Pages:
Author

Topic: Politika u Hrvatskoj - page 28. (Read 8331 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 08, 2019, 02:20:36 PM
#5
U principu, puno je lakše glasati na lokalnim izborima jer možeš glasati za ljude koje osobno poznaješ i u koje vjeruješ, a i glasaš za ljude sa imenom i prezimenom.
Na državnim izborima to nije slučaj jer svemogući ''šef partije'' odlučuje o svemu pa i o listama za izbore.
Realno, parlamentarni izbori su puno važniji od predsjedničkih jer mi smo parlamentarna demokracija a ne predsjednička.
To znači da bi po definiciji sve trebalo biti odlučivano u parlamentu no realno se odlučuje u Vladi a još realnije u uredu šefa stranke.
Što se tiče predsjedničkih izbora, biramo osobu koja gotovo ni o čemu ne odlučuje, može samo puno pričati i plaćamo joj da putuje po svijetu i lijepo se zabavlja.
Sviđalo vam se to ili ne, al to je tako.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 08, 2019, 12:10:04 PM
#4
Mene zanima zašto misliš da bi situacija bila drugačija kad bi izlaznost bila blizu 100%? Ne misliš li da bi na vlasti svejedno bila jedna od dvije opcine (HDZ / SDP s partnerima)? Stvarno sumnjam da bi i 100 postotna izlaznost to promijenila... Uostalom, vidjeli smo što može treća opcija kad je MOST ušao u koaliciju s HDZ-om. Jedno veliko NIŠTA. I zašto da onda izdvojim pola sata nedjeljnog popodneva na glasanje? Ja ne vidim razlog ali možda me netko razuvjeri (makar sumnjam).

Ne smatram trecu opciju onu opciju koju mediji guraju kao trecu, cetvrtu opciju
Kad bi izasli svi oni koji su se iselili, svi oni politicki nezainteresirani i svi oni politicki razocarani, ne vjerujem da bi dali glas niti jednoj od opcija koja je vladala ikada ovim prostorima (pod uvjetom da imaju dvije ravne u glavi i da su svjesni sta su ove prve dvije opcije sa partnerima ucinile, naravno)

Zasto izdvojiti pola sata jednom u 4 godine?
Ok, sad si mi stvarno dao dodatni poticaj da pokusam blokchainizirati izbore.

-
Slazem se sa Rikafip, razvijene zemlje imaju, mogu reci, ogromnu izlaznost, za razliku od nas
I u tim zemljama se ljudi ne zamaraju svakodnevnim politickim prepucavanjma, tamo jednoatavno sistem funkcionira
legendary
Activity: 1694
Merit: 5882
October 08, 2019, 11:36:40 AM
#3
S obzirom da se politika bavi nama, nije lose ni barem malo se "baviti" politikom, povremeno pratiti to sve, biti  recimo to tako   politicki pismen.

Prednost velike izlaznosti je u tome da bi se u tom slucaju dvije nase najjace partije, HDZ i SDP puno teze odrzavale na vlasti, ili bi barem u najgorem slucaju morale koalirati sa hrpom drugih stranaka koje bi mogle biti korektiv. Jedino njima pase mala izlaznost, jer oni imaju svoje disciplinirano  biracko tijelo koje je vezano raznoraznim pogodnostima i interesima, pa i  kad je izlaznost recimo 50-55%, bez problema pobijede ove manje stranke, bez obzira sta napravili. Jer oni uvijek mogu racunati na njih, i na malu izlaznost.

Naravno i te  manje stranke kao Most  i Laburisti se na kraju mogu  pokazati kao lose, ali barem u tom slucaju one su kaznjene na slijedecim izborima, a isto bi to moglo biti moguce sa HDZ i SDP, u slucaju vece izlaznosti, jednostavno bi nezadovoljni preglasali stranacke poslusnike i interesne skupine oko tih stranaka.

Uostalom, nije cudo da najrazvijenije svjetske zemlje imaju uglavnom  visoke stope izlaznosti, tamo su ljudi politicki pismeni te su svjesni svoje snage. Kod nas je situacija dosta apaticna, nepovjerenje je veliko sto ne cudi s obzirom sto sve gledamo i kako se vlast ponasa, ali na kraju imamo vlast kakvu zasluzujemo, ni bolju ni losiju od toga.

Na zadnjim parlamentarnim izborima u RH izaslo je 52.59% biraca, a za pobjednike izbora, HDZ, glasalo je 36.27%, tj 682.687 glasaca je bilo dovoljno da se osigura vlast. E sad, da je izlaznost recimo 75-80%, puno bi teze bi bilo HDZu da samo tako osvoji vlast, i zato je njima i SDPu mala izlaznost u interesu.


Evo cisto kao primjer top 10 zemalja po izlaznosti  na izborima, iz jednog mog drugog posta




Tendencija je ocita (Belgijanci doduse imaju obavezno glasanje), kod tih uredjenih zemalja povjerenje u politicare je puno vece pa samim time i izlaznost, ali mislim da je to proces, a jako bitan dio tog procesa je i veca izlaznost.

Inace, sto se tice izbora, jos nisam odlucio kome cu dati glas, samo znam da to sigurno nece biti KGK i Milanovic.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1198
October 08, 2019, 11:18:25 AM
#2
Mene zanima zašto misliš da bi situacija bila drugačija kad bi izlaznost bila blizu 100%? Ne misliš li da bi na vlasti svejedno bila jedna od dvije opcine (HDZ / SDP s partnerima)? Stvarno sumnjam da bi i 100 postotna izlaznost to promijenila... Uostalom, vidjeli smo što može treća opcija kad je MOST ušao u koaliciju s HDZ-om. Jedno veliko NIŠTA. I zašto da onda izdvojim pola sata nedjeljnog popodneva na glasanje? Ja ne vidim razlog ali možda me netko razuvjeri (makar sumnjam).
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 08, 2019, 07:55:47 AM
#1
Za početak, ostavljam svoj stav, opčenito prema izborima, a rasprava će već otići u nekom smjeru
Politika je nepresušna tema, zar ne?  Cool

Pozivam svih da izađu na izbore, ne zanima me kome ćete glas dati, bitno je samo zaokružiti jednu opciju ili poništiti listić
Kada bi izlaznost na izbore bila bliža gornjoj granici (100%), situacija na "sceni" bila bi kompletno drugačija



Pages:
Jump to: