Pages:
Author

Topic: Formula 1 Genel Tartışma Alanı - page 3. (Read 3862 times)

member
Activity: 67
Merit: 38
October 07, 2023, 02:48:11 PM
Katar'da raks! Vee şampiyon beklendiği Max Verstappen oldu. 21'-22'-23' üst üste şampiyonluklar ile adını tarihe bir kez daha altın harflerle yazdırdı.

Gözler şimdiden Hamilton'ın rekorlarını kıracak mı onda. Saf avcı yeteneği her yarışta 1 adum öne atıyor Uçan Hollandalıyı, Red Bull'un yatırımları devam ettikçe ve otomobilde sorun yaşamadıkları sürece kolay kolay kimse rakip olamayacak gibi.
member
October 06, 2023, 05:03:45 PM
Katar'da Pole yine Uçan Hollandalı ın oldu. 2 ve 3 Mercedes'in oldu. Alonso 4. oldu ve pazar günkü yarış için bence podyuma göz kırptı. Ferrari'ler 5 ve 12 olarak yine hüsran. Bakalım pazar günü 1. belli en azından diğer sıralamalar için izleyeceğiz yine.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
October 06, 2023, 07:12:50 AM
Verstappen, Katar'da yine favori her yarışta yeni bir F1 rekoru için piste çıkıyor ancak Lando Norris, Sainz Jr'da artık ona rakip olabileceklerini göstermeleri gereken bir pist. Bu sezon Verstappen haricindeki pilotlar için bitmiş gibi de görünse ilerideki yarış ve sezonlar için kendilerini göstermeleri ve F1'deki yerlerini sağlamlaştırmaları için çok kıymetli. Keza F2'den gerçekten yerlerini alabilecek iyi pilotlar geliyor. Günün sonunda kim kazanırsa kazansın heyecanlı, bol geçişli ve daha az DRS yarışlar izlemek güzel olır. DRS'yi F1'den kaldırsalar çok iyi olur 90'lardaki o ruh şimdi olsa tadın bi başka olur.

Gönül ister ki Verstappen bu kadar rahat bir şekilde yarışları kazanmasın. Ancak şu an Verstappen'in aracı ile diğer takımların araçları arasında inanılmaz bir fark var. Diğer yetenekli pilotların çok nadir bir şekilde galibiyete oynama şansları doğuyor. Örneğin Singapur'da bu yaşandı ve yarışın son turlarında harika bir rekabet izledik.

Ancak Norris - Sainz ikilisini ben de üst sıralarda görmeyi çok isterim. Son zamanlarda ikisi de gayet iyi işler çıkarıyorlar. İlk antrenman turları yaklaşıyor bakalım nasıl performanslar izleyeceğiz. Bence yarışta da podyum için güzel bir rekabet izleriz.
member
October 03, 2023, 12:18:09 PM

Bu haftayı ne yazık ki yarış olmadan pas geçerek önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek olan Katar GP'ye doğru adım adım ilerliyoruz.

Katar'da geçen sezon yarış yapılmamıştı. En son yarış 2021 sezonunda yapıldı ve Hamilton Verstappen'e karşı 25 saniye gibi bir fark atarak kazanmıştı. Şimdi ise işler bambaşka bir halde ve tam tersi de gayet burada yaşanabilir. O da tabi Hamilton yarışı 2. sırada bile bitirmeyi başarabilirse. Çünkü bu sezon sadece 2 yarışta Hamilton 2. sırada tamamlayabildi. Belki Ferrarilerden yine güzel bir performans da izleyebiliriz ama ben galibiyet açısından Verstappen dominasyonu bekliyorum.

Hafta sonu programı ise şöyle:

Verstappen, Katar'da yine favori her yarışta yeni bir F1 rekoru için piste çıkıyor ancak Lando Norris, Sainz Jr'da artık ona rakip olabileceklerini göstermeleri gereken bir pist. Bu sezon Verstappen haricindeki pilotlar için bitmiş gibi de görünse ilerideki yarış ve sezonlar için kendilerini göstermeleri ve F1'deki yerlerini sağlamlaştırmaları için çok kıymetli. Keza F2'den gerçekten yerlerini alabilecek iyi pilotlar geliyor. Günün sonunda kim kazanırsa kazansın heyecanlı, bol geçişli ve daha az DRS yarışlar izlemek güzel olır. DRS'yi F1'den kaldırsalar çok iyi olur 90'lardaki o ruh şimdi olsa tadın bi başka olur.
sr. member
October 01, 2023, 02:14:45 PM

Bu haftayı ne yazık ki yarış olmadan pas geçerek önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek olan Katar GP'ye doğru adım adım ilerliyoruz.

Katar'da geçen sezon yarış yapılmamıştı. En son yarış 2021 sezonunda yapıldı ve Hamilton Verstappen'e karşı 25 saniye gibi bir fark atarak kazanmıştı. Şimdi ise işler bambaşka bir halde ve tam tersi de gayet burada yaşanabilir. O da tabi Hamilton yarışı 2. sırada bile bitirmeyi başarabilirse. Çünkü bu sezon sadece 2 yarışta Hamilton 2. sırada tamamlayabildi. Belki Ferrarilerden yine güzel bir performans da izleyebiliriz ama ben galibiyet açısından Verstappen dominasyonu bekliyorum.

sr. member
September 24, 2023, 01:59:53 PM

Verstappen beklentileri boşa çıkarmayarak Japonya'da çok rahat kazandı. Bundan sonra hedef en az 20 saniye farkla kazanmak diyordu ve bu yarışta da 19 saniye gibi bir farkla kazandı. Yarışın başında hem Piastri hem de Norris'in önüne o kadar sağlam bir şekilde kapandı ki ilk virajı lider döndükten sonra fark uçup gitti zaten. Norris aslında çok daha iyi kalktı ondan ama virajda dışardan onu geçemeyince bir işe yaramadı.

Perez bugün çok kötüydü. İnanılmaz basit hatalar yaparak ceza almıştı. Yarışını iyice çarpışan arabalara çevirince aracının hasar almasıyla da birlikte yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Her şeye rağmen Verstappen bu süper performansı ile Red Bull'a takımlar şampiyonluğunu resmi olarak getirmiş oldu.

Günün pilotu ise çok iyi iş çıkaran genç yetenek Oscar Piastri seçildi.

sr. member
September 23, 2023, 02:19:41 PM

Japonya'da sıralama turları geride kaldı.

Verstappen tam da tahmin ettiğim gibi gücünü sağlam bir şekilde gösterdi. Pole pozisyonunu çok rahat bir şekilde aldı. Ayrıca Suzuka pistinde bir rekoru da kırdı. Daha önce Michael Schumacher'in sahip olduğu, sıralama turlarında pole alırken en yakın rakip pilota en çok süre farkı atma rekorunu Verstappen daha büyük bir fark ile kırmayı başardı. Verstappen gerçekten yeniden "insan yiyici" modunu açtı.  Grin

Yarın yarışta da Verstappen'in ezici bir farkla kazanmasını bekliyorum. Perez sıralama turlarında oldukça yavaş kalsa da yarışta podyuma tırmanır diye düşünüyorum. Ayrıca bugün McLaren pilotları da çok iyi iş çıkardı.
sr. member
September 22, 2023, 06:38:13 AM
Japonya Grand Prix'sinde ev sahibi olarak Yuki Tsunoda'nın kazanmasını bekliyorum. Grin
Altındaki Alphatauri ile baya şansı var. İşin şakası bir yana arabalar arasında bu kadar farklar varken ancak büyük kazalar vs olduğu zaman sıralamalar değişiyor yoksa yarışlarda büyük sürpriz aranmaz Formula 1'de. Tsunoda kariyerinde bir kez 4. bitirmiş henüz podyum yapamamış.
Geçen hafta güzel yarış olmuştu heyecanlıydı bu hafta da güzel bir yarış olsun bir de yağmur yağarsa şenlik olur.

Yuki Tsunoda'dan beklentiler olacak tabi yerli halktan ama işi gerçekten zor.  Grin  AlphaTauri şu an griddeki en vasat arabalardan birine sahip diyebilirim. Tsunoda zamanla sürüşünü daha da geliştirdi tabi ve biraz daha rekabetçi olmaya başladı. Yine de arabanın kabiliyeti doğrultusunda en fazla yapabileceği ilk 10'da bir yer bulmak olur diye düşünüyorum.

Yağış konusuna gelecek olursak ben de çok umuyordum ama hava durumu malesef bizden yana değil. Sadece bugün için yağış gösteriyor. Hafta sonu için yağış ihtimali %20 ki zaten açık gösteriyor. Bu yüzden yarış biraz tekdüze de geçebilir ama bakalım.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
September 20, 2023, 01:42:41 PM
Japonya Grand Prix'sinde ev sahibi olarak Yuki Tsunoda'nın kazanmasını bekliyorum. Grin
Altındaki Alphatauri ile baya şansı var. İşin şakası bir yana arabalar arasında bu kadar farklar varken ancak büyük kazalar vs olduğu zaman sıralamalar değişiyor yoksa yarışlarda büyük sürpriz aranmaz Formula 1'de. Tsunoda kariyerinde bir kez 4. bitirmiş henüz podyum yapamamış.
Geçen hafta güzel yarış olmuştu heyecanlıydı bu hafta da güzel bir yarış olsun bir de yağmur yağarsa şenlik olur.

Yuki'yi okuduktan sonra bir an noluyoruz dedim geçen hafta kartlar yeniden mi dağıtıldı Smiley Araçların arasında o kadar çok fark var ki boşuna yağmur sevdalısı olmadık. Geçen hafta yarış dışında da olaylar vardı. Kameralar Mercedes ve Hamilton'u göstermedi kutlamalar esnasında. Cevap olarak da Ferrari'nin Red Bull'un 2023'teki galibiyet serisini sona erdirmesi nedeniyle rejinin diğer tarafı daha fazla gösterdiği söylenmiş. Sanki son yarışla birlikte düşen izlenme ve ilgiyi tekrar kazanmaya bakıyorlar.

Ne zaman böyle şeyler olsa yarışlarda sürprizler yaşanıyor. Önümüzdeki yarışı kaçırmamak lazım. Red Bull yeni bir seri başlatır mı bilinmez ama yarışa heyecanın gelmesi konusunda herkes hemfikir.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
September 20, 2023, 01:34:00 PM
sr. member
September 20, 2023, 04:57:52 AM
Formula 1'de rekabet olunca yarışları izlemek çok daha heyecanlı oluyor. Bir araba 15-20 saniye fark atıp birinci olunca yarışları dikkatle izlemeye gerek bile kalmıyordu. Şu yarıştaki son turlarda olan mücadele eminim herkese keyif vermiştir. Russell'ın zorlayıp yarış dışı kalması, Sainz'ın muhteşem DRS stratejisi ve savunması, Hamilton'ın en hızlı olarak podyumu zorlayıp alması, Norris'in podyum yapması, hepsi heyecan vericiydi. Umarım bu şekilde daha fazla yarış izleyebiliriz.

Bu yarış bence net bir şekilde sezonun en iyi yarışı oldu. Verstappen dominasyonunun olduğu yarışlar çoğunlukla sıkıcı geçiyor. Tamam belki diğer pilotlar arası güzel rekabet oluyor ama biraz farklı pilotların yarış kazandığını da görelim yani.

Yeni bir yarış haftasına daha girdik ve bu sefer de Japonya'dayız.

Geçen sezonda Japonya'da Verstappen çok ezici bir farkla (27 saniye) yarışı kazanmıştı. Verstappen Singapur yarışı sonrası çok hırslı olduğunu gösteren bir açıklama da yaptı. Bundan sonra hedefin en az 20 saniye fark atarak kazanmak olduğunu söyledi. Onlar 1 yarış kazanabilir ama diğerlerini biz kazanırız dedi ki haklı da zaten. Bence burada Verstappen pole pozisyonunu alarak yarışı da çok rahat kazanacak.

Hafta sonu programı şöyle:

legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
September 17, 2023, 06:24:33 PM
Formula 1'de rekabet olunca yarışları izlemek çok daha heyecanlı oluyor. Bir araba 15-20 saniye fark atıp birinci olunca yarışları dikkatle izlemeye gerek bile kalmıyordu. Şu yarıştaki son turlarda olan mücadele eminim herkese keyif vermiştir. Russell'ın zorlayıp yarış dışı kalması, Sainz'ın muhteşem DRS stratejisi ve savunması, Hamilton'ın en hızlı olarak podyumu zorlayıp alması, Norris'in podyum yapması, hepsi heyecan vericiydi. Umarım bu şekilde daha fazla yarış izleyebiliriz.
sr. member
September 17, 2023, 02:15:29 PM

Singapur yarışı da böylece geride kaldı.

Yer yer sıkıcı geçen bir yarış olsa da özellikle son turları izlemesi inanılmaz zevkliydi. Sainz çok güzel akıl oyunları yaparak liderliğini elinde tutmayı başardı. Eğer Norris'in biraz yaklaşmasına ve kendisinden DRS almasına kasti olarak izin vermeseydi belki de Russell Norris'i çoktan geçmişti. Russell demişken o kadar büyük bir çaba gösterdikten sonra son turda yaptığı basit hata ile dışarı uçarak yarışa veda etti. Sınırları zorlarken duvara fazla yaklaşınca çarpıp sekerek frenlemede geç kaldı.

Red Bull için hayal kırıklığı yaratan bir gün oldu. Açıkçası çok şanssızdılar da. Sargeant'ın ön kanadı koparıp pite kadar öyle gitmesi ve erken bir güvenlik aracı görüşümüz Red Bull'un tüm planlarını alt üst etti. Yine de Verstappen'in 5. sıraya yükselişi etkileyiciydi.

Günün pilotu ise uzun bir aradan sonra Ferrari'yi galibiyetle buluşturan Carlos Sainz seçildi.

sr. member
September 16, 2023, 02:21:21 PM

Sıralama turlarını geride bıraktık.

Red Bull için kabus gibi geçen bir seans oldu. Verstappen sıkıntılar olduğunu sürekli dillendiriyordu ama bu kadarını beklemiyordum. Hem o hem Perez Q2'de elendiler. Verstappen'in bir de 3 farklı olay üzerinden grid cezası alma ihtimali vardı ama oradan bir şey çıkmadı. Açıkçası Red Bull'u gerçekten zor bir Pazar günü bekliyor. Sainz ile Leclerc pole için çekişirken aralarına Russell girmeyi başardı.

Sainz bu pole ile birlikte üst üste 2. pole pozisyonunu da elde etmiş oldu. Son günlerde oldukça sağlam iş çıkarmaya başladı. Yarınki yarış oldukça eğlenceli olacak gibi duruyor.
sr. member
September 14, 2023, 05:13:44 AM

2 hafta aranın ardından Singapur yarış haftasındayız.

Bu yarışın oldukça ilginç geçme ihtimali var. Bu biraz da Red Bull'un performansına bağlı olacak. Doğru kararlar vermeleri ve basit hata yapmamaları lazım. Bunu dememin sebebi de yağışlı bir hafta sonunun beklenmesi ve geçen sene burada aynı hava şartları altında yaşananlar. Verstappen geçen sene Singapur'da sıralama turlarında pole pozisyonunu alabilecekken Red Bull onun aracına yeteri kadar yakıt koymadığı için turunu yarıda kesip pite girmek zorunda kalmıştı. Sonrasında da yarışta da Verstappen yağmur altında büyük sıkıntılar çekti ve yarışı 7. sırada tamamlayabildi.

Herhalde ne Verstappen ne de Red Bull buna benzer bir senaryoyu tekrarlamaz. Ferrari değiller sonuçta.  Grin

sr. member
September 03, 2023, 02:24:45 PM
Vay be Ferrari haftalar sonra pole pozisyona iki sürücü birden sokmuş. Leclerc yarışı tamamlayabilirse başarı sayıyorum artık durum o derece vahim. Grin
Çıkışta kaza falan olmazsa Max kaptırır gider sonra arayı açınca da kimse yetişemez hep aynı senaryo oluyor. Start anında Ferrariler iyi çıkış yapıp ilk virajda önde girerlerse farklı bir yarış izleyebiliriz. Onun dışında işleri zor. Adam on sıra geriden başladığı yarışlarda bile tabiri caizse yürüye yürüye rakiplerini geçerek birinci oluyor.

Ferrari gerçekten sezonun büyük bir kısmını sıkıntılı geçirdi. Pilotlar sağlam yarışsalar bile bu sefer de takım bir şekilde yarışlarını zehir etmeyi başardı. Ancak bugün neyse ki böyle olmadı.

Sainz yarışı 15 tur kadar lider götürmeyi başarsa da bireysel bir hata nedeniyle Verstappen'in onu geçmesine engel olamadı. Eğer orada blokaj gelmeseydi belki de pite kadar Sainz lider kalabilirdi. Sainz de Leclerc de bugün çok iyi iş çıkardılar hatta son turlarda birbirleri arasında bir podyum savaşı izledik. Neyse ki kazasız bir şekilde rekabet ettiler. Verstappen ise bu galibiyet ile birlikte üst üste 10 yarış kazanarak bu rekorun tek sahibi olmayı başardı.

Toplu yarış sonuçları şöyle:

Günün pilotu ise elinden gelenin en iyisini yapan pilotlardan birisi olan Carlos Sainz seçildi.

legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
September 02, 2023, 03:50:39 PM
Vay be Ferrari haftalar sonra pole pozisyona iki sürücü birden sokmuş. Leclerc yarışı tamamlayabilirse başarı sayıyorum artık durum o derece vahim. Grin
Çıkışta kaza falan olmazsa Max kaptırır gider sonra arayı açınca da kimse yetişemez hep aynı senaryo oluyor. Start anında Ferrariler iyi çıkış yapıp ilk virajda önde girerlerse farklı bir yarış izleyebiliriz. Onun dışında işleri zor. Adam on sıra geriden başladığı yarışlarda bile tabiri caizse yürüye yürüye rakiplerini geçerek birinci oluyor.
sr. member
September 02, 2023, 02:53:09 PM

Sıralama turlarını tekrarından izledim de çok şey kaçırmışım onu fark ettim.  Grin  Çünkü Sainz Verstappen'e adeta dur demiş oldu. Q3 harika geçmiş. Ferrari adeta şov yapmış denilebilir. Son haklarda liderlik 3 kere el değiştirmiş. Önce Leclerc sonra Verstappen'e geçmesinin ardından genellikle değişiklik beklentisi düşer. Ancak sadece birkaç saniye sonra Sainz pole pozisyonunu ele geçirmiş.

Sıralama turları Ferrari'nin evinde tam da taraftarların görmek isteyeceği türden bir rekabete sahne almış oldu. Ancak yarış için çok büyük umutlarım yine de yok. Çünkü pilotlar zaten çok iyiler aslında ama takımın kendisi sıkıntılı. Sainz ile Leclerc'ten en az birinin yarışını mutlaka mahvederler diye düşünüyorum.

Bir Leclerc destekçisi olarak umarım podyum görür bu yarış diyorum.  Smiley
sr. member
August 31, 2023, 05:00:20 AM

Bu hafta Monza'dayız.

İtalya'da bir başka yarış mekanı olan Imola'daki etkinlik bilinmeyen bir tarihe ertelenmişti. Umarım Monza için de herhangi bir problem çıkmaz. Açıkçası Monza pistini daha çok seviyorum çünkü Imola'da geçiş yapmak çok daha zor. Son 5 yıldır Monza'da ardarda farklı pilotlar yarış kazanıyor (Hamilton, Leclerc, Gasly, Ricciardo, Verstappen). Bence bu gelenek bu sene bozulacak çünkü Verstappen'in inanılmaz bir dominasyonu mevcut. Burada üst üste 2. galibiyetini alırsa şaşırmam.

sr. member
August 27, 2023, 12:16:33 PM

Hollanda GP'sini de geride bırakmış bulunuyoruz.

Uzun bir ara sonrası Formula 1'e geri döndük. Kazanan konusunda yine değişen bir şey olmadı. Verstappen bu galibiyet ile birlikte üst üste 9 yarış kazanarak Vettel ile bu rekorun ortak sahibi oldu. Önümüzdeki yarış olan Monza yarışını da kazanırsa tek başına bu rekorun sahibi olacak. Red Bull'un Verstappen'e kusursuz bir araba sağlaması gerçekten takdiri hak ediyor. Geçtiğimiz sezonun başlarında sıkıntılar yaşamışlardı ama bundan iyi bir ders çıkarılmış.

Alonso ve Gasly bugünün benim için en etkileyici pilotlarıydı. Alonso geçişleriyle harika bir iş çıkardı. Yarışın son turlarında gelen yoğun yağış sonrası kırmızı bayrak çıktı ve hareketli start ile tekrar yarış başladı. Yine de Alonso Verstappen'i alt edemedi tabi. DRS olsa belki bir şeyler deneyebilirdi. Leclerc için kabus gibi bir gündü. Aldığı hasar sonrası yarış dışı kaldı. Yaptığı bir pitte de Ferrari lastikleri hazırlamadığı için Leclerc'e inanılmaz ölçüde zaman kaybettirdi.

Günün pilotu ise bugünün en iyilerinden biri olan Fernando Alonso seçildi.

Pages:
Jump to: