 kuna od države i radili nešto u fušu.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
November 07, 2019, 02:07:42 PM
#55
Hahah, a stvarno su nam maksimalno otežali.

Otvorite ti i žena, svatko radi za svog poslodavca, ona tebi napravi vizitke a ti njoj instaliraš Windowse Grin Grin
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 07, 2019, 08:41:16 AM
#54
ima caka, skužila je država da to ljudi rade pa je mišljenje porezne uprave da paušalac čini porezni prekršaj u koliko posluje samo sa jednim subjektom

hehe
ko da je teško izdati još koji račun na tkoznakakvog drugog subjekta, pa makar za oprati lovu... ono kad imaš na kraju godine lufta do 300k pa provedeš koju tisućicu nekome kroz tvoj obrt

ipak se zove obrt, pa štoganebi obrnuli malo  Cool
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
November 07, 2019, 08:16:04 AM
#53
Odlično, hvala! Proučiti ću još malo, definitivno me zainteresiralo.

Obično kad nešto zvuči predobro ima neku caku pa želim to polako i sigurno Smiley
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 07, 2019, 07:13:51 AM
#52
jedno od rješenja je paušalni obrt, ako ti to posao dozvoljava
lijepo potpišeš ugovor sa firmom u kojoj radiš da ćeš obavljati posao taj i taj za toliko novaca mjesečno, ti si dužan platiti državi minimalni paušalni porez i možeš na taj način uzeti više novaca
umjesto da ti od svake plaće mjesečno uzmu skoro pola za svakojaka davanja

plus, još se možeš ogrebati za poticaje kod otvaranja paušalnog obrta

Čak sam malo i krenuo razmišljati u tom smjeru, da. Ima tko kakva konkretna iskustva s time?
Svakako je nešto za razmisliti, jedino je malo zajeb što sam sad za stalno i ako ikada krenu sranja u firmi jedno vrijeme sam miran a vjerujem da bi te ugovore prve revidirali.

tim bolje što si za stalno, i tim bolje ako si "dobar s gazdom"  Cool
nek ti da otkaz, odi na biro, išćupaj lovu koju nebis nikada dobio, jer ovako i onako si mislio raditi do neke godine i nije ti palo na pamet živjeti od crkavice s biroa
ali
kod otvaranja obrta, pogotovo kao nezaposlena osoba - tu imaš najveća prava jer ideš u proces samozapošljavanja

prije samog otvaranja, ne računajući na eventualne poticaje koje možes izvući kroz poslovni plan... itd, možeš zatražiti isplatu naknade kao nezaposlana osoba JEDNOKRATNO
ako si zaposlen već neko vrijeme bez prekida, neznam točno koliko ide po godini staža, ali maksimalno imaš pravo na naknadu 15 mjeseci, prva 3 70% od plaće, onda te bacaju na minimalac
uglavnom
15 x tu cifru možeš izvući jednokratno

eto, sad imaš više za razmišljati, a neznam koliko će to RH dugi imati kao opcija, jer se već jaaako puno osoba odlučilo na taj potez

i notabene: do 300.000 kn si VATfree
dakle jedan bračni par u RH može obrnuti više od pola miliona bez poreza
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
November 07, 2019, 06:45:03 AM
#51
jedno od rješenja je paušalni obrt, ako ti to posao dozvoljava
lijepo potpišeš ugovor sa firmom u kojoj radiš da ćeš obavljati posao taj i taj za toliko novaca mjesečno, ti si dužan platiti državi minimalni paušalni porez i možeš na taj način uzeti više novaca
umjesto da ti od svake plaće mjesečno uzmu skoro pola za svakojaka davanja

plus, još se možeš ogrebati za poticaje kod otvaranja paušalnog obrta

Čak sam malo i krenuo razmišljati u tom smjeru, da. Ima tko kakva konkretna iskustva s time?
Svakako je nešto za razmisliti, jedino je malo zajeb što sam sad za stalno i ako ikada krenu sranja u firmi jedno vrijeme sam miran a vjerujem da bi te ugovore prve revidirali.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
November 07, 2019, 06:44:25 AM
#50
Jasno, neodrživo je ali ne može se onima koji su izdvajali godinama sada to uzeti.

Nemam problem plaćanja za druge, ionako dodatno sam štedim za svoju mirovinu. Ali pošto od ovog što sada dajem nazad neću dobiti ništa, bilo bi lijepo da me oporezuju s puno manjim postotkom.

Radi se o tome da je sustav tzv. ''generacijske solidarnosti'' pred propašću i na ''aparatima''.
Spasiti se više ne može, država nema novca a jasno, umirovljenici se ne mogu ostaviti bez ikakvog primanja, oni nisu krivi za nastalu situaciju.
Oni koji još rade i mladi su, imaju sada prilike da dodatnim ulaganjima u privatne fondove povećaju svoju mirovinu ali jako je teška situacija s onima koji su već u mirovini ili pred mirovinom.
Kako njima pomoći?
Jasno da je država odgovorna za nastalu situaciju i bojim se da je njihov jedini odgovor- novo zaduživanje.
Kada političar nema odgovor na financijske probleme jednostavno se zaduži  Grin Grin
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 07, 2019, 06:03:23 AM
#49
Jasno, neodrživo je ali ne može se onima koji su izdvajali godinama sada to uzeti.

Nemam problem plaćanja za druge, ionako dodatno sam štedim za svoju mirovinu. Ali pošto od ovog što sada dajem nazad neću dobiti ništa, bilo bi lijepo da me oporezuju s puno manjim postotkom.

jedno od rješenja je paušalni obrt, ako ti to posao dozvoljava
lijepo potpišeš ugovor sa firmom u kojoj radiš da ćeš obavljati posao taj i taj za toliko novaca mjesečno, ti si dužan platiti državi minimalni paušalni porez i možeš na taj način uzeti više novaca
umjesto da ti od svake plaće mjesečno uzmu skoro pola za svakojaka davanja

plus, još se možeš ogrebati za poticaje kod otvaranja paušalnog obrta
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
November 07, 2019, 05:20:24 AM
#48
Jasno, neodrživo je ali ne može se onima koji su izdvajali godinama sada to uzeti.

Nemam problem plaćanja za druge, ionako dodatno sam štedim za svoju mirovinu. Ali pošto od ovog što sada dajem nazad neću dobiti ništa, bilo bi lijepo da me oporezuju s puno manjim postotkom.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 07, 2019, 05:01:33 AM
#47
~

1. ta grupa je daleka velicina stanovnistva;

2. nije bas ni skroz fer za ljude koju su vec +50 god. starosti, koji jednosavno nemaju vise dovoljno vremena da sakupe takav novac (za svoju penziju)...

jasno da nije fer, i tu treba uskociti sa socijalnim programom, ali za sve ostale za koje "nije kasno", treba pod hitno od nule odraditi novi mirovinski program jer u ovako postavljenom neće biti peneza
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
November 07, 2019, 04:32:44 AM
#46
[...] mirovinski sustav je trebao već pasti u vodu
nema ekonomske računice da on bude održiv ovakav kakav je trenutno
narod je sve stariji i stariji, radna mjesta se gase, natalitet u teškom padu.... projekcija je: danas -> 10 godina, nematigašanse da će biti za mirovine

Ima jednostavno rijesenje; povecati imigragraciju (kao [cak] i Poljska), svetski natalitet je jos uvijek u plusu...


[...]Teško pitanje ali mislim da će se u budućnosti ljudi morati manje oslanjati na pomoć države a više sami ulagati i brinuti se za svoju mirovinu,  ulagati u mirovinske fondove,  štednju. ..

To bih rado, ali tesko ce se politicari "odvici" od uzimanje mog novaca kao porez. Sada placam "duplo"... sam stedim i ulazem za nasu (moju i supruzinu) penziju i uzima mi se preko poreza...



[...] mirovinska reforma treba hard reset, ne ušminkavanje stare šprance
ali neće to dobro završiti za one koji misle i dalje da će jednog dana živjeti (životariti) od penzije, i nažalost, neki računaju isključivo na to, ko da je to 100% siguran novac

1. ta grupa je daleka velicina stanovnistva;

2. nije bas ni skroz fer za ljude koju su vec +50 god. starosti, koji jednosavno nemaju vise dovoljno vremena da sakupe takav novac (za svoju penziju)...
Pages:
Jump to: