Pages:
Author

Topic: Česky (Czech) - page 71. (Read 1020356 times)

full member
Activity: 159
Merit: 100
November 16, 2012, 10:26:15 AM
#41
Člověk je paradoxní.
Tak tedy vítej. Jak se díváš na obrovský pokrok v adopci aka wordpress?
Já to vidím jako perfektní zprávu, myslím že bitcoin půjde v ceně nahoru. Už jenom kvůli tomu že fiat jde dolů.

legendary
Activity: 1386
Merit: 1097
November 16, 2012, 07:06:01 AM
#40
Ahoj všichni, existence tohodle vlákna mi unikala skoro rok a půl :-).
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 16, 2012, 06:55:24 AM
#39
Ono zkuste si to spočítat. Zatím se mluví o tom, že jsou předobjednávky za 1,2 milionu dolarů a to jen u butterfly labs. To v přepočtu znamená 60TH/s, které budou v jednom balíku uvolněny do sítě. A to butterfly labs není jediným distributorem.

Jinak ohledně uveřejněných obrázků, právě ty jsou zpochybňovány, protože to zatím vypadá jako 2 DDR2 čipů na plošném spoji. Moc informací k tomu není, což je prostě podezřelé. 
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 16, 2012, 06:50:38 AM
#38
Tak zatím si kladu spíše otázku, jak postupovat dále. Ono spotřebu energie neřeším, protože se platí paušálně bez ohledu na spotřebu. Ono se současnými GPU není problém přejít na jiný projekt. Spíš ale přemýšlím, zda investovat do ASIC nebo ne.

Ono pokud opravdu vyjdou stroje s výkonem 60GH/s tak nemá smysl pochybovat o tom, zda naroste obtížnost a kam se pohne celkový výkon sítě. Stačí 1000 těhle krabiček v síti a výkon je hned na 4x hodnotě současnosti a obtížnost na to okamžitě během dvou až tří týdnů zareaguje. Čili nemá smysl uvažovat na 4,5GH/s verzí, protože z dnešního pohledu je schopná generovat 1,5BTC denně, ale jakmile se rozjede ASIC ve velkém, tak to spadne pod 0,5BTC a postupně ještě níže. Čili z toho důvodu se podle mne vyplatí investice minimálně do 30GH/s verze. Ta vydělá slušný počet BTC v prvních týdnech, když bude obtížnost ještě nízko a bude mít slušnou výtěžnost i ve chvíli, kdy vystoupá obtížnost. Čili na začátku může dělat i 8-10BTC denně a pokud by to vydrželo alespoň po dobu dvou týdnů, tak to znamená cca. 120-130 BTC během oněch dvou týdnů. V přepočtu tak nejen zaplatí sama sebe za ty dva týdny, ale prakticky se získaná suma bude dát využít k investici do 60GH/s verze. S kombinovaným výkonem 90GH/s by neměl být problém splatit i tu během pár týdnů až měsíců a dále by mohla zajímavě vydělávat.

Je v tom ale ono ALE ... nikdo neví, kolik je skutečně předobjenáno, ale vypouští ven informace ve smyslu, že už je tolik objednávek, že chtějí vše poslat pokud možno v jednu dobu, aby nikdo nebyl zvýhodněn ve chvíli, kdy se takovému výkon ještě nepřizpůsobí obtížnost. Podstatné je vědět, jak dlouho bude trvat doručení sem k nám. Jaké na to napaří clo a tak dále, čili jaká bude koncová cena pro nás v ČR.

Neví se, jak rychle bude reagovat síť a jak rychle zvedne obtížnost, ani kam může obtížnost vystoupat. Může jít na 4-5 násobek současné hodnoty a pak by 30GH/s verze vydělávala slušně, ale může jít na desetinásobek a bude to horší. Navíc odměna klesne z 50BTC na 25BTC a otázka je, zda to obrovské množství BTC, které budou na počátku vygenerovány nepošlou cenu BTC hluboko dolů někam na 2-3 dolary, kam spadla cena někdy loni touto dobou. Kurz BTC vůči dolaru udělá hodně, protože 130 BTC ve chvíli kdy je kurz 11 dolarů za BTC a ve chvíli kdy je kurz 3 dolary jsou dost odlišné částky a z návratnosti v řádu pěti či šesti týdnů to najednou udělá půl roku. A obecně BTC není zrovna moc stabilní, ne dost na to, aby člověk počítal s něčím na rok dopředu.

Čili ideální řešení je připravit si projekt, kam se budou moci uklidit GPU a kde budou dál vydělávat a zkusit možná investovat do té prostřední varianty. Pokud to vyjde, tak bude schopná hned na začátku vydělat slušný obnos a zaplatit hlavně sama sebe. Pokud to nevyjde, tak bude mít pořád dost výkonu na to, aby sama sebe zaplatila do několika měsíců, pokud by obtížnost vyletěla hodně rychle nahoru.
full member
Activity: 133
Merit: 100
November 15, 2012, 05:47:53 PM
#37
tiež som si o ASICs myslel svoje.. no v sucasnej dobe neverim tomu, ze by islo o scam.. je v tom az prilis vela penazi.. ak by islo o scam, tak by to bol zrejme navacsi a najpremyslenejsi scam digitalnej historie ludstva. podivny bol tiez fakt, ze jeden vyrobca ASICs uprednostnuje platbu za predobjednavky formou bitcoins, kedze stopovat ich kvoli podvodu je prakticky nemozne. co sa tyka toho, ze nie je k dispozicii ziadny dokaz, k dispozicii su zatial aspon fotky, haha! kazdopadne, cas ukaze.. co sa tyka ceny, obtiaznost by sa naramne zvysi, ale stale by bolo vyhodnejsie pouzit system v cene 150USD, kt. ma 4,5GH/s a spotrebu nejakych 40W ako zodpovedajuci GPU ekvivalent, kt. ma omnoho vacsiu spotrebu a je taktiez aj niekolkonasobne drahsi. o hashrateu siete mozeme taktiez len polemizovat, pocet cipov, kt. je v obehu a kt. budu v ASICs pouzite je len odhad
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 15, 2012, 02:48:32 AM
#36
Dále je také otázka ceny. Ono pokud by zboží odešlo z USA, tak je nutné počítat s dopravným, což je tuším 25 dolarů. Dále je ale otázka clo a DPH. To znamená, že cenovka systému za 600 dolarů by se mohla v koncové ceně u nás vyšplhat někam na 800 -1000 dolarů. Už jen z toho důvodu asi počkám, až se najde někdo, kdo předá vlastní zkušenost s nákupem i následným provozem.

Jinak jak jsem pochopil z ENG diskuzních vláken, tak samotné vydání ASIC se neustále oddaluje, nikdo neviděl skutečnou fotku prototypu a řada lidí ani nevěří, že už vůbec mají funkční prototyp. Zatím jen vybrali 1,2 milionu dolarů na předobjednávkách.

Byla by docela sranda, kdyby to nakonec skutečně byl "scam" s účelem odradit minery od investic do GPU a tím zabránit dalšímu zvyšování výkon sítě, tedy zabránit zvyšování obtížnosti Smiley. Ta totiž v poslední době rostla a snižovala výtěžnost poměrně razantně. Nyní se zdá, že se konečně zastaví a další růst bude prakticky neznatelný.
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 15, 2012, 02:41:57 AM
#35
Bohužel ohledně ASIC se zatím ví jen to, že je to jedna velká neznámá. Hlavní otázka je, zda se tomu dá věřit. Vemte si, že v tuto chvíli prodávají za 600 dolarů stroj s výkonem 830MH/s. Opravdu je reálné, aby nové jednotky s výkonem 4,5GH/s prodávali za nějakých 150 dolarů a stroj s výkonem 30GH/s za 600 dolarů a 60GH/s za 1200 ?

Druhá věc je, jak by to zamávalo s BTC sítí. Prozatimní odhady hovoří o tom, že v předobjednávkách je údajně naobjednán výkon cca. 200TH/s a více. Celkově se zatím odhaduje, že pokud by to byla pravda, tak by po zapojení těchto jednotek vyletěl výkon sítě prakticky na hodnotu 10x vyšší než je ta současná. To by během pár týdnů zvedno obtížnost rovněž 10x aby se to vyrovnalo. Tedy ten "vývar" by z toho byl tak první tři týdny provozu. Pak by se výtěžnost 60GH/s stroje po zvýšení obtížnosti pohybovala na úrovni výtěžnosti současného stroje s výkonem 6GH/s.

Nicméně je nutné počítat s dalšími vlivy. Za prvé masivní prodej BTC, tím jak by se lidé snažili navrátit svou investici, by srazil cenu BTC tak na polovinu. Za druhé odměna za vytěžený blok má klesnout na 25 BTC, tedy na polovinu. To se rovná prakticky zdvojnásobení obtížnosti.

Ve výsledku to tedy vypadá, že po pár týdnech, kdy by se ustálila obtížnost a dále rostla jen běžným tempem, tak by efektivní výtěžnosti 60GH/s systému byla stejná jako současná výtěžnost systému, který má výkon cca. 1,5-2GH/s. Vše by záleželo na tom, kde se ustálí kurz BTC po prvotním náporu.

Navíc jakmile se ukáže, že ASIC existuje a funguje, tak se samozřejmě najdou další kupci a výkon sítě dál poroste poměrně rychle a tím se bude neustále zvyšovat i obtížnost. To znamená, že nakonec bude výtěžnost neustále klesat, až dosáhne hodnoty, která se už lidem nevyplatí, aby do toho investovali.

Čili je to skutečně o risku. Kdo investuje nyní a vyjde to a dostane ASIC mezi prvními, tomu se investice během 5 měsíců vrátí. Ale ten výdělek bude vysoký jen první týdny a velmi rychle klesne, jakmile se obtížnost přizpůsobí novému výkonu a zvýšený prodej BTC sníží jeho cenu.

Samozřejmě, že pokud ASIC bude fungovat, pak to bude konec GPU miningu, protože výkon se posune řádově výš a výkon GPU se najednou dostane do pozice, kde je dnes CPU proti GPU. Otázka je, jak to pak dopadne s BTC, protože podle mne zůstane hlavně to jádro, které se nebálo už nyní a investovalo do vybudování rigů s výkonem v desítkách GH/s. Ale obrovská skupina lidí těžících s výkonem do 1GH/s podle mne odpadne a hlavně se přestane i o BTC zajímat. Pokud se dál budou o BTC zajímat pouze velcí těžaři s ASIC, tak je otázka, zda má BTC nějakou budoucnost, protože ti s ním nebudou nijak obchodovat. Ti je budou BTC měnit za dolary, aby se jim zaplatila investice a dále ještě něco vydělali, dokud nestoupne obtížnost příliš nahoru.

Každopádně nikdo zatím neví jak to dopadne.
full member
Activity: 133
Merit: 100
November 14, 2012, 01:15:06 PM
#34
tak ked pridu na trh ASICs (mesiac-dva), GPU budu uplne postradatelne a bude z toho vacsia strata na energiach ako uzitok.. vdaka ASICs nevidim ziadnu buducnost co sa tyka GPU miningu. rozmyslam nad zakupenim 30/60GH/s systemu.. otazne ale je.. nemam este ani predobjednavku u ziadneho predajcu, cize kym by mi to doslo, prejde mozno aj zopar mesiacov, co je dost blbe.. za ten cas sa uz moze siet davno zahltit, resp. zvysit hashrate na taku uroven, ze to nebude vobec vyhodne, resp. nie az take vyhodne ako je to pre ludi, kt. dane masiny dostanu medzi prvymi :/
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 14, 2012, 03:46:03 AM
#33
Specializovaný HW kupovat určitě nebudu. V tuto chvíli jsem na cca. 2000MH/s a do konce listopadu proběhne upgrade na cca. 2800MH/s. Zatím se ale držím klasiky a to GPU. Přeci jen tu grafickou kartu mohu v případě potřeby využít i jinak.
Navíc nemám moc času nazbyt, abych se kromě práce, školy, bytu atd. ještě věnoval zkoumání, jak to rozchodit Smiley.
Možná až se najde v ČR někdo s pozitivní zkušeností, pak bych to zkusil.
hero member
Activity: 482
Merit: 502
November 11, 2012, 02:58:50 PM
#32
Plánoval som, ale medzi časom nieje čo investovať takže plány odkladám na neurčito.
full member
Activity: 159
Merit: 100
November 11, 2012, 02:57:21 PM
#31
já určitě ne, investuji jinak. A IT není moje priorita. Co vy?
full member
Activity: 133
Merit: 100
November 11, 2012, 08:40:27 AM
#30
plánuje tu niekto serióznejší rozbeh s príchodom ASICs? tzn. zakúpenie daného špecializovaného HW?
newbie
Activity: 26
Merit: 0
November 07, 2012, 07:00:22 AM
#29
O tom, že BTC potřebuje propagaci, o tom není sporu. Otázka je, jestli zrovna to pravé ořechové, aby to bylo spojováno s třeba s aukrem a podobnými systémy.

BTC by měl být prezentován jako solidní a důvěryhodný projekt. Otázka je, zda ho vůbec bude schopná většina lidí pochopit a zda budou mít motivaci jej užívat. Podstatné také je, že zatím si jej žádná vláda přiliš nevšímá, ale pokud bude zneužíván k praní špinavých peněz, tak je otázka, jaká bude výsledná reakce. Přeci jen se jedná o měnový systém, kde se nedá kontrolovat tok financí od jedince k jedinci a nedá se ani zastavit a tak dále. Osobně jsem čekal již nějakou reakci, když byl pomocí BTC dotován zakladatel Wikileaks, když jej všechny bankovní systémy odstřihly od financí.

Podle mne velkým současným problémem BTC je kolísavost jeho hodnoty. V jediném roce může mít obrovský rozsah. Pak je vělmi těžké v této měně nacenit jakoukoli komoditu či službu, pokud ji chcete nakupovat/prodávat/poskytovat. Stále totiž potřebujete pro běžné fungování jinou měnu, za kterou musíte nakonec BTC směnit. Čili moc se nedivím obchodníkům, že se jim do toho nechce, protože svůj produkt mohou třeba nabízet za 5BTC, ale jeden měsíc jim to vynese 60 dolarů, jiný 50 dolarů a jiný třeba jen 40 dolarů. A v tomto směru nejsem moc velký optimista. Představa, že by skoro celá ekonomika dokázala přejít ze současné zavedené měny do BTC prostoru mi nepřijde moc reálná. Vemte si, jaké jsou problémy s Eurem.

Ale to se podle mne teprve uvidí. Podstatné je, aby se BTC začalo obchodovat jinak, než že si mineři za něj kupují dolary či eura. Je třeba aby tu byla dostatečná nabídka produktů a služeb dostupných za BTC. Pokud se BTC dokáže zbavit výkyvů, pak to bude první krok, aby k němu obchodníci měli důvěru. Protože výhod má jinak BTC celou řadu. Rychlá a bezplatná transakce je asi jednou z těch největších, stejně tak jako možnost spravovat své finance zcela mimo bankovní domy. A popravdě těm se jistě myšlenka měny, která přes ně vůbec neprojde asi taky moc nelíbí Smiley.

Každopádně na závěr, pokud je tu někdo ochotný a zběhlý v ENG jazyce, tak jsem v létě překládal stránky směnárny bitstamp.net do ČJ. Čili rozhodně uvítám kontrolu či úpravu od někoho dalšího. Myslím si, že pokud budou všechny nástroje z BTC světa dostupné v rodném jazyce, tak to také nebude na škodu.
full member
Activity: 159
Merit: 100
full member
Activity: 159
Merit: 100
September 28, 2012, 03:50:40 PM
#27
Hello the Czech thread!

I just wanted to mention that there is now a Czech translation of MultiBit available.
tpantlik and moole were the translators so thankyou to them.

It is available for download at http://multibit.org.

Here is a screenshot:


To je vskutku výborné. Jsem rád že je zde spousta schopných lidí. Nicméně i tak se mi zdá zde být nízká aktivita.

Což je škoda. Co říkáte na nadaci kolem Bitcoinu? Já myslím že je to celkové spíše výborná zpráva. Ale určitě musíme zůstat ostražití.
full member
Activity: 136
Merit: 100
August 23, 2012, 06:14:06 AM
#26
Obrovský problém je, že kromě úzké komunity lidí - minerů - o BTC prakticky nikdo neví. Zeptejte se běžného člověka na ulici a bude vědět možná jeden ze sta. I v IT komunitě to není o moc lepší. Tam to bude jeden z deseti.

Tak s tím pojďme něco udělat, ani Řím nebyl postaven za jeden den, nebo jak se to říká Smiley. Bitcoin prostě ještě nezapadá do běžného konzervativního pohledu spotřebitele, ale to nezapadal ani Internet, e-mail, web a spousta dalších technologií a jak to vypadá dnes. Chce to čas.

Moje troška do mlýna: překlad Bitcoin Informant http://bitcoininformant.com/download/#cz (dotace vítány), překlad Bitmitu - https://www.bitmit.net/translationbooster/ (hned po překladu se tam vyrojilo několik prodávajících čechů, pokud můžete zkontrolovat, popřípadě zadotovat), částečný překlad Electrum klienta, brzy budu překládat https://localbitcoins.com/.

BTW v ČR je lidí, kteří se zajímají o Bitcoin víc než si myslíte, jenom nejsou aktivní a nejsou vidět, spíše operují mezinárodně.
Několik příkladů:
František Fuka: https://plus.google.com/u/0/106378848135270560799/posts/7dN45KcFN46
Prodejce: http://10c.cz
Nákup Bitcoinů za CZK(crazy_rabbit zde na fóru, zatím se teprve rozjíždí, autor hledá české minery, kteří by ho zásobovali BTC za CZK!): http://buybtc.cz/
Občas se objeví i nějaký článek o Bitcoinech v češtině. Ten trh tady u nás spí, spí jako Šípková Růženka, která čeká na prince, až jí probudí Tongue a může to být klidně i ta nová BitInstant karta...

newbie
Activity: 26
Merit: 0
August 17, 2012, 04:43:32 AM
#25
Jinak ohledně transferů financí. Přešel jsem z Mt.Gox na Bitstamp, kdy peníze si posílám na Zuno účet, kde jsou došlé SEPA platby zdarma a nemůžu si to vynachválit. Poslední testovací převod mne stál pouze 33 korun a to ještě nevím, jaký kurz přesně Zuno použilo, čili možná to bylo ještě o něco méně. Každopádně z odeslaných 70.07 dolarů mi přišlo na účet 1388 korun. Při kurzu co byl v ten den to přitom vycházelo na 1422 korun. Bitstamp si řekne tuším o necelé euro za SEPA platby, takže oproti velmi ale velmi drahému Mt.Gox je to značná změna.

Současně pracuju i na překladu stránek Bitstamp, aby byly přístupné i v ČJ. Je to sice menší směnárna, proti Mt.Gox je objemem tak 10x menší, ale funguje v ní dvoukrokové ověřování pro přihlášení přes yubikey nebo google auth. , takže mne jen tak někdo neokrade a vypadá to vcelku solidně. I ohlasy na netu nebyly špatné.
newbie
Activity: 26
Merit: 0
August 02, 2012, 05:13:37 PM
#24
Tak specializovaný HW je nezbytný. Řada lidí nakoupila velké rigy loni v létě, kdy byla slušná obtížnost a cena BTC byla vysoká. Pak ale cena klesla až na dva dolary a to je prostě nerentabilní. Když se má zaplatit ta karta a ještě její spotřeba energie, pak bylo dost na hraně i další stabilní cena kolem 5 dolarů za BTC.
Teď cena roste, ale roste zároveň i obtížnost, takže se to vyrovnává. Vydělat může pouze spekulant, který si BTC dlouho syslil a nyní je prodává.

Ono BTC má právě řadu problémů. Onen mining systém je velmi dobře nastaven na situaci, kdy lidé nespekulují. Tedy že změny cen BTC jsou v návaznosti na změny obtížnosti a to je dále v návaznosti na celkový početní výkon sítě. Narušují to ale právě spekulanti.

Celkově je navíc trh s BTC malý, takže relativně malý objem může dělat velké změny v kurzu BTC.

A to je další problém. Pokud má být BTC užívanou měnou pro obchod, pak musí mít alespoň trochu stabilní hodnotu. Protože jinak ty kurzové rozdíly mohou takového obchodníka připravit o všechno a bude to jen o štěstí, jestli BTC půjde zrovna pro něj dobrým nebo špatným směrem.

A tady je další velká nevýhoda. Zatím mi to přijde, že lidé znalí BTC se na něj orientují jen kvůli těžbě a možnosti vydělat. Ono u nás si toho za BTC člověk moc nekoupí . Ani pro tu těžbu ale nejsou optimální podmínky. Pokud platíte energii, pak je těžba na klasické GPU jen velmi stěží rentabilní. Ano, existuje specializovaný HW, ale ten se pořád pohybuje kolem 500 dolarů za kus s výkonem kolem 500MH/s. Čili pořád je tam vysoká počáteční investice. A i když je spotřeba už nízká, tak při výkonu 500MH/s to docela trvá vydělat 500 dolarů. Při dnešní obtížnosti je to možná otázka tak sedmi až osmi měsíců.

Velkým problémem může být i forma transakcí. Pokud ti někdo ukradne BTC tím, že ti nabourá někde účet a BTC převede do své peněženky, tak je nemožné danou osobu najít a peníze získat zpět a to je u měny, která má sloužit k rychlé mezinárodní platbě docela problém. V té anonymitě je výhoda a zároveň i nevýhoda. A může to být další důvod, proč bude mít BTC problémy. Dokud je to malá okrajová záležitost, pak se o něj nebudou oficiální instituce moc zajímat. Jakmile se ale stane prostředkem k převodu nelegálních financí, jakmile se pomocí BTC budou prát špinavé peníze a financovat neschválené nebo nechtěné operace, kdy nelze vysledovat příjemce ani odesílatele, pak se začne BTC šlapat po krku.
full member
Activity: 159
Merit: 100
July 23, 2012, 02:04:55 PM
#23
Já si myslím že se BTC stabilizuje jako měna. A to určitě naláká zpět ty kteří odešli...

Mining je už prakticky průmysl vždyť jsou na něj speciální ASICS (Application-specific integrated circuit), a tak už se dají sehnat věci s dobrým poměrem cena/výkon. Já věřím tomu, jak Bitcoin funguje a věřím v budoucnost BTC.

Je pravda, že BTC mělo nějaké problémy. Transfery se dají udělat přes SEPA - mě to vychází vždy na 220 CZK. Což není levné, ale je to přijatelné. Docela sleduju jak roste Reddit komunita, a určitě i trh pro BTC. Brzy bude Bitcoin konference. Vidím všude spoustu skvělých zpráv, a kritika kterou jsem přečetl byla absolutně nesmyslná.

S Bitcoiny jsem se setkal teprve nedávno, asi jsem ještě příliš nereálně pozitivní. Ale protože je hodně studuju, tak věřím že budu realista.

Určitě by ale bylo dobré to truchu rozjet v česku, aspoň začít v Praze kde mám v plánu studovat viz. https://en.bitcoin.it/wiki/Real_world_shops
newbie
Activity: 26
Merit: 0
July 20, 2012, 06:39:59 AM
#22
Tak podle mne je na to trochu pozdě. Na BC bylo třeba dělat reklamu, když to bylo ještě lukrativní. Dnes kdy se při miningu ani nezaplatí náklady na elektřinu je to vcelku obtížné. Ono pro ty co začínali v době, kdy kurz byl přes 16 dolarů za BTC to bylo rozhodně lákavé. Dnes kdy se cena dlouho držela kolem 5 dolarů už to tak zajímavé není. Momentálně se hodnota drží výše a pomáhá i hodnota dolaru, ale nemyslím, že by to někoho nalákalo.

Obrovský problém je, že kromě úzké komunity lidí - minerů - o BTC prakticky nikdo neví. Zeptejte se běžného člověka na ulici a bude vědět možná jeden ze sta. I v IT komunitě to není o moc lepší. Tam to bude jeden z deseti.

Obecně pak když není povědomí mezi lidmi, tak není ani povědomí mezi obchodníky a k čemu je vám měna, za kterou si vlastně nic nekoupíte. Čili nakonec to dopadá tak, že si prostě vytvoříte účet na nějaké směnárně, počkáte si až nastřádáte pár set dolarů a peníze si pošlete na účet. Bohužel všechny poplatky na transferech sežerou 40 dolarů a peníze uvidíte za 10-14 dnů, ale aspoň něco. Samozřejmě jsou i další možnosti, kde převody dohromady vyjdou do 10 dolarů celkem, ale je to pak tak krkolomná cesta, že peníze k vám jdou i přes měsíc.

Osobně si nemyslím, že to má v příštích dvou letech velkou naději na rozšíření. A pokud ano, tak ČR bude vždy o pár let pozadu. Přeci jen jsme malý a vcelku nezajímavý trh.
Pages:
Jump to: