Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 2. (Read 40865 times)

newbie
Activity: 24
Merit: 0
Imi pare rau sa aud de inchiderea serviciului de exchange crypto-ron oferit de Coinflux. A fost unul dintre cele mai bune, singura solutie ramane LocalBitcoins pentru transferuri de acest gen, dar nu se compara cu ce ofereau cei de la Coinflux. Sper sa se remedieze aceasta situatie...
member
Activity: 224
Merit: 24
Sunt variante foarte ieftine pentru plati SEPA, cateodata chiar mai ieftine decat platile locale, si la fel de rapide. Am efectuat o analiza in aceasta directie, aici sunt rezultatele: https://blog.coinflux.com/sending-money-to-coinflux-from-romania-the-options-7afd9e6d31d4

Foarte util acest mic ghid.
member
Activity: 140
Merit: 10
De ce nu faceti plangere la Consiliul Concurentei? E ditamai cartelul aici. Cum se face ca toti v-au inchis usile exact dupa declaratiile lui Mugurel?!
newbie
Activity: 14
Merit: 0
Un prieten a vrut sa depoziteze euro in contul de pe coinflux si a fost refuzat de Transilvania, deoarece nu agreează astfel de plati. A vorbit la BRD si a patit acelasi lucru.
Cu ce banca ar trebui lucrat pentru a pune/scoate bani din crypto, ca vad ca au inceput sa fuga toti de crypto?

Acum am citit de Mistertango pe coinflux. Se aplica si la retrageri?
Pare din ce in ce mai greu sa intri pe piață. Ajungem la nivelul din etnobotanicelor de acum cativa ani...

Noi am sugerat asta: https://blog.coinflux.com/when-banks-block-payments-to-digital-currency-exchanges-9d87aa844bae
Merge si la retrageri, da. Bancile vad ca accepta plati de la exchange-uri, doar nu vor sa trimita banii spre exchange-uri.

In afara de BT si BRD nu am auzit sa fie probleme cu refuzarea platilor, incasam normal din ING, Raiffeisen, si multe altele. Credit Europe inteleg ca nu au corespondent pe SEPA, deci nu pot trimite spre noi.

La plati spre clienti nu au fost probleme.
newbie
Activity: 34
Merit: 0
Un prieten a vrut sa depoziteze euro in contul de pe coinflux si a fost refuzat de Transilvania, deoarece nu agreează astfel de plati. A vorbit la BRD si a patit acelasi lucru.
Cu ce banca ar trebui lucrat pentru a pune/scoate bani din crypto, ca vad ca au inceput sa fuga toti de crypto?

Acum am citit de Mistertango pe coinflux. Se aplica si la retrageri?
Pare din ce in ce mai greu sa intri pe piață. Ajungem la nivelul din etnobotanicelor de acum cativa ani...
newbie
Activity: 14
Merit: 0
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
Nu ai de ce, nu-si au rostul in piata acum. Piata libera funtioneaza, isi pierd clientii si Coinflux se inchide rapid.

If you want to know how Bitcoin is going to die, google "poker black Friday". The US government had had enough of all the money laundering and Ponzi happening on online poker websites, and shut off their access to banking. It took like 5 minutes. "Can't be regulated" LOL.



Pe logica asta ar trebui sa nu mai existe servicii de schimb, doar exchange-uri. Si totusi, Coinbase are 10+ milioane de useri, si sunt mult mai scumpi decat noi.
Nu te ingrijora, chiar daca am trimis banii inapoi clientilor care nu au ales ce sa se intample cu RON din walletul lor (adica am pus clientul pe primul loc, nu buzunarul, ca altii), valoarea EUR echivalent in RON din walleturi este inapoi la nivelurile de dinainte sa returnam RON.

Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.


Pretul nu este singura considerenta atunci cand folosesti un serviciu financiar. Avem live chat unde colegii te pot ajuta cu issues care le-ai putea intampina, si nu doar for show ca in alte locuri. Inscrierea pe site e foarte rapida, interfata credem e prietenoasa, plati si incasari SEPA foarte rapide, lipsa unei limite superioare la valoarea tranzactiilor si alte avantaje pentru care clientii continua sa ne aleaga.

Sunt variante foarte ieftine pentru plati SEPA, cateodata chiar mai ieftine decat platile locale, si la fel de rapide. Am efectuat o analiza in aceasta directie, aici sunt rezultatele:

https://blog.coinflux.com/sending-money-to-coinflux-from-romania-the-options-7afd9e6d31d4

Vlad
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
Nu ai de ce, nu-si au rostul in piata acum. Piata libera funtioneaza, isi pierd clientii si Coinflux se inchide rapid.

If you want to know how Bitcoin is going to die, google "poker black Friday". The US government had had enough of all the money laundering and Ponzi happening on online poker websites, and shut off their access to banking. It took like 5 minutes. "Can't be regulated" LOL.

member
Activity: 224
Merit: 24
Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
full member
Activity: 280
Merit: 110
Ii cam doare pe ai nostri undeva de ce decide europa.
Eu cred ca asta e o miscare a lui Isarescu de a preveni miscarea criptto sau macar de a o ingreuna fiindca e constient de amploarea pe care o poate lua si asta ar afecta intr-o oarecare masura mediul bancar.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
Coinflux renunta la tranzactiile cu bancile romanesti si prin lei. Se muta exclusiv pe euro.

Chestia e ca nu au implementat facilitatea de ordine tip limita si nu vad ce avantaj mai au fata de Kraken, unde oricum descarca ordinele si fata de care au implicit un curs mai slab. Un alt aspect neplacut este ca au anuntat la limita aceasta modificare, cu mai putin de doua zile inainte sa se produca. Puteau sa anunte mai din timp, dar probabil nu le convenea cursul crypto de acum doua zile. Azi nu-mi convine mie. Cand te lacomesti, nu castigi nimic, asta credeam ca o stie orice negustor.

Exact la asta ma gandeam si eu cand am primit mailul de la ei...

Optiunea cu ordine de tip limita am mentionat-o si eu mai sus in urma cu ceva timp dar se pare ca nu a existat interes pt implementare, cred ca stiau ca nu va tine mult distractia cu bancile. E destul de aiurea sa pazesti tu cursul in loc sa fie ceva automat.

Kraken le va inghiti business-ul ramas, asta e clar. Oricum multa lume nu il folosea doar din considerentul ordinelor tip limita.

Daca nu era suficient, bancile le-a pus si cruce. Asta e, a fost ok cat a durat, pacat ca dispar din optiunile de exchange si bancile castiga lupta cu monedele virtuale.

Bancile nu vor sa lucreze cu companii care presteaza servicii financiare, dar care nu sunt reglementate. Sunt cateva banci in Europa care au inteles insa despre ce este vorba si deschid conturi. Din fericire se voteaza reglementarile luna viitoare in Parlamentul European si situatia ar trebui sa se imbunatateasca.

Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.

Vlad
newbie
Activity: 14
Merit: 0
A facut cineva vre-un schimb cu noua "reglementare" in contul de EUR?

https://mistertango.com/en/about-us/
https://mistertango.com/lt/

Electronic payment company, din Lithuania, are cineva more info sau experienta?

Multumesc anticipat

E de incredere o banca din Lituania?

Mistertango este o institutie de plati si e-money din Lituania si se supune acelorasi reglementari ca si Revolut din Mare Britanie, sau M-PESA din Romania. Banii sunt pastrati la o banca, intr-un safeguarding account.

Ne-ar fi placut sa putem continua sa oferim servicii in RON, dar, din pacate, bancile locale nu mai au usile deschise dupa comunicatul BNR de luna trecuta. Cautam in continuare solutii sa reluam tranzactionarea in RON. Luna viitoare se va vota reglementarea sectorului nostru in Parlamentul European, ma astept sa se mai deschida putin usile dupa acest moment.

Vlad
member
Activity: 125
Merit: 10
A facut cineva vre-un schimb cu noua "reglementare" in contul de EUR?

https://mistertango.com/en/about-us/
https://mistertango.com/lt/

Electronic payment company, din Lithuania, are cineva more info sau experienta?

Multumesc anticipat

E de incredere o banca din Lituania?
full member
Activity: 280
Merit: 110
Se poate retrage acum de pe Kraken direct in contul personal?

Adica daca eu am eth pot sa vand in dolari si sa trasfer in lei in contul de ING?
Poate sa-mi confirme cineva care a facut o retragere de acest fel ? Si daca da cum a functionat?
newbie
Activity: 19
Merit: 0
A facut cineva vre-un schimb cu noua "reglementare" in contul de EUR?

https://mistertango.com/en/about-us/
https://mistertango.com/lt/

Electronic payment company, din Lithuania, are cineva more info sau experienta?

Multumesc anticipat
member
Activity: 224
Merit: 24
Am vorbit din perspectiva facilitatilor oferite utilizatorilor. Acum Coinflux s-a transformat intr-un alt exchange oarecare, care ofera putine facilitati, adica doar schimb direct din euro si atat.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Voi, cei care sustineti ca Kraken este peste CoinFlux, nu ati avut deloc probleme cu acel exchange? Am citit zeci de plangeri vis-a-vis de acest exchange. Doar am citit cateva zeci, pentru ca plangerile sunt de ordinul miilor ; sunt si multe videoclipuri postate pe YouTube in legatura cu defectele Kraken-ului.
sr. member
Activity: 616
Merit: 279
Kraken le va inghiti business-ul ramas, asta e clar. Oricum multa lume nu il folosea doar din considerentul ordinelor tip limita.
Eu ii foloseam din considerentul ca lucrau direct cu lei, nu mai trebuia sa pazesc si cursul euro. Lipsa ordinelor limita era si este foarte deranjanta, pazitul cursului te epuizeaza psihic. Sau cel putin pe mine. Acum insa Kraken ofera tot ce ofera Coinflux si multe in plus, deci pentru mine isi pierd avantajul pe care-l aveau.

pacat ca dispar din optiunile de exchange si bancile castiga lupta cu monedele virtuale.
In Romania. Ca deobicei, noi contra curentului. Cand G20 a spus ca nu e cazul sa reglementeze crypto si nu e niciun pericol la adresa economiei existenta crypto.

Am uitat un "nu" si asta a cam stricat logica in post. Scuze, l-am adaugat.

Si eu ii foloseam pt ca era mult mai simplu sa cumpar monede direct cu RON (desi era destul de enervant sa astept pana cand banii ajungeau wallet...) dar si pt mine era obositor sa urmaresc cursul tot timpul cand vreau sa vind/cumpar.

S-ar putea sa se fi schimbat ceva recent, de regula BNR urmareste deciziile BCE, poate cineva din domeniu mai bine informat ne poate lamuri.

newbie
Activity: 17
Merit: 1
Cand G20 a spus ca nu e cazul sa reglementeze crypto si nu e niciun pericol la adresa economiei existenta crypto.
Adevarat la G20 au zis ca nu este cazul pentru reguli in crypto dar la conferinta de presa tipul ala chelios francez a zis 3 chestii pe care cred ca nu multi le-au prins dar poate sunt eu paranoic si am inteles diferit.
1)bancile sunt cu mult in urma cand vine vorba de transferuri internationale (monedele virtuale sunt mai rapide bla bla bla)
2)bancile trebuie sa ajunga din urma crypto cand din punct de vedere al transferurilor internationale
3)desi au fost de acord sa nu impuna reguli cand vine vorba de monede virtuale,au fost multi care au dorit "sa ne puna piedica" si la urmatoarea intrunire in iulie se va vorbi 100% de sugestii pentru reglementari
member
Activity: 224
Merit: 24
Kraken le va inghiti business-ul ramas, asta e clar. Oricum multa lume il folosea doar din considerentul ordinelor tip limita.
Eu ii foloseam din considerentul ca lucrau direct cu lei, nu mai trebuia sa pazesc si cursul euro. Lipsa ordinelor limita era si este foarte deranjanta, pazitul cursului te epuizeaza psihic. Sau cel putin pe mine. Acum insa Kraken ofera tot ce ofera Coinflux si multe in plus, deci pentru mine isi pierd avantajul pe care-l aveau.

pacat ca dispar din optiunile de exchange si bancile castiga lupta cu monedele virtuale.
In Romania. Ca deobicei, noi contra curentului. Cand G20 a spus ca nu e cazul sa reglementeze crypto si nu e niciun pericol la adresa economiei existenta crypto.
sr. member
Activity: 616
Merit: 279
Coinflux renunta la tranzactiile cu bancile romanesti si prin lei. Se muta exclusiv pe euro.

Chestia e ca nu au implementat facilitatea de ordine tip limita si nu vad ce avantaj mai au fata de Kraken, unde oricum descarca ordinele si fata de care au implicit un curs mai slab. Un alt aspect neplacut este ca au anuntat la limita aceasta modificare, cu mai putin de doua zile inainte sa se produca. Puteau sa anunte mai din timp, dar probabil nu le convenea cursul crypto de acum doua zile. Azi nu-mi convine mie. Cand te lacomesti, nu castigi nimic, asta credeam ca o stie orice negustor.

Exact la asta ma gandeam si eu cand am primit mailul de la ei...

Optiunea cu ordine de tip limita am mentionat-o si eu mai sus in urma cu ceva timp dar se pare ca nu a existat interes pt implementare, cred ca stiau ca nu va tine mult distractia cu bancile. E destul de aiurea sa pazesti tu cursul in loc sa fie ceva automat.

Kraken le va inghiti business-ul ramas, asta e clar. Oricum multa lume nu il folosea doar din considerentul ordinelor tip limita.

Daca nu era suficient, bancile le-a pus si cruce. Asta e, a fost ok cat a durat, pacat ca dispar din optiunile de exchange si bancile castiga lupta cu monedele virtuale.
Pages:
Jump to: