Pages:
Author

Topic: Formula 1 Genel Tartışma Alanı - page 10. (Read 3862 times)

sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
September 01, 2022, 01:27:58 PM

Kesintisiz bir şekilde yarış heyecanı bu hafta da sürecek. Bu sefer Hollanda GP yani Verstappen'in evinde olacağız. Verstappen için oldukça rahat bir yarış olması kuvvetle muhtemel. Geçen sezonki yarışta Hamilton altında çok hızlı bir araba olmasına rağmen Verstappen'in 21 saniye civarı gerisinde kalmıştı. Bu sene Hamilton rolleri Leclerc ile değişecek gibi görünüyor. Ferrari her ne kadar griddeki en hızlı araçlardan birisine sahip olsa da Red Bull son zamanlarda oldukça baskın durumda. Bir de üzerine Ferrari'nin yaptığı basit taktiksel hatalar Leclerc için bir kabusa dönüşüyor. Leclerc Avusturya GP'yi kazanmasının dışında uzun zamandır bir varlık gösteremedi. Bu yarış da yüksek ihtimal Verstappen'in dominasyonu altında geçecektir.

Yarış haftası programı ise şu şekilde:

Cumartesi günü antrenman ve sıralama turlarını S Sport, pazar günkü yarışı ise S Sport 2 kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
August 30, 2022, 03:26:55 PM
Yarışa 14. sıradan başlayıp da zirvede bitirmek her ne kadar takdir edilecek şey olsa da gün geçtikçe rekabetten uzak araçlar izliyoruz. Yıllardır F1 izliyorum ama bu sebepten dolayı yani rekabetten uzak olunmasından dolayı pek keyif vermiyor. Geçen senenin son yarışındaki geçiş dışında yaşanan keyfi kenarda bırakırsam zirvede sürekli iki aracı görmek pek keyif vermemişti. Bu sene pilotların dışında kaynaklanan sorunların yarışa çok etki ettiğini de eklersek sanırım eski tadını bulamayacağım. Yine de o yarış başlangıçları için bile saatinde ekran başında oluyorum ama bu bir F1 seveninin eleştirisidir. Madem diğer araçlar o seviyede değil piste 5-6 araç çıksın aralarında yarışsınlar. Geçen sene Latifi'nin kazasından sonra aradaki fark erimişti ve sonuca etki etmişti. Bu aklıma gelen sadece bir tanesi. Mesela Latifi gibi pilotların altlarındaki araçlarla yarışa ne kattığını sorgulamıştım geçen sene. 2 takım oyun yapsa biri kaza yapsa geçen sene yaşanan saniye farkının erimesi her dönem gerçekleşir. Bunlar yüzünden rekabetten oldukça uzak seviye farkları yüzünden eski keyifi alamıyorum.

Geçen sezon tarihin en rekabetçi sezonlarından bir tanesi yaşandı son turda şampıyonluk el değiştirdi bu çok sık görebileceğiniz bir olay değil motor sporlarında.Bu yıl RedBull'un rakiplerinin çok önünde olduğunu ben de kabul ediyorum bundan dolayı pilotlar klasmanında şampıyonluk yarışı çoktan sonuçlandı.Seneye ben Ferrari'den yine çok umutlu değilim ancak Mercedes bu sefer rekabetçi bir araçla pistlerdeki yerini alacaktır diye tahmin ediyorum.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
August 29, 2022, 09:14:14 AM
Yarışa 14. sıradan başlayıp da zirvede bitirmek her ne kadar takdir edilecek şey olsa da gün geçtikçe rekabetten uzak araçlar izliyoruz. Yıllardır F1 izliyorum ama bu sebepten dolayı yani rekabetten uzak olunmasından dolayı pek keyif vermiyor. Geçen senenin son yarışındaki geçiş dışında yaşanan keyfi kenarda bırakırsam zirvede sürekli iki aracı görmek pek keyif vermemişti. Bu sene pilotların dışında kaynaklanan sorunların yarışa çok etki ettiğini de eklersek sanırım eski tadını bulamayacağım. Yine de o yarış başlangıçları için bile saatinde ekran başında oluyorum ama bu bir F1 seveninin eleştirisidir. Madem diğer araçlar o seviyede değil piste 5-6 araç çıksın aralarında yarışsınlar. Geçen sene Latifi'nin kazasından sonra aradaki fark erimişti ve sonuca etki etmişti. Bu aklıma gelen sadece bir tanesi. Mesela Latifi gibi pilotların altlarındaki araçlarla yarışa ne kattığını sorgulamıştım geçen sene. 2 takım oyun yapsa biri kaza yapsa geçen sene yaşanan saniye farkının erimesi her dönem gerçekleşir. Bunlar yüzünden rekabetten oldukça uzak seviye farkları yüzünden eski keyifi alamıyorum.
sr. member
August 29, 2022, 08:11:18 AM

Belçika yarışını da böylece geride bıraktık. Verstappen için çok verimli bir gündü. Yarışa 14. sıradan başlamasına rağmen basamakları çok kolay bir şekilde tırmanarak yarışı da çok rahat kazandı. Daha yarışın başı olaylı geçti. Alonso - Hamilton arasında yaşanan olay sonrası Hamilton yarış dışı kaldı. Hamilton onu dışardan geçmeye çalışırken şansını fazla zorlayınca Alonso ile teker tekere temas aldı ve Hamilton'ın arabasının arka tarafı havaya yükselip yere düştü. Bunun sonucunda oluşan problem de Hamilton için yarışın sonu oldu.

Leclerc daha yarışın başlarında aracında duman çıktığını fark ederek pite girmek durumunda kaldı ve işi iyice zora girmiş oldu. Sonradan da istediği tempoyu bulamayınca yeterince yukarı yükselemedi. Ayrıca Verstappen'in vizörünü çıkarıp atmasının ardından onun Leclerc'in aracının fren kanalına sıkıştığı da söyleniyor. Çok talihsiz bir yarış oldu Ferrari pilotları için. Sainz de hem Verstappen hem Perez'e karşı aşırı yavaştı.

Yarış sonrası Ferrari ve Red Bull pilotlarının puan durumu ise şu şekilde:

sr. member
August 27, 2022, 05:26:19 PM
Cezalar olmasa RBR 1-3, Ferrari 2-4 başlayacaktı.

Bence cezalar olmasa sıralama turlarındaki strateji bambaşka olacağı için tablo tamamen değişik olurdu diye düşünüyorum.Gerilerden yükselme konusunda Verstappen ve Redbull Ferrari'ye göre daha çok güven veriyor.Ben Verstappen'in bir güvenlik aracının da yardımıyla yarışı kazanabilecek konuma dahi geleceğini düşünüyorum.

Umarım yarın Belçika'da yağmurlu pist üstünde bol geçiş olan rekabet düzeyi yüksek bir yarış izleriz.
legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
August 27, 2022, 01:46:24 PM
Cezalar olmasa RBR 1-3, Ferrari 2-4 başlayacaktı. İyi bir kalkışla Ferrari yarışta öne geçebilirdi ve heyecanlı bir açılış izleyebilirdik ama Verstappen ve Leclerc oldukça geriden başlayacak. Trafikte fazla zaman kaybetmezlerse yine podyuma çıkacak kadar yükselebilirler, Verstappen bunu son yarışlarda yaptı.
Sainz liderliği koruyabilecek mi emin değilim. Ferrari ekibi yine saçma sapan hatalar yapıyor. Bugün Leclerc'i yine çıldırtmayı başardılar. Yarışta da yanlış bir şeyler yaparlarsa şaşırmam. Mercedes'in ne yapacağını merak ediyorum. Son yarışlarda gayet iyi performans gösterdiler. Bir ay ara çok uzun geldi, umarım rekabetçi bir yarışla Formula 1 heyecanı geri döner.
sr. member
August 27, 2022, 12:24:50 PM

Sıralama turlarını geride bıraktık. Verstappen her ne kadar açık ara iyi bir tur atsa da cezasından dolayı Sainz yarın pole pozisyonundan başlayacak. Sainz son hakkını pek iyi kullanamadı aslında ama aynısı Perez'e de olunca yerini korumayı başardı. Tabi çok fazla ceza olduğu için grid dizilimini de sizlerle ayrıca paylaşmak isterim. İkinci çizgide Alonso - Hamilton ikilisini görmek gerçekten ilginç oldu. İlk virajda sağlam bir rekabet görebiliriz. Çok değişik bir grid ile başlayacak olan yarışta bakalım beklenmedik bir sonuç görecek miyiz.

Leclerc de şu an Verstappen'in çok hızlı olmasından yakınıyor. Ancak zaten sezon onun için nerdeyse bitti gibi. Çok şanslı olmadığı sürece Verstappen'in şampiyon olmasını engellemesi çok zor görünüyor. Ferrari'nin basit hataları olmasaydı belki de şimdi durum bambaşka olabilirdi.

sr. member
August 26, 2022, 07:13:23 AM

1 ay civarı bir aradan sonra sezonun diğer yarısının başlangıcına gelmiş bulunmaktayız. Formula 1 takviminin bana göre en özel yarışlarından biri olan Spa GP'yi bu haftasonu izleyeceğiz. Geçen sezonun aksine ne yarın ne de pazar günü yağış beklentisi bulunuyor. Bu da demek oluyor ki bu sefer keyifle tam yarış izleyebiliriz. Verstappen her ne kadar geçen sezonki yarışın kazananı olsa da sadece 1 tur yarışılmıştı ki o da güvenlik aracı altındaydı.

Bu arada Red Bull Verstappen'in aracının motorunu değiştirdi ve bu Verstappen için yarışa son sıradan başlamak anlamına geliyor. Son sıradan gelip yarışı kazanması çok zor gözükse de kötü bir sıralama ile bitirmesini de beklemiyorum. Leclerc için puan farkını olabildiğince kapama şansı doğmuş oldu. Ferrari her ne kadar stratejileri ile büyük eleştiriler toplasa da böylesine önemli bir fırsatı tepmez diye umuyorum. Leclerc bu yarışı normal şartlarda kazanacaktır.

EDIT: Haberlere bakılırsa Leclerc de aynı şekilde aracında motor değişikliği yaşadı. Yani hem Leclerc hem de Verstappen arka sıralardan yarışa başlayacaklar.

Ayrıca haftasonu programı takvimi ise şu şekilde:

3. antrenman turları, sıralama turları ve yarışı S Sport 2 kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.
sr. member
August 09, 2022, 10:20:30 AM
Sezonun erken bitmesi heyecanı öldürüyor. Araçlar arasında ciddi farklar var. Daha yakın takımlar olsa daha heyecanlı bir sezon izleyebilirdik ama şimdi sürücüler ve takımlarda kazananı görmek için sadece sezonun resmen bitmesini bekliyoruz. Geçen sezon yakın geçen bir mücadele vardı ve son yılların en iyi sezonlarından biriydi ama bu sezon tam bir hayal kırıklığı oluyor.
Mercedes son yarışlarda gayet iyi gidiyor, takımlarda ikinci sıraya yükselmeleri şaşırtıcı olmaz. Ferrari güzel bir başlangıç yapmışken tepetaklak oldular ve her yarışta başka saçma sapan bir sorun ortaya çıkıyor. Yaz arası takımlara ne kadar iyi gelecek göreceğiz. Beklentileri düşük tutmakta fayda var.

Aslında Ferrari hız olarak RedBull'dan geri kalmadı bu sezon ancak dayanıklılık konusunda gerçekten büyük sıkıntıları var ekstra pit duvarında yapılan strateji hataları bu sezonun erken bitmesine yol açtı.Leclerc'in ben şampıyon olabilecek kapasitede bir pilot olarak görüyorum eğer Ferrari sorunlarını çözerse seneye çok daha heyecanlı bir sezon izleyebiliriz.Tabii Mercedes'i de kenara atmamak lazım Russel ve Hamilton gibi iki tane harika pilota sahipler ve yavaş yavaş onlarda araçlarını geliştiriyorlar seneye onlarda en az Redbull ve Ferrari kadar rekabetçi olacaklardır.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
August 09, 2022, 09:43:00 AM
Sebastian Vettel bu sezonun sonunda emekli olacağını duyurdu İnstagram hesabından. Ailesine vakit ayırmak istediğini söylemiş açıklamasında. Kariyerinde 4 Formula 1 şampiyonluğu var efsane pilotun. Yarışmaya devam edebilirdi bence daha iyi bir rekor kırmak için. Red Bull'daki başarısını başka takımlarda tekrarlayamamasıyla Formulayı sevenler için buruk bir hüzün oldu Vettel aslında. Hamilton, Schumacher'den sonra en çok grandprix kazanan pilottu çünkü. Daha parlak, kupalarla dolu kariyeri olabilirdi.
legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
July 31, 2022, 01:52:32 PM
Sezonun erken bitmesi heyecanı öldürüyor. Araçlar arasında ciddi farklar var. Daha yakın takımlar olsa daha heyecanlı bir sezon izleyebilirdik ama şimdi sürücüler ve takımlarda kazananı görmek için sadece sezonun resmen bitmesini bekliyoruz. Geçen sezon yakın geçen bir mücadele vardı ve son yılların en iyi sezonlarından biriydi ama bu sezon tam bir hayal kırıklığı oluyor.
Mercedes son yarışlarda gayet iyi gidiyor, takımlarda ikinci sıraya yükselmeleri şaşırtıcı olmaz. Ferrari güzel bir başlangıç yapmışken tepetaklak oldular ve her yarışta başka saçma sapan bir sorun ortaya çıkıyor. Yaz arası takımlara ne kadar iyi gelecek göreceğiz. Beklentileri düşük tutmakta fayda var.
sr. member
July 31, 2022, 11:44:43 AM
Macaristan GP de sona ermiş oldu ve bu sefer uzun bir araya girdik. Ben bu yarıştan her şeye rağmen oldukça keyif aldım. Leclerc hiç de istediği gibi bir yarış çıkaramadı ne yazık ki. Her şey güzel giderken sert lastiklere geçtikten sonra Leclerc için galibiyet şansı bir anda bitmiş oldu. Verstappen yine mediumları takarak onu geride bıraktı. Yaptığı bir hatadan dolayı spin atıp Leclerc'in yeniden liderliği almasına yol açsa da sırasını geri alması çok sürmedi. Leclerc için hala bir şans vardı aslında sadece Ferrari'nin onu zamanında yeniden pite alıp hızlı lastikler takarak sonuna kadar gitmesini sağlaması lazımdı. Bunu da çok geç yapmaya karar verdiler ve Leclerc podyumu bile göremedi. Russell ve Hamilton için ise yine harika bir gündü ve ikili podyum gördüler.

Toplu sonuçlar ise şu şekilde:

Bu yarış sonrası oluşan puan durumları ise şu şekilde:

Günün pilotu ise yarışa 10. sıradan başlamasına rağmen mükemmel bir işe imza atıp buradan zaferle ayrılan Max Verstappen seçildi.

hero member
July 31, 2022, 11:21:34 AM
Macaristan pistinde geçişlerin zor olduğu söyleniyordu genelde fakat Max Verstappen 10. başladığı yarışı kazandı.

Ferrari'ye bir şey demek istemiyorum. Leclerc'e üzülüyorum sadece. Redbull adeta Ferrari'ye ders veriyor. Gerçi şu an her takım Ferrari'ye ders verebilir. Son 2 haftadır ne yaşatıyorlar öyle.

Özetlemek gerekirse; bu haftaki yarışta Max Verstappen 10. başladığı yarışta podyumun zirvesine çıkıyor. Pole'den başlayan George Russell yarışı 3. bitiriyor ve Lewis Hamilton yine puan almayı başararak ve yarışta 5 sıra birden yükselerek 2. oluyor.
sr. member
July 31, 2022, 04:37:35 AM

Evet bir yarış haftası ile daha birlikteyiz. Bu yarış aynı zamanda 1 ay civarı sürecek olan yaz arasından önceki son yarış olacak. Macaristan GP'deyiz ve sıralama turlarını çoktan geride bıraktık bile. Açıkçası özellikle Q3 çok keyifliydi. Leclerc'in pole pozisyonunu alamamasına üzülsem de gelişen diğer ilginç olaylar beni oldukça tatmin etti.

Bunlardan birisi tabi ki Russell'ın son hakkındaki harika turu ile pole pozisyonunu Sainz'den söküp almasıydı. Mercedes her ne kadar daha iyiye gidiyor olsa da pole pozisyonunun gelmesi beni çok şaşırttı.

Bir diğer ilginç olay ise Verstappen'in güç kaybından dolayı yaşadığı problem nedeniyle doğru düzgün bir tur atamaması ve yarışa 10. sıradan başlamak zorunda kalması oldu. Leclerc'in şu an önünde adeta altın bir fırsat var ve Ferrari'nin Sainz - Leclerc arasında nasıl bir strateji izleyeceğini de merakla bekliyorum.

Sıralama turları toplu sonuçları ise şu şekilde:

Yarış bugün saat 16:00'da her zaman olduğu gibi S Sport 2 kanalından canlı olarak izlenebilecek.
hero member
July 30, 2022, 03:25:07 PM
Macaristan'da pole pozisyonu Mercedes'ten Russell aldı. Ferrariler ondan sonra başlayacak. Red Bulllar ise çok geride başlıyor.
Yarın yağmur ihtimali var. Yarışın başında kazalar görmemiz olası. Ferrariler öne geçerse Leclerc ve Sainz kendi arasında birincilik mücadelesi verebilir. Burada takım kararları etkili olacak. Red Bullların ne kadar yükseleceği muamma. Yarış yarın saat 16.00'da olacak umarım güzel bir yarış izleriz.

Şu pazarları yağmurlu geçsin yarışa + seyir katıyor. Özellikle yağmur beklentili yarışları kaçırmıyorum.

Seyir zevkimi artıran olaylar;
1- Sivas deplasmanında karlı bir maç
2- Yağmurlu bir F1 yarışı Cheesy
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
July 30, 2022, 02:52:19 PM
Macaristan'da pole pozisyonu Mercedes'ten Russell aldı. Ferrariler ondan sonra başlayacak. Red Bulllar ise çok geride başlıyor.
Yarın yağmur ihtimali var. Yarışın başında kazalar görmemiz olası. Ferrariler öne geçerse Leclerc ve Sainz kendi arasında birincilik mücadelesi verebilir. Burada takım kararları etkili olacak. Red Bullların ne kadar yükseleceği muamma. Yarış yarın saat 16.00'da olacak umarım güzel bir yarış izleriz.
sr. member
July 27, 2022, 07:44:35 AM
lewis seneye ferrari'de, at fava bekle. leclerc monaco'da kelepir bir cafe açarak hayatına daha çok başarı ile devam edebilir.

Hocam valla böyle bir ihtimali çok düşük görüyorum ben.  Grin  En başta Ferrari'nin böyle bir şey isteyeceğini sanmıyorum yani yıldız bir pilotu bırakın Leclerc'i Sainz yerine bile getirmezler. Sainz zaten daha yeni sözleşmesini uzatmıştı. Leclerc çok yetenekli bir pilot ama Ferrari'nin hala bitmek bilmeyen problemleriyle uğraşıyor bir yandan. Hamilton'a gelince de onun isteği Mercedes ile 8. şampiyonluğu da alıp rekoru tazeleyerek emekli olmaktır diye düşünüyorum.
full member
Activity: 492
Merit: 139
1 cent = 1 satoshi
July 25, 2022, 05:44:04 PM
lewis seneye ferrari'de, at fava bekle. leclerc monaco'da kelepir bir cafe açarak hayatına daha çok başarı ile devam edebilir.
sr. member
July 25, 2022, 11:52:47 AM
Yine Ferrari için şaka gibi bir gündü. Önce Leclerc yarışta rahat bir şekilde liderken yarış dışı kaldı, ardından Sainz üçüncü sıraya kadar yükselmişken pite çağırıldı ve 5 saniye cezası da alarak yarışta iyice geriye düştü. Sainz son sıradan başlayıp bu kadar yükselmişken böyle takım hatası yapılarak podyum dışı kalması gerçekten kabul edilemez bir durum.
Verstappen rahat bir galibiyet daha alıp sürücüler klasmanında farkı açarken Mercedes de çift podyum yaptı. Hamilton 300. yarışına yakışır şekilde ikinci olarak tamamladı.

Geçen sene Bottas'a yapılanları gördükçe sinir oluyordum adamı deneme tahtasına çevirmişlerdi. Şimdi de bu yarışta Sainz'e yapılanın hiçbir açıklaması yok. Ferrari'nin yarış dışı kalmaları meşhur bir hale gelecek gibi. Hadi araçta sorun çıkıyor da Sainz'e yapılan neydi gerçekten akıl almıyor. Verstappen'in bir şey yapmasına gerek yok çünkü Ferrari ona çalışıyor şu an. Hamilton yine bildiğimiz gibi öyle ya da böyle o podyuma çıkıyor. Takdir edilesi adam.

Sainz konusunda kesinlikle hemfikiriz. Ferrari'nin Sainz'in tam Perez ile çok yakın rekabet içerisindeyken pite çağrılma saçmalığı ve pitteki yapılan büyük hatalar onun yarışını direkt olarak mahvetti. Yoksa Sainz'in podyum potansiyeli aşırı yüksekti. En azından podyumda bir Ferrari görmek hiç yoktan iyi olurdu. Hamilton böylesine zayıf bir araca sahip olmasına rağmen son zamanlarda temiz bir sürüşle çok iyi işler başarıyor gerçekten. Zaten böyle şansları iyi değerlendirmesi çok önemliydi onun için. Kendisi de normal şartlarda Leclerc ve Verstappen'in başka bir seviyede olduğunu ve onlarla normal şartlarda bu araçla rekabet edemeyeceğini söylemişti.
hero member
July 24, 2022, 11:28:07 AM
Geçen sene Bottas'a yapılanları gördükçe sinir oluyordum adamı deneme tahtasına çevirmişlerdi. Şimdi de bu yarışta Sainz'e yapılanın hiçbir açıklaması yok. Ferrari'nin yarış dışı kalmaları meşhur bir hale gelecek gibi. Hadi araçta sorun çıkıyor da Sainz'e yapılan neydi gerçekten akıl almıyor. Verstappen'in bir şey yapmasına gerek yok çünkü Ferrari ona çalışıyor şu an. Hamilton yine bildiğimiz gibi öyle ya da böyle o podyuma çıkıyor. Takdir edilesi adam.
Pages:
Jump to: