Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 7. (Read 40868 times)

member
Activity: 69
Merit: 10
October 21, 2017, 05:54:36 AM
Stiu ca,vor introduce wallet si pt monede
sr. member
Activity: 467
Merit: 250
October 19, 2017, 04:23:19 PM
Eu am pana in prezent doua tranzactii facute prin coinflux si sunt foarte multumit de serviciile lor.

fa si tu o tranzactie de 30BTC si vedem dupa cat de multumit esti de servicii...
full member
Activity: 280
Merit: 110
October 17, 2017, 07:01:35 AM
Eu am pana in prezent doua tranzactii facute prin coinflux si sunt foarte multumit de serviciile lor.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
October 16, 2017, 05:15:08 AM
Ce mi se pare scarbos este ca se cere copie dupa buletin si poza cu buletinul in mana.

CoinFlux ofera un serviciu financiar. Standardul in aceasta industrie este ca entitatea care ofera serviciul sa isi cunoasca clientii (KYC).

Nu acceptam copii dupa documente. Daca avem suspiciuni in legatura cu validitatea documentului, solicitam inclusiv selfie cu documentul.
Luam aceste masuri pentru a proteja persoanele care au fost victima furtului de date de acces la internet banking (au fost probleme anul trecut la ING si Piraeus) si a ii (si ne) protejam de posibile cazuri de frauda.
Am avut multe persoane care ne-au multumit ca nu am deschis conturi cu documente false si ca nu am permis ca economiile lor sa fie furate prin bitcoin de catre diversi raufactori.

Ai dreptul sa faci tranzactii cu ce serviciu de schimb doresti. Poti alege unul care (inca) nu face KYC.
La fel, si noi ne rezervam dreptul de a alege cu cine efectuam tranzactii; refuzam persoane cu dosare penale de trafic de droguri sau spalare de bani, sau rude de politicieni.

Am confirmat contul cu aceasta prostie, dar acum regret si ma astept in viitorul apropiat sa imi vanda cineva datele pe dark market.
Luati la intrebari, am inteles ca nu se stocheaza pe acelasi server aceste copii dupa buletin, dar nu am nicio garantie. Pe net se vand astfel de chestii si sunt procurate prin aceeasi metoda: site trusted care te pune sa iti confirmi identitatea, care apoi iti vand datele sau sunt furate de hacker..

Prin natura aplicatiei si a modului in care este rulata nu putem sa pastram documentele in acelasi server cu aplicatia. Documentele sunt pastrate encrypted separat de aplicatie.
Vom schimba sistemul de KYC in curand, iar documentele vor fi pastrate intr-un sistem PCI-compliant pentru a garanta siguranta acestora.

Da, asta si mie mi se pare foarte aiurea. Am vrut acum ceva timp sa imi fac cont dar am renuntat cand am vazut ca trebuie sa dam datele asa.
Unde mai e smecheria cu bitcoin atunci (anonimitate, siguranta etc)? Daca vreau sa imi dau datele atunci folosesc banca.
Acum sincer, nu cred eu ca cei de la CoinFlux vand datele dar mna, tot nu mi se pare ok.

Anonimitatea si siguranta sunt in interiorul retelei bitcoin. Cand vrei sa treci din crypto intr-un sistem lipsit de anonimat, cum e RON, atunci pierzi anonimatul. Este alegerea ta daca folosesti un serviciu de schimb cu KYC care iti ofera un pret bun, sau poti sa alegi alte metode de a schimba bitcoin la un pret mai putin bun. Banca nu ofera serviciu de schimb de bitcoin, iar daca ar oferi, ar fi tot cu KYC.

Echipa CoinFlux
De ce nu acceptați tranzacții prin e-banking, adică prin această aplicație deținătorul contului trebuie să se autentifice și să treacă prin niște pași specifice de securitate, pași generați de banca comercială și astfel nu se mai pune problema că o persoană rău intenționată a încercat să....etc. Iar în ceea ce privește documentele de identificare nu este suficient o serie și număr de carte de identitate? Eu unu sunt mai reticent când vine vorba de dezvăluirea CNP-ului.

Salut,

Toate tranzactiile cu CoinFlux se efectueaza in acest moment prin transfer bancar. Din pacate am vazut multe cazuri de phishing in trecut la multe servicii de internet banking, si pe care le-am putut opri tocmai pentru ca solicitam actul de identitate. Aceasta masura are ca scop principal preventia fraudelor. Te asigur ca este mai placut sa te sun la 12 noaptea ca cineva inceraca sa deschida cont pe numele tau decat sa afli a doua zi cand banii tai sunt deja Monero.

Ne bazam partial si pe identificarea efectuata de banca ta, insa aceasta nu este suficienta. Responsabilitatea identificarii clientului si preventia fraudelor ramane la CoinFlux.

Echipa CoinFlux
legendary
Activity: 896
Merit: 1000
October 14, 2017, 02:59:55 PM
Ce mi se pare scarbos este ca se cere copie dupa buletin si poza cu buletinul in mana.

CoinFlux ofera un serviciu financiar. Standardul in aceasta industrie este ca entitatea care ofera serviciul sa isi cunoasca clientii (KYC).

Nu acceptam copii dupa documente. Daca avem suspiciuni in legatura cu validitatea documentului, solicitam inclusiv selfie cu documentul.
Luam aceste masuri pentru a proteja persoanele care au fost victima furtului de date de acces la internet banking (au fost probleme anul trecut la ING si Piraeus) si a ii (si ne) protejam de posibile cazuri de frauda.
Am avut multe persoane care ne-au multumit ca nu am deschis conturi cu documente false si ca nu am permis ca economiile lor sa fie furate prin bitcoin de catre diversi raufactori.

Ai dreptul sa faci tranzactii cu ce serviciu de schimb doresti. Poti alege unul care (inca) nu face KYC.
La fel, si noi ne rezervam dreptul de a alege cu cine efectuam tranzactii; refuzam persoane cu dosare penale de trafic de droguri sau spalare de bani, sau rude de politicieni.

Am confirmat contul cu aceasta prostie, dar acum regret si ma astept in viitorul apropiat sa imi vanda cineva datele pe dark market.
Luati la intrebari, am inteles ca nu se stocheaza pe acelasi server aceste copii dupa buletin, dar nu am nicio garantie. Pe net se vand astfel de chestii si sunt procurate prin aceeasi metoda: site trusted care te pune sa iti confirmi identitatea, care apoi iti vand datele sau sunt furate de hacker..

Prin natura aplicatiei si a modului in care este rulata nu putem sa pastram documentele in acelasi server cu aplicatia. Documentele sunt pastrate encrypted separat de aplicatie.
Vom schimba sistemul de KYC in curand, iar documentele vor fi pastrate intr-un sistem PCI-compliant pentru a garanta siguranta acestora.

Da, asta si mie mi se pare foarte aiurea. Am vrut acum ceva timp sa imi fac cont dar am renuntat cand am vazut ca trebuie sa dam datele asa.
Unde mai e smecheria cu bitcoin atunci (anonimitate, siguranta etc)? Daca vreau sa imi dau datele atunci folosesc banca.
Acum sincer, nu cred eu ca cei de la CoinFlux vand datele dar mna, tot nu mi se pare ok.

Anonimitatea si siguranta sunt in interiorul retelei bitcoin. Cand vrei sa treci din crypto intr-un sistem lipsit de anonimat, cum e RON, atunci pierzi anonimatul. Este alegerea ta daca folosesti un serviciu de schimb cu KYC care iti ofera un pret bun, sau poti sa alegi alte metode de a schimba bitcoin la un pret mai putin bun. Banca nu ofera serviciu de schimb de bitcoin, iar daca ar oferi, ar fi tot cu KYC.

Echipa CoinFlux
De ce nu acceptați tranzacții prin e-banking, adică prin această aplicație deținătorul contului trebuie să se autentifice și să treacă prin niște pași specifice de securitate, pași generați de banca comercială și astfel nu se mai pune problema că o persoană rău intenționată a încercat să....etc. Iar în ceea ce privește documentele de identificare nu este suficient o serie și număr de carte de identitate? Eu unu sunt mai reticent când vine vorba de dezvăluirea CNP-ului.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
October 09, 2017, 02:29:23 AM
"Martisor-Sobru"  este un fel de "franky1" autohton  Grin

Poate ca ai dreptate. "Martisor-Sobru" are punct de vedere destul de OK si destul de bine argumentat. Desi am discutat in contradictoriu, consider ca a fost constructiv.
franky1 discuta in general tot argumentat, desi unele argumente pe care le aduce, eu personal nu prea le consider valide. Asa ca asemanarea vine doar pana la un punct...
hero member
Activity: 541
Merit: 500
October 08, 2017, 01:17:17 PM
Ok, ok.
Am citit si PM-ul (felicitari, ai scris corect cuvantul 3  Cheesy )
Nu ma supar. Chiar nu ma supar si regret ca te simt pe tine suparat.

 Roll Eyes Uite: recunosc ca am scris mult si lucruri simple. Platitudini e cuvantul.
Insa sunt simple pentru cei care le stiu, sau le intuiesc. Nu pentru toti.

Sunt sigur ca Vlad are loc sa scrie (nu am terminat "hartia" topicului)
 De fapt a si scris.

Bancul de care intrebi este un regionalism: guseila este o tanti (fata batrana) suferind de basedow, care era suparata ca nu primea...martisoare. Intelegi?  Grin



On-topic: coinfluxul continua sa imi placa.
Ca si client onest (care poate justifica sumele) imi place sa stiu ca exista un schimb romanesc care respecta pana la punct si virgula legile.
Pentru ca in acest caz nu am a ma teme ca este inchis peste noapte (cu banii mei in el)

Personajul care a patit duda cu 30BTC a reintrat in anonimat, asa cum am banuit, fara sa revina cu detaliile asteptate (pssst...am scris asta ca sa il enervez, sa revina cu detalii si sa stinga astfel setea de noutati a celor curiosi. A, sa nu uit, poate sa ma balacareasca si el pentru neincrederea mea in revenirea sa  Cheesy )
member
Activity: 125
Merit: 10
October 07, 2017, 05:51:13 PM
Cheesy E obligatoriu sa se schimbe la toate ca sa inveti?

De fapt tu cauti doar samanta de scandal.
Insa cat timp ramane ca in bancul cu guseila la 41 de ani e ok, chiar amuzant.   Cheesy
Caut sa nu mai vad postari in care tu ne explici lucruri gresite in posturi interminabile in care nu spui nimic.
Asteptam niste raspunsuri de la Vlad, dar nu prea mai are loc sa scrie de atatea postari

Care e faza cu ultima linie din postul tau? Ce ai vrut sa spui? Zi sa inteleaga toata lumea
hero member
Activity: 541
Merit: 500
October 07, 2017, 01:59:47 PM
dar mult mai poti sa scrii si totusi fara sa spui nimic... e un paradox.
In crypto se schimba adresele? Ethereum nu mai e crypto, ca la ala parca nu se schimba...
tu ai nevoie de un topic separat unde sa scrii ce idei iti trec prin cap pe moment nederanjat de nimeni

 Cheesy E obligatoriu sa se schimbe la toate ca sa inveti?

De fapt tu cauti doar samanta de scandal.
Insa cat timp ramane ca in bancul cu guseila la 41 de ani e ok, chiar amuzant.   Cheesy
full member
Activity: 175
Merit: 100
October 07, 2017, 06:11:11 AM
nu au nevoie de martisor sa le spuna ca nu degeaba in crypto se schimba adresele la fiecare tranzactie)
dar mult mai poti sa scrii si totusi fara sa spui nimic... e un paradox.
In crypto se schimba adresele? Ethereum nu mai e crypto, ca la ala parca nu se schimba...
tu ai nevoie de un topic separat unde sa scrii ce idei iti trec prin cap pe moment nederanjat de nimeni
"Martisor-Sobru"  este un fel de "franky1" autohton  Grin
member
Activity: 125
Merit: 10
October 06, 2017, 11:34:04 AM
nu au nevoie de martisor sa le spuna ca nu degeaba in crypto se schimba adresele la fiecare tranzactie)
dar mult mai poti sa scrii si totusi fara sa spui nimic... e un paradox.
In crypto se schimba adresele? Ethereum nu mai e crypto, ca la ala parca nu se schimba...
tu ai nevoie de un topic separat unde sa scrii ce idei iti trec prin cap pe moment nederanjat de nimeni
hero member
Activity: 541
Merit: 500
October 06, 2017, 05:56:25 AM
preventie

Smiley  Exact.
Asta este cuvantul.

Eu imi fac singur preventia.
Nu cred in nimic. Doar in mine (dar si asta pana la un punct  Grin )

In cazul ipotetic a detinerii de xy BTC eu in veci de veci nu o sa ma reped sa vand mai mult de 0,x BTC pe numele meu.
Tot familionul o sa vanda pentru mine, toti prietenii o sa vanda pentru mine (pe astia berea ii convinge  Wink )

ASTA incerc sa transmit colegilor de forum (cei versati o stiu instinctiv, nu au nevoie de martisor sa le spuna ca nu degeaba in crypto se schimba adresele la fiecare tranzactie)

Spun tuturor, care au urechi de auzit: preventia salasluieste in ograda voastra.
NU asteptati sa vedeti sume limita.
NU asteptati sa fiti salvati.
NU credeti in afirmatii (inclusiv martisoresti)

Cerneti tot, judecati singuri tot (ca dincolo de piele nimeni nu te salveaza decat, poate, mama)




Apropo: am cont peste tot (aproape)
Stiu de limitele de retragere.
Nu sunt sinonime cu alea de raportare (limitele alea adevarate noi nu le stim)
Raportarea poate sa fie la orice suma vrea autoritatea sub umbra caruia respira schimbul respectiv.

Iar autoritatea POATE sa te cheme la "dat cu subsemnatul" oricand pana la termenul de prescriptie.




legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
October 06, 2017, 05:28:56 AM
ar trebui sa fie clar specificat

Personal chiar nu imi pasa si daca este afisat.
Ca nu conteaza aproape deloc.

Daca autoritatile cer rapoarte despre orice trece de un cent schimburile se vor executa indiferent daca scrie pe site ca nu se rapoarteaza decat peste xyz (haiducia ca agentul economic merge chiar in puscarie de dragul pastrarii anonimitatii clientului e legenda)

Aa, ca nu raporteaza in mod voluntar?
Posibil dar si asta cine verifica?

Lasa. Eu am trecut de vremea cand ma puteam imbata cu apa rece.

Banuiesc ca nu ai folosit Poloniex. Hai sa iti explic: daca nu esti client verificat (de fapt au mai multe niveluri) nu poti retrage mai mult de 2000$ pe zi. Punct. Fara legat la cap cu sechestrari si rahaturi.
Vrei sa lucrezi cu bani mai multi, treci la nivelurile superioare de verificare.
Asa se diferentiaza "sumele mici" de "sumele mari", iar noi, cei care nu avem zeci de BTC de aruncat pe piata dintr-un foc, nu ne vom mai speria degeaba.
Se mai poate face o limita maxima peste care nu se poate retrage. Asta nu stiu nici eu cum e la altii ca nu am avut peste acea limita. Oricum, se poate face din soft sa nu lasi clientul sa incalce legea. Si daca chiar vrea mai mult decat legea, atunci in raportezi.

Clar nu ma astept  ca agentul economic sa faca puscarie pt client. Eu discut despre preventie.
Si revin, ce am vazut implementat este la retragere, nu la depunere.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
October 05, 2017, 12:45:12 PM
ar trebui sa fie clar specificat

Personal chiar nu imi pasa si daca este afisat.
Ca nu conteaza aproape deloc.

Daca autoritatile cer rapoarte despre orice trece de un cent schimburile se vor executa indiferent daca scrie pe site ca nu se rapoarteaza decat peste xyz (haiducia ca agentul economic merge chiar in puscarie de dragul pastrarii anonimitatii clientului e legenda)

Aa, ca nu raporteaza in mod voluntar?
Posibil dar si asta cine verifica?

Lasa. Eu am trecut de vremea cand ma puteam imbata cu apa rece.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
October 05, 2017, 10:16:27 AM
Dar de fapt nu stii, doar speculam. Si aici e si problema.

Macar eu am scris ca nu ma pricep si dau cu presupusul.

Orice exchange care se respecta ar trebui sa mentioneze ce inseamna "aemenea sume de bani".
Pt mine e enorm, dar poate pt altii e nimic.
Asa cum 10.000 euro inseamna un salariu pt un medic in occident, si reprezinta salariul pe 2-3 ani pt alte categorii sociale in Ro.

Da, bine punctat, este intr-adevar relativ. Totusi sper ca esti de acord ca 130000$ intra in categoria sumelor mari, oricum ai vrea sa o citesti.
Iar legat de "sume mici", Poloniex considera clar si negru pe alb "sume mici" orice nu depaseste 2000$, in sensul ca au limita clara pe site. Din nou, asta depinde de la site la site si de la tara la tara si da, ar trebui sa fie clar specificat, chiar cu riscul de a-i ajuta poate pe "baietii rai". Si aici cred ca intervine si diferentele intre tara noastra si vest in directia impunerii legii. La noi se merge pe sanctionare, cand in vest se incearca in primul rand preventia, cel putin din experienta mea, destul de mica.
Na, iar mi-am dat cu presupusul cam mult..
member
Activity: 125
Merit: 10
October 05, 2017, 05:18:32 AM
Hai sa fim seriosi. Chiar credeti ca bitstamp v-ar plati 100k EUR pentru unu care vine azi si maine baga 30 BTC la ei? Fara sa faca vreo verificare? Ma indoiesc.
Any real life previous experiences cu sume mai mari, cineva?
Si eu as vrea sa stim ceva mai clar sa nu mai speculam.
Din pacate vad ca Vlad nu mai raspunde pe aici.
Oricum, mai multa transparenta cred ca e necesara, si spunea ca se gandesc sa faca ceva schimbari,sa adauge prin termeni si conditii etc
member
Activity: 125
Merit: 10
October 05, 2017, 05:16:47 AM
La retragerea unor asemenea sume de bani orice exchange care se respecta ar cere documente despre persoana.
Dar de fapt nu stii, doar speculam. Si aici e si problema.
Orice exchange care se respecta ar trebui sa mentioneze ce inseamna "aemenea sume de bani".
Pt mine e enorm, dar poate pt altii e nimic.
Asa cum 10.000 euro inseamna un salariu pt un medic in occident, si reprezinta salariul pe 2-3 ani pt alte categorii sociale in Ro.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
October 05, 2017, 02:39:43 AM
De evitat. Ca alternativa aveti Bitstamp, 0.90 euro pt transfer SEPA si vin banii in maxim 1-2 zile (uneori chiar in aceeasi zi). E si premium la schimbul in EURO fata de USD.

Hai sa fim seriosi. Chiar credeti ca bitstamp v-ar plati 100k EUR pentru unu care vine azi si maine baga 30 BTC la ei? Fara sa faca vreo verificare? Ma indoiesc.
Any real life previous experiences cu sume mai mari, cineva?

La retragerea unor asemenea sume de bani orice exchange care se respecta ar cere documente despre persoana.
Bineinteles, cat timp sunt doar Bitcoini sau cat timp se retrag sume mici si foarte mici multi nu comenteaza.
Dar probabil va comenta banca. Ca vor vedea fluxuri de bani cam ciudate. Au fost threaduri pe aici de la unii si altii care s-au tezit cu conturile inchise doar asa, fara sa fie clar cum si de ce.

Dar aici nu e acea problema.
Dupa parerea mea, nu bitcoinii trebuiau "verificati" la intrare, ci sumele care ies trebuiau verificate. Oricum, dupa parerea mea si cine a depus 30 BTC "doar asa" a gresit, mai ales la un site cu flux relativ mic de bani, si administratorul. Dar nu sunt doxa la legislatie asa ca am stat deoparte (cu popcornul de rigoare!) sa vad cum se desfasoara evenimentele.
full member
Activity: 798
Merit: 103
https://www.swanfinance.io/
October 04, 2017, 04:29:34 PM
member
Activity: 162
Merit: 24
October 04, 2017, 11:48:14 AM
De evitat. Ca alternativa aveti Bitstamp, 0.90 euro pt transfer SEPA si vin banii in maxim 1-2 zile (uneori chiar in aceeasi zi). E si premium la schimbul in EURO fata de USD.

Hai sa fim seriosi. Chiar credeti ca bitstamp v-ar plati 100k EUR pentru unu care vine azi si maine baga 30 BTC la ei? Fara sa faca vreo verificare? Ma indoiesc.
Any real life previous experiences cu sume mai mari, cineva?
Pages:
Jump to: