Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 3. (Read 40871 times)

member
Activity: 224
Merit: 24
Coinflux renunta la tranzactiile cu bancile romanesti si prin lei. Se muta exclusiv pe euro.

Chestia e ca nu au implementat facilitatea de ordine tip limita si nu vad ce avantaj mai au fata de Kraken, unde oricum descarca ordinele si fata de care au implicit un curs mai slab. Un alt aspect neplacut este ca au anuntat la limita aceasta modificare, cu mai putin de doua zile inainte sa se produca. Puteau sa anunte mai din timp, dar probabil nu le convenea cursul crypto de acum doua zile. Azi nu-mi convine mie. Cand te lacomesti, nu castigi nimic, asta credeam ca o stie orice negustor.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
February 26, 2018, 05:30:33 PM
Poți găsi servicii de schimb in $ sau EUR care se afla in "no man's land" și care nu cer decât contul in care sa livreze banii dar îmi inspiră mai multa încredere coinflux.
In completare la review-ul anterior am făcut și crypto-crypto exchange fara probleme.
member
Activity: 224
Merit: 24
February 25, 2018, 07:17:19 AM
Ma indoiesc ca in februarie 2018 vei mai gasi prea usor un serviciu care sa schimbe fiat-crypto si sa nu-ti ceara date de indentificare. Surubul s-a strans cam din toamna anului trecut.
jr. member
Activity: 92
Merit: 1
February 25, 2018, 06:05:32 AM
La prima vedere mi se parea un site interesant ale carui servicii am zis ca le voi incerca in viitorul apropiat...dar mai apoi, cand am citit ca e nevoie de poza la buletin si alte cele, adica practic oferirea tuturor datelor "pe tava", NOT! Chiar daca ti se spune ca datele vor fi protejate si alte cele, niciodata, dar niciodata nu se ofera CNP si seria de buletin asa aiurea pe Internet....pacat! Veti pierde multe persoane interesate daca o sa continuati in acest mod
newbie
Activity: 2
Merit: 0
February 23, 2018, 04:23:36 PM
Am cont pe coinflux de aproape 2 luni. Nu au fost probleme la procesul de verificare, ba chiar a durat foarte puțin. Am deja câteva tranzacții făcute în toate sensurile, mai puțin crypto-crypto. Totul merge uns inclusiv retragerile care sunt teoretic întârziate momentan.
Am apelat și la suport pentru o mica întrebare... Mi-au răspuns imediat și m-au lămurit.
Mi-am creeat cont pe acest forum special pentru a posta aici.
Mi-aș dori sa pot tranzacționa și monezi mai puțin importante cum ar fi DCR.

Mulțumesc pentru servicii, îmi doresc să cresteti și să păstrați transparenta și comunicarea,

Daniel
newbie
Activity: 5
Merit: 0
February 23, 2018, 04:14:36 AM
Salut,
Nu vă recomand coinflux. Oamenii sunt foarte neserioși.

Mi-am facut cont, mi-am trimis actele pentru validare și mi-au blocat/închis contul fără nicio altă explicație.
Le-am trimis un e-mail și răspunsul lor este mai jos:

Quote
Colegii mei de la departamentul de verificari, au trecut prin procesul de KYC
(Know Your Client) si au decis sa nu deschida o relatie comerciala cu
dumneavoastra. Motivele sunt confidentiale si nu le cunoastem nici noi.
Imi pare rau pentru aceasta situatie.

Nu știu ce și unde fac respectivii verificări, deoarece nu am niciun fel de istoric negru vis-a-vis de bănci sau unde ar mai putea face ei verificări.

Sau or fi zis ca sunt rrom din cauza bronzului de iarnă și asta ar fi și mai grav.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
February 17, 2018, 12:12:28 PM
Mi-ar placea daca as putea sa setez un pret la care vreau sa cumpar/vand o moneda si comanda sa se execute doar atunci cand moneda virtuala atinge pragul respectiv.

Aveti in plan sa implementati asa ceva?

Subscriu!
member
Activity: 125
Merit: 10
February 15, 2018, 12:30:34 PM
Bancile nu spun motivul de refuz. Maxim spun avem libertatea de a ne alege clientii.
Si daca ar spune pe drept: Nea Coinflux, Cryptocoin.pro, xchange y noi cu voi clienti facem maxim cateva mii pe an, riscam amenzi de peste 100 miii euro de la BNR in schimb.. chiar credeti ca ne riscam. Ai putea face ceva?
se pare ca intre timp ING a inchis treaba si cu Coinflux. Acum conturile lor sint la BP.
newbie
Activity: 40
Merit: 0
February 15, 2018, 09:53:37 AM
Am petrecut mult timp in discutii cu diverse banci in ultimele luni pentru a gasi o solutie mai buna decat CEC sau BancPost, iar discutiile incep sa se apropie de final. Speram sa avem detalii in urmatoarele saptamani. Din pacate, multe banci refuza sa lucreze cu servicii de schimb de monede digitale deoarece nu suntem reglementati.

Echipa CoinFlux

Nu inteleg cum de ati fost refuzati de ING, daca bitcoinromania lucreaza cu ei. Daca ceva nu e reglementat, asta nu insemna ca o banca va poate refuza. Ce v-au invocat?

Bancile nu spun motivul de refuz. Maxim spun avem libertatea de a ne alege clientii.
Si daca ar spune pe drept: Nea Coinflux, Cryptocoin.pro, xchange y noi cu voi clienti facem maxim cateva mii pe an, riscam amenzi de peste 100 miii euro de la BNR in schimb.. chiar credeti ca ne riscam. Ai putea face ceva?

sr. member
Activity: 616
Merit: 279
February 06, 2018, 06:50:57 AM
Mi-ar placea daca as putea sa setez un pret la care vreau sa cumpar/vand o moneda si comanda sa se execute doar atunci cand moneda virtuala atinge pragul respectiv.

Aveti in plan sa implementati asa ceva?
member
Activity: 233
Merit: 32
January 27, 2018, 06:41:39 AM
Am si io o intrebare.
De ce nu incepeti voi sa faceti demersurile necesare de a va acredita ca banca? Asa cum incearca astia de la TENX.
Si cu transparenta care va caracterizeaza, sa ne spuneti si noua cum stau lucrurile.
Asa aflam si noi prostimea cine, de la cine si pe ce criterii primeste acreditare de banca in tara asta.
Daca nu ne ajuta la mare lucru' practic, macar stim si noi incotro sa ne indreptam injuraturile.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
January 26, 2018, 02:34:53 AM
Mi se pare ciudat ca nu oferiti serviciul de "wallet"  in EUR pentru cetatenii romani.

Norma 4 a BNR reglementeaza moneda in care se pot face tranzactii intre companii si persoane fizice. In Romania e permis doar in RON.
member
Activity: 140
Merit: 10
January 25, 2018, 08:26:00 AM
Am petrecut mult timp in discutii cu diverse banci in ultimele luni pentru a gasi o solutie mai buna decat CEC sau BancPost, iar discutiile incep sa se apropie de final. Speram sa avem detalii in urmatoarele saptamani. Din pacate, multe banci refuza sa lucreze cu servicii de schimb de monede digitale deoarece nu suntem reglementati.

Echipa CoinFlux

Nu inteleg cum de ati fost refuzati de ING, daca bitcoinromania lucreaza cu ei. Daca ceva nu e reglementat, asta nu insemna ca o banca va poate refuza. Ce v-au invocat?
member
Activity: 154
Merit: 29
January 25, 2018, 08:18:33 AM
Mi se pare ciudat ca nu oferiti serviciul de "wallet"  in EUR pentru cetatenii romani.

sigur se poate din punct de vedere legal (plati catre/dinspre o firma din Romania dintr-un cont de persoana fizica din Romania)?
nu is 100% sigur de asta
cred ca aici e problema
jr. member
Activity: 98
Merit: 1
January 25, 2018, 07:24:34 AM
Mi se pare ciudat ca nu oferiti serviciul de "wallet"  in EUR pentru cetatenii romani.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
January 24, 2018, 05:51:35 PM
Bancpost a fost cumparat de BT (nu stiu daca tranzactia e finalizata, dar nici departe nu e).
BT pe de alta parte am inteles ca nu prea agreeaza monedele virtuale.
S-ar putea sa trebuiasca sa va schimbati banca din nou in viitorul nu prea indepartat.

Cand au cumparat Volksbank a durat 1 an absorbtia, aici ar putea dura mai mult datorita marimii semnificativ mai mari a BancPost.
Am petrecut mult timp in discutii cu diverse banci in ultimele luni pentru a gasi o solutie mai buna decat CEC sau BancPost, iar discutiile incep sa se apropie de final. Speram sa avem detalii in urmatoarele saptamani. Din pacate, multe banci refuza sa lucreze cu servicii de schimb de monede digitale deoarece nu suntem reglementati.

Echipa CoinFlux
member
Activity: 154
Merit: 29
January 24, 2018, 01:50:47 PM
Bancpost a fost cumparat de BT (nu stiu daca tranzactia e finalizata, dar nici departe nu e).
BT pe de alta parte am inteles ca nu prea agreeaza monedele virtuale.
S-ar putea sa trebuiasca sa va schimbati banca din nou in viitorul nu prea indepartat.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
January 22, 2018, 03:01:01 PM
Cat dureaza un transfer interbancar la BancPost? Daca e facut pana in 12, apar in aceeasi zi la voi?

Depinde de banca la care ai tu contul, fiecare banca are o ora limita pana la care trimite bani spre alte banci ca sa intre in aceeasi zi. De exemplu ING are 14:30, Raiffeisen 15:00, BT 13:00, BCR 12:30. Cel mai bine e sa intrebi la banca ta, si iti pot spune ora exacta. Dar cam toate au ora dupa 12:00, deci ar trebui sa fie ok.
member
Activity: 233
Merit: 32
January 22, 2018, 08:01:50 AM
Salut,

Incepand de luni, 22 ianuarie 2018, CoinFlux va avea o noua banca, Bancpost, si, implicit, noi conturi bancare. Conturile noastre bancare de la CEC Bank se vor inchide.
Cred ca orice e mai bine decat CEC, deci felicitari! Acum ce nu inteleg eu: bitcoinromania.ro lucreaza cu ING (unde cred ca majoritatea avem cont). Daca pe ei i-a acceptat, de ce nu ar putea si coinflux?

Pentru ca baietii astia de la CoinFlux sunt prea transparenti. Iar ING are un leu pe card. Nu tre' sa vada toata lumea ca regele leu e in PULA goala.
newbie
Activity: 21
Merit: 0
January 22, 2018, 05:03:39 AM
Salut,

Incepand de luni, 22 ianuarie 2018, CoinFlux va avea o noua banca, Bancpost, si, implicit, noi conturi bancare. Conturile noastre bancare de la CEC Bank se vor inchide.
Cred ca orice e mai bine decat CEC, deci felicitari! Acum ce nu inteleg eu: bitcoinromania.ro lucreaza cu ING (unde cred ca majoritatea avem cont). Daca pe ei i-a acceptat, de ce nu ar putea si coinflux?
Pages:
Jump to: