Pages:
Author

Topic: Politika u Hrvatskoj - page 27. (Read 8369 times)

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 23, 2019, 09:38:53 AM
#25
Zaista? A sta ces onda ako se ozbiljno razbolis i treba neka operacija ili (skupa) terapija...? Ili - jos gore- rodi ti se dijete koje je bolesno i trebat ce dozivotne (ponovo: skupe) terapije...? Zaista?!?

Onda mi je zaista isti drek. Ako nemam za operaciju kod privatnika, umrijeti ću čekajući na red u javnom zdravstvu. I ne, ne pričam bezveze i na pamet, situacija je zaista takva.

OK, sbogovac, imaš donekle pravo. 90% ljudi zapravo i ne bi trebao plaćati zdravstveno jer nikad neće trebati ovo što ti govoriš. Ali ako oni ne plaćaju zdravstveno, onda niti ovih 10% neće imati od čega dobivati zdravstvenu skrb. A nikad ne znaš kad ćeš iz ovih 90% prijeći u drugih 10%. Dakle, mehanizam je dobro zamišljen. Ali očito nešto ne štima jer je i uz dopunsko osiguranje i razne lijekove koje ne pokriva niti to dopunsko osiguranje HZZO opet dužan veledrogerijama tri milijarde kuna. Ne tri milijuna - tri jebene milijarde kuna. Znači očito nešto ne štima i treba se mijenjati.

Ovo što sam ja napisao više ima smisla za mirovinski sustav. Ali onda država ne bi imala novac za isplatiti mirovine sadašnjim penzionerima.

U svakom slučaju, sadašnji sustav zdravstva i mirovinskog je neodrživ. Jednostavno ljudi koji bi trebali plaćati ta dva sustava odlaze, a ostaju ljudi koji koriste ta dva sustava. Tu mislim na ljude koji ne rade, a imaju pravo na zdravstvenu zaštitu kao nezaposleni te na penzionere koji od države dobivaju mirovine. Ali daleko najveći problem je što se nitko od vladajućih ne želi pozabaviti s tim problemom i nekako ga probati riješiti. Ako ništa drugo, mogu početi s osiguravanjem uvjeta da mladi ljudi ostanu u Hrvatskoj i plaćaju doprinose.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 23, 2019, 09:09:42 AM
#24
Zaista? A sta ces onda ako se ozbiljno razbolis i treba neka operacija ili (skupa) terapija...? Ili - jos gore- rodi ti se dijete koje je bolesno i trebat ce dozivotne (ponovo: skupe) terapije...? Zaista?!?

Onda mi je zaista isti drek. Ako nemam za operaciju kod privatnika, umrijeti ću čekajući na red u javnom zdravstvu. I ne, ne pričam bezveze i na pamet, situacija je zaista takva.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 23, 2019, 09:00:57 AM
#23
[...] Zamisli da se (nekim čudom) dogodi da se ljudima omogući da biraju hoće li tokom radnog vijeka izdvajati za mirovinsko i zdravstveno ili da im se taj novac isplaćuje zajedno s plaćom, a oni onda sami plaćaju liječenje i štede za penziju? To bi (po meni) bilo fer i ja bi odmah pristao na to. Kod doktora ionako većinom idem privatno, a kad bi sam štedio za svoju mirovinu, onda barem ako umrem prije penzije, djeca će naslijediti novac koji sam uštedio.

Zaista? A sta ces onda ako se ozbiljno razbolis i treba neka operacija ili (skupa) terapija...? Ili - jos gore- rodi ti se dijete koje je bolesno i trebat ce dozivotne (ponovo: skupe) terapije...? Zaista?!?

legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 23, 2019, 08:17:40 AM
#22
I ja bih odabrao to, čak bih veoma rado uplaćivao i u nekakav 'fond solidarnosti' ili kako god ga želimo nazvati kada bi se recimo izdvajao neki manji postotak iz naše bruto plaće za socijalne slučajeve i nekakav bazični zdravstveni sustav za ljude koji stvarno nemaju.
Mislim da je krajnje bezobrazno naplaćivati mi zdravstveno i onda mi za moj uplaćeni novac nuditi uslugu s godinu dana zakašnjenja. Ovako plaćam to i opet moram ići privatno.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 23, 2019, 08:07:32 AM
#21
Ma svaka naša vlada ima o-ho-ho nebuloznih odluka za vrijeme svoje vladavine. Ali za to postoji jednostavan razlog - ne rade za opće dobro nego za svoje dobro. Zašto bi se inače iza svake vladajuće garniture "vuklo" toliko afera i sudskih sporova?

A što se tiče mirovinskih i zdravstvenih troškova... Ogromni su i postajat će sve veći jer ljudi duže žive, a samim time ima i više bolesnih. Kod nas je najgore što nitko ne razmišlja dugoročno nego samo ajmo nekako skrpati ove četiri godine dok smo na vlasti, a onda nek se netko drugi bori s time. Zamisli da se (nekim čudom) dogodi da se ljudima omogući da biraju hoće li tokom radnog vijeka izdvajati za mirovinsko i zdravstveno ili da im se taj novac isplaćuje zajedno s plaćom, a oni onda sami plaćaju liječenje i štede za penziju? To bi (po meni) bilo fer i ja bi odmah pristao na to. Kod doktora ionako većinom idem privatno, a kad bi sam štedio za svoju mirovinu, onda barem ako umrem prije penzije, djeca će naslijediti novac koji sam uštedio.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 23, 2019, 06:38:08 AM
#20
A jasno, dug može u beskonačnost. Iako, na neki način i razumijem da je sustav teško održiv. Nije to samo kod nas, većina zemalja se bori s mirovinskim i zdravstvenim troškovima jer ljudi žive puno dulje i puno su veći teret na zdravstvo nego što se mislilo kada su se ti sustavi stvarali.
Sada ih je nemoguće naprasno prekinuti, a da ih je teško financirati - a bome je. A to baš i nije greška trenutno vladajućih (iako oni imaju puno drugih nebuloznih odluka kroz zadnjih o-ho-ho godina).
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 23, 2019, 05:01:15 AM
#19
Meni je kod Vlade zanimljivo da su stalno govorili kako nema novaca za povećanje koeficijenta prosvjetarima od 6%. Ali kad je na red došlo izglasavanje nepovjerenja Kujundžiću i mogućnost da izgube većinu u Saboru, odmah su pronašli novac da svima povećaju osnovicu za 6%. Istina, povećanje osnovice je manji iznos povećanja nego da su povećali koeficijent, ali osnovicu su povećali svima. Ne samo prosvjetarima. Znači novac se uvijek pronađe kad se stolica krene tresti...
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 23, 2019, 04:20:23 AM
#18
Štrajk prosvjetara se nastavlja...

Podržavam ga u potpunosti, ali
Ali sindikati neće dobro odraditi posao, jer na kraju balade pošto smo u izbornoj i predizbornoj godini, ovi na vlasti će napraviti sve, makar sa zakašnjenjem da im dignu plaće, s tim da sindikate ne briga tko će taj račun platiti
Platiti će ga pod neznam koji put privatni sektor, jedini sektor koji drži koliko toliko na okupu ovu krvavu državu....
A privatni sektor se buni iseljavanjem, što je po mom mišljenju kukavički

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 17, 2019, 07:22:33 AM
#17
Veća izlaznost je potrebna jer su glasači večih stranaka (npr. HDZ-a, SDP-a) čekaju izbore ko na vlastiti rođendan.
Jedva čekaju da daju glas.
Politolozi tvrde da desno usmjereni glasači izlaze na izbore u većem broju. Ne tvrdim da je ljevica bolja jer je u Hrvatskoj ni nema
(tu mislim na financijsko-gospodarsku ljevicu).
Kod nas je ljevica  - ko je veći peder, a desnica - ko je veći usraša ( i to baš ko , ne tko)

Većom izlaznošću na izborima bi vjerovatno pao u prosjeku broj mandata koji dobivaju (ili uzimaju) veće stranke.

Most nažalost nikad nije bio treća opcija već neki peglani kradeze.

Smanjenje državnog aparata, broja općina i gradova, oduzimanje prava glasanja onima koji ne žive i ne plaćaju porez u CRO itd... utopija



Već je poznato da HDZ ima najstabilnije biračko tijelo jer su mnoge interesne skupine vezane uz njihovu vlast, od običnih članova, branitelja, službenici u javnoj upravi....
Slično je i kod SDP.
Tzv. "treći put " će jako teško zaživjeti zbog velikog broja stranaka i puno različitih interesa.
Kratkoročno se može dogoditi da neka stranka "zabljesne na izborima na valu "protesnih  " glasova ali dugoročno se ne može uspijeti bez "krvavog " rada na terenu i osnivanja ogranaka u svakoj općini i selu.
Naivni su oni koji vjeruju da se kampanja vodi i dobiva na FB i Internetu.
Ekipa koja je tamo obično ne izlazi na izbore a i radi se o malom uzorku ljudi.
Što se tiče ljevice i desnice,  u pravim zapadnim demokracijama tradicionalno se smatralo da se ljevica bori za prava radnika a desnica za prava poslodavaca i kapitala ali i ta podjela je pomalo zastarjela.
Kod nas ljevica i desnica se razlikuju po tome gdje su njihovi preci bili 1941,  u kojoj vojski i 2019. još se nismo makli od 1941. 😂😂
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 17, 2019, 06:47:57 AM
#16
Mene će na izbore natjerati jedino silom. Hoću reći, samo ako baš bude obaveza izaći na izbore (ili plaćaš kaznu), onda ću izaći i prekrižiti listić. Nisam dovoljno zainteresiran da istražujem program stranaka koje nisu medijski zastupljene, a opet... Program neke stranke mi znači isto kao i WC papir - taman da se poserem na njega.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 17, 2019, 05:07:40 AM
#15
Veća izlaznost je potrebna jer su glasači večih stranaka (npr. HDZ-a, SDP-a) čekaju izbore ko na vlastiti rođendan.
Jedva čekaju da daju glas.
Politolozi tvrde da desno usmjereni glasači izlaze na izbore u većem broju. Ne tvrdim da je ljevica bolja jer je u Hrvatskoj ni nema
(tu mislim na financijsko-gospodarsku ljevicu).
Kod nas je ljevica  - ko je veći peder, a desnica - ko je veći usraša ( i to baš ko , ne tko)

Većom izlaznošću na izborima bi vjerovatno pao u prosjeku broj mandata koji dobivaju (ili uzimaju) veće stranke.

Most nažalost nikad nije bio treća opcija već neki peglani kradeze.

Smanjenje državnog aparata, broja općina i gradova, oduzimanje prava glasanja onima koji ne žive i ne plaćaju porez u CRO itd... utopija


A pazi šuškanja oko datuma prijevremenih izbora, 05.01.2020.
gdje ima dima ima i vatre, ako se taj scenario dogodi, kako će dati glas oni koji su na skijanju čoeče  Cool , opet će izlaznost biti nikakva, a to hadezeu odgovara itekako
legendary
Activity: 2124
Merit: 1013
K-ing®
October 17, 2019, 04:42:07 AM
#14
Veća izlaznost je potrebna jer su glasači večih stranaka (npr. HDZ-a, SDP-a) čekaju izbore ko na vlastiti rođendan.
Jedva čekaju da daju glas.
Politolozi tvrde da desno usmjereni glasači izlaze na izbore u većem broju. Ne tvrdim da je ljevica bolja jer je u Hrvatskoj ni nema
(tu mislim na financijsko-gospodarsku ljevicu).
Kod nas je ljevica  - ko je veći peder, a desnica - ko je veći usraša ( i to baš ko , ne tko)

Većom izlaznošću na izborima bi vjerovatno pao u prosjeku broj mandata koji dobivaju (ili uzimaju) veće stranke.

Most nažalost nikad nije bio treća opcija već neki peglani kradeze.

Smanjenje državnog aparata, broja općina i gradova, oduzimanje prava glasanja onima koji ne žive i ne plaćaju porez u CRO itd... utopija

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 10, 2019, 02:25:01 AM
#13
Ja stvarno sumnjam da čak i uz 70-80 postotnu izlaznost postoji šansa da netko osim dvojca HDZ/SDP dobije toliko glasova da osigura parlamentarnu većinu. I onda ako će se relativni pobjednik držati obećanja i ne uđe u koaliciju s nekim od HDZ/SDP, dogodit će se to da ćemo imati veliku koaliciju skoro svih stranaka osim HDZ/SDP i pitanje koliko će to trajati. Vidjeli smo koliko je trajao Most koji je bio skupina pojedinaca, a ne prava stranka s pravim vodstvom.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 10, 2019, 02:17:02 AM
#12
Kao sto kaze @Daniel91, Dario Hrebak je dobar primjer da ima i kvalitetnih ljudi u HR politici. Nema ih doduse puno, ali te koji stvarno nesto i rade treba podrzati izlaskom na izbore. Ali dok god je izlaznost mala, HDZ i SDP mirno spavaju, znajuci da ce njihova stranacka vojska biti dovoljna za preglasati onaj ostatak koji izlazi na izbore. Cak mislim da je njima super doslo i ovo masovno iseljavanje.

A i taj Most, kakav god da je, on je bio kaznjen od svojih biraca ( i ja sam glasao za njih onaj prvi put) a za kaznit HDZ i SDP ipak treba puno vise ljudi da se ukljuci u izbore. Pa bi se onda i mozda podignula ljestvica, koja je trenutno jako nisko postavljena, jer doslovno nema toga sto HDZ i SDP mogu napraviti a da izgube svoje glasace ( HDZ doduse ima jacu bazu i discipliniranije glasace)

Problem našeg društva je da postoje velike interesne skupine poput branitelja,  državnih službenika,  zaposlenika u općinama,  mjesnim zajednicama,  umirovljenika,  i mnogih drugih koji direktno ovise o partiji na vlasti i odgovara im sadašnji nered i nepotizam jer tako čuvaju svoje privilegije.
Oni nikada neće glasati za promijene jer bi mogli puno izgubiti.
S druge strane,  veliki broj onih koji bi i glasali za promijene više ne žive u Hrvatskoj tako da ne postoji "kritična masa " koja bi glasala za promijene.
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
October 09, 2019, 04:26:01 PM
#11
Kao sto kaze @Daniel91, Dario Hrebak je dobar primjer da ima i kvalitetnih ljudi u HR politici. Nema ih doduse puno, ali te koji stvarno nesto i rade treba podrzati izlaskom na izbore. Ali dok god je izlaznost mala, HDZ i SDP mirno spavaju, znajuci da ce njihova stranacka vojska biti dovoljna za preglasati onaj ostatak koji izlazi na izbore. Cak mislim da je njima super doslo i ovo masovno iseljavanje.

A i taj Most, kakav god da je, on je bio kaznjen od svojih biraca ( i ja sam glasao za njih onaj prvi put) a za kaznit HDZ i SDP ipak treba puno vise ljudi da se ukljuci u izbore. Pa bi se onda i mozda podignula ljestvica, koja je trenutno jako nisko postavljena, jer doslovno nema toga sto HDZ i SDP mogu napraviti a da izgube svoje glasace ( HDZ doduse ima jacu bazu i discipliniranije glasace)
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 09, 2019, 03:25:26 PM
#10
Slažem se s tobom Daniel91, Most je po meni pokazao kako političari i kod nas mogu biti principijelni - pogotovo 2016-e kad nisu popustili pritiscima, pa se oformila privremena tehnička vlada sa Oreškovićem. Za vrijeme te tehničke vlade je bio valjda jedini period u proteklih 20 godina period kada smo bili u plusu na kraju godine Cheesy


Tim nam je uvalio monsanto...
Tu tehnicku vladu stavljam u slican kosh kao i sve ostale do sada

Trebalo bi zaposliti ljude koji su sposobni voditi drzavu, koliko god to kostalo, ali ti isti radnici bi trebali imati i posljedice kod neizvrsenih zadataka i danih obecanja.

Ja na primjer nebi prihvatio radno mjesto gradonacelnika za nekakvih dvadesetak tisuca kuna mjesecjo
Pa naravno da si covjek sam napravi x5 lovu sa “kombinacijama”, jer je lova pre mala za posao koji treba odraditi
I stoga gradonacelnici ne rade za drustvo, nego rade za svoje interese
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
October 09, 2019, 12:21:31 PM
#9
Slažem se s tobom Daniel91, Most je po meni pokazao kako političari i kod nas mogu biti principijelni - pogotovo 2016-e kad nisu popustili pritiscima, pa se oformila privremena tehnička vlada sa Oreškovićem. Za vrijeme te tehničke vlade je bio valjda jedini period u proteklih 20 godina period kada smo bili u plusu na kraju godine Cheesy
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 09, 2019, 11:24:12 AM
#8
Iskreno... Mislim da bi svaka treća opcija (bila to opcija koju guraju mediji ili neka druga) na kraju završila kao Most. Sasvim sam siguran da bi i kod 70-80 postotne izlaznosti pobijedio dvojac HDZ / SDP, s tim da bi vjerojatno imali veliku koaliciju koja bi bila nestabilna i svako malo bi imali krizu vlasti kao što smo imali s Mostom i sad sa svim ovim raznim strankama s kojima koalira HDZ.
Osim toga, nisam upoznao osobu u Hrvatskoj koja se bavi politikom, a da ima čist obraz. Svi oni muljaju i samo se žele domoći bogatstva i osigurati si budućnost. Pogledajte samo što se dogodilo Živom zidu čim su dobili mjesto u europskom parlamentu. Da se razumijemo, Živi zid mi nikad nije bio opcija za koju bi glasao ali imali su hrpu ljudi koji su se kleli u njih. E to je razlog zbog kojeg za nikoga neću odvojiti pola sata nedjeljnog popodneva svake četiri godine.

Most je po meni upravo dokaz da može i bolje.
Možemo misliti o njima što želimo ali pak su dvaput ulazili u vlast tražeći određene promijene i kada ih nisu uspijeli provesti zbog otpora HDZ-a jednostavno su izašli i otišli u oporbu.
Bili su principjelni za razliku od recimo HNS-a i Vrdoljaka koji su na izbore izašli u koaliciji sa SDP-om, kleli se da oni nikada neće ući u tu ''titanik'' vladu a onda ušli par tjedana poslije i sada se grčevito drže svojih ministarskih i direktorskih fotelja. Jadno i žalosno.
Most je još uvijek iznad praga od 5 % a ako uspiju ponovno stvoriti koaliciju nezavisnih i regionalnih lista mogu opet biti ''treći put'' i jedina prava altenativa HDZ i SDP-u.
Nisu svi isti i još uvijek ima moralnih i poštenih ljudi u politici. Proguglajte npr. gradonačelnicu Supetra (jedina se usudila osuditi torcidu kada su pretučeni oni radnici ili odbiti dati donaciju braniteljima), ili gradonačelnika Bjelovara (prvi digitalni grad u RH i sve financije su 100 % transparentne i vidljive online a građani mogu davati prijedloge što financirati).
Dakle, ima normalnih i poštenih, naprednih, i nezavisnih političara, ne puno ali ima ih.
https://www.telegram.hr/politika-kriminal/ovo-je-veliko-gradonacelnik-bjelovara-otvorio-je-proracun-ljudi-od-sada-mogu-vidjeti-na-sto-se-trosi-novac/
https://www.telegram.hr/politika-kriminal/neobicna-biografija-gradonacelnice-supetra-koja-je-postala-tema-dana-zbog-reakcije-na-nacionalisticko-divljanje/

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
October 08, 2019, 04:22:50 PM
#7
Iskreno... Mislim da bi svaka treća opcija (bila to opcija koju guraju mediji ili neka druga) na kraju završila kao Most. Sasvim sam siguran da bi i kod 70-80 postotne izlaznosti pobijedio dvojac HDZ / SDP, s tim da bi vjerojatno imali veliku koaliciju koja bi bila nestabilna i svako malo bi imali krizu vlasti kao što smo imali s Mostom i sad sa svim ovim raznim strankama s kojima koalira HDZ.
Osim toga, nisam upoznao osobu u Hrvatskoj koja se bavi politikom, a da ima čist obraz. Svi oni muljaju i samo se žele domoći bogatstva i osigurati si budućnost. Pogledajte samo što se dogodilo Živom zidu čim su dobili mjesto u europskom parlamentu. Da se razumijemo, Živi zid mi nikad nije bio opcija za koju bi glasao ali imali su hrpu ljudi koji su se kleli u njih. E to je razlog zbog kojeg za nikoga neću odvojiti pola sata nedjeljnog popodneva svake četiri godine.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 08, 2019, 03:09:28 PM
#6
...trudio sam se iz petnih žila da nađem mjesto gdje još nije bila...

Nimalo me ne zanima, nek se igraju bez mene. Razumijem da radim grešku neglasanjem, ali jednostavno mi nije dovoljno stalo.
Pages:
Jump to: