Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 4. (Read 40871 times)

member
Activity: 140
Merit: 10
January 22, 2018, 03:03:05 AM
Cat dureaza un transfer interbancar la BancPost? Daca e facut pana in 12, apar in aceeasi zi la voi?
newbie
Activity: 3
Merit: 0
January 22, 2018, 01:41:57 AM
Bancpost, una dintre cele mai infecte bănci din România. Ați sărit din lac în puț. Smiley
newbie
Activity: 14
Merit: 0
January 21, 2018, 07:55:49 PM
Salut,

Incepand de luni, 22 ianuarie 2018, CoinFlux va avea o noua banca, Bancpost, si, implicit, noi conturi bancare. Conturile noastre bancare de la CEC Bank se vor inchide.
Pentru a evita situatii neplacute, va rugam parcurgeti informatiile de mai jos:


1. Unde gasesc noul cont bancar?
Noul cont bancar este vizibil pe paginile cu detalii de plata din Deposit si Orders, prin urmare il veti putea copia cu usurinta din platforma.

2. Ce am eu de facut?
Incepand de luni, pentru orice achizitie de monede digitale facuta prin intermediul CoinFlux, va trebui sa transferi bani intr-unul dintre noile noastre conturi bancare, in lei si euro. Acest lucru este valabil atat pentru ordine de cumparare (Orders), cat si pentru depuneri in wallet-ul CoinFlux (Deposits).

3. Am deja bani in wallet-ul CoinFlux. Cum ma va afecta aceasta schimbare?
Banii care exista deja in wallet-ul tau CoinFlux nu sunt afectati de schimbare si vor fi in siguranta. Trebuie doar sa ai grija ca, la depuneri viitoare, sa folosesti contul nou.

4. Am efectuat un ordin de plata (depunere) in acest weekend, catre contul vostru de CEC. Ce se intampla cu banii mei?
Toate ordinele plasate in acest weekend (Sambata 20 ianuarie si Duminica 21 ianuarie) vor fi procesate pe masura ce devin vizibile in contul nostru bancar, Luni. Este posibil sa existe intarzieri cu alocarea incasarii datorita sistemului CEC Bank.

5. Ce se intampla daca, din greseala, voi trimite bani in vechiul cont, dupa ce anuntati noul cont?
Contul nostru de la CEC bank se va inchide in prima parte a saptamanii viitoare. Daca vei vira bani in vechiul cont dupa ce acesta este inchis, CEC Bank va refuza incasarea si banii se vor intoarce in contul tau bancar in cateva zile. De aceea iti recomandam atentie la transferurile viitoare pentru e evita intarzierile.

6. De ce va schimbati contul bancar?
Sistemul CEC Bank nu poate afisa tranzactiile pe contul nostru in timp real, rezultand in intarzieri pentru clienti nostri. Surprinzator, si CEC Bank a decis sa incheie colaborarea cu noi, astfel ca nu vom mai utiliza serviciile lor.
Am ales sa fim transparenti privind aceste detalii deoarece este important sa ne informam clientii despre reticienta multor banci din Romania de a lucra cu companii active in domeniul monedelor digitale. Multe dintre ele refuza sa ne deschida conturi deoarece piata noastra nu este inca reglementata.
Momentan suntem in discutii cu alte banci si speram ca, in curand, sa va putem oferi conturi multiple pentru depuneri. Deocamdata, speram ca noul nostru furnizor bancar va face fata volumului nostru de operatiuni, oferind un serviciu de calitate, atat noua cat si voua.

In incheiere, vrem sa va asiguram ca ne concentram in permanenta sa va oferim un serviciu bun, de incredere si, daca aveti nevoie de informatii suplimentare, va stam la dispozitie prin serviciul de chat de pe platforma sau la [email protected].

Echipa CoinFlux
full member
Activity: 140
Merit: 100
Quo Vadis
January 20, 2018, 07:38:56 AM
Pot sa vand bitcoin de 50-70 de mii usd? Nu ma linseaza nimeni(banca, anaf, antitero Smiley ) ?
Intreb ca am tot acumulat dar nu am vandut nimic si mi-e ca-mi confisca baietii tot, desi as vrea sa fac totul legal.

Vinde si tu treptat folosind mai multe exchange-uri
newbie
Activity: 49
Merit: 0
January 19, 2018, 05:19:14 PM
Când mai introduceți monede noi? ZEC, NEO ș.a.
member
Activity: 187
Merit: 10
January 19, 2018, 12:53:25 PM
Pot sa vand bitcoin de 50-70 de mii usd? Nu ma linseaza nimeni(banca, anaf, antitero Smiley ) ?
Intreb ca am tot acumulat dar nu am vandut nimic si mi-e ca-mi confisca baietii tot, desi as vrea sa fac totul legal.
sr. member
Activity: 616
Merit: 279
January 19, 2018, 08:24:50 AM

Te-ar ajuta doar dimineata si in weekend, pentru ca de undeva de la ora 11-11:30 nu se mai actualizeaza extrasul in timp real. In plus, urmeaza sa schimbam banca in zilele urmatoare, si atunci ai ramane cu contul la CEC.

OK, sper sa rezolvam cu tranzactiile mai rapid la noua banca.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 19, 2018, 07:15:06 AM
Dar dacă aș depune bani, direct, la ghișeul băncii în contul Coinflux, când ar apărea în contul exchange-ului?

Nu permitem depuneri numerar in conturile noastre. Acceptam doar transferuri bancare.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 19, 2018, 07:14:38 AM
Folosesc CoinFlux de cateva saptamani si merge fara probleme.

Singura chestie care e enervanta e timpul in care se face o depunere in wallet-ul lor datorita procesarii platilor de catre CEC.
Chestia asta ar putea fi evitata daca ti-ai credita wallet-ul cu mai multi bani pe care sa-i folosesti cand doresti si sa poti sa cumperi monede virtuale la pretul pe care il vrei.

Am trimis bani din ING in contul lor de la CEC si de regula daca trimiti dimineata ajung in walletul CoinFlux seara pe la ora 22:30 - 23:00.

Sunt curios daca mi-as face un cont la CEC daca tranzactia ar fi instant (nu am folosit CEC cred ca au si ei internet banking, nu? Smiley ) Voi ce parere aveti?



Te-ar ajuta doar dimineata si in weekend, pentru ca de undeva de la ora 11-11:30 nu se mai actualizeaza extrasul in timp real. In plus, urmeaza sa schimbam banca in zilele urmatoare, si atunci ai ramane cu contul la CEC.
newbie
Activity: 49
Merit: 0
January 18, 2018, 12:24:36 PM
Dar dacă aș depune bani, direct, la ghișeul băncii în contul Coinflux, când ar apărea în contul exchange-ului?
sr. member
Activity: 616
Merit: 279
January 18, 2018, 07:46:31 AM
Folosesc CoinFlux de cateva saptamani si merge fara probleme.

Singura chestie care e enervanta e timpul in care se face o depunere in wallet-ul lor datorita procesarii platilor de catre CEC.
Chestia asta ar putea fi evitata daca ti-ai credita wallet-ul cu mai multi bani pe care sa-i folosesti cand doresti si sa poti sa cumperi monede virtuale la pretul pe care il vrei.

Am trimis bani din ING in contul lor de la CEC si de regula daca trimiti dimineata ajung in walletul CoinFlux seara pe la ora 22:30 - 23:00.

Sunt curios daca mi-as face un cont la CEC daca tranzactia ar fi instant (nu am folosit CEC cred ca au si ei internet banking, nu? Smiley ) Voi ce parere aveti?

newbie
Activity: 21
Merit: 0
January 16, 2018, 05:38:29 PM
Super, merci de informatii. Am folosit Coinflux de 2 ori in ultimele 2 saptamani si a decurs fara probleme.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 16, 2018, 12:16:22 PM
Mi-as dori foarte mult sa vad la coinflux posibilitatea de a introduce ordine de tip limita. Pentru o zi cu fluctuatii ar fi foarte utila o astfel de functie. Acum singura posibilitate de a obtine un anumit pret vizat este sa stai cu ochii lipiti de monitor.

E pe lista Smiley
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 16, 2018, 11:31:15 AM
Salut Vlad, poti oferi te rog un raspuns la intrebarea de aici? (pusa pe un alt thread):

"Inteleg ca si COINFLUX sunt pe lista neagra ING / BT ? Conform raspunsului lor la un review pe facebook:
Screenshot:

Poate confirma cineva de la COINFLUX informatia? E un aspect important..."


Sunt sanse de inchidere de conturi? Merci.

Fiecare banca are politica proprie in legatura cu monedele virtuale. Multe au interdictie de la grup sa lucreze cu servicii de schimb. Nu trebuie sa fie ceva specific CoinFlux ca o banca sa nu vrea sa lucreze cu noi, cum e cazul Credit Europe, Garanti, Piraeus sau OTP. Banca Transilvania are in ToS ca nu permite, dar nu vad sa faca enforcement.

Avem clienti din toate bancile. Daca nu faci lucruri ciudate nu iti inchide nici o banca contul.
member
Activity: 224
Merit: 24
January 16, 2018, 11:20:50 AM
Mi-as dori foarte mult sa vad la coinflux posibilitatea de a introduce ordine de tip limita. Pentru o zi cu fluctuatii ar fi foarte utila o astfel de functie. Acum singura posibilitate de a obtine un anumit pret vizat este sa stai cu ochii lipiti de monitor.
newbie
Activity: 21
Merit: 0
January 16, 2018, 11:10:33 AM
Salut Vlad, poti oferi te rog un raspuns la intrebarea de aici? (pusa pe un alt thread):

"Inteleg ca si COINFLUX sunt pe lista neagra ING / BT ? Conform raspunsului lor la un review pe facebook:
Screenshot: https://i.imgur.com/qVAyvFH.png

Poate confirma cineva de la COINFLUX informatia? E un aspect important..."


Sunt sanse de inchidere de conturi? Merci.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 16, 2018, 09:48:25 AM
1. Aveti idee ce comisioane si cat dureaza sa-mi deschid un cont la CEC? O sa-mi fie groaza sa stau cu toti pensionarii la coada, dar se pare ca asta e singura cale pentru conflux.

2. Din contul CEC intra imediat banii in portofelul Coinflux?

Din pacate cu issue actual ajuta doar partial, pentru ca nu reusesc sa ne arate tranzactiile in timp real in zilele lucratoare decat pana la ora 11-12. Te-ar ajuta pentru a trimite bani dimineata sau in weekend oricand. Sper sa avem vesti despre problema cu contul in urmatoarele 7-14 zile.

Vlad
member
Activity: 140
Merit: 10
January 16, 2018, 09:04:20 AM
1. Aveti idee ce comisioane si cat dureaza sa-mi deschid un cont la CEC? O sa-mi fie groaza sa stau cu toti pensionarii la coada, dar se pare ca asta e singura cale pentru conflux.

2. Din contul CEC intra imediat banii in portofelul Coinflux?
member
Activity: 224
Merit: 24
January 16, 2018, 08:55:30 AM
La transferul de ETH spre unele exchange-uri se intampla urmatoarea chestie: adresa ta de pe exchange e un smart contract care face... ceva. Probabil iti alimenteaza tie contul  si apoi muta ETH in hot-wallet-ul lor. Am remarcat ca unii au setat foarte mic gas price (e de inteles, ca dau de la ei). De aceea uneori dureaza mult pana acel smart contract ruleaza.
Ca in orice retea, fee-ul dicteaza prioritatea. Daca te grabesti, platesti mai mult. Daca nu, nu Smiley
E chiar mai aiurea, asa au ei setarile. Tu pui gas price bun si monedele ajung repede in acel smart contract. E, mai departe dureaza mult pana ruleaza smart contractul lor si nu ai ce sa-i faci, nu ai control. Poloniex procedeaza astfel.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
January 15, 2018, 08:01:26 PM
Pentru Vlad Nistor - astept de cateva zile actualizarea contului si nimic, inteleg ca sunteti ocupati dar chiar asa de greoi sa fie sistemul ?

Sunt noob in ale crypto monezilor, as vrea sa achizitionez ETH prin coinflux si as vrea sa folosesc EURO dintr-un cont de la Libra, totusi nu am inteles inca pe deplin cum trebuie si cum se pot stoca ulterior intr-un portofel electronic. Astept un ledger, pe care l-am comandat, insa nu stiu cand va veni...

Noi recomandam jaxx.io ca wallet. Poti sa il incerci pana iti vine Ledger.
Pages:
Jump to: